'Aangenaam verrast door alle behulpzaamheid' Het is een intensief eerste jaar geweest' Aaibaarheidsfactor Texel is erg hoog' TEXELSE 14 COURANT m\\A' VRIJDAG 31 DECEMBER 2010 Francine Giskes is sinds 20 november 2009 burgemeester van Texel. 'Het eiland begint als mijn thuisbasis te voelen.' Een half jaar geleden begon ze over 'we' in plaats van 'ze' te spre ken als het over Texel ging. Een jaar na haar benoeming voelt Fran cine Giskes zich inmiddels aardig thuis op het eiland waar ze vroe ger al vaak als toerist kwam. Het was voor haar de enige plek in Nederland waar ze graag burgemeester wilde worden. De verhuis dozen kunnen binnenkort uit de opslag, Giskes vestigt zich begin volgend jaar aan de Pijpersdijk waar ze een huis heeft gekocht. 'Lekker dicht bij de Noordzeekust en met uitzicht over het weidse Texelse landschap.' Bij uw benoeming tot burgemeester zei toenmalig wethouder Nico Kik kert dat u Texelaars nu 'op een andere manier zou gaan leren ken nen'. Is dat ook gebeurd? Ja, het is anders wanneer je hier woont en werkt dan wanneer je hier als toerist komt, maar het is me niet tegengevallen. Je krijgt een com pleter beeld van het eiland. Je wordt je meer gewaar van wat er allemaal bij komt kijken om het eiland drij- wachten dat mensen je in de gaten houden en dat houdt je ook scherp. Maar tot nu toe heb ik nog niet het gevoel dat er iets niet goed gaat. En het lukt als burgemeester ook prima om een privé-leven te hebben. Ik begreep dat u een huis heeft gekocht aan de Pijpers- dijk? Ja, dat is roerig geweest. De finan ciële druk op de gemeente bete kent nogal wat. Er is veel bezuinigd op de gemeentelijke organisatie en we moeten zien hoe we dat alle maal organiseren met behoud van de kwaliteit van de dienstverlening. We worden gedwongen te bekijken hoe het allemaal beter kan. Daarbij worden we 'geholpen' door veran derende regelgeving zoals de wabo-wetgeving, die bepaalt dat veel vergunningen in één aanvraag moeten worden afgehandeld. Dat vraagt ook veel veranderingen achter de schermen, maar het is wel een verbetering voor degenen die een vergunning aanvragen. Het Een goed voorbeeld is de laatste begrotingsvergadering. Door dit college zijn voorstellen van de oppositiepartijen gewoon overge nomen. Daarmee laat je zien dat je met de coalitiepartijen niet alleen macht uitoefent, maar dat je met elkaar het beste uit elkaar naar boven probeert te halen. Zijn we er dan? Nee, er mag nog meer goede discussie komen om bij elkaar te doorgronden hoe er gedacht wordt. Naar mijn idee heb ik wel meege holpen een fundament voor een goede verhouding te leggen en is het nu tijd daar op verder te bou wen. Ja, dat klopt. Overigens zijn alle dorpen me even vende te houden en waar mensen lief, zoals ik bij mijn die hier op bezoek komen allemaal van profiteren. Ik had van te voren al diverse wetenswaardigheden verzameld, maar ik wist - voordat ik burgemeester werd - bijvoorbeeld niet hoe de zoetwatervoorziening een probleem was voor het eiland, dat als gevolg van een bepaald type grond aaltjes in de aardappels zit ten of hoe belangrijk de aanlan dingsplaats voor de boot is. Het is dus meegevallen? Ik had bij mijn sollicitatiegesprek gezegd een type mens te verwach ten met de mentaliteit om de zaken zelf te rooien. Een houding van 'je hoeft mij niet veel te vertellen'. Die zelfredzaamheid en eigengereid heid tref je hier inderdaad. Daar loop je ook wel eens tegenaan, maar per saldo spreekt het me erg aan. Hoe zijn de contacten u bevallen? Ik heb me in het begin eens drie keer aan dezelfde persoon voorge steld. Bij de laatste keer rinkelde er een belletje dat ik die persoon eer der had ontmoet, maar ik kon