Kunstverkoop collectie Jan Visser 1EXBASSCA.NL Vt Nieuwjaarsduikers treffen koud water echtgenoot? Scouts trotseren kou in winterexpeditie Geschikt of ongeschikt als TEXELSE 2 COURANT TESÜ Nieuwjaarsloop in Den Hoorn Opbrengst markt voor glazen huis Leerbewerken Zonsverduistering Film ÉtawaÉÉiasaMÉH Natuurwijzer Schilderij van Lucebert. De Worsteltent, geschilderd in de jaren vijftig door Carl Klinkert. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 31 december: 17.00 uur. In verband met oudejaars dag zijn de winkels in Den Burg vandaag open tot 17.00. Cinema Texel vertoont om 11.15 en 13.45 de Nederlands gesproken ver sie van Rapunzel (3D); 11.30 New Kids Turbo!; 13.30 Dik Trom; 16.00 Het Geheim en 16.15 de Nederlands gesproken versie van Mega Mind: Superschurk (3D). Zaterdag 1 januari: 01.00 uur. In café Mans aan de Bin- nenburg in Den Burg begint 2011 met een nieuwjaarsparty met DJ Jakkie. Aanvang 01.00 uur. 11.00 uur. Op het voetbalveld van ZDH aan de Witteweg in Den Hoorn gaat om 11.00 uur een nieuw- jaarscrossloop van start. Diverse afstanden. Inschrijven vanaf 10.00 uur. 13.00 uur. Op drie locaties worden nieuwjaarsduiken gehouden. Deze beginnen bij paal 9 en 28 om 13.00 uur en bij paal 20 om 14.00 uur. 14.30 uur. Op het voetbalveld in Den Hoorn begint om 14.30 uur de nieuw jaarswedstrijd tussen ZDH 1 en een elftal 'oude sterren'. Aansluitend is er receptie. 20.00 uur. In restaurant Bosch en Zee in De Koog begint om 20.00 uur een 501-dartstoernooi. Deelname is gratis. Cinema Texel vertoont om 13.30 Dik Trom; 13.45 de Nederlands gespro ken versie van Rapunzel (3D); 18.45 de ondertitelde versie van The Chro nicles of Narnia: The Voyage of the Dawn (3D); 19.00 New Kids Turbo; 21.00 Meet the Parents: Little Foc- kers en 21.30 Loft. Zondag 2 januari: 11.00 uur. In de Dennen gaat om 11.00 uur de 37ste editie van de Winterbosloop van start. Diverse afstanden. Inschrijven vanaf 10.15 uur in restaurant Bos en Duin aan de Bakken weg. 16.00 uur. In dorpshuis De Hof wordt van 16.00 tot 18.00 uur een nieuw jaarsreceptie gehouden voor inwo ners en oud-inwoners van De Koog. Cinema Texel vertoont om 11.15 en 16.15 Het Geheim; 11.30 New Kids Turbo; 13.30 Dik Trom; 13.45 de Nederlands gesproken versie van Rapunzel (3D); 16.15 de Nederlands gesproken versie van Mega Mind: Superschurk (3D); 18.45 de onderti telde versie van The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn (3D); 19.00 New Kids Turbo; 21.00 Meet the Parents: Little Fockers en 21.30 Loft. Maandag 3 januari: 13.00 uur. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 13.00 uur een sportinstuif voor alle leerlingen van groep 3 tot en met 8 van de basis school. Meer informatie: tel. 322815. Cinema Texel vertoont om 11.15 en 13.30 Dik Trom; 11.30 New Kids Turbo; 13.45 de Nederlands gespro ken versie van Rapunzel (3D); 16.00 Het Geheim; 16.15 de Nederlands gesproken versie van Mega Mind: Superschurk (3D); 18.45 de onderti telde versie van The Chronicles o Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (3D); 19.00 New Kids Turbo; 21.00 Meet the Parents: Little Foc kers en 21.30 Loft. Dinsdag 4 januari: 19.30 uur. Op het adres De Hout manstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloop spreekuur gehouden over voedings supplement JUS. 20.00 uur. In de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. 20.