'Het valt op dat er weinig tot geen Duitsers zijn' TEXELSE 5 COURANT - Naast toeristen trekt Texel ook mensen met wilde plannen Keurmerk voor Pieter de Vries Veel initiatiefnemers illusie armer met de boot terug Josephine wenst iedereen een vrolijk 2011 Alex Serton Texelse pokerkampioen De week van... Nico Kikkert Achter de schennen Weblog Met foto's als deze, van het eiland Lütje Hörn, verdiende Pieter de Vries het keurmerk Waddengoud. Met het verwijt dat ik 'die kletspraat' van Haskoning over de Razende Bol als energie-eiland niet zonder commentaar had mogen publice ren, leverde de briefschrijver mij inspiratie voor deze eindejaarsco- lumn. Niet om te melden dat het bij de Texelse Courant een goede gewoonte is om in redactionele stukken feiten en commentaar te scheiden. Of om te zeggen dat het ieder vrij staat om via de krant plan nen of ambities bekend te maken, zoals ook critici via de krant kunnen reageren. Want dat is immers alom bekend. Toen de heren Pos en Dolman mij over hun ambitieuze plannen vertel den, had ik diep in mijn hart wel met ze te doen. Twee overkanters, inge nieurs met veel kennis over hun vak, maar die weinig besef hadden van de gevoelens op het eiland. En die de hoop koesterden dat hun ideeën met de verlaten zandplaat hier positief zouden worden ont vangen. In de aanloop naar hun gesprek met de gemeente en het NIOZ probeerde ik die verwachting al wat te temperen en het onder werp windmolens te vermijden. Toen ik naar de uitkomst van het onderhoud informeerde, was het enthousiasme al een stuk gedaald. 'Niet in mijn achtertuin', zou een prominente Texelaar het initiatief hebben afgebrand. Een illusie armer stapte het duo op de boot naar Den Helder. Ik ben benieuwd of ik hen hier nog eens terug zie. De twee bevinden zich in goed gezelschap. Want zoals Texel als een magneet werkt op toeristen, oefent het eiland ook onweerstaan bare aantrekkingskracht uit op lie den met wilde plannen, waar door gaans geen spaan van terecht komt. Om maar eens een paar voorbeel- den te noemen: het Ceres Hotel dat in de jaren zestig in het binnendijkse natuurgebiedje zou moeten verrij zen. Afgeschoten. Nog extremer: inpoldering van de Waddenzee. Een serieus plan, dat uiteraard tot verzet leidde en de aanleiding vormde tot de oprichting van de Waddenver eniging. Het Rijk haalde zich de woede van de Texelse boeren op de hals door Texel als landschapspark voor te dragen. Ooit is hier vergeefs naar olie geboord en al jaren is er de ambitie om warmte van kilometers diep naar boven te halen. En wat te denken van het idee van begin vorig eeuw om een tram over Texel te laten rijden? Wie herinnert zich nog de Parels van Striking, het bureau dat allerlei projecten op de haven wilde realiseren? Oudeschild schoot ze één voor één af. Nog recenter: de polikliniek in Den Burg West. De sprekers in de broeierige Buureton werden bijna gevierendeeld. Ik was ook getuige van de presen tatie van Texel op Koers, de toe komstvisie van de gemeente. Met als mogelijke scenario's woonvilla's aan het strand, een Texels zeebad, een pier, dijkwoningen, een toeristi sche tocht over het strand per rups voertuig en een ecologisch wel- nessresort. Ik herinner mij ook een pleidooi om Het Noorden te ontpol- deren en ik hoorde een adviseur van de overheid vertellen dat het voor de natuur beter zou zijn als de zee ter hoogte van de Slufter weer vrije doorgang zou krijgen over het eiland. Zie maar eens je fatsoen te houden als je zo'n verhaal aan hoort. Over welke plannen schreven we nog meer? Gratis openbaar vervoer, een kabelbaan bij De Koog, holwo- ningen bij Den Hoorn, het dorps ontwikkelingsplan van Oosterend, windmolenparken in Het Noorden en de Prins Hendrikpolder, een schapenmuseum in Den Hoorn, een skibaan op de oude vuilnisbelt (staat in het Hoornder Loodsen- plan), de