Alleen boeren met schapen krijgen geld Streekrekening TEXELSE 5 COURANT Tulnwal rond Alloo opgeknapt Glasbak Burgwal opgeblazen Boerencampings niet op Hoge Berg Tusse de Banke Safehouse Texel beëindigt activiteiten Activiteiten Mans Bodemkwaliteit verder in kaart Gemeente houdt nieuwjaarsreceptie Elektrische auto was al besteld College bijna klaar met beleid speeltoestellen Wat ik zeggen wou 11>333 DINSDAG 21 DECEMBER 2010 Alleen boeren met schapen komen in aanmerking voor de vergoeding die de Stichting Streekrekening Texel beschik baar stelt voor agrarische onder nemers in het Hogeberggebied. Dat werd duidelijk tijdens de bij eenkomst die vrijdag in het gemeentehuis werd gehouden bij de officiële start van het initi atief. 'Voor mij is er niks', constateerde een teleurgestelde Piet van der Star, nadat hij de toespraken van de diverse betrokkenen had aan gehoord. 'Ik heb alleen vleesvee en ben daardoor samen met leliekwe ker Hein Dijt de enige van de boe ren in dit gebied die geen cent krijgen.' Een scheve situatie, aldus de agrariër, die zijn bedrijf aan het Skillepaadje heeft. 'Ik doe er ook een hoop voor om het gebied mooi te houden. Zo loopt er een wandel pad over mijn land en heb ik sloten met natuurvriendelijke oevers laten graven.' Volgens Van der Star is hij extra slecht af omdat hij alleen 'duur eigen land' heeft, terwijl veel collega's relatief goedkope grond huren van Staatsbosbeheer.' Ook Nico Kikkert, de kersverse voorzitter van de Texelse afdeling van de WLTO, plaatste kantteke ningen. 'Mijn kritiek geldt niet zozeer de Stichting Streekrekening Texel, want op zich is dit een prima initiatief. Maar ik vind wel dat de gemeenteraadsleden eens goed bij zichzelf te rade moeten gaan. Zij hebben deze week besloten dat kamperen bij de boer ook in de toekomst niet mag op de Hoge Berg. Als argument werd gebruikt dat boeren nu worden gecompen seerd vanuit de Streekrekening. Maar dat geldt dus niet voor ieder een.' Van der Star vindt het in dit verband vreemd dat boeren met schapen op de Hogeberg maar een boerderij elders óók meedelen uit het fonds. 'Zij hebben hun bouwblok ergens anders en mogen dus wél kamperen bij de boer.' Volgens Joke Geldorp, als voorzit ter van de ILG Gebiedscommissie (een adviescommissie van de pro vincie) nauw betrokken bij de tot standkoming van het fonds, is de Stichting Streekrekening Texel opgericht om het authentieke karakter van het gebied te behou den. 'We gebruiken de boeren als instrument, daar zijn we heel dui delijk in geweest. Boeren die aan onze doelstellingen meewerken, worden gecompenseerd. Dat geldt dus voor schapenboeren en niet voor houders van vleesvee. Koeien zijn mooie dieren, maar van ouds her grazen ze niet op de Hoge Berg.' Dat werd tegengesproken door Van der Star: 'Ik heb het er nog met (oud-landbouwvoorlich- ter) Jan Koolhof over gehad. Die heeft foto's waarop te zien is dat hier vroeger koeien werden gemol ken en lelies gekweekt. Er liepen echt niet alleen schapen.' Gedeputeerde Bart Heller toonde zich in zijn toespraak een enthousi ast pleitbezorger van de nieuwe stichting. 