Film kijken in strandhuisje TEXELSE 2010 opmerkelijk windstil jaar Jeannet van Abs bij koningin GÉTWfTE TEXEL HEEFT HAAR SflWlK Op HET DROGE 7l? 5 COURANT Het is even zoeken op de Vakan tiebeurs in Utrecht, maar voorbij Noorwegen en Albanië, tussen Friesland en Twente, staat een klein strandhuisje. Het is de plek waar de Kleine Logiesverstrek- kers en de VW het nieuwe pro ject Zo Texels presenteren. Twee vrouwen, met allerlei kleurige folders in de hand, kijken geïnte resseerd naar een filmpje met daarin VW-directeur Wouter de Waal. De vrouwen zitten in het strandhuisje, dé plek waar Zo Texels met een film bij de bezoe kers van de beurs onder de aan dacht wordt gebracht. De sfeer is knus en huiselijk, wat passend is bij het project dat toeristen met Texelaars in contact moet brengen om ze een vakantie te bezorgen waar thuis over wordt nagepraat. In de film is De Waal als toerist op pad om met Texelaars bijzondere dingen op het eiland te beleven. Hij wordt rondgeleid door een bunker, gaat met een Texelaar het wad op om oesters te zoeken, wordt bij Texelaars thuis uitgenodigd om appeltaart te komen eten en is met Texelaars op pad langs het strand om vogels te bekijken en te jutten. Regelmatig zegt De Waal dat dat nou 'typisch Texels' is. Bij deze film ligt de nadruk bewust niet op bekende zaken als schapen of de weldadige Texelse rust. De Waal en Jacco Dros, die zich met de ontwikkeling van Zo Texels bezighoudt, leggen uit dat het pro ject draait om unieke ervaringen met de lokale bevolking in een knusse, kleinschalige omgeving. Het is de bedoeling dat toeristen bij de deelnemende logiesverstrek- kers vertellen wat ze graag zouden willen doen op Texel. 'Stel dat iemand zegt: mountainbiken. Dan weet de verhuurder dat bijvoor beeld zijn buurman dol is op moun tainbiken en alles van fietsen af weet. Hij brengt hem dan met de toerist in contact' aldus Dros. Er hebben zich inmiddels tien logiesverstrekkers bij Zo Texels aangesloten. Een van hen is Piet Laan van Texelyurts die ook in Utrecht op de Vakantiebeurs aan wezig is om het project en het unieke van zijn yurts te promoten. De andere deelnemers zijn Smede rij Texel in De Cocksdorp, Klif 1 in Om hen te stimuleren vakantie te vieren op de Waddeneilanden of in Friesland, worden de bezoekers van de Vakantiebeurs naar een bij zondere stand gelokt. Daar staat een grote bol, waarin doorlopend films over dit vakantiegebied wor den getoond. 'Alsof men er echt is', meldt het Texels reclamebureau Zilte Zaken, dat deze nieuwe vorm van 'viral marketing', samen met multimediastudio Gameship, heeft bedacht. Zilte Zaken werkt in opdracht van Fryslan Marketing. Naast de zogeheten l-dome, de grote bol met de filmprojectie, wor den de Wadden en Friesland gepresenteerd met enkele interac tieve fotozuilen, waarmee bezoe- Den Hoorn, Isola Bella, camping De Razende Bol, Ontmoeting op Texel in De Cocksdorp, De Ark in Den Hoorn, De Triaan in De Cock sdorp, Waddenpark Avanti en Mark en Geertje van Rijsselberghe. Voorzitter Hans Schippers van STIFT, het toeristisch investerings fonds dat €76.000,- aan Zo Texels doneerde, zegt trots te zijn op het project. 