parkeerkelder in Den Burg, een tunnel onder het Marsdiep, auto's die over het Marsdiep vlie gen, een getijdencentrale in het Marsdiep en als klap op de vuurpijl Texel dat in 2020 in de eigen ener giebehoefte moet voorzien. Er moet nog veel gebeuren om deze laatste ambitie werkelijkheid te laten wor den. Ik zal vast wel een paar plan nen vergeten zijn. Zoals dat idee voor een stukje Texels grondgebied in de verloskamer van het Gemini zie kenhuis, zodat de baby's die daar ter wereld komen voortaan Texel als geboorteplaats in het paspoort had den. Een prachtplan, maar een 1 aprilgrap en dus zonder kans van slagen. Net zoals de beautyfarm op Brakenstein. Als er dan toch van al die plannen niets terecht komt, moeten we er dan maar mee ophouden? Om den donder niet. Wat te denken van de Dennen. Het bos waar velen al zó lang zoveel plezier aan beleven, verkeerde ruim honderd jaar gele den nog in de planfase. En hoe is TESO, onze eigen bootdienst ont staan? Niet vanzelf, maar als een idee dat tussen de oren van Dokter Wagemaker moet zijn gerijpt. En dan de ruilverkaveling. Deze groot ste ingreep ooit in het Texels land schap begon als een plan. Het werd pas gerealiseerd na langdurige dis cussie en veel verzet, net zoals de verplaatsing van de TESO-haven naar 't Horntje, de aanschaf van de eerste dubbeldekker en het nieuwe gemeentehuis. Niet elk plan is dus ten dode opge schreven. Sterker nog: de wereld om ons heen hangt van plannen aan elkaar. Kijk maar om je heen. Er zou geen gebouw staan zonder plan, geen weg, fietspad, sloot of verkeersbord en geen schip zou varen zonder plan. En als je maar genoeg duwt, trekt, lobbyt, argu menteert, discussieert, dwars ligt, slinks handelt of doordrukt, dan komt het wellicht nog ten uitvoer ook. Zo zijn er ook het afgelopen jaar weer de nodige plannen gerea liseerd. Met het ene zijn we blij, met het andere misschien wat minder en soms wonden we ons er over op. Maar er gebeurde tenminste wat. Ik hoop dat we ook in 2011 weer veel over plannen en ambities mogen schrijven. Natuurlijk zult u bij het lezen van al de (proefballonnen niet elke keer van enthousiasme tegen het plafond springen. Enige scepsis is zelfs een gezonde eigen schap, zolang het maar niet ont aardt in negativisme. Want met die instelling zou er ook van de plannen van Dokter Wagemaker niets terecht zijn gekomen. Vorige week had ik een interview met twee Texelse ondernemers. Ze bruisen van enthousiasme en zitten vol ideeën. Zoals ook veel andere Texelaars ambities hebben. Een verademing om naar zulke mensen te luisteren en ze de ruimte te geven in deze krant. En nog aanstekelijk ook. Volgens mij borrelt er een plan netje op. Mede namens alle collega's wens ik u een gezond en uitdagend 2011 Gerard Timmerman Pieter de Vries mag sinds kort het keurmerk Waddengoud voe ren. Daarmee is hij, samen met Meindert van Dijk uit Sexbie- rum, Geertjan Plooijer uit Oude Bildtzijl, en Ellen Floris uit Sint Annaparochie, de eerste die dit keurmerk krijgt voor kunstzin nige prestaties. Fotografie is het eerste vakgebied dat aanspraak kan maken op het keurmerk Waddengoud, dat voor heen alleen werd verstrekt aan pro ducten, maar sinds dit jaar ook aan horeca, accommodaties en activi teiten. In aanmerking komen foto grafen die het fotograferen van het Wad als serieus thema hebben, in de regio wonen en werken en lid zijn van één of meer beroepsver- Alex Serton mag zich pokerkampi oen van Den Burg noemen. In de finale van het toernooi, dat maan dag in café Mans aan de Binnen- VRIJDAG 31 DECEMBER 2010 enigingen. Daarnaast worden zij gecontroleerd op streekeigenheid en kwaliteit. 'Fotografie kan een belangrijke rol spelen in het berei ken van de doelstellingen van Waddengoud', stelt Mark de Waard van de stichting Waddengroep. Eén van die doelstellingen is het Waddengebied onder de aandacht te brengen en zowel bewoner als bezoeker de schoonheid ervan te doen inzien. 