'Om het unieke land schap van de Hoge Berg te behou den, is extra steun voor de agrari ërs nodig.' Hij noemde de Streekrekening 'een voor Noord- Holland nieuwe en innovatieve aanpak' en riep de bestuursleden van de stichting op hun uiterste best te doen zo veel mogelijk par tijen te bewegen geld te storten. Of dat bedrijven, stichtingen of over heidsinstellingen zijn, doet daarbij minder ter zake. De provincie stel de als startkapitaal €1,5 miljoen beschikbaar, Jacques Meter van het Nationaal Groenfonds maakte bekend dat zijn organisatie €2 mil joen stort. Heller riep ook de toeris tische sector op Texel op het fonds te vullen. Een gerechtvaardigde oproep, volgens de gedeputeerde, aangezien veel toeristen juist voor het oorspronkelijke landschap naar het eiland komen. In totaal is naar schatting zo'n €20 miljoen nodig. De rente van het gestorte geld, door de Rabobank verhoogd met een bonus van vijf procent, wordt onder de boeren op de Hoge Berg verdeeld. Hoe dat precies gaat gebeuren, werd niet uitgelegd. Wél werd duidelijk dat boeren met de meeste schapen het meest geld krijgen. Ook het instandhouden van tuunwallen en kolken wordt waarschijnlijk beloond. Oud-gedeputeerde Albert Moens maakte bekend wie de bestuursle den en de leden van de Raad van Toezicht worden. Onder hen geen Texelaars (met uitzondering van burgemeester Francine Giskes), om belangenvermenging te voor komen. Een prominent lid is Hans Ghijssels van de WLTO, Moens zelf is beoogd voorzitter. Wim van Gel der, oud-gedeputeerde van Noord- Holland en voormalig Commissaris van de Koningin van Zeeland, treedt toe tot de Raad van Toe zicht. Jaap Hin, tot voor kort voor zitter van de Texelse afdeling van de WLTO, krijgt geen bestuurs functie. Maar omdat hij een belang rijke rol bij de totstandkoming van het fonds speelde, was aan hem de eer om in aanwezigheid van notaris Marion Hoogerheide samen met Moens de oprichtingsakte te tekenen. In opdracht van Staatsbosbe heer plaatst aannemer Willem Bakker dezer dagen 700 meter nieuwe tuinwal rond het Alloo. Daarnaast wordt 600 meter bestaande tuinwal opgeknapt. Bij het herstellen van de tuinwal wordt eerst de huidige bovenlaag verwijderd. Na het plaatsen van enkele lagen nieuwe zoden wordt de oude bovenlaag er weer boven- opgezet. Zo blijft het karakter van de tuinwal zoveel mogelijk behou den. Het Alloo, gelegen tussen paal 17 en de rand van de Dennen, is een bijzonder bloemrijk hooiland, waar veel gevlekte orchissen groei en. Na het hooien grazen er paar den. Niet alleen het landschap is vol gens Staatsbosbeheer met het plaatsen van het ontbrekende stuk tuinwal hersteld, ook de kwaliteit van het ruiterpad langs de Califor- niëweg wordt verbeterd. Tussen het hooiland en het ruiterpad stond een afrastering van schrikdaad. 'Al was er voldoende ruimte, een deel van de ruiters voelde zich daar niet prettig bij. Met het graslichaam van de tuinwal is dit bezwaar verholpen en heeft niemand meer een excuus om met het paard het naastgele gen fietspad te gebruiken.' Op de tuinwal komt wel een schrikdraad om de grazende paarden binnen te houden. In verband met de hoge landschap pelijke waarde van het gebied mogen boeren op de Hoge Berg en omgeving ook in de toekomst geen camping beginnen. Dat heeft de gemeenteraad dinsdag vastgelegd in de Nota van Uitgangspunten voor het Bestemmingsplan Buitengebied II. Texel 2010 nam als enige een afwijkend standpunt in. Deze partij vindt dat alle boeren op Texel de kans moeten hebben een camping te beginnen. Jammer dat Tusse de Banke ver dwijnt. Ik heb er met veel plezier exposities ingericht. Kunstenaars vereniging Zout meent dat de huur prijs bezwaarlijk was. Dat kan ik me niet voorstellen. Waar vind je zo'n mooie ruimte voor zo weinig geld? Een plek waar je zelf kunt bepalen wat je wilt laten zien, zon der tussenkomst van kunstcom missies. Zoiets is verder nergens. Daar mag best wat voor betaald worden. Waarom zou de gemeente het mogelijk moeten maken om 'aan familie en vrienden te laten zien waar je mee bezig bent'? Dat lijkt me onzin. En het zelf suppoost zijn, is juist zo gezellig. Wie