Klaverjassen biedt cijferfreak ontspanning 'Moeilijk notities maken in de regen' Deze krant is mede mogelijk gemaakt door... Fotograaf van de Texelse rampspoed TEXELSE 12 COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 2010 Wekelijks zit Piet Moree een uur achter zijn computer om de uitslagen en andere bijzonderheden van Klaverjasclub Den Burg in te voeren. (Foto Joop Rommets) Al ruim veertien jaar lang schrijft Piet Moree wekelijks in de Texelse Courant over het reilen en zeilen bij Klaverjasclub Den Burg. Bijna net zo lang houdt hij de lezers op de hoogte van het Texels kampioenschap, dat jaarlijks verspreid over vijf ron den wordt betwist. 'Ik heb uit gerekend dat ik in totaal zo'n 450 stukjes heb geschreven. In het begin bracht ik ze op dis kette naar de redactie, tegen woordig gaat alles per e-mail. Dat is wel gemakkelijk, maar niet zo gezellig.' Moree is een geroutineerd schrij ver, die aan een kwartier per stukje meestal genoeg heeft. 'Ik moet wel zeggen dat het moeilijk is er iets spannends van te maken. In het begin gaf ik er nog wel eens een persoonlijke draai aan, maar dat werd me niet altijd in dank afgenomen.' Het schrijven van stukjes is niet zijn enige taak bij de klaverjasclub, waar hij inmiddels het langst zittende bestuurslid is. 'Ik ben ook pen ningmeester, dat kan niet missen met mijn baan (Moree werkt op de afdeling financiën bij de gemeente, red.). En verder doe ik de competitie-administratie. Ik houd de uitslagen en de klasse menten bij. Dat doe ik met het computerprogramma Excel, een zelfcontrolerend systeem. Eén van de kolommen moet altijd op nul uitkomen. Als dat niet zo is, is er een fout gemaakt. Door de spelers bij het doorgeven van de punten of door mij bij het invoe ren. Zo kun je het nog corrigeren. Dat werkt prima. Ik ben geen Excel-expert, maar als je een beetje logisch nadenkt, lukt dat wel. Ik vind het leuk om te doen. Wat mij betreft, houd ik dit nog jaren vol.' Dat verbaast echtgenote Lena niet. 'Je bent wel een beetje een cijferfreak', zegt ze tegen het ein de van het gesprek. 'Als je gaat fietsen en je kilometerteller houdt er mee op, dan kom je terug naar huis, want dan is er niks meer aan.' Moree lacht erom, maar moet haar gelijk geven. 'Ik houd alles bij. Ik kan zo ook nagaan wat de hoogste en de laagste scores in de afgelopen veertien jaar waren. Of het aantal mar sen.' Moree heeft nog meer passies. Dagelijks staat hij om half zes op, om - als het weer het maar even toelaat - op de fiets te stappen en nog voor hij om acht uur naar zijn werk gaat een kilometer of dertig, vijfendertig weg te peddelen. Hij luistert graag naar muziek en weet er ook veel van, al durft hij zich geen kenner meer te noemen sinds hij bij een muziekquiz in een Texels café samen met zijn zoon en schoonzoon in de onderste regionen eindigde. Ook het scha ken volgt hij op de voet, maar zelf spelen doet hij niet meer. 'Ik ben jaren lid geweest van een club, maar ik ben er mee gestopt, omdat ik na een partij 's nachts niet meer kon slapen. Het bleef door mijn hoofd spoken.' Het klaverjassen kreeg Moree met de paplepel ingegeven. Zijn vader was lid van een club en speelde met vrienden en beken den geregeld ook thuis. 'Dan keek ik mee en later ging ik ook wel eens mee naar de club. Ik zal een jaar of achttien zijn geweest toen ik zelf lid werd. Ik heb er veertien seizoenen gespeeld, totdat ik in 1987 naar Texel verhuisde. Na een jaar of vijf ben ik lid gewor den van de club in Den Burg.' Niet direct met veel succes. 'In Voorne Putten speelden we vol gens het Rotterdamse systeem, op Texel spelen we Amsterdams. Een groot verschil. Zo moet je bij Rotterdams altijd troeven, ook als de slag aan je maat is. Bij Amster- De Texelse Courant zou de Texelse Courant niet zijn zonder de bijdragen van onze corres pondenten. Ze schrijven versla gen van voetbal- en andere sportwedstrijden, houden ons op de hoogte van de klaverjas- en schaakcompetitie, maken foto's of leveren andere kopij aan de redactie. We dragen ze op handen. Reden om in deze laatste krant van het jaar een aantal prominente correspon denten aan het woord te laten. dams hoeft dat niet. Dat heeft me in het begin veel punten gekost.' Moree heeft het nog altijd prima naar zijn zin bij de club. 