'Het is een mooi idee, waar ik helemaal achter sta.' Dros: 'We spelen in op één van de trends van dit moment, namelijk de hang naar authenticiteit. Mensen willen iets echts, iets unieks meemaken. In die behoefte wil Zo Texels probe ren te voorzien.' Renee Kooger kers zelf een persoonlijke vakantie pas kunnen aanmaken. De bezoeker wordt hierop afgedrukt in Friese locaties. Met deze pas kan een toerist in Friesland diverse voordelen krijgen. Achter het nieuwe beursconcept schuilt een slim marketingsysteem. Iedere bezoeker van de l-dome en de fotozuil laat namelijk op speelse wijze gegevens achter en helpt mee de Wadden en Friesland te promoten in zijn eigen sociale net werk. De Vakantiebeurs wordt van 12 tot en met 16 januari gehouden in de Jaarbeurs in Utrecht en trekt naar verwachting ruim 100.000 bezoekers. Promotie Wadden op Vakantiebeurs 2010 was een opmerkelijk wind stil jaar. Jan van Tunen, die al sinds 1984 metingen verricht op Zuid-Haffel, registreerde slechts één dag met storm. In totaal kwam op 295 dagen de wind niet boven kracht vier uit. Wel was 2010 een koud jaar. Op slechts 52 dagen kwam de tempe ratuur boven de twintig graden uit. Eén dag bereikte het kwik de dertig graden, maar op 126 dagen bleef het onder de tien. De koudste dag van het jaar was 8 januari, toen het elf graden vroor. De laatste nacht vorst werd gemeten op 14 mei, waarmee 2010 het koudste voor jaar van de afgelopen vijftien jaar was. De zomer bereikte haar hoogte punt in juli, toen op 25 dagen tem peraturen van meer dan 21 graden werden gemeten. De warmste dag van het jaar was op 9 juli, toen het overdag 30 en 's nachts 15 graden was. Augustus daarentegen was vrij koud en uitzonderlijk nat. Op 26 augustus viel in 24 uur zelfs 44 mil limeter regen. In vier dagen tijd, van 26 tot en met 29 augustus, viel 104 mm, waarmee augustus de natste maand van de afgelopen 26 jaar werd. In totaal viel in augustus 212 mm regen. In de 312 maanden dat Van Tunen metingen verricht, viel maar in drie andere maanden meer dan 200 mm regen. Dat was in oktober en november 2000 (218 en 210 mm) en in oktober 2008 (208 mm). Opvallend -en wellicht met het voorgaande samenhan gend- was de veranderde wind richting. Staat de wind normaal in westelijke tot zuidwestelijke hoek, in 2010 kwam de wind op 181 dagen uit oostelijke richtingen. En dan vooral uit het noordoosten (56 dagen). De westelijke richtingen waren met 150 dagen (tegen 215 in 2009) in de minderheid. Jeanet van Abs van De Witte Engel was dinsdag samen met 54 andere ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf als genodigde aanwezig op de nieuwjaarsreceptie van de koningin in het paleis op de Dam in Amsterdam. Van Abs wist niet wat haar over kwam toen zij kortgeleden een telefoontje kreeg uit het paleis. 'Ik dacht eerst dat het om een grap ging', zegt ze. Maar toen de schriftelijke bevestiging kwam, bleek zij wel degelijk tot de 55 ondernemers te horen die voor de receptie waren genodigd, leder jaar worden vertegenwoordigers uit een andere beroepsgroep genodigd om de receptie bij te wonen. Met de uitnodiging aan het MKB wil de Koningin de ondernemers steunen in de moeilijke periode die deze beroepsgroep momen teel doormaakt. Jan-van-genten Ecomare uit logeren De zeven jan-van-genten van Ecomare zijn woensdag naar Artis verhuisd. Daar vinden ze een tijdelijk onderkomen zolang de verbouwing duurt. Na een quarantaine van twee weken zullen de vogels, die gemerkt zijn met kleurringen om de poten, worden toegevoegd aan de vaste groep jan-van-genten van Artis. De jan-van-genten van Eco mare zijn vogels die het om uiteen lopende redenen niet zelfstandig redden in de natuur. Jan-van-gen- ten zijn sociale vogels en de groep fungeert als gastheer voor opvang- Storing speelt bowlers parten Ondanks de niet optimale omstan digheden, waarbij er regelmatig storing was in de banen, werden er ook deze week in de bowling competitie voor bedrijventeams games van 200 gegooid. De bes te speler van de avond was Piet Kager, die een game van 233 liet noteren. Bij de dames was Simo- ne