Prijs voor volgen advies Nieuwe tegenslag boothuis KNRM TEXELSE 5 COURANT Mi n i DINSDAG 25 JANUARI 2011 TexelWool in Oudeschild heeft de Regionale Klankbordprijs 2010 van de stichting Onderne mersklankbord Noordwest-Hol land gewonnen. Burgemeester Francine Giskes overhandigde de prijs vrijdag aan directeuren Willem Oosterhaven en Martijn de Veij. TexelWool kreeg de prijs omdat het bedrijf het beste is omgegaan met adviezen van het Onderne mersklankbord. De stichting bestaat uit ondernemers die hun sporen hebben verdiend en begin nende ondernemers helpen een goede start te maken. Oosterhaven en De Veij riepen in 2009 de hulp in van Onderne mersklankbord-consulent Joop de Jong uit Julianadorp. Het in 2008 begonnen TexelWool kwam daar na stevig in de lift. De omzet groeide van 7 ton in 2008 naar een prognose van 4,2 miljoen in 2010 (mede door de overname van TWO) en TexelWool zag zijn markt aandeel in de handel van scha penwollen dekbedden stijgen. Dat staat nu op 8 procent in Neder land en het streven is het aandeel te vergroten naar 10 tot 15 pro cent. TexelWool had een jaar na de start 500 dealers en op het moment worden op 1200 plekken producten van het Texelse bedrijf verkocht. Burgemeester Francine Giskes complimenteerde Oosterhaven en De Veij met het gegeven dat zij in staat waren om hulp in te roepen, dat ze luisterden naar de adviezen en dat ze daar ook wat mee deden. Ze vertelde in haar vorige functie als mediator de ervaring te heb ben opgedaan dat lang niet ieder een die capaciteiten heeft. Giskes complimenteerde De Veij en Oos terhaven ook voor het feit dat zij bedrijvigheid in de 'maaksfeer' op het eiland hebben gerealiseerd. Giskes: 'We moeten ervoor waken dat er teveel een monocultuur door het toerisme ontstaat, daar om is prettig dat er ook andere soorten bedrijven zijn.' Bij TexelWool worden zowel dek bedden als futons, onderdekens en hoofdkussens van schapenwol gemaakt. Het bedrijf biedt werk aan 45 mensen en daar zit naar verwachting de komende jaren ook groei in. De vooruitgang is mede te danken aan de aanschaf van nieuwe machines waarbij adviseur De Jong was betrokken. Die machines kennen een weef- techniek waarbij de wol met spe ciale naalden zowel horizontaal als verticaal wordt verweven, waardoor de natuurlijke eigen schappen beter tot hun recht komen. De Jong liet ook weten dat de prijs moet worden gezien als een prijs voor het luisteren naar adviezen. Directeur Ronald Bleeker van Rabobank Noord-Holland Noord, waar Oosterhaven en De Jong beiden hebben gewerkt, vond het dapper dat Oosterhaven en De Veij met hun onderneming waren begonnen op een moment dat het crisis was en de economische vooruitzichten nog ongewis waren. 'Hulp geboden aan ondernemers' De stichting Ondernemersklank bord Noordwest-Holland hielp in 2010 zo'n 160 ondernemers. Dat liet regiocoördinator Louis Laan weten tijdens de uitreiking van de Klankbordprijs 2010 aan TexelWool. De stichting beschikt in de regio Noordwest-Holland over 16 onder nemers die hun opgedane praktijk ervaringen belangeloos willen delen met ondernemers die hulp vragen. In totaal kent de Stichting Ondernemersklankbord (een lan delijk opererende organisatie) 22 De uitbreiding van het boothuis van de KNRM in De Koog lijkt opnieuw vertraging op te lopen. De provincie heeft de ruimtelijke onderbouwing van de uitbrei ding afgekeurd. Daarmee loopt de reddingmaat schappij een nieuwe tegenslag op in het al jaren durende proces om het boothuis aan de Badweg uit gebreid te krijgen. De KNRM wil het boothuis vergroten met vijftig vierkante meter, zodat het beman- ningsverblijf groter wordt. Ook moeten er douches en toiletten komen. 