Nieuwe woorden in 2010 TEXELSE 5 COURANT Twitteren bij eerste Texelse Tweetup Coaoppolositie, grex en dronkemansonrust DlNSDAG 4 JANUARI 2011 In Paviljoen Beach Inn bij paal 21 vond zondag de eerste Texelse Tweetup plaats. Op ini tiatief van Lisette Theijssen uit Den Burg, zelf fervent twitte- raar, ontmoette een groep Texelse twitteraars elkaar. Het leek Theijssen leuk om de mensen met wie zij via Twitter zoveel contact heeft ook eens in levenden lijve te ontmoeten. Toen dat idee eenmaal via Twitter was geuit, werd ruimte aangeboden door Jan Hoek, eigenaar van Paviljoen Paal 21, en levende muziek, door JoshMusic. Hoewel Twitter in eerste instantie werd gebruikt voor persoonlijke berichten in de trant van 'wie, wat, waar', zetten ook steeds meer (Texelse) bedrijven het medium in. Er worden banen aangeboden, huizen gezocht en afspraken gemaakt. Omdat de Texelse Twee tup samenviel met een ander eve nement, de KPN Netwerk Chal lenge, waaraan veel Texelse volgers van het forum MacTexel deelnamen, wordt verwacht dat een volgende Tweetup nog druk ker zal worden bezocht. De Texel se twitteraars zijn te volgen via TexelTweets.nl. Ook 2010 leverde weer enkele potje eilandcompetitieballen. Ook: nieuwe woorden op. Hieronder een overzicht. meervoud van eilandcompetitiebal, goedkope (volley)bal, te gebruiken kaartenhandschrift. (7 juli) bij het eilandcompetitieballen. (4 bespaarstrijd (zelfst.nw.; geen mv) januari) Wedstrijd waarin wordt gemeten welke personen het zuinigst kun nen leven. In de strenge winter van 2010 vroeg de bespaarstrijd ette lijke slachtoffers. (26 november) buurtregelaar (zelfst.nw.; -s) 1 .Daartoe al dan niet officieel aan gestelde persoon die diverse zaken mei) voor zijn buren op zich neemt, zoals het doen van boodschappen grex (zelfst.nw.; geen mv) Door de of het invullen van belastingpapie- gemeente ingevoerde en door pro- ren. De bewoners hoefden zich jectontwikkelaars gebruikte afkor- geen zorgen te maken over par- ting van het begrip grondexploita- keerboetes zolang de buurtregelaar tie, waarmee wordt bedoeld het de meters bijvulde. 2.Aanspreek punt voor de bewoners van een aangewezen gebied, contactper- verschil tussen opbrengst en kos ten van ontwikkelen van (projecten op) bouwgrond. Het opnieuw bekij- soon voor lokale overheid. De door ken van de grex leverde een nega- de dronkemansonrust veroorzaakte tief saldo van ettelijke honderddui- schade werd allengs doorgegeven zenden euro's op. (26 november) aan de buurtregelaar, die maatre gelen beloofde. (18 juni) carambonen (ww; caramboonde, heeft gecaramboond) Sportterm, oorspronkelijk uit de biljartwereld, waarmee het onverwacht behalen van een hoge score wordt bedoeld. ongevraagd plaatsen van adver tenties of anderszins, om deze pas daarna in rekening te brengen. Door het plaatsen van spandoeken de partij waarin Kees zijn tegen stander caramboonde. (26 januari) organisatie zich schuldig aan gue- rillamarketing. (15 januari) hakkeprakken (ww; hakkenprak- coaoppolositie (zelfst.nw.; -s) Bestuurslichaam of gremium waar in geen duidelijk onderscheid wordt weer opmerkingen maken, discus- gemaakt tussen samenstellers en tegenstanders van het te voeren beleid (samentrekking van coalitie en opposi tie). De coaoppolo- sitie werd het na lang gehakkeprak nog steeds niet eens. (7 mei) drankhek (zelfst.nw.; -ken) Door gaans metalen hekken, gaas of tralies, gebruikt voor het op afstand houden of in goede banen leiden van uitgaanspubliek. Om het festi val goed te laten verlopen, was de