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voor stelling 'Polderman tuigt af' van cabaretière Katinka Polderman. Cinema Texel vertoont om 11.15 en 13.45 de Nederlands gesproken ver sie van Rapunzel (3D); 11.30 New Kids Turbo; 13.30 Dik Trom; 16.00 Het Geheim; 16.15 de Nederlands gesproken versie van Mega Mind: Superschurk (3D); 18.45 de onderti telde versie van The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (3D); 19.00 New Kids Turbo; 21.00 Meet the Parents: Little Foc kers en 21.30 Loft. ^rf-77 In verband met de te verwachten drukte zet TESO vandaag (vrijdag 31 december) en zondag 3 en maandag 4 januari een extra boot in. Er is dan van 10.00 tot 16.00 uur ieder half uur een afvaart, zowel vanaf Texel als vanuit Den Helder. Desondanks moe ten automobilisten maandagochtend op Texel rekening houden met wacht tijden van een half uur. Die dag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Op oude jaarsavond vertrekt de laatste boot vanaf Texel om 20.00 uur en vanuit Den Helder om 20.30 uur. Op nieuw jaarsdag wordt volgens een zon dagsdienst gevaren, wat betekent dat de eerste boot vanaf Texel om 8.00 uur vertrekt. Meer informatie is te vinden op www.teso.nl. i VRIJDAG 31 DECEMBER 2010 IJs en weder dienende verzorgt ZDH zaterdag 1 januari een nieuw jaarsloop. De eerste editie had vorig jaar al moeten plaatsvinden, maar werd toen wegens overvloe dige sneeuwval afgelast. Het par cours is hetzelfde als bij de zomer se crosslopen: start en finish zijn op het voetbalveld aan de Witte weg nabij Den Hoorn, verder moe ten de atleten een groot aantal duintjes in de Bollekamer bedwin gen. De deelnemers kunnen kiezen of ze dit 4 kilometer lange rondje één of twee keer afleggen. De jongste jeugd loopt 1 kilometer. Er zijn diverse (leeftijds)categorieën. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in de kantine, de start is om 11.00 uur. Na afloop dingen de deelne mers met hun inschrijfkaartje in een verloting mee naar leuke prij zen. Tijdens de kerstmarkt in Oosterend haalde het Rode Kruis €180,- op voor Serious Request, de actie van 3FM ten bate van slachtoffers van aids. Een eerdere verloting in De Buureton bracht al ruim €210,- voor hetzelfde doel op, zodat €400,- kon worden overgemaakt. Het geld werd tijdens de kerst markt ingezameld in een miniatuur glazen huis, gemaakt door Gerrit van Strien. Lilian Koorn start binnenkort diver se cursussen leerbewerken, waar onder het maken van een tas met 300 jaar oud leer. De cursussen vinden plaats in Galerie 56, Wever straat 56 in Den Burg. Bijzonderhe den over het gebruik van gereed schap en materialen staan op de website www.leerbewerken-texel. nl. Kamperen in kleine tentjes, eten in de open lucht en in het pikke donker de duinen ingaan om, terwijl de hagel in je gezicht striemt, allerlei cryptische opdrachten uit te voeren. Niet iedereen zou er zin in hebben, maar 51 scouts van zestien jaar en ouder uit het hele land stort ten zich deze week vol overgave in het avontuur van de jaarlijkse Winterexpeditie, door de deelne- Cinema Texel heeft het grootste deel van het programma van vorige week geprolongeerd. Daaronder ook de komedie Little Fockers, het derde deel in de serie die tien jaar geleden begon met Meet the parents. In de nieuwste film lijkt Greg Focker (Ben Stiller) eindelijk geaccepteerd door zijn eigenzinni ge en achterdochtige schoonvader Jack Byrnes (Robert de Niro). Maar wanneer de jonge vader van twee kleine Fockertjes gaat bijklussen bij een