'Het is jammer dat het zo loopt, want het lijkt wel alsof we in een flow van tegenslagen zitten', aldus penningmeester Klaas van der Duim van de plaatselijke commis sie van de KNRM. 'Er is inmiddels geld voor de uitbreiding, de teke ningen zijn er, maar nu vindt de provincie dat er toch nog wat moet veranderen.' Het KNRM- bestuur hoopt dat de problemen dit jaar worden verholpen. Het Vangactie levert zestig katten op Het nationaal park en Staats bosbeheer hebben tot nu toe zo'n zestig verwilderde katten laten afvoeren naar de overkant. De dieren zijn gevangen bij een vangactie die in december van start is gegaan. Woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer laat desge vraagd weten dat vóór de kerstda gen 25 katten zijn gevangen en de rest daarna. Vrijdag was de die renambulance op het eiland om tien gevangen katten bij het die- renpension op te halen. De actie gaat door tot half februari. De Dierenbescherming probeert aan de overkant een opvangadres voor de gevangen katten te rege len waar getracht wordt de dieren te 'resocialiseren', zodat ze moge lijk weer in huis kunnen leven. Kat ten die te sterk verwilderd zijn, mogen worden afgemaakt. De betrokken partijen hebben daar over afspraken met elkaar gemaakt, nadat vorig jaar ophef over het afschieten van verwilder- Wat ik zeggen wou Afscheid raadhuis Regelmatig staat het oude raad huis op de voorpagina van de Texelse Courant. Elke keer doet het me zeer als ik zie hoe een mooi gebouw gesloopt wordt. Laatst nog met de foto van de koepel van de trouwkamer. Ik denk dan: wat degelijk en tijdloos gemaakt, vak werk gewoon. Het is doodzonde dat een gebouw dat gemakkelijk nog 100 jaar mee zou kunnen nu tegen de vlakte gaat. Kapitaalver nietiging en materiaalverspilling. Ik denk dan ook: had mijn huis maar zulke degelijke muren en perfecte kozijnen die je nooit hoeft te schil deren. Het was misschien niet het mooiste raadhuis van West-Euro pa, maar vast ook niet het lelijkste. Ik weet nog best dat het gebouwd werd door de firma Drijver en er een enorme bouwput was gemaakt voor het bouwen van de kelder. Een kelder maken is het duurste van een gebouw. In de jaren 70 heb ik zelf ook even bij de gemeen te gewerkt en ik was onder de indruk van de ruimte in het gebouw en van deze kelder met zijn mach tige (kluis)deuren. Later, toen het gebouw te klein werd, ik bedoel toen er teveel ambtenaren kwa men, moest er een verdieping op. Wordt nu allemaal gesloopt. Waar om toen al niet gedacht van moe ten we dat wel doen, over een paar jaar willen we hier weg/willen we wat anders? Het doet me een beetje denken aan iemand die zijn goede auto naar de sloop brengt omdat hij hem niet meer mooi vindt. Je kunt natuurlijk allerlei redenen bedenken hoe logisch het is om die auto te slopen, maar ieder weldenkend mens zou op zijn voorhoofd wijzen. Velen hebben zich helaas stukgelopen op het proberen het gebouw te behou den. Petje af voor deze mensen. Gelukkig kunnen we nu rustig sla pen, we zijn er goed op vooruit gegaan met het nieuwe raadhuis. We hebben nu een gebouw dat over een paar jaar weer te klein is en straks met al zijn futuristische constructies gigantisch veel aan onderhoud gaat kosten. Daarbij komt dat de gemeente hiervoor het regionale consulententeams. De consulenten treden letterlijk op als klankbord, wegwijzer of bege leider met wie andere ondernemers van gedachten kunnen wisselen. 'De consulenten zijn onafhankelijk en gaan discreet om met wat hen wordt toevertrouwd.' Laan wees erop dat de consulen ten ook kunnen helpen een bedrijf op de been te houden, wanneer het in de financiële problemen komt. 