Texelaars in Australië houden droge voeten TEE?1 TEXELSE 11 COURANT 'In de rivier dreven koelkasten voorbij' Recordaantal deelnemers SuperSunday Alcoholvrije receptie de stad werd de stroom uit voor zorg afgesloten om kortsluiting te voorkomen. 'Gisteren is ons kan toor ontruimd, omdat het trafosta tion onder water dreigde te lopen. Maar we blijven rustig en mijn werk gaat gewoon door', meldt Dijker nuchter. Toch was het gevaar niet ver weg. 'We hebben even bij de Brisbane River gekeken. Het water stroomde er met een enorme snel heid en er kwamen pontons, koel kasten en bomen voorbij drijven. Als je dat met eigen ogen ziet, krijgt het meer impact. Gelukkig was de piek van hoogwater minder erg dan verwacht en is het opge houden met regenen. Hopelijk blijft dat de komende dagen zo. Wel gek trouwens: vandaag was het buiten lekker weer, 27 graden, maar even verderop drijven de bankstellen in het water.' Toevallig krijgt de familie Dijker een dezer dagen bezoek van een ander Texels gezin. Koos en Angeline Tjepkema uit Oudeschild reizen hebben we vaak wild gekampeerd, maar nu staan we op een camping. De baas is van Hollandse komaf, het staat vol molentjes en klom pen, heel grappig. Maar het voelt wel dubbel. Als je de krant leest, is het heel verschrikkelijk. Onderweg beseften we steeds meer wat er aan de hand is. Wegen zijn afge sloten en rivieren treden buiten hun oevers. We zouden nog een week in Brisbane blijven, maar we gaan daar niet als ramptoeristen rondkijken.' Een positief bericht kregen we van de oud-Texelse Yvonne de Lussa- net de la Sablonière, die al jaren lang in Queensland woont, niet zo heel ver van Brisbane. 'Alles goed hier', meldt ze in een sms'je. 'Een paar wegen afgesloten, maar geen grote problemen.' Dat geldt ook voor mevrouw Jos de Waal, die al vele jaren in het verre buitenland woont. 'Ik zit op de goede plek, je ziet niet eens een stroompje lopen', zegt ze monter. De inmiddels 75- jarige trouwe TC-abonnee woont in een voorstadje aan de noordkant van Brisbane, ver verwijderd van de rivier. 'Hier is het rustig, maar mijn dochter Lilian heeft vijf men sen in huis genomen. Het water was hun huizen aan de rivier bin nengedrongen, het was flink gaan stinken.' Over aandacht van bezorgde Texelse familieleden hoeft ze niet te klagen. 'Ik heb de hele Langebos-familie aan de lijn gehad', lacht ze. 'ledereen wilde weten hoe het gaat. Nou, goed dus. Wat mij betreft kom ik deze zomer gewoon weer naar Texel!' Tekst Frans Hopman/HopText Eduard Dijker met zijn gezin op een zonnige dag bij de Australische kust. Dat het er ook flink kan spoken, ondervinden ze nu van nabij. (Eigen toto tamiiie Dijker) Zelf zitten ze veilig, maar de watersnoodramp in Queensland, Australië laat de diverse (oud- (Texelaars aldaar niet onberoerd. 'Ons huis staat vrij hoog en de weg naar de haven is droog. Maar het kantoor is gesloten en onderweg zie je in de lager gele gen straten overal zandzakken voor de deur', vertelt Eduard Dij ker vanuit de getroffen regio. Dijker woont met zijn gezin voor drie jaar in Murarrie, nabij de grote stad Brisbane. In opdracht van een groot Belgisch baggerbedrijf is hij betrokken bij de aanleg van nieuwe havens. Zijn taak is om 'tenders' (aanbiedingen) te verzorgen voor grote klanten, zoals oliemaatschap pijen. Die zijn op zoek naar havens vanwaar ze olie en steenkool kun nen exploiteren. Met echtgenote Ingeborg Halsema, die als juf op Texelse basisscholen werkte, en de twee kinderen Justus (11) en Linde (7) wonen ze niet ver van de rivier die na wekenlange hevige regenval in een kolkende water massa veranderde. Tv-beelden van auto's die door het natuurgeweld werden meegesleurd, maakten wereldwijd diepe indruk. 'Vorige week leek het nog ver weg. Maar de afgelopen dagen kwam het steeds dichterbij, best wel zorg wekkend', aldus Dijker, die 'down under' trouw de Texelse Courant leest. Nadat het plaatsje Toowoom- ba, ruim een uur rijden verderop, door een zware overstroming was getroffen, maakte Brisbane zich op voor het ergste. Vele inwoners wer den geëvacueerd en in delen van met hun kinderen Linda, Jeske en Guus rond per camper. Jeske heeft bij de Dijkers gewoond en een klas van de High School gevolgd. Met kerst was ze klaar met school en begon de Australische zomerva kantie. Haar ouders pikten haar op in Melbourne en in de camper rij den ze langs de kust omhoog rich ting Brisbane. Op vierhonderd kilo meter van het einddoel strandden ze echter. 'Verderop is de weg afgesloten', vertelt Angeline Tjep kema telefonisch. 