'Door foto's kunnen de emoties van het Wad worden overgebracht op de gebruiker van het gebied. Daarnaast zie je steeds meer bedrijven samenwerken in het aan bieden van arrangementen. Foto grafie werkt versterkend voor de promotie van het gebied en de ongekende mogelijkheden ervan.' burg werd gespeeld, liet hij Richard Kooger en Arnold Boomstra achter zich. Aan het toernooi namen 24 spelers deel. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield René Jager uit Den Hoorn, eigenaar van strandpavil joen Paal 9, een week lang een weblog bij. Over krakende sneeuw en bevroren paden, een kapotte PC, boodschappen doen in de stad, een beledigde meneer, weinig tot geen Duitsers en een afwasser op skivakantie. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Donkere dagen voor kerst. Vooral vandaag leek een hele donkere dag te worden, 8.00 uur in het don ker met z'n drieën een rondje ren nen door het bos, over krakende sneeuw en bevroren paden. Ondanks glühwein en bier gister avond, toch lekker even sporten, zo in onze eigen achtertuin, wat een rijkdom. Na het ontbijt was ik net iets te laat op het paviljoen en natuurlijk stom melen er dan gelijk de eerste gas ten binnen. Koffie, warme chocola en appeltaart, de dag is begon nen. 12.05 kwam er een monteur, om mijn halfjaar oude PC te repareren. Na een korte analyse (samen met mijn zesjarige zoon, die nu weet waar de processor zit), die eindig de in de mededeling dat maandag iemand komt met het juiste onder deel, vertrok de man weer naar de 13.00 uur boot. Vier dagen zonder PC dus. Geen e-mail, geen boek houding, niet even tussendoor het laatste nieuws kijken, of de meest recente weerberichten, best wen nen Dan maar ouderwets bellen, einde lijk is het kerstrooster rond, de keuken heeft de kerstspecials voorbereid. Nikoline doet de laat ste boodschappen in de grote stad (Den Burg), even naar de bank, poster voor de nieuwjaarsduik opgehaald, kerstkadootjes voor alle medewerkers. Doe dat maar eens in Amsterdam, zes adressen in een uurtje, dat kost daar mini maal een halve dag. (Zaterdag) De ijsbaan is open en vermoei de schaatsers strijken neer naast opgewekte wandelaars. Ik zie oud klasgenootjes voorbij schuiven en we informeren wederzijds of alles goed is. Hoe lang was het ook alweer geleden dat we bij elkaar in de klas zaten op de OSG, 20 jaar! De een ziet er nog precies zo uit als toen, zelfde uitstraling, houding alles, een ander begint op zijn vader te lijken. Dat is bij mij toch niet zo? Of wel? De gedachte wordt bruut verstoord door het slagroomapparaat dat weer eens vast slaat. Daarna weigert een van de koffiemachines tijdelijk dienst. En er is gemorrel in de keuken als er pan met vers gemaakte saus kwijt lijkt te zijn. Op de deur staat dat we om 17.00 uur sluiten, uiter aard komen er dan nog steeds mensen binnen. 17.30 uur toch maar de laatste ronde gedaan, dan nog snel samen een drankje, alles is inmiddels schoon, wie rijdt met wie mee, en oh ja hier is nog een kerstpresentje. Fijne avond alle maal en tot morgen. Snel naar huis, naar de eigen familie voor een heel gezellig kerstdiner, fietsen achterin de auto, dan kunnen we een wijntje doen. Het blijkt een prachtig tochtje terug, de kinderen blijven bij opa en oma logeren. (Zondag) Dooi!, vanmorgen viel het gelijk op, het dooit. Mooie luchten wisselen een regenbuitje af met een prik kend zonnetje als ik even achter het paviljoen wat brandhout zoek om de kachel op te porren. Tweede kerstdag is traditioneel drukker dan eerste kerstdag, maar dit jaar lijkt het later op gang te komen. Het valt op dat er weinig tot geen Duit sers zijn. Zelfs de vaste Duitse gasten ontbreken, ik hoor verhalen over geannuleerde reserveringen door het weer, en