KTF behoudt koninklijk predicaat iexbjvgqsca.nl Verteltheater van senioren slaat vleugels uit Nieuwe stichting zoekt nog beheerder website Kerstmarkt ondanks kou prima bezocht TEXELSE 2 COURANT [fü ri.xEisi; -1c()iiiuvr Samenzang Kinderkerstfeest Kerstnachtdienst Bierproeverij Mindfulness voor zestigplussers Kunstatelier Hoge scores bij bowlingcompetitie LANGEVELD DE R00Y TESG Sneeuw Uitladder Opienie DINSDAG 21 DECEMBER 2010 Op het dorpsplein van De Koog wordt vrijdag 24 december de jaarlijkse kerstsamenzang gehouden. Medewerking wordt verleend door KTF, de school jeugd van De Koog en de solis ten Rob Manse en Gerrit Ter- windt. De samenzang begint om 19.00 uur. In de doopsgezinde kerk in de Kogerstraat in Den Burg wordt zaterdag 25 december van 16.00 tot 17.00 uur een kinder kerstfeest gevierd, waarbij alle Texelse kinderen -en hun fami lie- welkom zijn. De kinderen van de zondagsschool voeren een kerstspel op, er wordt een kerstverhaal verteld en gedich ten voorgelezen. Ook de jeugd club werkt mee en er worden de bekende kerstliedjes gezongen. Voor alle kinderen die aanwezig zijn, ligt er een kleinigheidje onder de kerstboom. In Eben Haëzer, het gebouw van de baptistengemeente aan de Julianastraat in Den Burg, wordt vrijdag 24 december een kerst nachtdienst gehouden. Het the ma van de dienst, dat onder meer door een toneelvoorstel ling zal worden uitgebeeld, is 'Jezus is de enige weg tot God'. De dienst begint om 22.00 uur. Het Proeflokaal van Texel in De Koog houdt dinsdag 28 decem ber vanaf 17.00 uur een proeve- rij van kerst- en winterbieren. In glaasjes van 15 cl. worden onder deskundige leiding zeven ver schillende bieren geproefd, met als hoogtepunt een Gouden Carolus Winterbier van het vat van vijf jaar oud. Deelname kost €20,-, inclusief hapjes. De divisie ouderenpsychiatrie van de GGZ Noord-Holland- Noord begint in januari met een cursus mindfulness voor 60- plussers. De cursus, die overdag wordt gegeven, is bedoeld voor ouderen die meerdere malen een depressie, chronische lichamelijke klachten, of pijnklachten hebben. Zij leren stap voor stap met hun gedachten en gevoelens om te gaan. Vooraf gaand aan de cursus worden ken nismakingsgesprekken gehouden, die binnenkort van start gaan. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten en één terugkomdag. Aanmelden kan via tel. 088- 6565000. Naast particulieren stonden diverse verenigingen en instellingen op de kerstmarkt om de kas te spekken. Dat gold ook voor de Jacob Daalderschool, die erwtensoep en brood met spek verkocht. (Foto Joop Ftommets) De jaarlijkse kerstmarkt in Ooste rend is zaterdag ondanks de sner pende koude uitstekend bezocht. Al vrij snel na het begin om vier uur 's middags was het behoorlijk druk. Op zeker moment waren er zelfs zo veel mensen dat ze alleen schuife lend door de smalle straatjes rond de Maartenskerk konden. Wél was het zo dat de marktgangers wat vroeger dan gebruikelijk hun war me huizen weer opzochten, waar door de kraamhouders eerder dan gepland konden opbreken. Veel belangstelling was er uiteraard voor de kramen waar warme lek kernijen als erwtensoep, oliebollen, gebakken vis, glühwein en choco lademelk werden verkocht. Bij de stand van de Texelse Japanse Yuka Osako wilde menigeen graag proe ven van de speciale pannenkoe ken, bereid met kool en kaas. Maar ook de andere kramen stonden er niet voor niets. Veel bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik hun collectie kerstversie ring uit te breiden. In de Maartenskerk klonk (hart)verwarmende muziek, ten gehore gebracht door organist Jur