'Je moet het hebben van je latente kennis' 1EXBAGBCA.NL Expositie kunst op kantoor TEXELSE 2 COURANT Dinsdag 11 januari In Cinema Texel begint om 14.30 uur een speciale voorstelling voor senio ren van de film Haar naam was Sarah. Reserveren bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Op het adres De Houtmanstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloopspreekuur gehouden over voedingssupplement JUS. In De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur een open klaverjas- toernooi. Deelname kost €3,50 per koppel. Aanvang 20.00 uur. Naafloop is er een verloting. hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschilc Din. 11 januari 11.00 u. Woe. 12 januari 00.20 en 1.20 u. Don. 13 januari 00.44 en 2.10 u. Vrij. 14 januari 01.15 en 3.20 u. Zat. 15 januari 02.20 en 4.34 u. Zon. 16 januari 04.20 en 6.55 u. Ma. 17 januari 05.45 en 8.14 u. Aan het strand is het ongeve eerder hoog water. Woensdag 12 janu ari eerste kwartier, vrijdag 14 januari doodtij. Zondag 16 januari z n op 8.46 uur, onder 16.56 uur. TEXELSE^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Imme Bakker Buiten werktijd: Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Elemert. Deze avond wordt verzorgd door het eendagsbestuur. Woensdag 12 januari Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Rapunzel 3D NL; 13.45 Het Geheim; 16.00 Dik Trom; 16.15 MegaMind 3D NL; 20.00 FilmArt: Majesteit; 20.15 Meet The Parents: Little Fockers. Donderdag 13 januari Het Gemini Ziekenhuis houdt van 10.00 tot 12.00 uur een bijeenkomst over kanker en voeding in gebouw De Koploper aan de Prins Hen driklaan in Den Helder. Bij Volkssterrenwacht De Jager wordt van 19.00 tot 20.30 uur door een telescoop naar de sterren gekeken. Alleen bij helder weer, voor informa tie: tel. 06-53340063. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 20.00 uur de eerste bijeenkomst van de gespreks groep 'De Islam en wij'. Voor aanmel dingen en informatie: tel. 312696. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de eerste avond van het Amsterdams Kleinkunst Festival. De voorstelling is uitverkocht. Voorstellingen Cinema Texel: 19.00 FilmArt: Majesteit; 19.15 New Kids Turbo!; 21.15 Loft; 21.30 The Green Hornet 3D. Vrijdag 14 januari Van 16.30 tot 18.30 uur houdt Reu mavereniging Texel in hotel De Lin deboom in Den Burg nieuwjaarsre ceptie voor leden. In De Wielewaal begint om 19.30 uur een bijeenkomst over de TexelEner- gie Bespaarstrijd. Met tips en de actuele stand van zaken, ledereen is welkom. Prof. dr. Lamers spreekt bij volkster renwacht De Jager (bij Ecomare) over 'speuren naar leven in het heel al'. Entree €5,-; donateurs hebben gratis toegang. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de tweede avond van het Amsterdams Kleinkunst Festival. De voorstelling is uitverkocht. Voorstellingen Cinema Texel: 18.45 The Green Hornet 3D; 19.15 New Kids Turbo!; 21.15 Loft; 21.30 The Green Hornet 3D. TESO In verband met onderhoud aan de Dokter Wagemaker verzorgt veer dienst TESO deze week geen extra afvaarten. Op vrijdag worden in Den Helder wachttijden tot een uur ver wacht. Bij het ontbreken van extra afvaarten dient voor het vervoer van gevaarlijke stoffen vooraf gereser veerd te worden. Voor meer informa tie: www.teso.nl of tel. 369600. i De expositie aan de AbbewaaI werd zaterdag officieel geopend. DINSDAG 11 JANUARI 2011 Week van gebed Tijdens de week van gebed, die van 16 tot en met 22 januari wordt gehouden, is ook in alle dorpen op Texel gelegenheid tot bidden. De Evangelische Alliantie (een ver band van kerkelijke gemeenten en organisaties) heeft een gebedsfol der uitgebracht aan de hand waar van dagelijks kan worden gebeden. Deze folder is af te halen bij Het Olijfblad in de Weverstraat in Den Burg. De bijeenkomsten vinden telkens van 19.30 tot 20.30 uur plaats in De Waal (zondag 16 januari in de kerkekamer), DeCocksdorp (maan dag 17 januari bij de familie Prins, Postweg 169), Oosterend (dinsdag 18 januari in de kerkekamer van de doopsgezinde kerk), Den Burg (woensdag 19 januari in Het Olijf blad aan de Weverstraat), Den Hoorn (donderdag 20 januari bij de familie De Graaf, Naalrand 50), De Koog (vrijdag 21 januari in De Schuilhut), Oudeschild (zaterdag 22 januari in de kerkekamer van de hervormde kerk). Alle belangstel lenden zijn welkom. Reumavereniging Reumavereniging Texel houdt vrij dag 14 januari nieuwjaarsreceptie voor leden en hun partner. De receptie