nog niet plaatsen waar. Je hebt de smaakmakende types in je samen leving die je snel in de gaten hebt, maar dat is niet het enige dat telt. Ik hecht er net zozeer aan Texelaars te ontmoeten die minder in de aan dacht staan. Dat wil ik ook verder uitbouwen. Ik kan niet iedereen ont moeten, maar ik heb inmiddels wel het gevoel al heel veel Texelaars te kennen. Een burgemeester vangt als 'hoge boom' ook de nodige wind. Hoe is u dat afgelopen jaar vergaan? Dat is alleszins meegevallen. Ik ben aangenaam verrast door alle behulpzaamheid die je hier treft. Toen ik een paar weken geleden ziek de raadsvergadering verliet, werd een dag later van alle kanten geïnformeerd hoe het met me ging en of er nog boodschappen moes ten worden gedaan. Dat was echt heel prettig. Maar je moet incalcule ren dat je als hoge boom wind vangt en dat het niet alleen rozen geur en maneschijn is. Je mag ver benoeming heb gezegd, maar ik moest ergens lan den. Het is de omgeving waar jullie als gezin vroeger ook altijd met vakanties kwamen. Ik ben in de buurt gebleven en dat is niet helemaal toevallig. Het bevalt me daar. Het is lekker dicht bij de Noordzeekust en je hebt er een mooi uitzicht over het weidse Texelse land. Ik woon overigens nu ook al aan Pijpersdijk maar dat is een tijdelijk verblijf. Tot nu toe ben ik 'zwervende' geweest en heb ik op twee plekken in de omgeving van De Koog gewoond. Dat was een goede oefening om afstand te doen van materiële zaken, want de inboedel stond in de opslag. Het is me goed bevallen en ik zie eerlijk gezegd met angst en beven alle verhuisdozen straks op me af komen. (Foto Daan Koopman) Er zijn zo veel vormen en con structies, dat is allemaal nog niet uitgekristalliseerd. Er wordt in allerlei lagen van de organisatie over gesproken. We hebben nog niets in gedachten. En als het nodig is, vinden we zelf een samenwerkingsvorm uit die past bij de Texelse inventiviteit en uni citeit. Het kan wel zijn dat je bij samenwerking in eerste instantie duurder uit bent, maar dat je op de lange termijn veel uitspaart in de personeelssfeer, bijvoorbeeld wanneer je minder mensen nodig hebt om personeel aan te sturen. U noemde net de andere Wadden eilanden. Hoe is het over leg daarmee sinds Texel uit de Eilander Raad is gestapt? U heeft als bur gemeester nog overleg met de andere burge meesters in het samen werkingsverband voor waddengerelateerde zaken waar Texel wel deel van uitmaakt. zijn allemaal flinke opgaven waar ik me als burgemeester verantwoor delijk voor voel. De kraan moet aan alle kanten scherper worden afge steld. Na de verkiezingen op 3 maart ging het politieke landschap op zijn kop en trad een nieuwe ploeg politieke partijen toe tot het college van bur gemeester en wethouders. Hoe was dat? Het was bijzonder om kort na mijn aantreden zo'n wisseling mee te maken. Maar het had zijn voordeel dat ik met een frisse ploeg aan de gang mocht gaan. Dankzij het vori ge college heb ik een prettige inwerkperiode gehad, maar over het huidige college ben ik ook zeer Een belangrijk onderwerp dat de komende tijd ook zal blijven spelen is de zelfstandigheid van Texel. Er zal veel met anderen moeten wor den samengewerkt om de zelfstan digheid in de benen te houden. Hoe staat het daar mee? Het is nog niet zo concreet dat ik daar al heldere dingen over kan zeggen, maar er wordt breed geke ken naar verschillende vormen van samenwerking. We willen niet op één paard wedden. Uiteraard wil len we bestuurlijk zelfstandig blij ven. Hoe je dat regelt, zal voor Texel eigenlijk niet veel uitmaken, als het maar geregeld wordt. Belangrijk is vooral dat de dienst verlening van de gemeente goed blijft of zelfs nog beter