TEXELSE 7(7 COURANT 'Van olie en kolen over naar mode' 'Ik mag nog steeds werken' Radio Texel kan verder 'Privacy soms een schaars goed op Texel' VRIJDAG 14 JANUARI 2011 7 Cï in a\it Ooit handelde hij in kolen en olie, totdat zijn schoonouders hem vroegen in de modezaak in Den Burg te komen werken. Na 43 jaar houdt Ruud Hamer (68) het voor gezien. Hij heeft Damesmodezaak Moer beek aan de Parkstraat overge daan aan Ingmar Moerbeek die al de naastgelegen Herenmodezaak onder zijn hoede had. Hamer 'Ik had geen opvolging, dus zo kwam ik bij mijn achterneef uit.' De modezaak blijft daarmee in handen van een Moerbeek en wordt ook weer één zaak. In de tussenmuur die Hamer en Ide Moerbeek (vader van Ingmar) in 1983 lieten plaatsen, wordt momenteel een doorgang gemaakt zodat klanten weer binnendoor van de dames- naar de herenmode kunnen lopen. Hamer: 'De winkel was vóór 1983 ook een geheel, maar toen hebben we de zaak in tweeën gesplitst omdat een zaak met een oppervlakte van zeshon derd vierkante meter toen teveel van het goede was.' Hamer ging in 1967 aan de slag in het bedrijf van zijn schoonouders. 'Ik had mijn vrouw leren kennen en zodoende kwam ik op Texel terecht. Daarvoor werkte ik in Apeldoorn, waar ik vandaan kom, in de kolen en de olie. Dan was je soms de hele dag met steenkool aan het sjouwen. De overgang naar een modezaak was een wereld van verschil, maar de overeenkomst was dat je in allebei de vakken veel met mensen te maken had.' De veranderingen in kleding en het modebeeld maakte volgens Hamer van het werk elke keer een uitda ging. De kunst was om dikwijls een jaar van te voren in te schatten wat in de mode zou komen. Hamer zag in de loop der jaren de gebruiken van zijn klanten veranderen. 'In de beginjaren kwamen mensen bewust om iets te kopen. Dat is veranderd in recreatief winkelen. Mensen komen eerst om te kijken wat je hebt.' Hij zag de komst van diverse kledingzaken om zich heen, maar maakte zich daar niet druk om. 'Vele kramen maken de markt. Als er meer zijn, versterk je elkaar en je hebt toch veelal je eigen publiek.' Hamer kon veel toeristen onder zijn klantenkring rekenen. 'Als mensen op vakantie zijn, hebben ze de tijd om te winkelen, vaak meer dan in hun dagelijkse omge ving. Ze zijn er even tussenuit en bevinden zich in een recreatieve sfeer. We hebben veel toeristen die we geregeld terug zien. Daaraan kun je merken dat mensen tegen woordig korter op het eiland blij ven, maar vaker op vakantie gaan, want je ziet klanten frequenter.' Wat Ingmar Moerbeek betreft, ver andert er - op de doorgang na - vooralsnog weinig aan de zaak. Hij heeft eerst zijn handen vol aan de afwikkeling van de overname en het zich eigen maken van dames mode. Hamer: 'Dat is een totaal ander vak dan herenmode. Daar heb je tijd voor nodig om daar goed in thuis te geraken.' Hamer trekt zich volledig terug uit de zaak, maar houdt zich op de achtergrond wel beschikbaar voor advisering. Elly Heerschap moet niet naar haar werk, maar mag naar haar werk. Deze week werd ze 75 jaar en nog steeds werkt ze twee dagen in de week als doktersas sistente bij de huisartsenpraktijk van Waverijn en Van Hattem in Den Burg. Een versierde stoel achter de balie in De Zand koog verraadt haar ver jaardag. Van Elly Heerschap had de aandacht allemaal niet gehoe ven, evenmin als een interview in de krant. Maar de collega's staan erop en dan is Heerschap ook niet te flauw om mee te werken. Al in de jaren vijftig was ze actief als praktijkassistente voor dokter Van Loon in zijn toenmalige praktijk aan de Warmoesstraat. 