Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, S t Waddenfonds geeft Texel €10,5 miljoen OM onderuit in lasterzaak tegen Hielke Bruining 'Geef mantelzorger Tegenslag hulp in huishouden' <s> Hongerig wachten op de dood Garage Dros Trxri.si. :lc:()i:ii\\r Huis-aan-huis nieuwe bassins Ecomare Vuurwerk SPINBAAN KALENDER O Elders viel het mee, maar op zuidelijk Texel viel vrijdag een flink pak sneeuw. Een tijd lang waren de wegen moeilijk begaanbaar. Desondanks reed hier op de Westerweg. de bus gewoon door, zoals 1 Vloerverwarming www.texelseautopagina.ri Voordeelland Super deBoer OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12534 DINSDAG 21 DECEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 De jaarlijkse kerstmarkt in Oosterend is zaterdag ondanks de snerpende kou de uitstekend bezocht. Wethouder Her cules vraagt kun stenaars begrip dat de gemeente moet bezuinigen en niet op de oude voet door kan gaan. 1 1 Vandalen heb ben de glasbak aan de Burgwal opgeblazen met vuurwerk. Scha de en overlast waren het gevolg. Mountainbikers die zondag deel namen aan de Rabo Top in de Dennen troffen een nagenoeg sneeuwvrij par cours aan. (Foto Sytske Dijksen, Foto Fitis) Het Openbaar Ministerie (OM) is vrijdag in de rechtbank in Alk maar hard onderuit gegaan in de zaak tegen Hielke Bruining uit De Koog. De 67-jarige oprichter van de Groep Kritisch Texel had twee aanklachten en een eis van €500,- aan zijn broek wegens laster en smaad tegen voormalig burgemeester Joke Geldorp, maar kon als vrijgesproken man de rechtbank verlaten. In één zaak zuiverde de rechter hem van alle blaam, in een tweede zaak verklaarde zij de dagvaarding nietig. Raadsman Geert Lieffijn en Hielke Bruining toonden zich vrijdag na een lange dag meer dan content met de afloop. De Koger was gedwongen zich persoonlijk in de rechtbank te melden, nadat hij bij een eerdere zitting verstek had laten gaan. Hij werd om die reden door de politie van huis gehaald en moest in de rechtbank enige tijd onder toezicht doorbrengen. Pas toen de behandeling van een ande re zaak zo'n twee uur dreigde uit te lopen, kreeg hij van de rechter per missie zich vrij in de rechtbank te bewegen. Diezelfde rechter sprak Bruining enkele uren later volledig vrij van de aanklacht in de 'Landsbanki- affaire'. Die draaide om de aantij ging dat de Texelaar zich schuldig had gemaakt aan laster en smaad, door in het lezersforum op de web site van de Texelse Courant te schrijven dat Geldorp waarschu wingen van de plaatselijke directie van de Rabobank had genegeerd toen de gemeente €8 miljoen wilde overhevelen naar een spaarreke ning bij de IJslandse Landsbanki. De gemeente raakte dit geld later kwijt toen de bank failliet ging. Meer over deze rechtszaak op pagina 11 De Texelse Courant wordt vandaag huis-aan-huis verspreid. Mensen met een nee-neesticker die geen krant ontvangen, kunnen er een afhalen bij de drukkerij aan de Spinbaan. Texel heeft €10,5 miljoen aan subsidies uit het Waddenfonds verworven. Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur en Ruimte) heeft vrijdag bij na €37 miljoen toegekend aan achttien aanvragen, waarvan vier van Texelse bodem. Het NIOZ krijgt in totaal €7,3 voor twee projecten die samen met diverse andere instellingen en uni versiteiten worden uitgevoerd. De minister kende €4,4 miljoen toe aan een project om zogeheten monitoringsprogramma's met onderzoekgegevens beter op elkaar af te stemmen en toeganke lijk te maken. Daarnaast kreeg het wetenschappelijk instituut €2,9 miljoen voor een onderzoek naar de effecten die trekkende wadvo gels ondervinden van veranderin gen in hun leefgebied op het wad. De minister zegde €2,5 miljoen voor onderzoek naar zilte land bouw waar Marc van Rijsselberghe al een paar jaar mee bezig is. De subsidie is toegekend aan de Stichting Zilt Perspectief. Ecomare krijgt zeven ton voor educatie en voorlichting die bij het nieuwe bui tenterrein hoort. Het geld is ook voor verbetering van sterrenwacht De Jager, duurzame energievoor ziening en voor plannen om de expositie binnen te vernieuwen. Het is de derde keer dat het Wad denfonds geld uitkeert aan projec ten in de provincies Noord-Hol land, Friesland en Groningen. Texel is met de toekenning van €10,5 haccinc F/ Texelaars die zorg nodig hebben, moeten, ook wanneer zij een gezonde partner hebben die mantelzorg verleent, in aanmer king komen voor huishoudelijke hulp. Dat heeft de WMO Adviesraad geadviseerd aan burgemeester en wethouders. Nu is het nog zo dat zorgvragende Texelaars niet met een huishoudelijke hulp krijgen, wanneer zij een partner hebben die het huishouden kan doen. Volgens de WMO Adviesraad lijkt dat logisch, maar schuilt er tegelijk het gevaar in dat een mantelbezor ger overbelast raakt, omdat die ook al veel andere zaken voor de partner moet doen. 