'Het is een leuk slag volk. Het gebeurt vaak dat ik op straat een praatje maak en Lena later zegt: oh, kla verjassers zeker?' Ook het kaart spel zelf zal hem niet snel verve len. 'In het dagelijks leven werk ik met mijn hoofd. Met klaverjassen kom ik daar van los. Het vraagt wel aandacht, maar biedt ook ontspanning. Dat is goed, denk ik.' Bij de club speelt hij al vijftien jaar lang met Arend Dijker, bij het Texels kampioenschap is collega Bart Weijdt zijn vaste maat. Ze delen een bepaalde mentaliteit. 'Tijdens het spel kan ik behoorlijk fanatiek zijn, maar na afloop gaat het vooral om de gezelligheid.' Een hoge positie op de ranglijst, is voor hem niet zaligmakend. 'Voor je punten moet je eigenlijk af en toe iemand afdrogen. Maar een beetje tegen elkaar aanleu nen, is veel leuker. Dat doe ik lie ver, dan iemand helemaal van tafel vegen.' Hij kan goed tegen zijn verlies. 'Dat heb ik in de loop der jaren wel geleerd. Moeilijk is wel dat we nu een waardeloos seizoen draaien. Daar verander je weinig aan, als je steeds slechte kaarten krijgt. Je hoeft er niet eens bij na te denken, je kunt ze zo wegmikken.' Relativerend: 'Twee jaar geleden speelden we tot twee weken voor het eind van de competitie mee om het kampi oenschap. Ook dat was niet terecht, toen zat alles mee.' De factor geluk speelt een belangrij ke rol bij klaverjassen, maar de kwaliteit van de spelers is uitein delijk bepalend, meent hij. 'Ik ben ervan overtuigd dat als je het over een paar jaar bekijkt, de mensen in de bovenste helft van de rang lijst tot de besten behoren en die de onderste helft tot de minsten. Wij behoren tot de middenmoot.' Hoewel hij het klaverjassen niet graag zou missen, is het volgens hem een echte 'wintersport'. 'Als de dagen langer worden, ga ik andere dingen doen. Je ziet mij ook bijna nooit bij die open drives in de zomer. Gelukkig hebben we een vaste kern die ze wel leuk vindt en ze ook organiseert, want de club draait op de inkomsten van die drives.' Nóg ziet hij de vrije trap van Mar cel Ris voor zich tegen De Rijp, in één van de twee wedstrijden in de nacompetitie. 'Het was halver wege de helft van de tegenstan der, aan de rechterkant. Marcel schoot, de bal stuitte op een kluitje en vloog er zo in.' Eerder al had Texel op eigen terrein met 4- 1 van SVW'27 gewonnen. Op neutraal terrein in De Rijp volgde een beslissingswedstrijd tegen Geel Wit uit Bloemendaal. Voor het oog van zo'n tweehonderd meegereisde supporters werd het 1-1, dankzij een Texelse treffer van uitblinker Henk Knol. Nogal zuur was het dat juist Knol in de beslissende strafschoppenreeks als enige miste. 'We hadden pioenrozen meegenomen. Die gingen naar de tegenstander. Terug in De Kletskeet hadden Marjan van der Vis en Jannie Groen toch champagne, maar de jongens hadden liever een pilsie. Het was een grandioos team en een grote teleurstelling dat de promotie niet doorging.' Naast het correspondentschap zorgt Heethuis er samen met Ger- rie Plaatsman voor dat de elftal len van Texel'94 bij uitwedstrijden op de plaats van bestemming komen. Met vervoersmaatschap pijen TBO en Hilverink worden afspraken gemaakt over het aan tal bussen dat moeten worden gebruikt en hoe laat die klaar moeten staan. Om kosten te besparen, reizen sommige teams samen in één bus. Logistiek een flinke operatie, aangezien er op zaterdag soms wel negen teams naar de overkant moeten, terwijl het ook geregeld gebeurt dat met de aanvangstijden wordt gescho ven, wat de planning soms flink in de war schopt. En als wedstrijden worden afgelast, moeten de plan ners opnieuw aan het werk. 