TEXELSE 13 COURANT 'Gemoedelijkheid is hetzelfde als in Brabant' Zaalvoetballers winnen na hectisch slot ff Aangespoeld Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texe laar te onderscheiden zijn. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek aange spoeld dit keer: Gerrit en Bet- sie Verhoeven. Gerrit (59) en Betsie (54) Verhoe ven vinden Texelaars best op Brabanders lijken. De van oor sprong zuiderlingen voelen zich hier helemaal thuis. Van het eiland gaan ze nooit meer af, ze hebben alles losgelaten uit Uden, behalve hun familie en het dia lect. Als de net afgestudeerde Gerrit in 1978 op zoek is naar een baan, ziet hij een vacature voor gymleraar bij Gymvereniging Texel. 'Het was werk waarvoor ik gestudeerd had. De keuze voor het eiland is in principe toeval. Ik had pogingen onderno men rond Uden een baan te vinden, maar dat viel niet mee. Na wat afwegingen en keuzes zijn we getrouwd, we waren al zes jaar samen, en zijn naar het eiland geko men.' 'Texel leek me in eerste instantie klein en bekrompen, in de zin van dat het zou achterlopen qua infra structuur. Het was groter dan ik dacht, er reden bussen, er waren grote winkels en er was een mid delbare school. Dat overtrof alle verwachtingen', zegt Gerrit. Het stel woont eerst in een zomer woning aan de Kogerstraat, maar verhuist al snel naar het huis van een voormalig teamleider van de GVT. Door Gerrits werk is het niet moeilijk te integreren in de samenle ving. 'Je kwam in een nest waar verenigingsgeest en -gevoel heers te. In één week leerde ik vierhon derd kinderen kennen, hun ouders spreken je aan en dat voelde met een goed. Dit was ook zo met het bestuur van GVT. Er werd gezegd je kunt altijd achterom komen, dat was ik in Brabant ook gewend. We hoefden niet aan te bellen als we ergens kwamen. Texelaars en Bra banders lijken op elkaar, de gemoe delijkheid en het niet-afstandelijke is hetzelfde. Je kunt geen stap vooruit in Den Burg, je staat met iedereen te kletsen. We moeten een Gerrit en Betsie Verhoeven gaan nooit meer van het eiland af. maand naar Uden om een bekende tegen te komen.' Ook Betsie, in eerste instantie zon der werk, krijgt snel kennissen. 'Gerrit gaf van vier tot tien uur les en de ene avond kwam die langs en er was altijd iemand die zei: als je je verveelt, je weet waar ik woon. Dat kon ik twee dingen doen, gaan of niet. En ik ging altijd.' Al snel komt gymmend Texel erachter dat Betsie behalve de kleuter- en peuteruren die ze geeft ook A-jurylid in de gym nastiek is en best wil helpen. 'Ik sprong in als het nodig was, ik jureerde, deed de ledenadministra tie voor MST (Meer Sporten Texel), bakte oliebollen en hielp met uit voeringen.' In 1981 besluit Gerrit te stoppen met het betaalde werk voor GVT. Niet omdat het niet leuk is, maar omdat dertig uur in de week fysiek bezig zijn veel is en hij dat niet tot zijn vijftigste vol zou kunnen hou den. 'Het was nooit de bedoeling de gymnastiek te verlaten, de bin ding heb ik altijd gehouden. De gym blijft een rode draad in ons leven. We zijn niet echt weggegaan, we zijn altijd veel blijven doen.' Er volgt een overstap naar camping Kogerstrand, waar het stel aan de slag gaat als beheerders. In de drukke tijd die volgt, besteden ze minder tijd aan hun vrijwilligers werk. Wel regelen en coördineren ze de opvang van zeventig asiel zoekerkinderen die verblijven in Motel Texel. Betsie: 'Die kinderen hadden 's zomers zeven weken vakantie en er was niets geregeld. Ik ben bij de gemeente gaan vragen om twee recreatieleiders en kreeg deze toegewezen. Samen hebben we gezorgd voor de integratie van de Nederlandse kinderen en de vluchtelingen. Het is op ons pad gekomen en je hebt er iets mee of niet.' Nog altijd volgen Gerrit en Betsie een aantal van de voormalige asiel zoekers, die nu hun vleugels heb ben uitgeslagen. Hun pleegdochter Dana Ivanova Blagoeva (23) is een welkome herinnering aan die perio de. Dankzij Gerrit, Betsie en financi ële bijdragen van andere Texelaars heeft ze kunnen studeren. Momen teel studeert ze aan de University College Londen, maar ze spreekt uitstekend Nederlands en voelt zich helemaal thuis op het eiland. Als het echtpaar in 2000 afscheid neemt van Kogerstrand, komen ze letterlijk méér onder de Texelaars. De duinenrij en het vele werken, maakte dat de twee geïsoleerd waren geraakt van de rest van het eiland. 