wordt. Voelt u zich ook al thuis op het eiland? Ik merkte dat ik na de zomer niet meer over 'ze', maar over 'we' sprak. Dat vond ik leuk te constateren. Ik zal nooit een echte Texelaar wor den, die illusie heb ik ook niet, maar ik heb wel het gevoel meer deel uit te maken van de gemeenschap. Het eiland begint als mijn thuisbasis te voelen. En het is prettig straks weer een huis te hebben waarin je kunt investe ren en waarin je liefde kunt stop pen. Dat doe je niet in tijdelijke verblijven, al zou ik daar het afge lopen jaar ook niet veel tijd voor hebben gehad. Het is een intensief eerste jaar geweest. Je moet je weg zien te vinden, jezelf inwerken, kennismaken met veel mensen, we hadden gemeenteraadsverkiezin gen en ook nog de ingebruikname van een nieuw gemeentehuis. Het was geen jaar waarbij ik momenten had dat ik dacht "wat zal ik nu eens gaan doen". Het is ook meteen een jaar geweest waarin veel moest worden bezui nigd. Dat loopt heel goed. Een keer maand praat ik met de andere burgemeesters. Er is gelukkig een hoop kou van vroeger uit de lucht en we doen gezamenlijk het nodi ge. Bij de discussie over de erf pacht van Staatsbosbeheer trek ken we bijvoorbeeld gezamenlijk op en bereiken we resultaten. Er wordt nu gekeken naar alle grond die Staatsbosbeheer bezit en als die niet nodig is voor behoud van natuur is, komt die in aanmerking om overgedragen te worden. Als eilandgemeenten zitten we boven op de vraag hoe logisch het is dat Staatsbosbeheer bepaalde grond nog in eigendom heeft. Het is nog niet zo concreet dat al over de verkoop van stukken grond wordt gesproken, maar we ver wachten dat binnenkort knopen worden doorge hakt. Laatst zijn we nog in Den Haag geweest om Kamerleden voor dit onderwerp te bewerken. We doen alles wat goed is voor het eiland. te spreken, vooral over de wijze waarop de wethouders de raad tegemoet treden. Bij uw benoeming hield u een plei dooi voor 'Texel op zijn breedst' als tegenhanger van het begrip 'Holland op zijn smalst'. Het was een pleidooi om open voor elkaar te staan en met elkaar op een goede manier de zaken te regelen. Hoe ontwikkelt zich dit volgens u? Nou, het kan breder, maar er is al veel gaande. Ik ben positief over de wijze waarop de verhouding tussen raad en college zich ont wikkeld heeft. Dat is toch een belangrijke graadmeter. Harry Borghouts, oud-commissaris van de koningin, gaf destijds ook het advies te werken aan de onder linge verhoudingen. Maar zoals het er nu naar uitziet, bestaat de Kop van Noord-Holland straks uit drie grote gemeenten - Den Helder en twee nieuwe fusie gemeenten - en daarnaast een kleine gemeente Texel. Ja en gelukkig wordt ook telkens geconstateerd dat naast die drie grote gemeenten Texel er is als onafhankelijke entiteit. Maar om te garanderen dat dat zo blijft, moet je kijken hoe samenwerking in te bedden is. Dat er drie grote gemeenten komen, is trouwens nog geen uitgemaakte zaak, het is een heel open speelveld waarin we bezig zijn. Alles is nog denkbaar. De term regiegemeente is wel eens gevallen. Dan worden taken uitbe steed en zijn er vooral ambtenaren die regisseren wat er moet gebeu ren. Scheelt het dat u als oud lid van de Tweede Kamer weet op welke deur in Den Haag te kloppen of bij welke deur juist uit de buurt te blijven? Je weet hoe het eraan toegaat gaat en wat wel of geen nut heeft om te doen. Ik ken gelukkig nog veel mensen in Den Haag, dus het is allemaal redelijk laagdrempelig om binnen te komen. Het grappi ge is dat heel veel mensen daar weten dat ik nu burgemeester van Texel ben en daar wordt soms met jaloezie naar gekeken. Texel roept altijd iets op. De aaibaar heidsfactor van het eiland is heel hoog