Geld voor replica's Ecomare 'Gegevens Wadden bundelen' Kamerleden bezoeken Texel Vogel als vinger aan pols voor wad Steun voor zilte landbouw 'Zaken onder niveau van het strafrecht' Verdachte verlaat rechtbank als vrij man TEXELSE 9 COURANT üiiilu Kerstseschenk DIAMONDS ARC fOR GVO... DINSDAG 21 DECEMBER 2010 r Ecomare heeft zeven ton uit het Waddenfonds gekregen voor onder meer educatie en voorlichting op het nieuwe buitenterrein. Directeur Just van de Broek is verheugd dat de projecten van het centrum na een eerdere afwijzing zijn gehonoreerd. (Foto Jeroen van Hattum) Ecomare kan alsnog replica's van zeezoogdieren laten plaat sen op het nieuwe buitenterrein. Dat is mogelijk dankzij een sub sidie van zeven ton die het cen trum uit het Waddenfonds heeft gekregen. Het geld is bestemd om de voor lichting en de educatie over het Waddengebied naar een hoger plan te tillen en daar horen onder meer de replica's van zeezoogdie ren bij. De dieren moeten als ambassadeurs van het Wadden gebied dienst doen. Ecomare wil op het buitenterrein ook een wereldbol realiseren met daarop routes van trekvogels en er moet iets komen waar bezoekers eb en vloed kunnen beleven. De zeven ton is eveneens bestemd voor een educatief pad door het nationaal park rondom Ecomare, de ontwikkeling van een duurzame energievoorziening (warmte/koude opslag) en voor sterrenwacht De Jager. Die maakt nu nog gebruik van mobiele apparatuur, maar de bedoeling is dat er een vaste opstelling in de vorm van een observatorium komt om sterren te bekijken. Er is ook geld om plan nen te ontwikkelen voor de ver nieuwing van de expositie binnen. Dat moet de komende jaren gebeuren. Directeur Just van de Broek is blij dat de aanvraag van Ecomare is gehonoreerd. Het centrum greep eerder naast subsidies uit het Waddenfonds. Volgens de com missie-Hermans die de aanvragen beoordeelde, verdient Ecomare ondersteuning om 'bij te kunnen blijven als groot en belangrijk bezoekerscentrum in het Wad dengebied'. De plannen passen volgens de commissie binnen de doelstelling van het Waddenfonds om de economie en duurzaam heid in het Waddengebied te sti muleren. Ecomare krijgt eveneens subsidie van de provincie en het toeristisch investeringsfonds om de voorlich ting en educatie over de wadden naar een hoger plan te tillen. Vol gens Ecomare is het belangrijk om mensen over het Waddengebied Jj Een tijdloos ontwerp, handwerk, uitgevoerd in 18 karaat goud, gezet met een schitterende diamant, briljant geslepen. MARTIN TROMP JUWELIER Weverstraat 34 - Den Burg tel. 0222 - 312912 Onder leiding van het NIOZ wordt de komende drie jaar een nieuw monitoringsprogramma voor wetenschappelijk onder zoek in het Waddengebied opgesteld. De minister van Infra structuur en Ruimte heeft daar €4,4 miljoen uit het Wadden fonds voor beschikbaar gesteld. Het NIOZ heeft, samen met diver se andere organisaties, het project WaLTER (Wadden Sea Long-Term Ecosystem Research) in het leven geroepen om de omvangrijke klus te klaren. Een nieuw monitorings programma moet ertoe leiden dat meetgegevens uit het Waddenge bied beter toegankelijker en bruik baar worden. 'Het gebeurt nu vaak dat meetge gevens van een ander niet bruik baar zijn omdat er net even op een andere manier is gemeten', vertelt NlOZ-onderzoeker Katja Philippart die project WaLTER leidt. 'We roe pen al jaren met z'n allen dat we de monitoringsprogramma's moe ten stroomlijnen, maar dat is geen klus die je op een achternamiddag doet. Met het geld van het Wad denfonds wordt het mogelijk men sen aan te nemen om die klus te klaren.' Het NIOZ wil op basis van prak tijkervaring een nieuw monito ringsprogramma ontwerpen, waarbij voortaan volgens vaste en controleerbare procedures gege vens in het Waddengebied wor den verzameld. De bedoeling is dat er op internet één databank komt waarin de ver zamelde meetgegevens toegan kelijk worden gemaakt voor onder meer beheerders van het Wad dengebied, overheden, maat schappelijke organisaties, onder zoeksinstituten en bedrijven. Dan gaat het om meetgegevens op het gebied van meteorologie, oceano grafie, geologie, chemie, ecologie, sociologie, economie en cultuur historie van het Waddengebied. Philippart: 'Een deel van de gege