Tuinema, muziekvereniging Excel sior, de Maartenscantorij, gospel koor The Messengers en het Texels Christelijk Mannenkoor. Het Koninkijk Texels Fanfarecorps heeft ook de komende 25 jaar het recht het predicaat 'koninklijk' te voeren. Dat heeft de koningin bepaald. Dat recht wordt doorgaans voor een periode van ten hoogste 25 jaar verleend en moet daarna opnieuw worden aangevraagd. KTF is koninklijk sinds 1953. Het bestuur kreeg de bijbehorende oorkonde vrijdagmiddag uitgereikt door bur gemeester Francine Giskes. De ver eniging bestaat uit 35 fanfareleden, 10 tambours en twaalf majorettes en wordt financieel gesteund door zo'n 1400 donateurs. Wim van Sambeek, die samen met Gerben van der Feen het voorzitterschap bekleedt, vertelde de burgemeester dat het KTF goed gaat, maar dat de vergrijzing wel een probleem vormt. Niet zozeer voor de concerten, maar wel bij optredens in de open lucht, waar tijdens het musiceren moet worden gemarcheerd, een fysiek zware activiteit. Hoopgevend is dat de vereniging er het afgelo pen jaar een paar jonge leden bij heeft gekregen. Secretaris Dia Maat zet haar handtekening onder de oorkonde. Collega bestuursleden Arie Maat, Gerben van der Feen, Wim van Sambeek en Aiie Sieling en burgemeester Giskes kijken toe. (Foto Joop Rommets) Bij de nieuwe serie lessen in het kunstatelier voor kinderen van Susanne Mulas is nog plaats voor enkele deelnemers. De lessen, een serie van twaalf achtereenvolgende woensdagmiddagen, beginnen op 26 januari. Het kunstatelier is bedoeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar, de lessen worden gegeven in de Jozefschool in Den Burg. 24 uur per d"9' 7 dage0. - .«/eel Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via f Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant De banen bleken tijdens de com petitieavond van de bowling competitie goed geolied, waar door hoge scores werden gegooid. Met maar liefst vijf 200- games, vele hoge 600-series en zelfs een enkele 700-serie, kwa men de bowlers met een tevre den gevoel de baan af. Koploper Badweg Sportief zorgde er voor dat de voorsprong op WBZ groot bleef. Chris Dobber als Andre Barhorst gooiden games van 203 en 211, waardoor ze met 4-1 won nen. NBC Eelman Partners won relatief eenvoudig van Sommeltjes (5-0). In de eerste game, die nipt met acht punten verschil werd gewonnen, bezweek zelfs een kegel onder het geweld waarmee werd gespeeld. Trijn Stiggelbout van Best Tessels was goed op dreef en was er met games van 206 en 225 mede de oorzaak van dat haar team met 5-0 Dinsdag 21 december Rotary Texel houdt in De Lindeboom vanaf 19.00 uur een bijeenkomst over het uitwisselingsprogramma van jongeren overal ter wereld. Op het adres Houtmanstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloopspreekuur gehouden over voedingssupplement Jus. Op Brink 28 in De Koog begint om 20.00 uur een meditatie voor ont spanning, balans, vitaliteit, zelfreflec- Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 21 dec. 08.05 en 20.40 u. Woe. 22 dec. 08.55 en 21.20 u. Don. 23 dec. 09.45 en 22.00 u. Vrij. 24 dec. 10.17 en 22.46 u. Zat. 25 dec. 11.00 en 23.14 u. Zon. 26 dec. 11.24 u. Ma. 27 dec. 00.00 en 12.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 21 december volle maan; don derdag 23 december springtij. Cjrun "Zwartsjixeli in hel harL. Uitgave van nedia bureau Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Imme Bakker Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. tie en koersbepaling van binnenuit. Informatie, tel. 06-29028573. In de kerk van Den Hoorn begint om 20.00 uur een kerstconcert van fan farekorps DEK. Kamerkoor Amici Cantus verzorgt een kerstconcert in de kerk van De Waal. Aanvang 20.15 uur, toegang €3,-. Woensdag 22 december Bij eetcafé De Kroonprins in Ooste rend begint om 15.00 uur onder lei ding van Nel Vinke een workshop kerststukken maken met verse bloe men. Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan in De Koog wordt van 18.30 tot 21.00 uur kerstmarkt gehouden. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bij belstudie. Donderdag 23 december De winkels in Den Burg zijn tot 21.00 uur geopend. In het Kunsthuys in de Warmoes straat in Den Burg wordt een theece remonie gehouden. Deelname kost €25,-. Vrijdag 24 december De winkels in Den Burg sluiten van daag om 17.00 uur. In de Waddenkerk in De Oocksdorp worden van 19.00 tot 20.00 uur kerstliederen gezongen 'onder de kerstboom'. Met glühwein en warme chocomelk. ledereen is welkom. Op het dorpsplein van De Koog begint om 19.00 uur een kerstsa menzang met medewerking van het KTF de schooljeugd en solisten Rob Manse en Gerrit Terwindt. In discotheek J'elleboog in de Kan toorstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een darttoernooi. Er wordt 501 gespeeld. Opgeven kan tot een uur voor aanvang. Gemengd koor The Singers of the Lord treedt vrijdag 24 december op in de hervormde kerk in Oudeschild. Het optreden begint om 22.00 uur. •CX%~77 In verband met de te verwachten drukte zet TESO rond het weekend een extra boot in. Vrijdag en maan dag wordt van 9.30 tot 16.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Er wor den geen wachttijden verwacht. Zaterdag 25 december wordt een zondagsdienst gevaren, wat bete kent dat de eerste boot vanaf Texel vertrekt om 8.00 uur. won van De Koogel. Pinheads wist een punt te winnen van Paal 19/ Sjans. De games werden steeds met een verschil van minder dan dertig punten gewonnen of verlo ren. Herbert de Geer van Paal 19/ Sjans had zijn avond en gooide naast een game van 201 een serie van 700. Loonbedrijf Plaatsman sloot de avond af met een overwinning van 5-0 op Split Happens. Ook bij deze wedstrijd bleef het iedere keer spannend, wie de game zou winnen. De verschillen waren klein, maar vielen deze avond uit in het voordeel van Loonbedrijf Plaats man. Dromen van een witte Kerst. Het is zo'n beetje verplicht sinds Bing Crosby met zijn beroemde lied de wereld veroverde. In de dorpen droom je er vaker over dan de mensen van buiten, die er glib berend en glijdend op uit moeten om mee te doen met al het gebo- dene. 'Overdag is het nog wel te doen, maar wanneer ik weet dat ik 's avonds laat alleen nog door wind en buien terug moet, krab ik wel eens even op mijn hoofd', zei een dappere vriendin, die nor maal niet voor een kleintje ver vaard is. De sneeuw die deze week viel, was echter prachtig. Niet teveel en mooie korrelige sneeuwballen- en sneeuwpop- pensneeuw. De avonden mooi, de wegen goed begaanbaar en de Dennen bij maanlicht een sprookje. Ideaal weer voor kerst markten. Als een prachtig ver lichte spin lag Oosterend zater dag in het witte landschap. De poten aan alle kanten vol auto's. Ik had geluk en veroverde een plaatsje niet al te ver van een warme appelbollenkraam en een ijverige glühweinverkoper. Aldus van binnen verwarmd liep ik te genieten van de kramen met veel zelfgemaakte producten. Met lief de en ondernemingslust in elkaar geknutseld. Ik neem mijn petje af voor de mensen die ieder jaar weer alles trotseren om ons die gezellige kerstsfeer aan te bie den. Soms met klapperende tan den, stampvoetend en veel gewrijf in de handen, maar altijd lachend en vrolijk hun waren aan de man brengend. Vanuit de Maartens kerk waaiden stemmige kerstklan ken over ons heen. Over engelen zang en hoop, geboren in een onbeduidende stal, alle kerst markten overstralend. Pien Verberg Al ruim drie jaar bezig met het maken van voorstellingen met ouderen op Texel en in Den Hel der is het Verteltheater toe aan een nieuwe stap. Om het con cept ook elders in Nederland te kunnen 'uitrollen', wil initiatief nemer en dragende kracht Anne ke Berghuis een stichting oprich ten. 