Texelse schapenfokkers houden winterkeuring in ere Kenners verdringen zich in manege Akenburg Te groot verschil in resultaten op VWO TEXELSE 5 COURANT Hoogheemraadschap controleert veehouders Veel animo voor de winterkeu ring van het Texels Schapen- boek, die zaterdag voor de veer tiende keer werd gehouden. Van de zijde van de deelnemers, want van de achttien geregistreerde Texelse fokkers deden er vijftien mee. Maar ook de publieke belangstelling was groot. Naar schatting vijftig tot zestig fok kers en andere kenners van de overkant namen een kijkje in manege Akenburg, onder wie een groot aantal uit België. De fokkers zonden samen 81 die ren in. 'Ze doen hun best de win terkeuring in ere te houden', con stateerde mede-organisator Jan-Willem Bakker verheugd. 'Neem Koos Tjepkema. Die zorgde in zijn eentje al voor zestien inzen dingen. Hij had er ook voor kunnen kiezen één of twee potentiële kam pioenen mee te nemen en de rest van zijn dieren thuis te laten. Maar Koos doet zijn best de keuring in de benen te houden.' Dat de fok kerij op Texel toekomst heeft, bewijst ook de 16-jarige Koen Hoogendijk, die enkele ooien van Henk Zoetelief heeft gekocht en onlangs is toegetreden tot het Texels Schapenstamboek, terwijl er volgens Bakker nóg een jeugdi ge fokker op het punt staat tot de vereniging toe te treden. De schapen werden allemaal in de ring gekeurd. In tegenstelling tot de schapenfokdag in september, waar een deel in een hokje staat, waar de keurmeesters een rondje langs lopen. Logischerwijs duurde de winterkeuring behoorlijk lang. Maar dankzij de discipline van de fokkers en de inspanningen van een flink aantal vrijwilligers was steeds sprake van een vlotte door stroming en liep het programma nauwe lijks uit. Juryleden Co de Wildt en Pieter-Jan Groot en de andere kenners konden constateren dat het met de kwali teit van de inzendin gen wel goed zat. Dat er succes wordt geboekt in de pogingen een 'ruimer' schaap te fokken, bleek alleen al uit de nuchtere cijfers. Woog een ooi bij de eerste winter keuring zo'n 40 kilo, inmiddels is het gemiddelde gewicht 50 kilo, Texelaar won), maar moest ditmaal genoegen nemen met het reserve kampioenschap. Een ram van Koos Tjepkema en Henk Zoetelief had sindsdien een groeispurt doorge maakt en was volgens de jury de beste van allemaal. Bij de oudere rammen ging de hoogste eer naar een dier van de fokkerscombinatie Koos Tjepkema, Henk Zoetelief en Erwin de Haan. De reserve-kampi oen was van Dick Kikkert. Succes was er daarnaast voor Cees Kik kert (kampioen bij de ooilam meren) en Cees Commandeur, die vorig jaar nog verstek liet gaan, maar zaterdag als vanouds opviel met fraaie beesten en ook de kam- die dieren vinden ze in toenemen- boekverenigingen, erkend. Gevolg pioen bij de ramlammeren leverde. wil natuurlijk niet zeggen dat fok kers helemaal geen kleine, 'luxe' dieren meer hebben. Maar omdat ze weten dat ze met deze schapen geen kans meer maken bij de jury, kiezen ze eieren voor hun geld en nemen ze alleen de grotere exem plaren mee naar de keuring. In toenemende mate blijkt ook dat steeds meer schapenhouders de inspanningen van de fokkers waar deren. Zij hebben vooral behoefte aan schapen die veel jongen wer- fokkerij dit jaar mogelijk een belangrijke stimulans doordat het gezondheidsprogramma goedko per lijkt te worden. Fokkers zijn verplicht dit te volgen, als bewijs dat op hun bedrijf geen scrapie, zwoegerziekte of andere aandoe ningen voorkomen. Maar doordat de Gezondheidsdienst voor Dieren jaren het patent had, was dit pro gramma erg duur, reden voor veel fokkers om af te haken. Inmiddels is ook