vens is al toegankelijk via internet, maar via verschillende toegangen Tweede-Kamerleden Sjoera Dik kers en Jeroen Recourt (PvdA) hebben maandag een werkbe zoek aan Texel gebracht om zich in het eiland te verdiepen. De twee parlementsleden, die een half jaar geleden in de Kamer wer den gekozen, hebben de Kop van Noord-Holland onder hun hoede. De Texelse afdeling van de PvdA nodigde hen daarom uit voor een dagje op het eiland. De Kamerleden bezochten onder meer de OSG waar ze werden bij gepraat over het mogelijk verlies van de 2,5 arbeidsplaatsen die de school in het verleden extra kreeg in verband met de eilandpositie. Op het NIOZ spraken ze met adjunct directeur Herman Ridderinkhof die het onderzoeksinstituut onder de aandacht bracht en sprak over Texel als proeftuin voor duurzame projec ten. Voor dat laatste werd één van elektrische auto's, die momenteel voor een proef over Texel rijden, aan de Kamerleden getoond. In het gemeentehuis gingen Recourt en Dikkers in gesprek met jongeren van de OSG. Zij kaartten de moei lijkheden aan die jongeren voorals nog ondervinden als ze zich na een studie aan de overkant weer op Texel willen vestigen. Ook werd aangestipt dat voor afgestudeerde te vertellen op het moment dat ze daar zijn, omdat ze er dan open voor staan en de informatie het beste beklijft. Intensief onderzoek naar vijf soorten vogels die tijdens hun trektochten gebruik maken van het wad. Dat behelst het onder zoeksprogramma Metawad-1 waarvoor het NIOZ vrijdag €2,9 miljoen uit het Waddenfonds heeft gekregen. Het onderzoeksinstituut wil de komende vijf jaar, samen met andere instellingen, lepelaars, rot ganzen, kanoeten, rosse grutto's en drieteenstrandlopers volgen. Aan de hand van hun gedragingen moet worden vastgesteld wat voor veranderingen zich in hun leefge bieden op het wad voordoen. De vogels worden beschouwd als een soort 'vinger aan de pols' voor het Waddengebied. Het onderzoek moet uitwijzen op welke fronten verbetering nodig zijn om het wad geschikt te laten zijn voor vogels om tijdens de trek tussen Westelijk Afrika en het Hoge Noorden op krachten te komen. Er is gekozen voor lepelaars, rotgan zen, kanoeten, rosse grutto's en drieteenstrandlopers, omdat zij het beste de diverse soorten trekvo gels in de Waddenzee vertegen woordigen. Volgens onderzoeker Theunis Piersma van het NIOZ worden de vogels gevolgd door ze te ringen, maar wordt straks ook gebruik gemaakt van een nieuwe generatie microzenders die om de poten van de vogels worden bevestigd. 'Naar de rotgans loopt al een paar jaar geen onderzoek meer, maar de andere vogels worden al langer gevolgd en de gegevens die we daarvan hebben, worden ook in het onderzoek verwerkt.' Metawad-1 moet duidelijk maken welke plekken de vogels opzoe ken, hoe hun voedsel is verdeeld en welke mogelijkheden ze hebben om zich voort te planten. De bevin dingen moeten leiden tot concrete adviezen om de natuur- en land schapswaarden van de Wadden zee te versterken en de natuurlijke rijkdom te beschermen, zoals beschreven in de doelstellingen van het Waddenfonds. Aan de orde komt onder meer de vraag welke delen van het wad de grootste rol spelen in het behoud van levensvatbare trekvogelpopu laties en wat daarmee moet gebeu ren. Een optie is dat ze worden gevrijwaard van activiteiten als vis serij, bodemberoering of verstoring door wadlopen of recreatievaart. Volgens de onderzoeksopzet moe ten ook de belangen van andere gebruikers worden afgewogen. Voordat het tot maatregelen komt, moet Metawad-1 eerst uitwijzen welke delen van het wad voor de trekvogels het belangrijkst zijn. 