Stiggelbout topscorer, zij gooi de een game van 210. Over het algemeen werd er door voor noemde storing niet hoog gegooid. Het is dan ook te hopen dat deze storing volgende week is verholpen. vogels. De vogels werden per auto naar Amsterdam vervoerd en zul len daar enkele maanden blijven. De vogelopvang van Ecomare blijft ondertussen gedeeltelijk operatio neel. Olievogels zullen wel aange nomen worden, maar kunnen de komende tijd niet bij Ecomare her stellen. Daarvoor wordt een oplos sing gezocht bij collega-asielen. Het bassin van de jan-van-genten wordt gedurende de verbouwing gebruikt als extra bassin voor de opvang van zeehonden. Op termijn zal ook de vogelopvang worden opgeknapt. Dan wordt daar ook informatie aan gekoppeld over het belang van de Waddenzee voor vogels. Hiervoor is budget beschik baar gesteld door het Wadden fonds. Visserijreceptie De kottervisserij houdt zaterdag onder de naam Behouden Teelt een nieuwjaarsreceptie in café De Kroonprins aan de Kerkstraat in Oosterend. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. Er worden onder meer oude visserijfilms vertoond. Uitslagen: App.Land en Zeezicht-Torenrestaurant 5- 0; De Sjonny's-Kraanbedrijf R.Uitgeest 1- 4; Texelse Visspecialist-Tegelzetbedrijf Huijsman 3-2; Hotel Tatenhove-Sponsor- loos 1-4; Loonbedrijf Plaatsman-L'Avenir 5-0; Sam Sam-Kraanverhuur Kager 1 -4. Protestbord op schapenrotonde 'Heeft de gemeente Texel haar schaapjes op het droge?' Een bord met die tekst stond woens dagochtend korte tijd tussen de stenen schapen op de rotonde Emmalaan in Den Burg. Het bord was geplaatst door een anonieme Texelaar. Al vrij snel nadat het licht was geworden, haalde de gemeente het bord weg. 'Illegaal geplaatste objecten wor den verwijderd', aldus een woord voerder. De Texelaar, die via een anonieme mail het bord onder de aandacht had gebracht, wilde het financieel beleid van de gemeente aan de kaak stellen. 'Er wordt geld uitge geven aan kunst, terwijl er van alles wordt geleend zoals laatst nog tien miljoen euro. En naar de burgers wordt altijd gezegd dat ze alles op een rijtje hebben.' De gemeente leende de tien mil joen eind vorig jaar bij de Bank Nederlandse Gemeenten tegen een rente van 3,25 procent (loop tijd 14,5 jaar) om aan lopende ver plichtingen te kunnen voldoen. Volgens de maker van het bord hadden bloemen en struiken op de rotonde ook niet misstaan.'Dat had meer bij het landschap gepast.' Het project Zo Texels van de VW en de KLV wordt deze dagen op de Vakantiebeurs in Utrecht geïntroduceerd. In een strandhuisje wordt een film vertoond waarin bijzondere ontmoetingen met Texelaars te zien zijn. ifoiojbccodios) Bezoekers van de Vakantiebeurs bij de promotiestand van Friesland en de Wadden, bedacht en ingericht door het Texelse bedrijf Zilte Zakenfoto zate zakem De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt don derdag 20 januari vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Daar wisselen Texelania, zoals boeken en prentbrief kaarten, van eigenaar. Het raadsel van de onbekende personen op de foto die vorige maand werd gepubliceerd, is niet opgelost. Marius Kikkert van de PR-commissie van de landbouw reikte maand- avond in de Schoutenzaal de eerste prijs van de Kerst Plattelandspuz zel uit aan Flip Breman. Sijp van Egmond won de tweede prijs en Rosalien Hin nam namens haar zoon Melroy de derde prijs in ont vangst. foto Jeroen ven Helium) Op de rotonde Emmalaan bij Den Burg stond woensdagochtend korte tijd een protestbord tussen de stenen schapen tegen het finan ciële beleid van de gemeente. VRIJDAG 14 JANUARI 2011 Wat ik zeggen