'Je bent er vaak de hele week mee bezig. Maar ik vind het niet erg. Het is gezellig dit met Gerrie samen te doen en je spreekt nog eens iemand.' Als het maar even kan, bezoekt Heethuis nog steeds elke uitwed strijd, meestal vergezeld door echtgenote Jannie, die als zijn chauffeur optreedt. Samen maken ze er een gezellige dag van. Jan: 'Ik heb niet altijd zin, zeker niet als het koud is en het regent. Maar ik vind voetbal gewoon leuk. En een andere omgeving, daar fleur je van op.' Met het verstrij ken van de jaren voelt hij wel dat het leeftijdsverschil steeds groter wordt. 'Met jongens als Bart Heerschap, Simon Brand en John List had ik altijd leuk contact. Dat is met die jonge jongens wel min der. Als ze me vragen wie er in het eerste voetballen, moet ik soms goed nadenken.' Misschien wel de meest plichts getrouwe correspondent van de Texelse Courant is Jan Heet huis. Wekelijks parkeert hij zijn rolstoel langs de kant van het voetbalveld, waar dan ook in Noord-Holland, om verslag te doen van de verrichtingen van het eerste elftal van Texel'94. Het is hem niet te snel te veel, de inspanningen die hij zich moet getroosten om een zo goed mogelijk verhaal op papier te krij gen. Echtgenote Jannie herinnert zich een wedstrijd van vorig sei zoen waarin hij negentig minuten lang in de stromende regen zat. De andere toeschouwers zaten droog, maar de opstap naar de tribune was te hoog voor de rol stoel van Heethuis. 'Hij was tot op zijn onderbroek nat, maar Jan wilde niet naar binnen.' Het lij dend voorwerp wil van geen eer. 'Te druk. Maar al snel ging ik wel af en toe mee naar uitwed strijden. Dat vond ik leuk en ben ik blijven doen.' In 1992 werd Heethuis opnieuw benaderd, dit maal om voorzitter van de vereni ging te worden. 'Ik heb weer nee gezegd. Daar ben ik niet voor in de wieg gelegd. Maar ik heb aan gegeven dat ik wel in het bestuur wilde. In samenwerking met Jan Raven ben ik toen het beheer van de kantine en kleedkamers gaan doen. Dat betekent dus corner- vlaggen neerzetten, een indeling voor de velden maken, kleedka mers boenen. Ook floot ik gere geld jeugdwedstrijden, van de jongste pupillen.' Nadat Heethuis door een ziekte beide benen had verloren, moest hij de meeste werkzaamheden staken. Dat gold niet voor het correspondentschap, dat hij Jan Heethuis: 'Als ik 's avonds mijn steekwoorden teruglees, zie ik de hele wedstrijd weer aan me voorbij trekken.' (Foto Joop Rommets) medelijden weten. 'Als je in de kantine zit, kun je het meestal vrij aardig zien. Maar daar houd ik niet van. Ik wil de sfeer proeven. En dat kan alleen als je er boven op zit. Het was alleen moeilijk notities maken in die regen. Gelukkig heb ik tegenwoordig aan een paar steekwoorden genoeg. Als ik die 's avonds ach ter de computer teruglees, zie ik de hele wedstrijd weer aan me voorbij trekken.' De 72-jarige Heethuis, die opgroeide in Groningen, is al zijn leven lang een gepassioneerd voetballiefhebber. Hij heeft nog een foto uit het seizoen 1956/57, waarop hij staat afgebeeld als lid van het kampioensteam van Scheemda B1Nog geen veertien dagen nadat hij zich als het nieu we hoofd van de Jac. P. Thijsse- school in 1975 op Texel had gevestigd, werd hij door Bob Bakker gevraagd voorzitter van de jeugdcommissie van SV Texel te worden. Hij bedankte voor de inmiddels op zich had genomen. 'Ik vond het meteen al erg leuk, maar gemakkelijk was het niet. Aan Doede de Vries, die toen elf talbegeleider was, hebikgevraagd wat ik allemaal op moest schrij ven. Mijn eerste verslag maakte ik van een uitwedstrijd tegen SEW in Nibbixwoud. In het eerste elftal speelden toen jongens als Bart Heerschap, Simon Brand, John List, Paul van Exel, Leendert Eel- man, Wim van Veen, de gebroe ders Koning. Ik weet nog goed dat Paul een kwartier voor tijd werd gewisseld. Hij moest naar huis om de koeien te melken. De supporters van de tegenpartij vonden dat maar vreemd, leder een had het erover. Ik heb dat toen nog gemeld in de krant.' Hij bewaart fijne herinneringen aan de afgelopen achttien jaar. De mooiste vindt hij die aan de kampioenschappen én - ondanks de teleurstelling - aan de net gemiste promotie naar de tweede klasse in het seizoen 1992/'93. Bij verkeersongelukken en bran den staat Marcel Winter (43) vooraan om foto's te maken. Dit voor zijn website www.texelp- hoto.nl, maar ook de Texelse Courant neemt met regelmaat foto's af. 