'Het is van groot belang goed te kijken hoe de verhouding is tussen de draag kracht en de draaglast bij de gezonde partner.' Volgens de WMO Adviesraad is de maatschappij erbij gebaat dat een mantelzorger gezond blijft en aan het werk kan blijven. De raad heeft het college geadviseerd criteria op te nemen in het voorzieningenbe- leid voor de WMO (Wet Maat schappelijke Ondersteuning) om gezonde mantelzorgers in het huis houden tegemoet te komen. Huis houdelijke hulp is sinds de invoe ring van de wet een verantwoordelijkheid van de gemeente. Het advies van de WMO Advies raad past binnen het project De Kanteling dat momenteel in de zorg gaande is. De Kanteling houdt in dat de gemeente 'zorg op maat' gaat bieden aan mensen die zorg nodig hebben en niet meer auto matisch uitgaat van het bestaande aanbod aan voorzieningen. Dat moet kosten besparen en ervoor Een deel van de nieuwe zeehon denbassins bij Ecomare moet opnieuw worden gecoat. De aan gebrachte beschermingslaag was te ruw. Directeur Just van de Broek vreest dat de tegenslag vertraging ople vert. 'Maar de aanleg van de bas sins loopt voor op schema, dus wellicht kan er tijd worden ingelo pen.' In totaal worden, in fases, vier nieuwe bassins aangelegd. Eco mare wil de nieuwe bassins tegen over het restaurant in de loop van 2011 het liefst zo snel mogelijk in gebruik nemen. De rest volgt naar verwachting later. Het buitenterrein is ondanks de verbouwing open voor publiek, maar het is behelpen. Het centrum compenseert de werkzaamheden met onder meer rondleidingen ach ter de schermen en extra activitei ten voor de bezoekers. Arme en hongerige ouderen in Moldavië aan een kerstmaaltijd helpen. Dat is het doel van Ria van der Vis van de werkgroep Hulp Oost-Europa, die daartoe een bliksemactie is begonnen. Het gaat om de 200 bewoners van een verpleeg- en bejaardentehuis, voor wie normaal niet meer dan één euro per maand beschikbaar is voor voedsel. 'Een bedrag van niks, want eten in Moldavië kost bijna net zoveel als in Nederland. Het is een heel kwetsbare groep, die niet elke dag een maaltijd krijgt. Het klinkt hard, maar eigenlijk lig gen ze half hongerig op hun dood te wachten', vertelt Van der Vis, die het tehuis in oktober bezocht en er met eigen ogen de ellende aan schouwde. Ze liet er een op Texel SR miljoen zeer succesvol. De vorige keren dat het Waddenfonds geld uitkeerde, kwamen er eveneens miljoenen naar het eiland. Er wer den ook projecten afgewezen, in totaal werden begin dit jaar 25 Texelse aanvragen ingediend bij het Waddenfonds. Elders in deze krant meer over de gehonoreerde projecten. Slechts 1 mm dik! speed www.speedheat.nl H LA Is J Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 j ingezameld bedrag achter, maar de plaatselijke contactpersoon Liudnila heeft dat inmiddels voor een deel alweer uitgegeven aan andere, even schrijnende noodge vallen. 'We hebben nog genoeg om 60 mensen aan een pakket te helpen. Eerst was ik daar wel blij mee, maar later ging het me steeds meer dwars zitten dat we niet iedereen kunnen helpen. Al die mensen verdienen een fijne kerst, zonder knorrende maag.' Wie wil helpen, wordt verzocht geld te storten op bankrekening nummer 36.25.21.905, ten name van de werkgroep Hulp Oost-Euro pa. Van der Vis garandeert dat het volledige bedrag aan voedsel wordt uitgegeven en de beloofde bestem ming krijgt. Een hulppakket kost €10,-. De politie Noord-Holland Noord treedt streng op tegen overlast door vuurwerk. Zowel het voor tijdig afsteken ervan als het in bezit hebben van illegaal vuur werk wordt aangepakt. Het afsteken van vuurwerk levert niet alleen ergernis en overlast voor mens en dier, maar kan ook tot gevaarlijke situaties leiden. Daar naast wordt vuurwerk gebruikt voor het aanrichten van vernielingen. Het afsteken van vuurwerk is alleen toegestaan op 31 december van 10.00 tot 2.00 uur. De politie roept iedereen op alert te zijn op het afsteken van vuurwerk buiten deze toegestane tijden of in situaties waarin het overlast of hinder ver oorzaakt. Voor grotere onderzoe ken heeft de politie een speciaal vuurwerkteam. De politie is bereikbaar via 0900- 8844. Tips over de handel in ille gaal vuurwerk kunnen ook worden doorgegeven via Meld Misdaad Anoniem, tel. 0800-7000. (Advertentie) froen 'ZwrL-J'exels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Tijdens een eerder bezoek aan Moldavië deelde Ria van der Vis fruit uit aan de bewoners van een verpleeg- en bejaardentehuis. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1