wou Sterrenhemel Aan het begin van dit jaar -2011 - willen wij u allen een gezegend jaar toewensen. Biddend dat God u gezondheid, kracht en wijsheid geeft. Daarbij willen we graag iets doorgeven van wat ons bezig houdt. In deze dagen worden wij bepaald bij het getal 1. Dit jaar begint immers met 1-1-11 en in november krijgen we zelfs 11-11-11. Het getal 1 krijgt dus een bijzonder accent. De 1 verwijst naar de Ene en de Eerste: dat is God, de Schepper en Koning. Hij zal zich dit jaar bewij zen. Hoe? In psalm 11 vinden we een duidelijke heenwijzing. Daar lezen we hoe de grondslagen van de wereld worden vernield (vers 3). Denk aan de verstoringen in de natuur, aan de dreigingen van ram pen, aanslagen en oorlogen, aan het verval van de moraal... Wie kan er wat aan doen? Waar kun je schuilen? Maar direct daarop staat: 'De Heer woont in zijn heilig paleis, de Here heeft in de hemel zijn troon' (vers 4). Dat is iets dat altijd blijft en vaststaat. Dat betekent voor ons dat we naar boven moeten kijken, naar de hemel. Daar wordt ons de juiste orde getoond. Werd Abram, de grondlegger van het Joodse volk -en ook van het christendom- niet geroepen om naar boven te kijken, naar de sterrenhemel? Zo kon God hem Zijn plan openba ren. En zo is het vandaag ook voor ons. Want in onze wereld verandert en vergaat alles snel. Maar daarboven staat alles vast voor alle genera ties. Daarom nodigen wij u nu uit om naar buiten te gaan en omhoog te kijken wanneer de hemel helder is. Dat kan gelukkig op Texel heel goed. Als u dan goed oplet en luis tert, zal de Almachtige tot u spre ken en u zijn plan tonen. Het eerste dat daarbij opvalt, is dat alles in een vaste orde beweegt om een middelpunt. Planeten om de zon, manen om planeten et cetera. En al die sterrenstelsels hebben weer een verborgen middelpunt waar ze allen omheen bewegen. Dat is de troon van God, waarover we in psalm 11 lezen. En als een van die hemellichamen, groot of klein, daaraan niet gehoorzaamt, dan wordt hij een 'vallende ster' of komeet, die in het heelal verbrandt. Of hij moet op wondere wijze door de hand van God weer op het rechte spoor gebracht worden. Zo bidden wij om de goede orde voor u en ons eiland, waar ook anderen die ons eiland bezoeken in mee kunnen draaien. Jan en Paula Brouwer, Den Burg. Breman wint kerstpuzzel Flip Breman heeft de Kerst Plat telandspuzzel gewonnen die op 24 december in de Texelse Cou rant stond. Hij kreeg van voorzitter Marius Kik kert van de PR-commissie van de landbouw als prijs een Texeler dek bed. Sijp van Egmond werd twee de en Melroy Hin derde. De laatste, vertegenwoordigd door zijn moe der Rosalien Hin, won een diner bon bij Hotel Texel en Van Egmond een rondvlucht van het Paracen trum. De PR-commissie ontving 50 inzendingen, waarvan er 20 hele maal goed waren. De goede ant woorden waren: Vraag 1-65 jaar. Vraag 2 - Melkrobot. Melkt koeien, Vraag 3 - 175 jaar. Vraag 4 - Loek van Vliet. Vraag 5 - Nabij de roton de Pontweg-Hoornderweg. Vraag 6 - Rotonde Pontweg-Akenbuurt. Vraag 7 - Kilveren (egaliseren van grond). Vraag 8 - Afrikaantjes. Vraag 9 - Langs de Amaliaweg. Vraag 10 - Nieuwlanderweg. Vraag 11 - 75-jarig bestaan. Vraag 12 - Schapen. Vraag 13 - Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer De Lieuw. Vraag 14 - Firma Witte van Julia. Vraag 15 - Het nieuwe gemeentehuis. Vraag 16 - Aardap pel. Vraag 17 - (Zelfrijdende) land- bouwspuit. Vraag 18 - Redoute (Cees Vermuë). Vraag 19 - Suiker bieten en gerst. Vraag 20 - Worte len. Vraag 21 - Texels bier. Vraag 22 - Aan de Maaikeduinweg.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5