het programma van het pen en gemakkelijk 'aflammen' en NSFO, de overkoepeling van stam de mate ook bij de fokkers, die zich in het verleden vooral op het exte rieur van het schaap richtten. Dat is dat de kosten waarschijnlijk zul- Dat de meningen kunnen verschil len dalen. Naast al deze bespiegeling trokken de fokkers hun doelen hebben bij- de keuringen zelf uiteraard de len, bleek bij de verkiezing van de publiekskampioen. Een ram van Cees Kikkert die door de jury niet gesteld, heeft niet alleen met een meeste belangstelling. Dat het zo hoog werd geacht, kreeg van de bezoekers (onder wie dus vooral kenners) veruit de meeste stem- terwijl dieren van 60 kilo geen uit- veranderende smaak te maken, altijd weer spannend is, bleek bij zondering zijn. Voor rammen geldt maar ook met de markt van hobby- de keuring van de in 2009 geboren hetzelfde. Vijftien jaar geleden fokkers, die mede door de strenger rammen. Loek van Vliet leverde bij men. Veel aandacht ook voor de woog de gemiddelde ram 50 kilo, geworden regels steeds kleiner de schapenfokdag in september kinderen die verdeeld over twee rubrieken een ooilam mochten voorgeleiden. Dat viel niet altijd nu zijn rammen van minder dan 65 wordt. nog de kampioen (waarmee hij de kilo kansloos voor de prijzen. Dat Overigens krijgt de geregistreerde gemeentelijke prijs de Bronzen mee, want sommige dieren hadden overduidelijk geen zin in deze demonstratie en sprongen alle kanten op. Job Smit (met een ooi lam van Piet Kooiman) en Lucas Ipenburg (ooilam van Jan-Willem Bakker) hielden het hoofd echter koel en mochten de prijzen in ont vangst nemen. De nodige hilariteit ontstond bij de verloting. De organisatie had een ooi van Henk Zoetelief beschikbaar gesteld als hoofdprijs. Een drach tige ooi. Dat was althans de bedoe ling. Want bij de demonstratie door Frank Gorter en Carlo Veeger van het scanapparaat waarmee de baarmoeder op het aantal lamme ren kan worden onderzocht, bleek het dier niet zwanger. Nog groter werd de vrolijkheid toen het dier bleek gewonnen door Zoeteliefs zoon Djustin. Uitslagen: Ooilammeren: kampioen Cees Kikkert, reserve-kampioen Loek van Vliet. Oudere rammen: kampioen Koos Tjepkema, Henk Zoetelief en Erwin de Haan, reserve-kam pioen Dick Kikkert. 2-jarige rammen: kam pioen Koos Tjepkema en Henk Zoetelief, reserve-kampioen Loek van Vliet. Ram lammeren: kampioen Cees Commandeur, reserve-kampioen Koos Tjepkema en Henk Zoetelief. Beste vruchtbare ram: Dick Kikkert. Publiekskampioen: Cees Kik kert Ooien: kampioen Cees Kikkert Nu de koeien op stal staan, wor den veehouders de komende weken gecontroleerd op de maatregelen die zij treffen om de verontreiniging van opper vlaktewater tegen te gaan. Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft aange kondigd een derde van hen te bezoeken. Er zijn meer dan 1600 veeteeltbedrijven in het gebied, dat zich uitstrekt tussen De Cocksdorp en het Noordzeeka naal. De controleurs zullen zich vooral richten op de opslag van mest en veevoer. Stoffen die van daaruit door een regenbui in het slootwa ter terechtkomen, kunnen een forse groei van algen en water planten tot gevolg hebben. Dit gaat ten koste van vissen en plan ten in de sloot én is slecht voor de doorstroming. Daarnaast wordt gecontroleerd of melkspoelwater, huishoudelijk afvalwater en lozin- Bedrijfspand wordt woning De bedrijfsbestemming van Pont- weg 260 (van Gerrie Grootjen) in De Koog wordt gewijzigd. Het wordt straks als een gewone, per manent te gebruiken woning aan gemerkt en er komt een locatie voor een extra woning. Om dit mogelijk te maken was een pro- jectbesluit nodig. Tijdens de