'We konden mis schien wel verder over binnenwe gen, maar daar is het erg druk met vrachtverkeer. We wachten het hier dus maar af. De afgelopen weken Meer dan 180 mountainbikers hebben zich aangemeld voor de SuperSunday. De marathontocht over 100 kilometer wordt verre den op zondag 13 februari. Fiet sers uit heel Nederland hebben zich ingeschreven voor de vierde editie, die weer de nodige ver rassingen in petto heeft. Texe laars die mee willen doen, kun nen zich maar beter snel opgeven. Het initiatief voor de monstertocht is afkomstig van de Vrije Rijders en wordt dit jaar georganiseerd onder de vlag van de nieuwe vereniging Wielersport Texel. Vorig jaar ver schenen zo'n 170 mtb'ers aan de start en de verwachting is dat het deelnemersveld dit jaar uit zo'n 250 fietsers zal bestaan. De belang stelling vanuit het land voor de Texelse prestatietocht, die hoofd zakelijk over onverhard terrein wordt verreden, is groot. 'We heb ben aanmeldingen binnen uit Nij- kerk, Rotterdam, Moordrecht, Nij megen, Arnhem. Ze komen overal vandaan', vertelt John Betsema, lid van de toercommissie van Wieler sport Texel. Onder de inschrijvin gen tot nu toe zijn 25 vrouwen. 'We hopen dat dat er nog wat meer worden. Het is ook mogelijk om een deel van het parcours te rij den.' Net als vorig jaar is het traject opgedeeld in vier blokken. Na ieder blok is een pauze waarin de deel nemers worden voorzien van eten en drinken. Het parcours verschilt van vorig jaar. 'Je kunt wel stellen dat het een compleet andere route is. Alleen een aantal verbindings wegen is hetzelfde.' De deelne mers worden ingedeeld op niveau in groepen van maximaal 20 rij ders, met twee begeleiders. Dit jaar wordt voor het eerst geëxperi menteerd met bewegwijzering. 'We zullen als proef één blok gaan uit zetten. Als we blijven groeien, heb ben we in de toekomst niet genoeg begeleiders meer. We zijn nu al met 30 man. Je ontkomt er straks niet aan om een bewegwijzerde route te hebben', aldus Betsema. Het startschot wordt hoogstwaar schijnlijk gegeven door de nieuwe voorzitter van Wielersport Texel, Leo Timmers. Inmiddels hebben zich al zo'n hon derd Texelaars aangemeld, maar de organisatie rekent op veel meer deelname van Texel. 'Uit ervaring weten we dat Texelaars lang wach ten met aanmelden, maar de tijd begint nu te dringen.' Texelse mountainbikers die zich voor vrij dag 21 januari aanmelden, zijn gegarandeerd van deelname. Daarna geldt: vol=vol. SuperSunday start op 13 februari om 8.00 uur voor het nieuwe gemeentehuis. De finish is in de Zilvermeeuw, waar de deelnemers een winterse maaltijd wacht. De inschrijfkosten bedragen €15,- voor leden van Wielersport Texel (en Toerclub Taxi 312000 en Wiel ervereniging Texel) en €20,- voor niet-leden. Opgave kan via de but ton van de SuperSunday op www. wielersporttexel.nl. De gemeente hield maandagavond een alcoholvrije nieuwjaarsrecep tie. Buiten stond Glühwein, maar binnen in het gemeentehuis was alleen fris verkrijgbaar. Burgemees ter Francine Giskes zei op die manier het goede voorbeeld te wil len geven. 'Want het baart zorgen als je ziet wat hier in het uitgaans leven wordt gedronken.' De burge meester noemde de receptie een geschikte gelegenheid om elkaar van en voor wereldburgers Weverstraat 76, Den Burg Controle Tips A-Z Texel Toerist Info Mediabureau Langeveld de Rooy treft voorbereidingen voor de informatiegids Texel Toerist Info 2011-2012. Dit nieuwe boekje dat binnenkort overal verkrijgbaar is, biedt - van A tot Z - een zo compleet moge lijk overzicht van de toeristische mogelijkheden op Texel. De redactie controleert de gege vens zelf op juistheid en actuali teit en biedt ook Texelaars deze mogelijkheid. De voorlopige inhoud van de Tips van Texel Info 2011-2012 is te raadplegen via de website www.texelsecourant. nl. Wie er onjuist- of onvolledig heden in ontdekt, wordt vriende lijk verzocht die door te geven aan de redactie via e-mail redactie@texelsecourant.nl. weer te ontmoeten. 'Beter dan het versturen van kerstkaarten die uit eindelijk toch in het cilindrisch archief verdwijnen.' Hoewel elke Texelaar welkom was, stonden nog niet direct drommen mensen op de stoep, maar het was wel gezellig. Giskes zei te hopen dat de nieuw jaarsbijeenkomst, die er jaren niet is geweest, weer uitgroeit tot een traditie. Verteltheater bij open dag museum het eiland. Ook voor kinderen wor den verschillende activiteiten ont plooid. Om 13.30 uur begint een optreden van het Verteltheater. Dit was eer der te zien in het Stoombootkof fiehuis. Oudere inwoners van het dorp vertellen over het leven in hun jeugd. Speciale gast bij de voor stelling is Kees Drijver, voorheen van de TX33. Op film vastgelegd in zijn nettenschuur aan de Slotskolk in Oosterend vertelt hij over zijn leven als visserman. vindt zaterdag een optreden plaats van het Verteltheater. Het museum is tijdens deze dag gratis te bezoeken. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur, met van 11.00 tot 15.00 uur een speciaal programma. Dan worden op verschillende plaatsen op het terrein verhalen verteld door de vrijwillige medewerkers. Over jutten en de maritieme historie van 04 per da9' 7 da9e"u per v"e Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via r— Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant L_ 2010.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11