wordt gehouden in de serre van hotel De Lindeboom in Den Burg en duurt van 16.30 tot 18.30 uur. Deelname is gratis voor leden, partners betalen €5,-. Kinderyoga Esther van Zeijlen van Kinder- en ZorgYoga start woensdag met een nieuwe serie van vijftien lessen voor kinderen tussen de 9 en 12 jaar oud. Die worden gegeven van 13.30 tot 14.30 uur. Van 15.00 tot 16.00 uur zijn er lessen zorgyoga voor mensen met een beperking. Voor beide groepen zijn nog een paar plekken vrij. Meer info: info@karmakids.nl of tel. 315177. Texel voor beginners Het is nog mogelijk zich aan te melden voor de cursus Texel voor beginners, die dinsdag 18 januari van start gaat in Eco mare. In deze cursus worden uiteenlo pende onderwerpen behandeld. Op 18 januari gaat het over de natuur, op 1 februari gevolgd door een avond over het ontstaan van Texel. Op 15 februari komt de geschiedenis vanaf de 17de eeuw aan bod. De cursus eindigt op 1 maart met het onderwerp Texel sociaal en cultureel'. De avonden beginnen om 20.00 uur. De derde cursusavond vindt plaats in het Maritiem Jutters Museum in Oudeschild, de andere avonden in Ecomare. Deelname kost €30,-, contant te voldoen op de eerste avond. Deelnemers krijgen voor dit bedrag een rijk gevulde cursusmap met boekjes, brochures en andere informatie over Texel. Dagenlang verstopt tussen de oude kranten, dag en nacht boe ken over Texel lezend en perma nent verhoogd alert op elke ont wikkeling in de directe omgeving? Nee hoor, de deelnemers aan de tweede Texelse Nieuws- en Ken nisquiz die komende zondag wordt gehouden, bereiden zich vooral in alle nuchterheid voor. 'Je moet het toch vooral van je latente kennis van Texel hebben', zegt Ko Vinke, één van de deelne mers van het team uit Oosterend. 'Ik lees alle dagen de Kabelkrant en ik spel de Texelse Courant en daar houdt het verder wel mee op.' Kim Alkema van het Waalder team zegt het allemaal op zich af te laten komen. 'Ik ben hier wel geboren, maar ik weet niet alle nieuwtjes van het eiland. Misschien dat mijn oma nog wat kan vertellen. Ik wacht het wel af, maar het lijkt me reuze inte ressant om mee te doen.' Onder het genot van een kop koffie de sociale contacten vergroten en elkaar inspireren door eigen hand werk en creatieve ideeën. Dat is het doel van de werkgroep Sociale Activiteiten van de afdeling Texel van het Rode Kruis, die daartoe maandelijks bijeenkomsten wil organiseren. Jong en oud zijn wel kom. Bezoekers kunnen een (zelf mee gebracht) spelletje doen, maar ook voor wie alleen samen koffie wil drinken staat de deur open. Sug- Het gemeentebestuur en het 4 en 5 mei comité Texel willen jonge veteranen een meer actieve rol geven bij de jaar lijkse herdenkingen. De bedoe- Vijftig vragen over het eiland wach ten de deelnemende teams komen de zondagmiddag tijdens de twee de Texelse Nieuws- en Kennisquiz in dorpshuis 't Skiltje in Oude schild. De vragen hebben betrek king op het nieuws van het afgelo pen jaar, historie, jeugdzaken, cultuur en natuur. Presentator Hans Eshuys stelt de teams open vra gen, zodat zij allemaal een ant woord kunnen opschrijven. Een jury onder leiding van Jaqcues Dijt kent punten toe. De jury gaat zo nu en dan in op de achtergrondkennis van een antwoord. Wally van Beek van het team uit De Cocksdorp vertelt de komende dagen nog eens een tijdje op Texel Plaza te gaan snuffelen om zich in het nieuws van het afgelopen jaar te verdiepen. 'Als ik er tenminste de tijd voor kan vinden. Maar dan kan ik mijn kortetermijngeheugen nog snel volpompen.' Het team van Oudeschild komt van de week gesties zijn welkom. Deelname is gratis, met uitzondering van even tueel benodigde materialen. De bijeenkomsten vinden iedere dinsdag plaats in het Rode-Kruis- gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg en duren van 10.00 tot 12.00 uur. Dinsdag 18 januari wordt van 10.00 tot 11.00 uur een infor matiebijeenkomstgehouden, even eens in het Rode-Kruisgebouw. Meer informatie en opgave bij Mar ry Eelman (tel. 318431) of Threes Boon (tel. 313571). ling is dat zij door het vertellen van een verhaal, het tonen van beelden of op een andere manier ingaan op het thema vrede en op wat zij tijdens hun buitenlandse missies hebben beleefd. Dat zal gebeuren bij zowel de her denking op 4 mei in de hervormde kerk als op 28 april in het raadhuis tijdens de manifestatie Adopteer een Monument voor de groepen 7 en 8 van de basisscholen van Den Burg. Dit betekent een accentverschui ving binnen het tot dusver gehan teerde herdenkingsprogramma. De herdenking van de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog blijft, maar er komt meer aandacht voor de diverse naoorlogse vredesmis sies waaraan werd deelgenomen door mensen die na 1960 zijn geboren. Tot die categorie horen voor zover bekend en geregi streerd 26 Texelaars. Zij hebben een oproep ontvangen om aan de herdenkingen mee te werken. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met jgjcvanschaik@texel. nl (tel. 362151) of aroeper@texel.nl (tel. 362155). Later zal in overleg worden bepaald waaruit hun bij drage aan de herdenkingen kan bestaan. bij elkaar om zich nader op de quiz door te nemen. 'We zullen het nieuws doornemen en verder zien we het wel', aldus Elles de Haan. 'Het is leuk om aan mee te doen.' De teams strijden om de eer van het dorp en om een wisselbokaal die Carla Offerhaus van Atelier Offerhaus in Den Burg speciaal voor de Nieuws- en Kennisquiz heeft gemaakt. Publiek in de zaal kan eveneens meedoen: zij krijgen twintig multi ple choice vragen over het nieuws van het afgelopen jaar voorgelegd. De nieuws- en kennisquiz wordt omlijst met een optreden van het Oudeschilder Visserskoor. De quiz is georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel, de gemeen te, Pharos, de bibliotheek en de Texelse Courant. Het begint zon dag om 14.00 uur, 't Skiltje is geopend van 13.30 uur. Radio Texel doet rechtstreeks verslag van de bijeenkomst. Nieuwsbrief voor ophalen oud papier Twee maal per week halen de vrij willigers van Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Zowel don derdagavond als zaterdagochtend worden vaste routes gereden, zodat vrijwel alle straten eens in de acht weken aan de beurt komen. De te rijden routes worden weke lijks gepubliceerd in deze krant. Sinds kort is het echter ook moge lijk via e-mail een berichtje te krij gen als in de buurt oud papier wordt opgehaald. Dat kan door het invullen van enkele gegevens op de daarvoor bestemde pagina op www.scoutingtexel. nl. In het kantoor van DBB van Joke de Boer aan de Abbewaal in Den Burg worden de komende weken schilderijen geëxposeerd van negen Texelaars. De negen volgden de afgelopen tijd les bij Pauline Valk uit Den Hoorn. Thema was 'Minotaurus', waarbij de cursisten werden uitge daagd om de stijlen expressionis me en kubisme te combineren. De schilderijen zijn gemaakt door Hubertine Duin, Corine Rikkenberg, Marianne Witte, Ria de Porto, José Maat, Anneke Mulder, Paulien Valk, Annemieke Boelkens en Joke de Boer. De werken zijn te bewonde ren tijdens kantooruren. DBB zit boven Kabeltex. Valk werkte eerst als docente op de OSG, maar geeft tegenwoordig als zelfstandig kunstenares les aan particulieren. Opienie Dreiging -En dan zou het zo maar kunnen dat we in 2012 uit veiligheidsoog punt genoodzaakt zullen zijn een aantal fietspaden te sluiten- Uit veiligheidsoogpunt. In hun bos, hun fietspaden. Rollen nu bij jullie ook de tranen uit de ogen? Zoals SBB toch met ons begaan is! Het mankeert alleen nog aan een zie lige foto bij dit verhaal. Ik stel een huilend kind met bloedende knie tjes bij een kapot fietsje voor. Doet het altijd. Én wij maar dank baar zijn dat SBB, weliswaar gedwongen door overheidsbezui nigingen, maar toch, zo vaderlijk over ons inzit. Intussen probeer ik mee te denken over de manier waarop je een fietspad afsluit. Een simpel hek aan begin en eind, waar dat ook moge zijn, is niet voldoende. Over de gehele lengte dan maarafheinen? Schrik draad en honden? Voor patrouilleren op naleving komt ook minder geld beschik baar. Wel krijgen we per 1 april, een gewaagde datum, B.O.'s (Buitengewone Opsporingsamb tenaren), maar of die straks ook over wildfietsen zullen gaan? Het is zorgelijk. De dreigende sluiting is weliswaar nog een jaartje weg, maar de dagen razen voorbij. Hoogste tijd voor een Nieuw Goed Voornemen: zwaar mee denken en meeleven met SBB en broertje Natuurmonumenten, nu zij in zulk zwaar weer terecht zijn gekomen. Hun natuurontwikke lingsplannen ineens bedreigd worden. Zij, zich toch al zoveel zorgen makend over driedoornige stekelbaars en de op zijn nako melingen azende lepelaar, nu ineens de verantwoordelijkheid voor de fietsende mens erbij krij gen. Dit gun je toch niemand. Daarom: Op de barricaden voor SBB. Fiets 'm erin! Pien Verberg Rode Kruis organiseert activiteiten Jonge veteranen bij herdenkingen

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2