pro cedure die daarvoor nodig was, werd één bezwaar gemaakt. Over leg tussen de indiener en de initia tiefnemer leidde ertoe dat het bezwaar werd ingetrokken. gen bij nevenactiviteiten (bijvoor beeld van een kleine camping) correct plaatsvinden. Vorig jaar zijn een kleine vierhon derd controles uitgevoerd in de gemeenten Beemster, Landsmeer, Koggenland, Schagen en Amster dam. Zevenenveertig bedrijven voldeden niet aan de wettelijke voorschriften. Meest voorkomen de overtreding was de lozing vanaf het erf van vervuild regenwater in de sloot (26 gevallen). Bij hercon trole bleken de meeste bedrijven verbeteringen te hebben aange bracht. Handhavers controleren niet alleen, ze geven ook tips bij hun bezoeken. Bijvoorbeeld over hoe de veevoederopslag op de juiste manier kan worden afgedekt en hoe het erf het beste schoon gehouden kan worden. Geen bezwaren tegen units op strand De Koog Tegen het plaatsen van kiosken/ opslagunits op het strand bij paal 19,5 en 20 zijn geen bezwaren ingediend. De twee units van Gerard Zoetelief waren strijdig met het bestem mingsplan, zodat de gemeente een projectbesluit moest nemen, geba seerd op het feit dat de units niet strijdig zijn met het beleid, in dit geval de Strandnota. Het besluit kan nu worden vastgesteld, de bouwvergunning verleend en samen opnieuw ter inzage worden gelegd. B en w beraden zich op subsidies Het staat allerminst vast dat de gemeente Texel landelijke en regio nale organisaties met subsidie blijft steunen. B en w zullen zich beraden over de zin ervan, wat mogelijk zal leiden tot het schrappen van nu nog 'vanzelfsprekende' bijdragen. Recentelijk hebben b en wal twee aanvragen afgewezen omdat ze onvoldoende aansluiten bij het gemeentelijke beleid. Het betreft bij dragen voor de Stichting Verkeers- brigadiers en de Stichting Present Den Helder. Zes andere organisaties kunnen voor dit jaar nog wel op Texelse steun rekenen. Dat zijn de regionale afdeling van Slachtoffer hulp Nederland (€3.149,-), Stichting Mentorschap NW-Holland die zich bezig houdt met belangenbeharti ging van gehandicapten (€685,-), Stichting De Praktijk die is gericht op ambulante jeugdpsychiatrische hulpverlening (€550,-), Stichting Kunst en Cultuur Noord-Holland (€250,-), Nederlandse Vereniging van Slechthorenden (€180,-) en de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (€36,-). De bijdra gen zijn vaak gerelateerd aan de grootte van de aangesloten doel groep in de gemeente. Texel telt bij voorbeeld vier blinden en slechtzien den waaruit een subsidie voortvloeit van €9,- per persoon, dus €36,-. Bremakker mag niet uitbreiden B en w willen niet dat camping De Bremakker wordt uitgebreid met een nu nog agrarisch stuk aangrenzend land. Het verzoek is van de hand gewezen omdat het niet past in het huidige en toekomstige beleid. De OSG wil proberen de ver schillen tussen de resultaten van de schoolonderzoeken en het centraal schriftelijk eindexamen op het VWO te verkleinen. De directie heeft de secties binnen de school gevraagd een plan van aanpak op te stellen. Volgens beoordelingen van de Onderwijsinspectie zijn de verschil len al een paar jaar te hoog. Er mag maximaal 0,5 punt verschil zitten tussen de gemiddelden van de schoolonderzoeken en het centraal schriftelijk, maar bij het VWO is dat ongeveer 0,7. Dat leidde bij de laatste beoordeling van de Onder wijsinspectie tot de kwalificatie 'zwak' voor het VWO, omdat niet aan de criteria wordt voldaan. Volgens rector Henk de Vries wordt al langer geprobeerd om het ver schil te verkleinen, maar is het tot nu toe niet gelukt. 