Terugbladeren door 2010 TEXELSE 8 COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 2010 Het 175-jarig bestaan van de polder Eierland, een politieke omwente ling, de grote brand bij Sjans en de opening van het nieuwe gemeente huis en de vernieuwde OSG. Zomaar een aantal zaken die het afgelopen jaar plaatsvonden. Terugbladerend door de kranten van 2010 blijkt er toch weer het nodige te zijn gebeurd op het eiland. Een bloemlezing. Een bus van Connexxion glibbert door de gladheid in de sloot langs de Schilderweg. De vijf passagiers en de chauf feur blijven ongedeerd. Er glijden meer auto's van de weg. Wagens van Gemeentewerken rijden af en aan om te strooien. IA Sneeuw en ijs houden Texel zowel begin als eind 2010 in hun greep. Willem Wiertz en andere vrijwilligers van ijsclub De Geul doen in januari hun best om de ijsbaan op het Groote Vlak te pre pareren en zetten er een ronde van 1350 meter uit. Een grote uitslaande brand treft café-restaurant Sjans in De Koog. De bovenverdieping brandt geheel uit, de begane grond loopt grote rook- en waterschade op. De brandweer voorkomt dat het vuur overslaat naar de aangrenzende panden. Op 11 juni wordt Sjans na wederopbouw officieel heropend. 165 Texelaars doen mee aan SuperSunday, een ruim honderd kilometer lange ATB-tocht dwars over het eiland. In Den Burg zit de Albert Heijn in het parcours en fietsen de deelnemers tussen de schappen door. Tweederde haalt de eindstreep. De schuur van Broekman in Oudeschild gaat tegen de vlakte voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum. Het museum hoopt in de loop van 2011 de eerste gasten in het nieuwe museumgebouw te ontvangen. In september komt zwavelwaterstof vrij uit de bouwput, waarna een geur van rotte eieren door het dorp trekt. Tellen van de stemmen na afloop van de gemeenteraadsver kiezingen. Texel maakt een politieke omwenteling mee. De coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks verliezen zetels. Oppositiepartijen PvdA, Texel 2010, WD en D66 boeken winst en vor men de nieuwe coalitie. De opkomst is 66,2 procent en dat is voor Texelse begrippen aan de magere kant. Ruim 250 cursisten van Artex doen in de Burgemeester De Koninghal mee aan de viering van het vijftigjarig bestaan van de kunstenschool. In een vier uur durende show wordt een breed palet aan muziek, toneel en dans gebracht. Maatje Kikkert-Kuiper, de korte tijd later overleden Willem Kikkert, Jacques Dijt en Klaas Uitgeest worden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau voor hun verdiensten voor de Histori sche Vereniging. In 2010 worden ook koninklijke onderscheidingen uit gedeeld aan Lia van Leersum, Jan Uitgeest, Bep van der Meer, Wim Eelman en Kees Dekkers. De laatste twee worden Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dekkers, die sinds 2009 op Texel woont, krijgt de onder scheiding voor zijn verdiensten in Limburg. Afscheid van de wethouders Nico Kikkert, Marian Merkelbach en Peter Bakker. Zij worden na de verkiezingen opgevolgd door Eric Hercules, Edo Kooiman, Hennie Huisman en Frans Visman. Zeilschool De Eilander bij paal 33 wordt door brand verwoest. De brandweer weet te voorkomen dat het vuur overslaat naar het duingebied. De inboedel en de containers zijn reddeloos verloren. Een paar weken later wordt een doorstart gemaakt. Oud-leerlingen Jo Keijzer, Truus Witte-Graaf en Emma Bar- horst bekijken het jubileumboek over de Jozefschool die in 2010 100 jaar katholiek onderwijs op Texel viert. De school zelf bestaat 80 jaar. Er zijn het hele jaar activiteiten en er wordt een grote reünie gehouden. Vijftien wielrenners van toerclub Taxi 312000, Wielervereni ging Texel en de Vrije Rijders brengen per fiets een in Wage- ningen ontstoken bevrijdingsvuur naar de Groeneplaats in Den Burg, waar de hele dag festiviteiten zijn om 65 jaar bevrijding te vieren. De vuvuzela, bekend geworden dankzij het WK voetbal in Zuid-Afrika, blijkt ideaal tijdens Luilak. Kinderen in Ooster end toeteren in alle vroegte met veel plezier de ene na de andere dorpsgenoot uit bed. Frits Langeveld opent zijn parkeerplaats op het Welkoopter- rein in Den Burg en gaat er als 'parkeerbeer' zitten. Langeveld wil zo het parkeerprobleem in Den Burg oplossen. Op de dag van de opening maakt slechts één Duits echtpaar gebruik van de parkeerplaats, waarna het snel gedaan is met het initiatief. Het muziekfestival van KTF, DEK en Excelsior wordt voor de laatste keer vóór het raadhuis aan de Groeneplaats gehou den. In het najaar begint de sloop van het gebouw dat in de loop van 2011 verdwenen moet zijn. - 9p Een van de hoogtepunten in de viering van 175 jaar Eierland: het vlotjesspektakel op de Roggesloot. Drie dagen lang wordt uitbundig feest gevierd in De Cocksdorp en omgeving. Er komt onder meer een boek uit over de jubilerende polder, er zijn allerlei festi viteiten in een grote feesttent langs de Vuurtorenweg en de hele polder is versierd met bijzondere afbeeldingen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8