TEXELSE^COURANT Miljoenen voor verduurzaming Texels dak in beeld voor energieproject Cjroen e^warL~Jexels in het harL, Texel 2010 in actie voor Molenkoog TexelWool wint Klankbordrijs En ItltiWÜ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12544 DINSDAG 25 JANUARI 2011 De Explosieven Opruimings dienst van Defensie (EODD) heeft bij paal 8 oude munitie tot ontploffing gebracht. De dierenambu lance uit Noord- Kennemerland haalde vrijdag ochtend tien zwerfkatten op van het eiland. ZDH is er zondag in een matige maar spannende derby voor de tweede maal dit seizoen in geslaagd van De Koog te winnen. Langs het Burgerdijkje nabij De Koog wordt volop gewerkt aan de nieuwbouw van de Eagles Ranch. De verplaatsing is nodig omdat het huidige bedrijf van Henk en Daniëlle Zoe telief weg moest uit Waalenburg, om ruimte te maken voor natuur. Over de afwikkeling daarvan is het nodige te doen geweest, maar inmiddels zijn de financiële plooien wel gladgestreken en werkt ook de gemeente mee. De eerste stal is in aanbouw en moet op 1 februari klaar zijn, omdat dan de lammerij aanbreekt. Volgende week wordt de paar denstal neergezet. Als het goed is wordt deze week de fun dering van de stoeterij gestort, laat Henk Zoetelief weten. Er wordt ook nog woning gebouwd. Voor de definitieve ver huizing wordt gestreefd naar oktober. Het is de derde keer dat het bedrijf wordt verplaatst. De Arend, zoals de boerde rij van de familie Zoetelief voorheen heette, verhuisde tij dens de ruilverkaveling van de Nieuwlanderweg naar de Westerboersweg in Waalenburg. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn bereid €2,5 miljoen uit te trekken voor duurzame investe ringen in woningen op Texel. Met het geld kunnen naar verwachting 1600 bestaande huizen en 80 nieuwbouwwoningen worden aangepakt. Gedeputeerde Staten (GS) hebben een voorstel gemaakt dat in februari door Provinciale Staten wordt besproken. Als zij eveneens akkoord gaan, kan de gemeente regelingen voor de subsidies uitwerken. Bedoe ling is dat in de loop van 2011 de eerste subsidies kunnen worden aangevraagd. Er komt dan een ener gieloket dat belangstellenden op weg helpt. Als het aan GS ligt, kan voor bestaande huizen maximaal €4000,- worden aangevraagd voor isolatie of de aanleg van zonneboi lers, warmtepompen, led-verlichting, kleine windmolens, houtkachels of vloerverwarming. Voor nieuwbouw wordt gedacht aan maximaal €7500,- voor de meerkosten die een zogehe ten energienulwoning met zich mee brengt. Dat zijn huizen die evenveel energie opwekken als verbruiken. GS breken een lans voor de verduur zaming van vakantiehuisjes. Volgens het provinciebestuur is het nu het juiste moment daar een impuls aan te geven. Veel huisjes dateren uit de jaren zeventig en zijn toe aan reno vatie. Het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied biedt straks ook de mogelijkheid huisjes te vergroten. Dat pakt naar verwachting goed uit voor de werkgelegenheid en de bezettingsgraad neemt toe wanneer de kwaliteit van vakantiehuisjes wordt verbeterd. Er wordt gepleit voor samenwerking tussen architec ten, makelaars en installatiebedrij ven. GS verwachten dat het project een uitstoot van 1200 ton C02 per jaar bespaart. Daarmee wordt voor 2,6 procent bijgedragen aan de ambitie het eiland vanaf 2020 zelf voorzienend te laten op energiege bied. Bay www.speedheat.nl TexelEnergie is een project aan het ontwikkelen om op daken van circa 300 huizen zonnepane len aan te leggen. De energieco- operatie onderzoekt op welke manier dat het beste kan worden geregeld. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn bereid één miljoen euro in het project te steken. Pro vinciale Staten moet er nog een definitief besluit over nemen. Het geld is onderdeel van vijf miljoen euro die de provincie eind 2008 voor Texel opzij zette. Volgens directeur Brendan de Graaf is het de bedoeling in één keer tegen kwantumkorting een grote hoeveelheid zonnepanelen aan te schaffen. Het plan is de panelen te installeren op daken van huizen van particulieren die interesse hebben. De daken moe ten volgens De Graaf gunstig op het zuiden liggen. Voordat het allemaal zover komt, worden eerst alle haken en ogen bekeken. 