'De gymnastiek is sindsdien meer geworden, we vervullen taken bij de KNGU (Koninklijke Neder landse Gymnastiek Unie) en we hebben gelukkig ook meer ruimte voor andere dingen', zegt Gerrit. Na hun vertrek van Kogerstrand hebben ze niet overwogen van het eiland af te gaan, sindsdien werken ze beiden op het Maartenhuis. Bet sie werkt ook bij Pharos, geeft les bij SWOT en heeft zitting in het Internationaal Comité voor Senior- dance. Betsie: 'We voelen ons hier thuis en zijn helemaal opgenomen in de samenleving. Hier kun je lek ker leven. Je hoeft niet na te denken over wat wel en niet kan. Als ik van avond naar De Koog wil fietsen, doe ik dat. 's Avonds door Uden fietsen kan niet, hier kan dat wel.' Ze komt met Gerrit nog een aantal keer per jaar in hun Brabantse dorp. Ze zijn altijd welkom bij familie, maar voelen zich er niet meer thuis. De ouderlijke huizen zijn er niet meer en het dorp is gegroeid naar veertigduizend inwoners. Ze heb ben afscheid genomen van het ver trouwde Uden, maar het dialect laten ze nooit los. Ook op Texel praten ze onderling altijd in het Udens dialect. 'Dat hoort zo bij je, dat is zo eigen. Wij hebben elkaar zo leren kennen, met dat dialect ben ik groot geworden. Dat is je eigen ik en komt zo dicht bij je. Maar als er een derde persoon bij is, spreken we Nederlands', zegt Betsie. Ondanks dat ze hun dialect koeste ren, praat Gerrit een aardig woordje Tessels. 'Als iemand in mijn buurt Tessels praat, ga ik mee. Het is een stukje taalgevoeligheid. De meeste Tesselse woorden ken ik ondertus sen wel.' Imme Bakker VRIJDAG 14 JANUARI 2011 Wat vindt u? De zaalvoetballers van Texel'94 zijn het jaar goed begonnen en wonnen vrijdag in sporthal Ons Genoegen met 4-3 van WMC/'t Raethuys 2. Gemakkelijk kwam de zege allerminst tot stand. De Texelaars verspeelden een voor sprong van 2-0, maar hielden na een hectische slotfase de punten toch op Texel. De belangen waren voor beide teams groot. Alleen een overwinning zou betekenen dat er weer omhoog kon worden gekeken op de ranglijst. Beide teams haalden tot nog toe negen punten en alleen Niedorp 1 staat er met zes punten slechter voor. Texel'94 moest het stellen zon der Leon Zijm, die voor werkzaam heden voorlopig in Oostenrijk ver blijft. De Texelaars begonnen goed en kwamen binnen tien minuten op voorsprong. Marcel Ris scoorde uit een indirecte vrije trap op aangeven van Pim de Lugt. WMC, dat met een paar technisch sterke aanvallers speelde, kwam daarna wat beter in de wedstrijd en creëerde enkele kansjes. Bij een van deze momenten verstapte keeper Bart Graaf zich, waardoor hij geblesseerd raakte aan een enkel. Hij besloot toch door te spelen. Voor rust kon Pim de Lugt de voorsprong verdubbelen: 2-0. Dit was tevens de ruststand. Na de hervatting kregen de gasthe ren enkele goede kansen de voor sprong uit te breiden, maar de paal en de keeper stonden succes in de weg. Na acht minuten bracht WMC de spanning terug in de wedstrijd. Knullig balverlies in de Texelse defensie leidde de treffer in. De Texelaars waren aangeslagen en WMC kon weer hopen op een goed resultaat. Niet veel later werd het inderdaad gelijk, toen de gasten een snelle counter doeltreffend afrond den. De Heerhugowaardse formatie drukte door en nam zelfs een voor sprong, toen een houdbaar schot de aangeslagen Graaf te machtig was. Hierop besloot de keeper zich toch maar te laten wisselen. Hij werd ver vangen door veldspeler Marcel Ris. Deze wissel pakte goed uit, want er kwam weer wat rust in het spel van de thuisclub, die direct enkele grote kansen creëerde. Gescoord werd er vooralsnog niet. Maar omdat WMC niet profiteerde van de ruimte die het kreeg door het 'alles of niets'-spel van de Texelaars, bleef het span nend. In de laatste vijf minuten was sprake van een complete stormloop op het doel van WMC. Daarbij trof fen de Texelaars eenmaal de keeper en tweemaal de paal op hun weg. Ze leken zich neer te moeten leggen bij het onvermijdelijke, totdat ze er in de laatste minuut eindelijk in slaagden een gaatje te vinden. Joey van der Vis legde terug op Pim de Lugt, die de bal verwoestend in de kruising schoot, 3-3. De thuisploeg besloot de tegenstan der de duimschroeven nog één keer aan te draaien en dat leidde in de blessuretijd alsnog tot de overwin ning. Een door Edgar Klippel snel genomen vrije trap werd door Mat- thijs de Lugt via de handen van de keeper tot doelpunt gepromoveerd. Deze zwaarbevochten overwinning bracht het team