farmaceutisch bedrijf krijgt Jack toch weer argwaan. Opnieuw moet Greg bewijzen dat hij geschikt is als echtgenoot voor Pam (Teri Polo). Zal hij slagen voor Jacks ultieme test, zodat Greg hem zal kunnen opvolgen als hoofd van de familie? Of wordt het vertrouwen tussen de twee mannen voorgoed verbroken? In de Nederlands gesproken jeugd film Megamind: Superschurk pro beert de even briljante als duivelse superschurk Megamind al twintig Architect Jan Visser was een groot liefhebber van kunst. Hij verzamelde schilderijen en maak te zelf etsen. Vier jaar na zijn overlijden wordt een deel van zijn kunstcollectie te koop aangebo den. De kunstverkoop, van 14.00 tot 17.00 uur in zijn voormalige kantoor Burgwal 20 in Den Burg, duurt tot en met zondag 2 janua ri. Het is geen doorsnee kunstverza meling die Visser gedurende zijn leven opbouwde. Het was zijn leraar Nederlands Koos Hennephof die Visser toen hij op de HBS in Den Burg zat enthousiast maakte voor kunst. Visser verzamelde werken, maar maakte ook zelf kunst, waar mee hij in 2006 naar buiten trad. 'Ik heb lang getwijfeld wat ik met de kunstverzameling van Jan zou doen', vertelt zijn vrouw Ada de mers zelf kortweg WXP genoemd. Een groep van zo'n vijftien leden van Scouting Texel trakteerde hen op een uitgebreid en gevarieerd pro gramma, dat dinsdagmiddag begon met allerlei Wampex-achtige opdrachten in de omgeving van de Horsmeertjes. Op het erf van Jaap Duinker in Den Hoorn stookten de deelnemers aan het begin van de jaar de macht op aarde in handen te krijgen, maar weet zijn aartsvij and Metro Man dat elke keer te voorkomen. Wanneer Megamind zijn rivaal per ongeluk om het leven brengt, is hij ten einde raad, want zonder strijd is er ook niet veel aan. Uit wanhoop besluit hij een nieuwe en veel sterkere held te creëren. Deze ontketent al snel een oorlog, met de bedoeling de wereld te ver nietigen. Vraag is nu of Megamind dat kan voorkomen en zo van de slechtste persoon op aarde de gro te redder kan worden. Loft is een Nederlandse remake van het gelijknamige Vlaamse bios coopsucces uit 2008. Het verhaal gaat over vijf getrouwde mannen, die in het grootste geheim een loft (soort appartement) delen, waar ze in alle rust hun minnaressen en Wolf. In overleg met kenners, onder wie Hennephof die tegenwoordig in Haarlem woont, besloot ze in het leegstaande kantoor aan de Burg wal een kunstverkoop in te richten. 'Jan zou dit leuk gevonden hebben. Het is tenslotte zijn gebouw en zijn kunst. Het komt hier goed tot zijn recht en ik denk dat Jan het zou waarderen als de kunst op Texel blijft. Ik merk gelukkig dat er veel belangstelling is van Texelaars.' De tentoonstelling omvat onder meer werken van Lucebert, van wiens werk Visser een groot lief hebber was. Bijzonder zijn ook de werken van Jan Cremer en van Pierre Alechinsky, kunstenaars van internationale faam. Er hangt een ongesigneerd schilderij van Blok van der Velden, werk van Toon de Haas, Montijn en Ko Oosterkerk. Bijzonder is ook een schilderij van avond een vuurtje en aten ze (instant)boerenkool, voordat ze zich in het donker in natuurgebied De Bollekamer aan diverse seinspelle- tjes onderwierpen. Van de winterse temperaturen leken de meesten weinig last te hebben. De 22-jarige Theo uit Scharsterbrug viel op doordat hij zelfs geen jas droeg. 'Een kwestie van wennen, ik heb het niet zo gauw koud', ver klaarde de Fries nonchalant. Hij deed al voor de zesde keer mee aan de WXP en was vol lof. 