'Vorig jaar hoop ten we het op te lossen door in te zetten op hogere cijfers voor het centraal schriftelijk. Die gingen met gemiddeld met drietiende omhoog, maar de resultaten van de school onderzoeken stegen ook, dus het verschil bleef nog hetzelfde.' Bij de andere richtingen bleven de ver schillen tussen de schoolonder zoeken en het centraal schriftelijk de afgelopen jaren wel binnen de marges. De verzoekers hadden gevraagd om een recreatieve bestemming van het bedoelde stuk land, dat zij al in bezit hebben. Argument was dat het anders onmogelijk is om het aanstal slaapplaatsen waarop het bedrijf De Vries: 'Een probleem is dat leer lingen die hoge punten halen bij de schoolonderzoeken over het alge meen minder hard werken voor het eindexamen, omdat ze daar dan een minder hoog cijfer voor hoe ven te halen om te slagen. Dat werkt verschillen tussen de resul taten in de hand.' De directie heeft de secties binnen de school gevraagd voor komend schooljaar een nieuw plan van aanpak op tafel te leggen om de verschillen kleiner te maken. Vanaf het schooljaar 2011/2012 wordt de school al van buitenaf geholpen. Dan moeten leerlingen voor hun centrale eind examens alleen ook gemiddeld een voldoende halen om te kunnen slagen. Van de vakken Nederlands, Engels en wiskunde mag er vanaf het schooljaar 2012/2013 nog maar één onvoldoende zijn. De Vries wijst erop dat volgens de Onderwijsinspectie de gemiddelde resultaten van het centraal schrif telijk op het VWO op de OSG nog altijd boven de landelijk norm lig gen. 'We hebben dus gelukkig geen situaties als op commerciële instellingen waarbij je voor je schoolonderzoeken makkelijk een negen haalt, zodat je voor het cen traal schriftelijk niet veel meer hoeft te halen. Maar we moeten wel iets doen om de verschillen kleiner te maken.' recht heeft ook werkelijk in te vullen: 36 slaapplaatsen moeten onbenut blijven. De ruimtenood is ontstaan door veiligheidsoverwegingen, het vergroten van stacaravans tot 50 vierkante meter en door de omzet- Inspectie OSG De OSG kwam bij de laatste inspectie van de Onderwijsinspec tie wisselend uit de bus. De onder bouw scoorde een onvoldoende, de bovenbouw van het VMBO, het leerwegondersteunend onderwijs en de HAVO een voldoende en het VWO werd als zwak beoordeeld. De kwalificaties komen voort uit de criteria die de Onderwijsinspectie hanteert. Volgens rector Henk de Vries en conrector Henk van Atte- veldt scoorde de school bij het VWO op papier niet voldoende bij twee van de vijf criteria. Het levert de school bijvoorbeeld strafpunten op, wanneer leerlingen te hoog blijken ingedeeld en naar een ander niveau moeten. Daar wordt inmiddels aan gewerkt door de toewijzing van leer lingen in de brugklas te veranderen. De kwalificatie 'zwak' van het VWO komt voort uit het verschil tussen de resultaten in het eindexamenjaar en het onvoldoende rendement van de onderbouw. Het VWO scoort een voldoende op de resultaten van de leerlingen bij het eindexamen (boven de landelijke norm). Eindexamen leerlingen van het VMBO, het leer wegondersteunend onderwijs en de HAVO zitten eveneens boven de landelijke normen. De Onderwijsin spectie controleert jaarlijks. De laat ste beoordeling van de OSG is gebaseerd op de jaren 2007, 2008 en 2009. De Vries: 'Dat is een voort schrijdend gemiddelde, dus het kan betekenen dat we komende jaren nog niet meteen van de kwalificaties zwak of onvoldoende af zijn.' ting van tentplaatsen naar stacara vans in het verleden. De camping is al eens uitgebreid binnen de periode van het thans geldende bestem mingsplan; een nieuwe uitbreiding is niet meer mogelijk.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5