'Eerst werkte ik volledig, maar daarna ben ik er een tijd uit geweest toen de kinderen klein waren. Ik heb wel zo nu en dan ingevallen en in 1984 ben ik weer in dienst getreden, toen bij Waverijn.' Dat ze de pensi oengerechtigde leeftijd al enige tijd geleden is gepasseerd, is voor haar niet van belang. Ze vindt het belangrijk een zinvolle dagbeste ding te hebben, zeker nadat haar man Bertus acht jaar geleden is overleden. 'Ik heb ook het voor recht hier met jonge collega's te werken en dat houdt je zelf ook jong.' Voor patiënten is het prettig een vertrouwd gezicht te blijven zien. 'Je bouwt met veel mensen een band op. Het gebeurt wel eens dat mensen me bij Albert Heijn vragen of ik nog even een afspraak voor ze wil regelen. Dat schrijf ik dan thuis meteen op, zodat ik het niet vergeet. Dit is ook een prettige praktijk om te werken. Het komt nauwelijks voor dat mensen verve lend zijn en Waverijn en Van Hat tem zijn twee huisartsen die veel rust uitstralen.' Hoe lang ze doorgaat, kan ze moei lijk zeggen, maar aan stoppen denkt Heerschap nog niet. 'Het verbaast me soms als de vraag wordt gesteld "hoe lang je nog moet". Moeten houdt in dat je werk doet dat je eigenlijk niet leuk vindt. Ik heb het gevoel dat ik mag wer ken en daar ben ik blij mee.' awet wat betreft rechtsbevoegd heid, uitvoering van programma's en representativiteit van het orgaan dat het programma-aanbod bepaalt. Wat betreft de representa tiviteit mankeert alleen een verte genwoordiger van de dorpscom missies, maar dat wordt binnenkort geregeld. laten b en w weten aan het Com missariaat voor de Media. Radio Texel (officieel: Stichting Lokale Omroep Texel - SLOT) moet voldoen aan de eisen van de Medi- Radio Texel kan weer vijf jaar vooruit. De omroep voldoet nog steeds aan de wettelijke eisen om gebruik te mogen maken van de etherfrequentie 106.1 Fm, zo Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Brigitte Hollands, directeur van de Stichting Wel zijn Ouderen Texel en betrokken bij de Texelse Nieuws- en Ken nisquiz, een week lang een weblog bij. Over een enthousi aste schrijver, een ochtendritu eel, babyduintjes, gymmen op de stoel en privacy op Texel. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. teken staat van de voorbereiding van de Texelse Nieuws- en Ken nisquiz 2011, dan was de bijeen komst met Nico Dros gisteravond een goede opwarmer. De avond stond in het teken van zijn boek De sprekende slang. Ik had het boek weliswaar gelezen, maar het gaat toch veel meer leven als Nico er met veel enthousiasme en oog voor detail over vertelt. Hij maakt voelbaar hoe de verharding en scheuring tussen geloofsgroepen binnen één kerk het dagelijks leven en samenleven van gewone men sen indringend ging bepalen. En ik vraag me af of dit niet een verge lijkbaar proces is als waarmee de islamitische gemeenschap op dit moment geconfronteerd wordt. Gewone mensen die lijden onder verharding en scheuring binnen hun geloof. Terecht? En het eerste waar ik erg van onder de indruk was dat Texelaars heel veel van hun eiland lijken te hou den. Wat ik onder meer herkende in de manier waarop ze intensief bezig zijn met alle nieuws, kennis en weetjes over Texel. Dat was nieuw voor mij. En omdat het zo opvalt, vertel je dat vervolgens aan je collega en anderen. En die gesprekken leidden tot een geza menlijk gevoel van 'hier willen we iets mee doen'. En daarmee was de initiatiefgroep Texelse Nieuws- en Kennisquiz geboren. (Zaterdag) Dan wat snuffelen in kookboe ken naar lekkere recepten voor dit weekend, gevolgd door een ronde