'Er bestaat nog geen soortgelijk project, dus er moet veel worden uitgezocht. Maar we streven er naar straks een com pleet pakket aan te bieden, waarbij belangstellenden alleen maar hoe ven aan te geven dat ze het wilen. Installatie, verzekering en het in de gaten houden of panelen het blij ven doen, komt in handen van Texel 2010 onderzoekt of het mogelijk is beheer en exploitatie van zwembad Molenkoog onder te brengen bij een grote organi satie. Gerbrand Poster, Frank Kingma en wethouder Edo Kooi man zijn daarvoor afgelopen vrij dag op Schiermonnikoog geweest. Daar heeft de gemeenteraad het openluchtbad vorig jaar overge dragen aan de ConeGroup in 's- Heerenberg. Dat is een internatio naal opererende organisatie met 33 accommodaties (waaronder zwembaden) in het hele land. Voorheen was het openluchtbad van Schiermonnikoog (dat net als Molenkoog uit drie baden bestaat) in handen van de gemeente en werd het deels door vrijwilligers gerund. Texel 2010 belegt dinsdag 3 februari een informatieavond in De Lindeboom in Den Burg waar de directeur van de ConeGroup en wethouder Louis Wiersema van Schiermonnikoog uiteen zetten hoe de samenwerking is verlopen. Volgens Poster kan dat ook een optie voor Texel zijn. Op Schier monnikoog zijn ze tevreden over de samenwerking. TexelEnergie. Dan nemen we een hoop zorg uit handen.' De Graaf hoopt dat mensen die tegen de aanschafkosten van zon nepanelen aanhikken op die manier mogelijk over de streep worden getrokken. Voor de installatie op het dak is geen vergunning nodig, tenzij een huis een monument is. De aandacht is gericht op de nieuwste generatie zonnepanelen met een rendement van 20 pro- Poster zegt ernaar te streven dat de gemeente Texel straks geen kosten meer aan Molenkoog heeft. 'Maar het mag ook niet zo zijn dat een kaartje bij wijze van spreken honderd euro gaat kosten. Als raad Burgemeester Francine Giskes reikte vrijdagmiddag de Regionale Klankbordprijs van Ondernemers klankbord Noordwest-Holland uit aan Willem Oosterhaven en Martijn de Veij van TexelWool in Oude- schild. Zij lieten zich na de start cent. De panelen kunnen 25 tot 30 jaar mee en verdienen zichzelf naar verwachting in 15 jaar terug. 'Je stroomkosten gaan omlaag en je kunt vanzelf eigenaar worden van de panelen op je dak.' Voor het TexelEnergie is het project toereikend wanneer de coöperatie quitte speelt. 'Dat is het voordeel dat we geen winstoogmerk heb ben. En we handelen in het belang van de leden.' kunnen we daar bepalingen over opnemen in kaders.' Sluiting wordt vooralsnog genoemd als optie in bezuinigingsplannen waarover de gemeenteraad dit jaar besluiten moet nemen. van hun bedrijf in 2008 adviseren door Joop de Jong (rechts) van de stichting Ondernemersklankbord waardoor zij een goede start wis ten te maken. Meer op pagina 5. Lijsttrekkers voor debat naar Texel Lijsttrekkers van de grote partijen komen zondag 27 februari voor het slotdebat van de Statenver kiezingen naar Texel. Onder hen Hero Brinkman, veelbesproken lid van de Tweede Kamer, die de kandidatenlijst van de PW aan voert. Anderen zijn Elisabeth Post (WD), Jaap Bond (CDA) en Tjeerd Tjalsma (PvdA). Ook GroenLinks en de SP zijn uitgenodigd. Het debat wordt geleid door Ide de Vries van de Wereldomroep. De organisatie is in handen van de Texelse afdeling van de WD. 'Dat begint een beetje traditie te worden, het is alweer de vijfde keer', vertelt voorzitter Arnold Langeveld. 'Colle ga's van de andere partijen vroegen www.texelseautopagina.nl ons bijtijds of we het dit keer wéér wilden doen. Dat doen we graag. Maar dan pakken we het wel wat groter aan, om zodoende wat meer publiciteit te trekken en ook Texel te kunnen promoten. Voorheen werd altijd gedebatteerd in Klif 12, nu doen we dat in De Kiekendief op De Krim. Daar kunnen we iets meer uitpakken', aldus Langeveld. De lijsttrekkers arriveren halverwege de middag op het eiland. Het pro gramma staat nog niet helemaal vast, maar waarschijnlijk worden de politici getrakteerd op een bezoekje aan de vuurtoren, door Langeveld met gevoel voor publiciteit 'de kroon van de provincie' genoemd. Het debat begint om 19.30 uur en duurt tot circa 22.00 uur. De politici loge ren in Hotel Texel. Super deBoer Onze bezorgers verspreiden indaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. AANSCHAF ELECTRISCHE AUTO iisduc'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1