die huur niet kan betalen, is kennelijk niet in staat werk te ver kopen en dus niet 'beroepsmatig' met scheppend werk bezig. Zo iemand noemt men een amateur. En zelfs een amateur kan zo'n bedrag opbrengen, zo hoog is dat niet. Irene Maas, Alkmaar. Safehouse Texel, sinds mei 2002 dienend als opvang van slachtoffers van huiselijk geweld, staakt per 1 januari alle activiteiten. De voornaamste reden tot sluiting is dat slachtoffers niet meer het huis hoeven te ontvluchten, maar dat daders een huisverbod van maximaal tien dagen opgelegd kunnen krijgen. In die tijd kan hulp worden gezocht. Ook is de drukte van de eigen werkzaamhe den van de initiatiefnemers van Safehouse aanzienlijk toegeno men. De naam en identiteit van de initiatiefnemers is -naar eigen zeggen- nog steeds niet van belang. 'Safehouse Texel was een initiatief van een bewogen en meelevend Texels paar met ruime kennis van zaken op het gebied van hulpverlening en huiselijk geweld. Daarnaast beschikten zij over de praktische en financiële mogelijkheden om een veilige opvang te kunnen bieden', ver klaren zij desgevraagd. Sinds de oprichting in mei 2002 heeft Safehouse Texel onderdak geboden aan ruim vijftig perso nen. Doorgaans voor enkele dagen, maar ook wel eens voor weken. Onder deze personen waren zowel mannen als vrou wen, jongens en meisjes. Het is niet te verwachten dat door het sluiten nu slachtoffers op straat komen te staan, maar als een huisverbod niet van toepas sing is -of niet uitvoerbaar-, zijn de slachtoffers aangewezen op buren, familie of vrienden, lang niet altijd een gewenste oplos sing. Daarnaast werden de mede werkers van Safehouse vaak gebeld voor informatie en advies. Hierin wordt ook voorzien door het steun- en adviespunt HG NHN, hoewel 'typisch Texelse vragen' onbeantwoord zullen blij ven. Met een keiharde knal is de glas bak aan de Burgwal in de nacht van zaterdag op zondag opge blazen. Het gevaarte werd ver nield, kwam van de grond en er is veel glas op straat terecht gekomen. 'Ik hoorde om kwart over een kei harde knal en dacht dat er iets tegen mijn deur was gegooid. Veel harder dan de strijkers die je wel hoort, het leek wel een bomaan slag. In het park werd vuurwerk afgestoken. Ik ben niet gaan kijken en uit het raam zag ik niets. In ver band met de geluidsoverlast slaap ik tegenwoordig in de slaapkamer aan de achterkant van mijn huis. De volgende ochtend zag ik dat de glasbak was opgeblazen. Ik denk dat ze van vuurwerk een soort bom hebben gemaakt. Zelfs vijftig meter van de glasbak lag nog rommel.' De bak is volkomen vernield en er is veel glas op straat terecht geko men. Lakwijk: 'Ik heb het idee dat de geluidsoverlast in deze omge ving steeds agressiever wordt, leder weekend is er wel wat aan de hand.' Dit en andere incidenten worden vandaag besproken tijdens het overleg dat buurtbewoners hebben met politiek, horeca, dorpscommissie en de gemeente. Onder toeziend oog van beoogd voorzitter Albert Moens en notaris Marion Hoogerheide zet Jaap Hin zijn handtekening onder de oprich tingsakte van de Stichting Streekrekening Texel. (Foto Joop Rommets) Vijftien jongeren deden vrijdagavond mee aan een 'freestyle dance competition' in jongerencentrum Time Out in Den Burg, onder wie Sylvie Koorn (foto) die een wervelende dans verzorgde. De 17-jarige Katja-Annukka Ranta uit Finland, die via een uitwisselingsprogramma op Texel verblijft, won. De wedstrijd, voor het eerst gehouden en geïn spireerd was op So You Think You Can Dance van RTL-5, werd goed bezocht. Time Out wil in het voorjaar opnieuw een 'freestyle dance competition' houden. (Foto