en daar proberen we steeds ons voordeel mee te doen. Als je anderen spreekt, hebben ze altijd wel een verhaal over Texel. Het geeft een prettig gevoel daar dan vertegenwoordiger van te mogen zijn. Je proeft ook vaak dat ande ren bereid zijn over zaken op Texel mee na te denken. Dat gaat natuurlijk niet onbeperkt door. We hebben als Waddeneilanden pri vileges uit Den Haag, maar die moeten we wel blijven verdedi gen. U heeft zich meermalen geïnte resseerd getoond in de ontwikke ling van duurzaamheid op het eiland. Hoe staat het daarmee? Daar ben ik nog niet geheel tevre den over. Iets meer enthousiasme en inzet zou wel mogen. Het is de gemeenteraad die uitmaakt wat er wel en niet gebeurt, maar het zou jammer zijn als we mogelijk heden op het gebied van duur zaamheid onbenut laten. Het is mooi dat we nu meedoen aan een proef met elektrische auto's en hopelijk volgt er meer. De econo mie zit niet mee, maar dat is juist een reden om in duurzaamheid te investeren. Het zal uiteindelijk het toeristisch product ten goede komen en zo kun je te boek staan als een eiland waar je kunt erva ren dat er goed met duurzaam heid wordt omgegaan. Raadslid Rikus Kieft uitte tijdens de begrotingsraad de kritiek dat u meer zichtbaar leiding zou moe ten geven. Hoe reageert u daar op? Hij doelde erop dat zaken die nog niet goed gaan moeten verande ren. Daar werk ik aan, maar daar is een jaar nog tekort voor. Heb even geduld zou ik zeggen. Bij de opening van de OSG kon u niet aanwezig zijn in verband met verplichtingen elders. Dat werd niet door iedereen op prijs gesteld. Ik kan helaas geen honderd pro cent aanwezigheid scoren. Ik word soms op zoveel plekken tegelijk verwacht dat het bijna niet bij te houden is. Maar ik pro beer wel zoveel aanwezig te zijn en vind dat ook leuk om te doen. Het is een mooie kant van dit werk dat je veel zaken op de eer ste rang mag meemaken. Daar hoor je me zeker niet over klagen, maar het lukt helaas niet om altijd overal aanwezig te kunnen zijn. Hoe bevalt uw nieuwe werkplek in het nieuwe gemeentehuis? Ik ben erg gecharmeerd van het uitzicht. Ik heb gezien hoe in korte tijd de omgeving is ingericht en ik vind de OSG ook een bij zonder mooi gebouw om naar te kijken. Dit is zo'n deel van Den Burg waar ik vroeger als toerist nooit kwam, maar nu dus wel. In toekomstplannen wordt vaak het jaartal 2020 aangehaald als datum om naar toe te werken. U kunt die datum ook halen als u doorgaat tot uw zeventigste, zoals u zich eens heeft laten ontvallen. Dat klopt ja, maar het is niet aan mij om dat te bepalen. Laat ik eerst mijn eerste periode als bur gemeester voltooien (die loopt tot eind 2015, red) en daarna is het aan de raad en mijzelf om te bepalen hoe het verder moet. Maar doorwerken na je 65ste is geen onzinnige gedachte. Ik rea liseer me heel goed dat ik in de luxe-positie verkeer dat ik werk doe dat tot op hogere leeftijd te doen is. En mijn gezondheid moet het dan ook toelaten natuurlijk. Wat verwacht u van 2011? Het zal er niet makkelijker op worden, maar ik hoop dat ieder een met voldoende creativiteit en zelfredzaamheid zijn of haar weg weet te vinden. Voor mezelf kan ik niet zeggen of 2011 een rusti ger jaar gaat worden. Ik ga er vanuit dat ik minder tijd aan ken nismakingsbezoeken zal beste den, maar je zult toch altijd bezig zijn om Texel onder de aandacht te houden. Dat gebeurt voor een belangrijk deel aan de overkant en dat wordt alleen maar meer in een tijd waarin we gedwongen worden meer aan samenwerking te doen. Ik denk niet dat ik me snel zal vervelen en ik hoop dat ook in 2011 Texel veel aan mij heeft. Jeroen van Hattum

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11