de feestdagen vallen in het weekend, dus een werkgeverskerst. Wat zou het toch handig zijn als er een bezettingsin dex gepubliceerd wordt, dan had den er vandaag een paar mede werkers van de kerst thuis kunnen genieten. een meneer is zelfs ietwat bele digd dat-ie even op een tafel moet wachten, ondanks dat ze gereser veerd hebben. Niet over in discus sie gaan, dat helpt echt niet. In Amsterdam mag je blij zijn als er plek is om aan de bar te wachten op je gereserveerde tafel... Ik plek ze tijdelijk aan een van de hoge tafels en tien minuten later zitten ze alsnog aan een tafeltje. Als ik een paar keer knipoog en alle dieet- wensen honoreer, hebben ze een heerlijk kerstdiner. Vanavond nog even snel met de wipperploeg uit De Koog de tijd afgesproken voor de nieuwjaars duik, 13.00 uur, zoals ieder jaar. Altijd fijn als dat soort dingen tus sen de bedrijven door kan, zonder drie uur vergaderen. Een van de grote voordelen van een kleine gemeenschap, korte lijnen, snel handelen. 'Het gaat er niet om wat je ken, maar wie je ken.' (Maandag) 13.00 uur, er komt weer een monteur voor mijn PC. Lukt weer niet, zo ongeveer alles is vervan gen, maar het helpt niet. Webmail werkt ook niet naar behoren, erg lastig. Uit frustratie ga ik naar huis, daar is nog zat te doen aan de ver bouwing van het huis. Onderweg spreek ik een collega. De conclusie lijkt dat het gros van de Texelse horeca een matig bezette kerst heeft gehad. Ook toeleveranciers hebben hetzelfde verhaal, geen extra bestellingen of paniektele foontjes op tweede kerstdag, en dat is wel gebruikelijk. Rond deze tijd hoor ik ieder jaar negatieve verhalen, maar ze lijken nu wel wat de overhand te hebben. (Dinsdag) Eindelijk drukte, ze zijn er, zaak vol, en lekker aan de bak. 12.00 uur weer eens met de PC- boer gebeld. Ze bellen later terug dat het ze erg spijt, maar ik moet mijn PC toch echt opsturen naar de fabriek, een lege doos is onder weg... Wat een drama, mijn kan toorwerk ligt zo ongeveer helemaal stil. Morgen de oude laptop van thuis maar meenemen, kijken of ik toch nog wat werk gedaan kan krijgen. 13.30 kreeg ik een SMS dat het ijs op het Natte Vlak er prachtig bij ligt, dus toch maar even de ijzers onder gebonden. Lekker 1,5 uur schaatsen, dan komt Nikoline nog even met de jongens. Beide begin nen ze de smaak te pakken te krij gen. Iemand valt ongelukkig, we assisteren gezamenlijk, en we duwen het slachtoffer zittend op een stoel naar de kant. Als we om 16.00 uur naar het paviljoen gaan, zit het er nog steeds vol en help ik een handje mee, in mijn schaats pak op sokken, dat wel. Er is een pannenkoek over, dus dat is boffen voor de jongens, ijsje toe en de vakantiedag is weer compleet. (Woensdag) Vanmorgen ziet het er goed uit, droog weer, beetje grijze luchten. Wanneer ik naar het paviljoen ga, zijn de eerste schaatsers al op het Vlak. Zoals het hoort, vandaag is het weer druk in ons winkeltje, eigenlijk hetzelfde als gisteren. 10.00 uur zaak open, kachel aan. Snel even bouwvergadering tus sendoor en dan vanaf 12.00 uur een lunch die om 17.00 uur naad loos overgaat in het diner. 15.00 uur, de afwasser die op het rooster staat blijkt op skivakantie, mijn fout. Omdat m'n PC het nog steeds niet doet, is het overzicht lastig. Na een paar telefoontjes geregeld dat er vanavond wel iemand is om af te wassen. Dus tussendoor houden we gezamen lijk de afwas bij. Nogmaals gebeld met de PC-reparateur, ja er is echt een doos onderweg om hem op te sturen, dat wordt wel morgen eer die hier is... Laptop is inmiddels geïnstalleerd, dus er kan iets gewerkt worden, al functioneert het nog niet helemaal super. Nico Kikkert uit Den Burg is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is sinds kort voorzit ter van landbouworganisatie LTO Texel.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5