organisatie al twee dagen tevoren bezig met het plaatsen van drank hekken. (18 juni) dronkemansonrust (zelfst.nw; geen mv) Veelal nachtelijk rumoer veroorzaakt door uitgaanspubliek, vaak vergezeld door vernielingen. Na een plezierig goedgevoelfestival trok het publiek al joelend door de straten, wat nogal wat dronke mansonrust met zich meebracht. (18 juni) eilandcompetitieballen (ww.; eilandcompetiebalde; heeft geëi- landcompetitiebald) Speciale spel- soort, met name gebruikt bij vol leybal, waarbij het plezier in het spel belangrijker is dan het winnen. De buurtregelaar organiseerde een goedgevoelfestival met een lekker siëren zonder tot een vergelijk te komen, vitten. Ook: gehakkeprak (zie: gesteggel). Het onderwerp nieuwbouw leidde in de raadsver gadering tot veel gehakkeprak. (26 januari) opzomeren (ww.; opzomerde, heeft of is opgezomerd) Het op feestelijke wijze en groepsgewijs opknappen van lang verwaarloosd gebied, meestal door vrijwilligers onder deskundige begeleiding. Het sinds lang verwaarloosde groentje werd door een tiental vrijwilligers onder luid gezang opgezomerd. (18 mei) pechooievaar (zelfst.nw; -s) Een specifieke vorm van pechvogel, veelal in nadrukkende vorm gebruikt. Jan is een echte pechvo gel, maar Piet is pas een echt pechooievaar. (8 januari) schatkaartenhandschrift (zelfst. bw.; -en) Klein, maar duidelijk, sier lijk handschrift, speciaal geschikt voor het schrijven van aanwijzin gen als: 'Ga vijftig passen naar het noorden'. De dagboeken van de Hennep in brommobiel De politie heeft donderdagmid dag een 23-jarige man uit Den Burg aangehouden, betrapt op het bezit van drugs. Dat gebeurde nadat een agente op een mountainbike de man rond 15.50 uur had zien rijden in een brommobiel. Toen de bestuurder haar zag, ging hij er vandoor. Even later kon hij door de gewaarschuw de bemanning van een politieauto aan de kant worden gezet. In de auto lag een plastic doos, waarin 29 gram hennep en verschillende gripzakjes zaten. De drugs werden in beslag genomen. Juscafé In De Kombuis op de haven van Oudeschild wordt maandag 10 januari van 19.30 tot 21.00 uur het Jus-café gehouden. Ria Schuijt en Nina Schouten ver tellen over het voedingssupple ment JUS en Marja Ottema uit Middelburg geeft uitleg over water zuiveringsapparaten en de werking daarvan. De toegang bedraagt €5,- Foute sticker gaat in de ban De gemeente zal de sticker met spelfouten niet meer gebruiken. Dat meldt een woordvoerder, naar aanleiding van de foto die de fami lie Linder-Schnabbing opstuurde. assistent-resident besloegen vele pagina's in een miniscuul schat- Twitteraar Bart de Vries tijdens de eerste Texelse Tweetup, met op de achtergrond Jan Hoek, eigenaar van Paviljoen Beach Inn (Paal 21). slaapplaatsenbelasting (zelfst. nw.; -en) Overheidsheffing op de goedgevoelfestival (zelfst.nw; - verhuur van bedden. Ook: loge- len) Een feestelijke bijeenkomst mentsbelasting of beddentaks. Om waaraan de bezoeker een plezieri- meer geld binnen te halen, verving ge herinnering overhoudt. Ondanks de gemeente de Kurtax door een de hevige regenval was het optre- slaapplaatsenbelasting. (10 novem- den van de Texelse bands een ber) typisch goedgevoelfestival. (27 spookhotel (zelfst.nw.; -s) 1. Gedurende langere tijd, of buiten het seizoen, leegstaand hotel, waarin de weinige gasten de indruk hebben dat ze de kamers delen met de geesten van overledenen. Het spookhotel vormde een extra attractie voor de verlaten bad plaats. 