'Het is hier altijd heel gezellig. En niet zo competitief als sommige andere winter- expedities.'De nacht werd doorge bracht op de boerencamping van de familie Lap aan de Hemmerkooi. Donderdag bestond de hoofdmoot van het programma uit een fiets tocht, herhaaldelijk onderbroken voor uiteenlopende spelletjes en opdrach ten en voor een bord chili con carne in de koeienstal van de familie Hin van de Maartenshoeve aan de Span- gerweg. Traditiegetrouw werd de expeditie afgesloten met een groot feest in het Scoutinggebouw in Den Burg. Op het omringende terrein werd opnieuw gekampeerd, waarna iedereen donderdagochtend weer huiswaarts toog. nieuwste veroveringen kunnen ont vangen. Op een ochtend vinden ze er het lijk van een jonge vrouw. Geen van de vrienden kent haar, weet waar ze vandaan komt of hoe ze er terecht is gekomen. Noodge dwongen proberen ze uit te zoeken wat er gebeurd is. Al gauw begin nen de vijf elkaar te wantrouwen en blijkt dat ze veel minder van elkaar weten dan ze dachten. Ook nog een weekje te zien is New Kids Turbo, gebaseerd op de bekende komedieserie over hang jongeren in het Noord-Brabantse dorp Maaskantje. Daarin zijn Ger- rie, Richard, Rikkert, Robbie en Barrie slachtoffer geworden van de crisis. Door misverstanden zijn ze niet alleen hun banen kwijtgeraakt, maar zijn ook hun uitkeringen stop gezet. Ze zien nog maar één oplos sing: nergens meer voor betalen. Maar dat stuit - uiteraard - op pro blemen. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant Ets van Jan Visser. de Worsteltent uit de jaren vijftig, gemaakt door Carl Klinkert. En er is kunst van Jan Wolkers, Jan Bruin, Henri Plaat en anderen. Ook etsen die Visser zelf maakte, zijn te zien en te koop. De kunstverkoop is ook toeganke lijk als expositie. In de vroege morgen van dinsdag 4 januari is bij zonsopkomst (en onbewolkte lucht) een zonsver duistering te zien. Op die morgen trekt de maan vóór de zon langs en is de zon te zien als een sikkeltje. Wanneer die dag de zon opkomt, om ongeveer 8.55 uur, is hij voor driekwart bedekt. Dat wordt steeds minder, tot om 10.40 uur de laatste inham in de zonneschijf is verdwe nen. De afbeelding toont de ver wachte toestand om ongeveer 9.40 uur. De verduistering zal het beste te zien zijn vanaf de Waddendijk. Daarvandaan heeft men een onge stoorde blik op het zuidwesten, waar de zon opkomt. Maar ook een duintop zal een goede waarne mingsplaats zijn. Kees de Jager De deelnemers aan de nieuwjaars duiken treffen koud water. Door de vroeg ingevallen winter is de tem peratuur van het Noordzeewater inmiddels gezakt naar een scha mele vier graden. Dat zal de echte fanatiekelingen er niet van weer houden 2011 met een koel bad te beginnen. Opnieuw worden er hon derden verwacht, al was het maar om na afloop in een strandpavil joen te genieten van chocolade melk, glühwein of een andere hart verwarmende versnapering. De berichtgeving over de aanvangstij den heeft hier en daar voor wat verwarring gezorgd, maar dat neemt niet weg dat de duiken bij paal 9 (bij Den Hoorn) en paal 28 (De Cocksdorp) volgens traditie al om 13.00 uur beginnen. De door Unox gesponsorde duik bij paal 20 (De Koog) gaat om 14.00 uur van start. (Foto archief Texelse Courant) Deelnemers aan de Winterexpeditie genoten dinsdagavond van een warme maaltijd op het erf van Jaap Duinker in Den Hoorn. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2