boodschappen en praatjes met de bekenden die je tegenkomt. Ik merk dat het anders is als er min der toeristen op Texel zijn: je komt elkaar meer tegen. Leuk. En als afsluiting van dit ochtendritueel een kop koffie bij De 12 Balcken. Met weer, maar nu een andere, krant. Als we thuiskomen staat onze flat- coated retriever Milan ons al op te wachten. Zonder klok te kunnen kijken weet hij heel nauwkeurig en overdreven enthousiast aan te geven dat het nu zijn tijd is. Ja, de SWOT heeft afgelopen jaar zeker niet stilgezeten. Het bruiste en kende heel wat nieuwe activitei ten en hoogtepunten. Zoals onder andere onze eerste echte website www.swotexel.nl. Het was veel werk, maar het resultaat mag er zijn. Vinden wij! Merken ook dat steeds meer Texelse senioren er gebruik van beginnen te maken, en daar was hij nu precies voor bedoeld. Natuurlijk zijn er ook zorgen na het zo goed als bevriezen van onze subsidie in de afgelopen jaren en de echte bezuinigingen die nog moe ten komen in 2012. Maar voor het moment reken ik de SWOT toch maar liever rijk. Rijk met haar ruim 150 vrijwilligers. Zij zijn uiteindelijk ons echte kapitaal. Zij vormen met elkaar de bodem en het cement van de SWOT! (Zondag) Werd vannacht rond 3.00 uur wak ker en realiseerde me ineens dat ik de laptop gisteravond stand-by had laten staan. Meteen maar even opgestaan, want niet echt handig, zeker als je ook nog lid bent van team zwart van de TexelEnergie Bespaarstrijd. Een uitdagende bat tle tussen 'de buitendorpen' (team groen) en Den Burg (team zwart). Wij zullen vooral op de details moeten letten, zoals op mijn laptop dus. Vanmorgen was het heerlijk wakker worden op zo'n stralende winterse zondag. Na het ontbijt direct op pad naar ons toch wel favoriete plekje De Hors. En zelfs op zo'n mooie dag lopen we helemaal alleen op de vlakte en tussen de 'baby'-duintjes (wanneer zullen zij volwassen zijn?). Geeft iedere keer weer een bijzon der en intens gevoel. (Maandag) Je merkt in De Buureton, de thuis basis van de SWOT, meteen dat de kerstvakantie nu echt is afgelopen. Alle maandagactiviteiten zijn weer in volle gang: volksdansen, gym men op de stoel, de biljartclub, de computercursus voor beginners, stijldansen, linedance en de cursus fotografie en computer. Toch bij elkaar zo'n ruim 150 mensen die vandaag ontmoeting, gezonde en verantwoorde beweging, ontspan ning en kennis vormgeven met elkaar. Gezellig. Hier wordt het sociaal samenleven, de sociale samenhang en betrokkenheid, op Texel heel praktisch en ik moet zeggen ook redelijk uitbundig vormgegeven. Ben nog even gaan strijken (moet ook gebeuren), maar een beter 'meditatief' moment ken ik ook niet. Moest vandaag weer denken aan de vraag die me het afgelopen jaar zo regelmatig, en met een oprecht bezorgde toon, werd gesteld. 'Denk je er om negen uur 's avonds wel eens aan dat de laat ste boot nu vertrokken is en dat je dus het eiland vandaag niet meer afkunt?' Ik heb het oprecht nog nooit gedacht en dat vertelde ik ook. 'Nou, dan ben je een blijver.' En die conclusie deel ik graag! (Dinsdag) Rond half tien even koffiedrin ken met mijn collega Rosa en de vrijwilliger van Tafeltje Dekje van die dag. Iedere werkdag, 52 weken per jaar, is er van 9.00 tot 10.00 uur in De Buureton een vrijwilliger (zij vormen samen een team van zeven vaste vrijwilligers) aanwezig om alle telefoontjes van onze klanten van Tafeltje Dekje aan te nemen. Nieuwe aanmeldingen, vandaag geen maaltijd of juist een maaltijd extra omdat er bezoek komt, het voorlopig stopzetten van de maal tijden in verband met