Jeroen van Hattum) Aannemer Willem Bakker knapt de tuinwallen rond het Alloo op. (Foto Staatsbosbeheer/Erik van der Spek) Sanne de Ruijter uit Den Hoorn was vrijdag even op Vlieland om daar getuige te zijn van het door zeehondencrèche Pieterburen uitzetten van enkele zeehonden. Eén van de zeehonden die in de natuur werd teruggebracht, was haar indertijd 'aangeboden' door een Vlielander en naar haar vernoemd. (Foto Folkert Janssen) De glasbak aan de Burgwal viel ten prooi aan vandalisme. (Foto Marga Lakwijk) Café Mans aan de Binnenburg heeft een drukke week voor de boeg. Deze begint maandag 27 december om 19.00 uur met het Den Burg open pokertoernooi. Deelname kost €5,-. Dinsdag 28 december kan vanaf 20.00 uur worden deelgenomen aan de Wll-avond. Bij voldoende deelname wordt een competitie gespeeld. Woensdag 29 december volgt een eindejaars-pubquiz. Deze begint om 21.00 uur, deelname kost €2,50. Donderdag 30 decem ber wordt de nieuwe pooltafel in gebruik genomen met een pool- toernooi. Deelname kost €5,-. Het oude jaar wordt tot slot vrijdag 31 december afgesloten met een Nieuwjaarsparty met DJ Jakkie, die doordraait tot 1.00 uur. De gemeente heeft besloten de kaart die de bodemkwaliteit van de verschillende delen van Texel aan geeft bij te werken aan de hand van nieuw in te winnen gegevens. In het kader daarvan zullen 300 bodemonderzoeken worden uitge voerd. Het werk (waartoe de gemeente verplicht is) wordt uitbe steed aan de adviesbureaus CSO en Don4You. B en w rekenen op €1.400,- uit het provinciale Investeringsfonds Ste delijke Vernieuwing als bijdrage voor dit project. De bodemkwali- teitskaart is voor derden ter inzage. Hij wordt geraadpleegd door belanghebbende personen of bedrijven, zoals makelaars. B en w herstellen een traditie door op 10 januari nieuwjaars receptie te houden in het raad huis. Alle ingezetenen zijn daar van 17.00 tot 19.00 uur welkom. Het college ziet de receptie als een aardige en nuttige ontmoetingsge legenheid voor burgers, bestuur ders en gemeentelijke medewer kers. In die opvatting werden ze gesterkt bij de open dag ter gele genheid van de opening van het raadhuis. Daar kwamen onver wacht veel mensen op af en de reacties wezen erop dat zoiets vaker zou moeten gebeuren. De gemeenteraad moest er nog toestemming voor geven, maar wethouder Eric Hercules moest dinsdagavond met het schaam rood op de kaken toegeven dat de elektrische auto in kwestie al besteld was. Dat leidde tot ergernis bij alle raadsleden. Joop Groeskamp (Texels Belang) herinnerde het col lege eraan dat dit niet de eerste keer was en kondigde aan dat zijn partij de volgende keer tegen zal stemmen, 'wat het ook is'. Hercu les zat duidelijk met de kwestie in zijn maag en zei graag met de raad te overleggen welke maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen dat zoiets nog een keer gebeurt. Uiteindelijk gingen alle partijen akkoord, met uitzondering van Texel 2010, dat al eerder twijfel had geuit aan het nut voor het milieu van een elektrische auto. Het college is bijna klaar met een nota 'speeltoestellenbeleid'. Dat verklaarde wethouder Edo Kooi man dinsdag in de gemeenteraad. Aanleiding was een motie waarin D66 en Texel 2010 stelden dat onveilige toestellen onmiddellijk moeten worden weggehaald en dat het nog beschikbare budget van €102.450,- moet worden gebruikt om ze te vervangen. De gemeente mag pas op nieuwe wensen ingaan na de totstandko ming van beleid. Volgens Kooiman denkt het college er net zo over, reden voor D66 en Texel 2010 hun motie in te trekken.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5