'Als de pieper gaat bellen Jeroen van Hattum en ik elkaar wel eens. Dan is het: ga jij heen? Ik ga meestal heen, omdat ik voor Texelphoto foto's maak van onge vallen en branden. Bij grote bran den gaan mijn foto's met de lande lijke pers mee en soms neemt het ANP mijn foto's mee.' 'In 2003 zijn we met de site begon nen. Van jongs af aan luisterde ik al naar de scanner. Ook vanwege de scheepvaart, we woonden toen nog in de koog. Toen ik een auto kreeg, ging ik vaak naar een brand of ongeval. Die interesse heeft er altijd ingezeten, ik weet niet waar het vandaan komt. Later kwam de gedachte daar iets mee te doen. Zo is Texelphoto ontstaan. Het is mooi te zien dat mijn foto's in de landelijk media worden gebruikt.' De opzet van de website was het idee van zijn inmiddels overleden broer Ronald. 'Mijn broer en ik zijn de site begonnen toen er nog geen piepers waren, we leverden toen foto's aan voor kranten. Mijn broer Ronald was fotograaf. Toen hij ziek werd, begon ik met het maken van de foto's. Als ik aan zijn ziekbed stond en zei: we staan weer in de krant, dan kreeg hij een glimlach op zijn gezicht. En ik heb hem beloofd met de site en het foto werk door te gaan.' Winter maakt de foto's naast zijn baan bij Duin Bouwbedrijf. 'Ik doe het alleen na mijn werk. Als de pie per om vijf uur 's nachts gaat en ik denk dat het interessant is, ga ik eruit. Ook als ik 's ochtends weer moet werken. Het is een bedrijfje naast mijn gewone werk dat ik in stand houd door foto's te verko pen. Door de foto's in de krant in de media vinden steeds meer bezoekers de website. Van de inkomsten kan de site draaien en we willen zo lang mogelijk zonder reclame op de site draaien. Dat was onze wens.' Het leven van Winter wordt in de avond en nachtelijke uren aange past aan het maken van de '1-1-2 foto's'. 'Ik ga altijd weg, ook op verjaardagen. Als ik de kans heb, ga ik heen. Zo was ik bij de brand op paal 33 aan het koken voor mijn moeder, maar dan ga ik toch heen. Op locatie begin ik al te bellen met kranten of ze de foto willen heb ben. En mijn camera gaat altijd mee, dat is een tip die ik heb gekregen van Edo Kooiman.' Zelf geeft hij ook tips door, vooral aan zijn neef Leon Verra. 'Hij heeft het van mij gezien en vindt het leuk. Eerder haalde ik hem op als er iets ver weg was. Hij stond dan klaar langs de Bernhardlaan en ging mee. Nu gaat hij op de fiets als er iets in Den Burg is. Hij wil graag fotograaf worden. Welke richting hij op gaat, weet hij nog niet.' Voor het maken van foto's bij onge lukken en branden bestaan speci ale protocollen. Winter zorgt er bij voorbeeld altijd voor dat zijn auto ver uit de buurt blijft om te voorko men dat hulpdiensten gehinderd worden. 'En ik zorg er altijd voor dat het slachtoffer niet op de foto komt. Je moet alles kunnen zien, maar niet het slachtoffer. Zo foto's maken is wel eens moeilijk.' Eén keer heeft Winter gehad dat men sen niet blij waren met zijn aanwe zigheid. 'Ik was met Jeroen van Hattum op de haven, een Duitse jongen had zijn been gebroken aan boord van een charterschip en zijn medeleerlingen werden boos omdat we foto's namen. Maar het hoort erbij in Nederland, er worden overal foto's gemaakt.' De hulpdiensten hebben zelf profijt van de foto's. 'Ik weet dat veel brandweermensen na afloop de foto's bekijken en de politie kijkt terug naar dingen die ze zelf gemist hebben. Ze kunnen niet alles zien.' In dubio om zelf te helpen staat Winter nooit. 'Je mag een pand toch niet in, dan kan ik beter foto's maken.' Imme Bakker Marcel Winter neemt altijd zijn camera mee.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12