ziekenhuis opname, voortaan in het weekend geen maaltijden meer omdat de kinderen dan koken... Zo lukt het Tafeltje Dekje nog steeds om echt maatwerk te leveren. Mooi dat dat nog kan op Texel. Nieuwe leden stembureau welkom Texel zit krap in de stembureau leden. Nieuwe gegadigden voor deze functie zijn daarom wel kom. Ze kunnen zich melden bij de gemeente. Per stembureau zijn overdag mini maal zes personen nodig en drie extra voor het tellen van de stem men na afloop. Dat betekent dat voor de elf stembureaus van Texel minstens 100 mensen nodig zijn. De 'schaarste' is mede ontstaan doordat vorig jaar is besloten dat college- en raadsleden niet meer als voorzitter van een stembureau mogen fungeren. Het ideaal waar men naartoe wil is dat zij ook geen 'gewoon' lid van een stembureau meer kunnen zijn. Zo wil men (onbedoelde) invloed op de kiezers voorkomen. Dat ideaal wordt ver wezenlijkt als er genoeg andere gegadigden zijn. Vandaag krijgen 'oude' stembu reauleden een brief met de vraag of zij weer beschikbaar zijn voor de Statenverkiezing op 2 maart. Ande re geïnteresseerden moeten zelf in actie komen door contact op te nemen met het raadhuis. Stembureauleden krijgen een ver goeding: €60,- voor een dagdeel (van 7.00 tot 15.00 uur of van 15.00 uur tot het moment dat het tellen is voltooid, omstreeks 23.00 uur). Wie alleen telt (vanaf 21.00 uur), krijgt 30,-. Bij wijze van proef zal er op 2 maart ook een stembureau zijn in de wachtruimte van TESO op de veer haven. Bij de vorige verkiezing was dat al de bedoeling, maar het ging toen niet door omdat er te weinig tijd was om de ruimte volgens de regels in te richten. Wie zijn stem wil uitbrengen in Den Hoorn kan niet in dorpshuis De Waldhoorn terecht, want dat is wegens verbouwing niet beschik baar. In plaats daarvan dient de Jan Drijverschool als stemlokaal. De rest van mijn dag stond met name in het teken van 'confronta ties met het verleden'. In verband met de komende uitgave van ons blad Ouder worden op Texel (het blauwe boekje) heb ik me verdiept in de watersnoodramp van 1953, in de nacht van 31 januari op 1 febru ari, op Texel (en natuurlijk ook de foto van het bezoek van Koningin Juliana aan Texel gevonden). Aan staande donderdag zal ik El Kor- tenhoeven interviewen over haar herinneringen aan die dagen als het toen elfjarige meisje in Oude- schild. (Woensdag) Privacy lijkt soms een schaars goed op Texel. Je stelt een onschul dige vraag, zoals waar werkt dege ne die ik net heb ontmoet eigenlijk? Zo'n vraag kan meteen hele verha len doen losbranden én tegelijk ook menige privacy van de per soon in kwestie prijsgeven. Zeker niet kwaad bedoeld, zo heb ik het althans tot nu toe ervaren. Maar de vragensteller zelf, of diegene die juist zoekt naar het antwoord, moet blijkbaar wel wat meer in details treden om duidelijk te maken welke Witte, Bakker of Van Heerwaarden hier nu weer precies bedoeld wordt. Want bij een meer algemene beschrijving blijken er teveel poten tiële kandidaten te zijn. Nee het is geen roddelen, want roddelen kent ook vaak een meer 'gemene' inten tie. Wat hier gebeurt is vooral prak tisch, maar natuurlijk daarnaast ook bijzonder leerrijk, typisch men selijk én het houdt de samenleving bij elkaar (aldus de psychologen). Kortom, ook op Texel is niets men selijks ons vreemd. De week van- Wouter de Waal Wouter de Waal, directeur van VW Texel, is de volgende blogger in de serie De week van... Hij beleeft drukke tijden met het promoten van Texel als vakantie-eiland. VflNNMft

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10