'Anders zou sluiting van specifieke kombergingsgebieden of wadpla ten niet op wetenschappelijke argumenten of doelmatig geba seerd zijn, maar meer op bestuur lijke haalbaarheid of "gut feeling" en dat maakt de kans te groot dat de plank wordt misgeslagen.' Aan het onderzoek wordt meege werkt door het Vogeltrekstation in Heteren, SOVON Vogelonderzoek Nederland, de Stichting Natuurin- formatie en de Rijksuniversiteit Groningen. De leiding is in handen van het NIOZ. Metawad-1 maakt deel uit van een serie onderzoeken naar het leven in Waddenzee, waaronder twee onderzoeken die anderhalf jaar geleden subsidies uit het Waddenfonds kregen. Driemaal is scheepsrecht voor de zilte landbouw. Het experi ment waar Marc van Rijssel- berghe al een jaar of zes mee bezig is, krijgt €2,5 miljoen uit het Waddenfonds. De commissie-Hermans, die de aanvragen voor het fonds bekeek, heeft na twee afwijzingen alsnog positief geoordeeld. Bij de vorige openstellingen van het Wadden fonds vond de adviescommissie in eerste instantie dat het onderzoek 'te beperkt van opzet was' en in tweede instantie had het project in hun ogen een te commercieel karakter gekregen. De commissie zegt vertrouwen te hebben in het onderzoek naar de mogelijkheden van zilte landbouw. 'Op Texel wordt het uitgevoerd in een omgeving waar men reeds te maken heeft met zoute kwel en in Friesland gaat het om een perceel dat rondom een eigen afwatersy- steem heeft. Daarmee zijn de gevolgen voor omliggende agrari ërs beperkt.' Van Rijsselberghe experimenteert op een stuk land aan de Hoornderweg. De €2,5 miljoen is bestemd om de kennis over zilte landbouw te ver groten, voor experimenteel teelt- onderzoek en voor het opzetten van een educatiecentrum en een zilte proeftuin. De commissie-Her mans acht het goed mogelijk dat op termijn een grote markt voor zilte teelten kan worden geënthou siasmeerd. Van Rijsselberghe heeft al meermalen betoogd dat zilte landbouw wereldwijd zo'n ander half miljard hectare nutteloos geachte grond alsnog bruikbaar kan maken voor de productie van voedsel. De Texelaar heeft de afgelopen jaren, met wisselend succes, zee kool, zeekraal, lamsoor, strandbiet, lepelblad en rucola geteeld met zout water. Zijn doel is een systeem te ontwikkelen dat anderen in staat stelt op verzilt land voedsel te ver bouwen. Het uitzoeken wat daar bij komt kijken en wat er moet gebeu ren om bijvoorbeeld ziektes buiten de deur te houden, is een lastig proces omdat er weinig vergelij kingsmateriaal is. en dan is het vaak lastig om ver gelijkingen te kunnen maken.' Aan WaLTER wordt meegewerkt door IMARES, SOVON Vogelon derzoek, het internationale secre tariaat van de Waddenzee in het Duitse Wilhelmshaven en de uni versiteiten van Nijmegen en Gro ningen. Het NIOZ is leidend. Diverse ministeries, Rijkswater staat, Staatsbosbeheer, de NAM, Natuurmonumenten, It Fryske Gea en de provincie Friesland is gevraagd mee te werken om de onderzoeksvragen voor WaLTER helder te krijgen, gegevens beschikbaar te stellen en om tot een gezamenlijk plan te komen. De commissie-Hermans, die de aanvragen voor het Waddenfonds heeft beoordeeld, noemt de reali satie van één databank een 'fun damentele stap voor de bescher ming en ontwikkeling van het Waddengebied' en heeft een oproep aan alle benaderde instan ties gedaan om mee te werken aan het project WaLTER. Texelaars lang niet altijd geschikte banen op het eiland te vinden zijn. Het gebruik van drugs en drank onder jongeren kwam eveneens aan de orde. Aan boord van de Dokter Wagema- ker, waar de Kamerleden werden rondgeleid door oud-kapitein en PvdA-fractievoorzitter Alfred Schaatsenberg, kwam de noodzaak van de verplaatsing van de veerha ven in Den Helder aan de orde. Het bezoek was bedoeld om korte lijnen met Den Haag te krijgen. De Kamer leden namen onder meer de bood schap mee dat de OSG graag de 2,5 extra arbeidsplaatsen wil behou den. Geldorp zegt dat de gemeente nooit is gewaarschuwd door de Rabobank, simpelweg omdat deze bank niet wist of kon weten wat de plannen met het geld waren. Het geld is via de rekening van de gemeente eerst overge boekt naar de Bank Nederlandse Gemeenten en vandaar pas naar een IJslandse spaarrekening. Volgens de officier van justitie heeft de bank later in een persbe richt formeel laten weten niet op de hoogte te zijn geweest van de plannen die de gemeente had. Maar het persbericht kon in de rechtszaal niet worden getoond. Bruining zegt echter e-mails te heb ben van twee bankmedewerkers die het tegenovergestelde beweren. De Koger respecteerde in de rechts zaal hun uitdrukkelijke wens om anoniem te blijven. Tegelijkertijd beklemtoonde hij tegenover de rechter hij dat hij op basis van deze in zijn ogen 'betrouwbare informatie' had geopereerd, niet om de toenmalige burgemeester zwart te maken. 