van coach Martijn de Veij op een tiende plaats op de ranglijst. Vandaag (vrijdag) gaan de Texelaars op bezoek bij hekkenslui ter Niedorp 1Als ook die wedstrijd winnend wordt afgesloten, zijn de onderste plaatsen voorlopig uit zicht en kan Texel'94 proberen aansluiting bij de middenmoot te vinden. Staatsbosbeheer Vorige stelling: Waarop mag Staatsbosbeheer vol gens u absoluut niet bezuinigen? Texelse restaurants niet in Toppers a. personeel (8%) b.Schotse Hooglanders (13%) c.fiets- en wandelpaden (68%) d. informatieverstrekking (3%) e.surveillance (8%) Er worden geen Texelse restau rants genoemd in de lens Top pers 2011, de restaurantgids die wordt samengesteld naar aanlei ding van de meningen van bezoe kers van de website iens.nl. De database van de website bevat 18.000 restaurants, die dit jaar door 63.476 bezoekers werden bezocht en gewaardeerd. Uit de hoogst genoteerde restaurant wordt jaarlijks een toplijst samengesteld, die dit jaar dus geen Texelse restaurants bevat. Anders is het op de website zelf. Daarop worden enkele tientallen Texelse restaurants genoemd, waar van er in totaal 33 door een uiteenlo pend aantal bezoekers werden gewaardeerd. Zij gaven een cijfer voor eten, service en decor en kon den eventueel een mening achterla ten. Van de beoordeelde restaurants komt Eetcafé Vincent aan de Grens- weg met een 8,7 als beste uit de bus. Slecht een tiende punt lager (8,6) scoren Tessels Kwartier, De Taveerne en Taj Mahal. Voor het ove rige worden de Texelse restaurants als gemiddeld beoordeeld. Wel zijn er ook enkele uitschieters naar beneden. Het laagst scoort Havenzicht in Oudeschild (4,8), maar ook Bruintje Beer, El Toro en Klif 12 scoren minder dan een zes. Nieuwe stelling: Is jutten jatten? A VAKANTIES VOOR LICHAMELI|K GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Kerkdiensten Zondag 16 januari 2011 Dag van de eenheid van kerken PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 10.00 u. dienst in De Poort (Ele- mert), ds. E van Helden, mmv dameskoor olv R Bakker. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. dienst in de Maartenskerk, ds. P.A. den Braanker, mmv dubbelkwartet van het mannenkoor. De Cocksdorp: 10.00 u. dienst in de RK-kerk, ds. H.Marseille, mmv Maartenscantorij of Joy. GEREFORMEERDE GEMEEN TE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik- Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 11 januari 11.00 u. Woe. 12 januari 00.20 e Don. 13 januari 00.44 Vrij. 14 januari 01.15 Zat. 15 januari 02.20 Zon. 16 januari 04.20 Ma. 17 januari 05.45 e eerder hoog water. Woensdag 12 janu ari eerste kwartier, vrijdag 14 januari doodtij. Zondag 16 januari zon op 8.46 texelseOcourant LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Imme Bakker Buiten werktijd: Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode gezamenlijkse diensten van Raad van Kerken in Den Burg, Ooste rend en De Cocksdorp. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. R. Quispel uit Amersfoort. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.00 u. dienst in De Poort aan de Elemert, oecumeni sche gebedsdienst voor de een heid van kerken. Oosterend: 10.00 u. dienst in de Maartenskerk, oecumenische gebedsdienst voor de eenheid van kerken De Cocksdorp: 10.00 u. oecu menische gebedsdienst voor de eenheid van kerken JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.; Wachtto renstudie, 11.20 u. Denkertje Geduld is bitter, 3r draagt zoete vruchten. baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisservice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 310270. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Buig, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie. Bereikbaar op woensdag, donderdag en vrijdag tijdens kantooruren, tel. 312306 of www.brijder.nl. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de Maar tenskerk; dienst voor de eenheid van kerken 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer. 13.00 u. Goud van Noud 14.00 u. Texelse Nieuws- en Kennis quiz. Rechtstreekse uitzending van uit dorpshuis 't Skiltje 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 18.45 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de Toren 18.30 u. Overdenking 19.00 u. Verzoekplaatjes 19.45.U. Gia Vlas 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: verkiezing Provinciale Staten 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13