'Bij Artex hebben we altijd alle steun gehad, maar het lijkt ons de moeite waard om over de eiland- grenzen te gaan en dat ligt niet op de weg van Artex. Datzelfde geldt voor Triade in Den Helder. We den ken dat het daarom beter is onze activiteiten onder te brengen in een eigen stichting', vertelt Berghuis. De theatermaakster heeft ideeën genoeg. Zo wil ze van het mooiste uit drie jaar Verteltheater een voor stelling maken die bijvoorbeeld op scholen, in verzorgingstehuizen en voor gezelschappen als de Vrou wen van Nu kan worden gespeeld. Momenteel werkt ze hard aan een project om Texelse ouderen en hun verhalen op film vast te leggen. Dat voornemen ontstond na opnamen met Oosterender 'ome' Kees Drij ver, die prachtig over de visserij kan vertellen, maar er weinig voor voelde dat op een toneel met publiek erbij te doen. Voor de camera van Jaap Eelman praatte hij honderd uit, zodat de oud-vis serman alsnog in de voorstelling Berghuis is druk doende de laatste hand te leggen aan het project plan, inclusief de begroting. Ze hoopt volgend jaar met de opna men te beginnen. Tussen de bedrij ven door onderzoekt ze met een paar anderen hoe het concept van het Verteltheater elders in het land kan worden 'uitgerold'. 'Het is een van de Oosterender groep van het Verteltheater te zien was, maar dan op het witte doek. 'We bedachten ons dat het zonde zou zijn niet méér met film te doen. Met het Verteltheater komen allerlei verha len tot leven, maar als de voorstel ling voorbij is, zijn ze weer weg. Dat kregen we ook van fondsen te horen wanneer we subsidie aan vroegen. Op film kun je het vast leggen, eventueel in combinatie met een boekje.' prachtige vorm die we hebben ont wikkeld en daarbij hoef je je niet te beperken tot senioren, iedereen heeft herinneringen. Hoe oud je bent, doet er niet toe. Het is leuk ze door te geven.' Volgens Berghuis is het goed om daarbij ook aan de toekomst te denken. 'Ik hoef zelf niet altijd de spil te zijn. Door men sen op te leiden, kun je je ervan verzekeren dat dit door kan gaan.' De uitbreiding van de activiteiten voelt als het uitslaan van haar vleu gels. 'Ik ben al 62, maar het is net of ik weer het huis uit ga. Het is allemaal erg spannend.' Het bestuur van de stichting in oprichting is al aardig compleet. Tot nu toe hebben Nettie van de Brake, Peter Ampt, Ingrid Walpoott en Sjaak Koomen hun medewer king toegezegd en wordt Yvonne Steemers adviseur. Stuk voor stuk mensen met veel kennis en erva ring, volgens Berghuis. Het ont breekt echter nog aan iemand die goed is in het beheren van websi tes en eventueel ook PR-werk- zaamheden kan verrichten. 'Het liefst hebben we iemand die ook tot het bestuur toetreedt. Dat ver groot de betrokkenheid. Maar het gaat om heel specifieke vaardighe den en het is ook liefdewerk oud papier, dus als iemand wel de site wil beheren, maar per se niet in het bestuur wil, dan zijn we natuurlijk ook al heel bij.' Geïnteresseerden kunnen zich tot Berghuis wenden. Zij is bereikbaar via tel. 319625 of e-mail bonteberg@hetnet.nl.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2