2. Illegaal hotel, dat zich onttrekt aan regelgeving en slaap plaatsenbelasting. Om geen belas ting mis te lopen, trad de gemeente hard op tegen zogeheten spookho- tels. (8 januari) guerillamarketing (zelfst.nw; geen mv) Agressieve vorm van adver- verontdieping (zelfst.nw; van ver- tentieverkoop, vaak ook door het ontdiepen, verontdiepte, is gever- Dat wasdrogers brandgevaarlijk kunnen zijn, bleek zondag in een huis in Zuid-Eierland, waar er eentje vlam had gevat. De woning kwam behoorlijk in de rook te staan. De brandweer bracht de wasdroger naar buiten en verrichtte nabluswerk. ontdiept) Het langzaam dichtslib ben van water- en vaarwegen. Om de verontdieping van de vaargeul tegen te gaan, groef Rijkswater- Met grote ogen bekeek het publiek langs de looproute, maakte de staat een extra waterloop. (4 janu ari) zeeakker (zelfst.nw; -s) Buiten dijks landbouwgebied, bedoeld ken, heeft gehakkeprakt) Over en voor de teelt van zoutminnende gewassen. Kan ook binnendijks voorkomen op zilte grond. De groenteboer ver kocht zijn zeekool recht van de zee akker. Ook in de uitdrukking: iemand een zee kool stoven. (30 juli) zorgconsumptie (zelfst.nw; geen mv) De hoeveelheid verpleeghulp die een persoon gebruikt, (ook: de kosten die dit gebruik met zich meebrengt). De zorgconsumptie van het langzaam vergrijzende dorp was schrikbarend hoog. (14 decem ber) Naast nieuwe woorden verzamelde de redactie ook enkele bijzondere zegswijzen en uitdrukkingen, niet zelden ontstaan door een schrijf fout of bijzondere combinatie van bestaande woorden. De mooiste vondsten waren: De lichtboei werd in zijn kaartpositie herlegd (in pers bericht Rijkswaterstaat); broeikool- gas (reactie op website), een samentrekking van broeikasgas en koolzuurgas; werkende wegjaar (in interview), bedoeld wordt een jaar waarin bestaand beleid wordt uit gevoerd; potenielle (op website), bedoeld wordt potentiële; vallen- muizen (in artikel), bedoeld wordt muizenvallen; de eerste vrijdag van de week (in weblog), bedoeld wordt de eerste vrijdag van de vakantie. De TX19 van de familie Krijnen heeft donderdag een maanvis van 23 kilo gevangen. De vis, niet geschikt voor consumptie, heeft een lengte van 75 centimeter en een hoogte van 50 centimeter en werd door de bemanning geschonken aan De Oude Vismarkt, waar hij een ereplaatsje in de vitrine kreeg. Op de foto (gemaakt door Patrick de Graaf) overhandigt Jacob Krijnen van de TX 19, de vis aan Dirk Barends van De Oude Vismarkt. Woningbrand in kiem gesmoord De brandweer heeft gisteroch tend een beginnende brand bij boerderij Noordwijk aan de Schorrenweg in de kiem gesmoord. Een balk in de vloer op de eerste verdieping was gaan branden door de aanstraling van hitte uit de kachel. De brandweer traceerde de brandende balk met behulp van een warmtebeeldcamera, waarna gaten in de vloer en het plafond werden gemaakt om het vuur te blussen. Buiten werd met behulp van de ladderwagen de schoor steenpijp in de gaten gehouden. De bewoners hadden, toen de brandweer arriveerde, zelf al de kachel naar buiten gebracht. De brandweer kwam gisterochtend in actie bij boerderij Noordwijk om een beginnende brand in de vloer te blussen. Een balk was in brand geraakt door de aanstraling van hitte uit de kachel. Terwijl binnen de brand werd geblust, werd buiten met behulp van de ladderwagen de schoorsteenpijp in de gaten gehouden. <Foto Jemen van nutum) Boswachter Eckard Boot van Natuurmonumenten spreekt bezoekers van Ecomare aan over de plannen van de regering om te bezuinigen Op NatUUr. (Foto GemrO Timmerman) Wat ik zeggen wou Telefoon