'Ik had die signalen gekregen en vond dat ik er iets mee moest, ook al omdat ik zelf politiek actief was', aldus Bruining. 'Bovendien bleef het verhaal de hele tijd rondzingen over het eiland. Toen ik met mevrouw Geldorp over de zaak van gedach ten wilde wisselen, wees zij het verzoek om een gesprek af.' De vroegere burgemeester heeft deze gang van zaken bevestigd, zo viel vrijdag in de rechtszaal te beluiste ren. De officier van justitie toonde zich hiervan niet of nauwelijks onder de indruk. Volgens haar was de bewe ring van Bruining in strijd met de waarheid en is er verder geen enkel bewijs voor zijn uitingen gevonden. 'De heer Bruining moet zich er ook van bewust zijn geweest dat zijn informatie niet waar was.' Zij onderstreepte dat Geldorp 'onderdeel van het publiek gezag' was en daardoor 'een bepaald incasseringsvermogen' moest heb ben, maar stelde zich ook op het standpunt dat Bruining met zijn impliciete beschuldiging dat de toenmalige burgemeester nalatig is geweest grenzen heeft overschre den. 'Het is te persoonlijk geworden en het is de grenzen van de vrijheid van meningsuiting te buiten gegaan.' Bruining was, vrij vertaald, in de ogen van het OM te ver gegaan. Maar de officier van justitie vond de politierechter niet aan haar zijde. Zij vond laster onbewezen, omdat Bruining handelde op grond van informatie die hij betrouwbaar acht te. 'In dat verband hoeft van hem niet te worden verwacht dat hij weet wat de burgemeester wist.' Ook voor smaad of belediging vond zij geen gronden. De uitspraak was in lijn met hetgeen advocaat Geert Lieffijn al had betoogd. 'Mijn cliënt heeft redenen gehad uit te gaan van de juistheid van de gegevens waarover hij beschikte. Hij wilde over die infor matie ook eerst met de burgemees ter zelf spreken. Het houdt in deze zaak geen stand te zeggen: Brui ning heeft onwaarheid gesproken en heeft dat steeds geweten.' Hij vond dat zijn cliënt werd vervolgd voor zaken 'die onder het niveau van het strafrecht zitten'. Dat gold in zijn ogen al helemaal voor de tweede verdenking. Ook die had betrekking op berichtjes die Bruining in het lezersforum van de Texelse Courant had geplaatst. In dit geval betrof het een nieuwsbe richt over een auto die in een sloot was gereden. Een forumdeelnemer met de naam Hans maakte toespe lingen op een soortgelijk ongeval in de periode rond 2002, waarbij de toenmalige burgemeester betrok ken zou zijn geweest en dat nooit officieel in de openbaarheid zou zijn gekomen. Bruining vroeg in een reactie op het forum waarom de man niet man en paard noemde. Daarbij vermeldde hij de voormalige burgemeester bij naam. Cruciaal hierbij was de vraag die Bruining aan de schrijver op het forum stelde. 'Waarom geen ach ternaam?' In de rechtszaal bleek die vraag niet te slaan op de achter naam van de voormalige burge meester, maar op die van forum deelnemer Hans. Bruining: 'Ik ben altijd voor openheid. Daarom heb ik al die berichtjes onder mijn eigen naam geplaatst. Ik vind dat ieder een die reageert zo te werk moet gaan. Daarom ben ik zo kritisch aan het adres van deze Hans geweest.' De officier van justitie vond echter dat hier ook sprake was van laster. Door de berichtenwisseling op de website kregen de uitingen het karakter van een concrete beschul diging, vond zij. Daarbij speelde de context in haar ogen ook een rol. 'Het stond op de website van een lokale krant. Op het eiland kent bijna iedereen elkaar. Mevrouw Geldorp heeft ook aan gifte gedaan mede omdat zij zich bij het publiek in een ongunstig dag licht zag geplaatst.' Maar ook hier ving justitie bot. In deze zaak verklaarde de politie rechter de tenlastelegging wegens smaad en laster om technische redenen en innerlijke tegenstrijdig heden nietig. 'Er is een bepaald feit ten laste gelegd, maar in de dag vaarding zelf staat geen feitelijke gedraging omschreven.' Ook ver klaarde ze een persoonlijke vorde ring van Geldorp van €5.001 imma teriële schadevergoeding niet-ontvankelijk. De officier van justitie had al aangegeven die 'wat hoog' te vinden. Lieffijn noemde de vordering 'buitenproportioneel'. Het OM heeft tot 31 december de tijd om hoger beroep tegen de uit spraak van de politierechter aan te tekenen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9