Ik wilde even reageren op het stuk in de krant over de telefoonstoor nissen bij Kabeltex. Ook ik ben een van de mensen die Rob van Marion steunen, omdat ook wij steeds weer klachten heb ben omdat de telefoon uitvalt. Dat Jaap Drijver zegt dat er weinig mensen klagen, zou te maken kun nen hebben met het feit dat men sen gewoon maar niet meer bellen omdat er toch niets verandert, de schuld wel degelijk bij 'de over kant' gelegd wordt, of dat er -op e-mails- gewoon helemaal geen reactie komt. Verbeterd wordt er in ieder geval niets. Wat me echter dwars zit, is het feit dat er een mevrouw is die verteld dat Van Marion haar steeds maar belt en zich opdringt. Ik heb con tact met hem gehad omdat ik hem belde en hij was beleefd en netjes en heeft uitleg gegeven, maar was zeker niet opdringerig. Hij heeft mij niet teruggebeld en ook anderen die ik ken en die meedoen niet. Daarbij vind ik het ook laf dat de naam van die dame haar naam niet vermeld is, of mag worden. Zo kan Van Marion zich ook niet verdedi gen. Ik hoop dat alle mensen, die last hebben van het feit dat de telefoon steeds wegvalt, zich melden. Niet om Kabeltex dwars te zitten, maar om te laten weten dat er veel men sen met dit probleem zitten. Dan kan er misschien gericht gewerkt worden aan verbetering. Gon Kolk-de Goede, Oudeschild. Wat ik zeggen wou Toekomst Texel is ziende blind voor de eigen toekomst. Ingenieursbureau Has- koning heeft gratis nagedacht over de toekomst van het eiland. Daar bij hebben ze als echte ingenieurs, met open blik, allerlei opties beke ken. Niet voor hun eigen porte monnee, maar als goed adviseur. Vervolgens mag vogelspecialist Camphuysen even uitgebreid uitra zen over..., over niets eigenlijk. De toekomst van vogels op Texel is natuurlijk dezelfde als nu, gewoon wat de natuur aan kansen en habi tats biedt. Of is er wel iets te bedenken over vogels in de toe komst op en rond het eiland? Rechtse Texelaars hebben geen oog voor de toekomst, verder dan het volgende toeristen- en par keerseizoen. Andere Texelaars hebben wel oog voor de toekomst, zie het grote aantal leden van Texel Energie, bijvoorbeeld. De voorstellen van Haskoning zijn opties, een menukaart, waar Texel se toekomstdenkers uit kunnen kiezen. Het is aan de Texelaars zelf, opdrachtgever te worden van de eigen gezamenlijke toekomst. Maar als opdrachtgever moet je wel zelf je huiswerk gedaan heb ben. Ga dus zelf toekomstvisies beden ken en publiceren, over allerlei aspecten van Texel, de Noordkop en de wereld. Juist door zelf lekker los te gaan over mogelijke toekom sten voor Texel, ontstaat draagvlak voor wat Texelaars willen. Er zijn vele aspecten waarover een toekomstvisie is te bedenken. Daarbij kan het zelfs beter zijn, eerst zelf out of the box te denken dan nu al uit te gaan van de voor stellen van Haskoning. Die pak je er daarna bij, om te kijken of er ergens synergie is te vinden. Vervolgens geef je iemand een aanvullende opdracht om iets ver der uit te werken, in samenhang. Mij lijkt het heel spannend om via een brug vanaf het eiland naar Noorderhaaks te fietsen, en even ver op de Noordzee te zijn. In de verte zie je dan de boot tegen een andere achtergrond. Op het strand van het oude Texel geeft een paneel dan aan, hoeveel tijd je hebt, voor het pad onder loopt door hoog water. En hoeveel het kost als ze je moeten komen halen. Meer over de werking van toe komstvisies op http://bit.ly/toe- komstvisies. Henk Daalder (ingenieur), Gerwen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5