'Als we vroegtijdig betrokken worden, kan in twee van de drie situaties de zaak nog vlot worden getrokken.' Volgens hem bespaart de stichting de overheid daarmee de nodige kosten. Meer is te vin den op www.ondernemersklank- bord.nl. Hoewel ze de laatste jaren steeds vaker worden gezien, blijft de zalm roze pestvogel een opvallende verschijning in de winterse tuinen van Den Burg. De vogels zijn in het geheel niet schuw, waardoor ze zich goed laten fotograferen. (Foio/vcode®^ Judoka's van Shima en Budokai Texel bezochten zondag in Schagen een clinic van Olympisch kampioen Henk Grol. In totaal 200 kinderen van 26 verenigingen deden in een grote hal drie kwartier oefeningen op het gebied van lenigheid, kracht en behendigheid. (Fob.«-«»» Koger boothuis is de thuisbasis voor De Zalm en de wippertruck. Het wordt onder meer gebruikt voor instructie aan de vrijwilligers. De KNRM is intussen ook bezig met de realisatie van een nieuwe drijvend boothuis voor de Franci ne Kroesen in Oudeschild. Daar ligt nu een drijvend boothuis waar in enkel plek is om de reddingboot droog boven het water te leggen. De opstappers moeten buiten hun pak aantrekken wanneer ze voor een actie worden opgeroepen. Van der Duim: 'We zijn laatst in Elburg wezen kijken en daar ligt een drijvend boothuis zoals wij hier ook graag zouden willen krij gen.' Bedoeling is dat dit plan wordt verwezenlijkt als de uitbrei ding van het boothuis in De Koog in kannen en kruiken is. vs:i :t; r":, T" iniilliri Gerrit en Miranda Tijssen van de dierenambulance uit Noord-Kenne- merland haalden vrijdagochtend tien zwerfkatten op van het eiland. De dieren worden eens in de zoveel tijd opgehaald, waarna de Dieren bescherming ze bij opvangadressen aan de overkant plaatst. Daar worden bekeken of de verwilderde katten nog als huisdier kunnen functioneren. (Foto Jeroen ven Helium) Goed resultaat vliegveld in 2009 Texel Airport heeft in 2009 een prima jaar gedraaid. Het kende 28.423 vliegbewegingen, het hoogste aantal sinds 1997. Dat blijkt uit de jaarrekening over 2009 die de aandeelhouders eind vorige week hebben vastgesteld. Dat is volgens het vliegveld zeer laat, maar de vertraging kwam voort uit de overdracht van de aan delen van rijk en provincie naar de nieuwe aandeelhouders. Die over dracht werd in december 2008 afgerond. Het vliegveld leed in 2009 wel een fiscaal verlies. Texel Airport is door de overdracht niet langer vrijge steld van vennootschapsbelasting. Om de gevolgen daarvan te beper ken, heeft het vliegveld in overleg met de belastingdienst het onroe rend goed opnieuw laten taxeren. Die hertaxatie is eind vorig jaar voltooid. Daardoor is het eigen vermogen van Texel Airport ver sterkt, waardoor het vliegveld meer kan afschrijven en voorzieningen kan creëren. Volgens het vliegveld is het commerciële bedrijfsresul taat over 2009 ondanks het fiscale verlies beter dan in voorgaande jaren. Het resultaat uit de normale bedrijfsexploitatie lag vijftig pro cent hoger dan in voorgaande jaren, toen het bedrijfsresultaat nagenoeg elk jaar stabiel was. Texel Airport wijst erop dat er in 2009 extra kosten moesten wor den gemaakt om insecten te bestrijden, wat toch nog invloed had op het bedrijfsresultaat. De aandeelhouders stelden tijdens de aandeelhoudersvergadering dat Texel Airport een 'kerngezond bedrijf' is. De directie kreeg com plimenten voor het behaalde resul taat en de prestaties. Wat dat laatste betreft, ging het om de certificering die het vliegveld eind vorig jaar van de Inspectie Verkeer en Waterstaat kreeg. Die constateerde dat het vliegveld aan alle internationale veiligheidsregels voldoet. De aandelen van het vliegveld zijn sinds de overdracht in handen van de gemeente (47,5 procent), de Stichting Vrienden van Luchtvaart terrein Texel (47,5 procent) en de Kamer van Koophandel Noord west-Holland (5 procent). De stich ting bestaat uit TESO, TVL, TVO, Rabobank Noord-Holland Noord, RAB, De Krim, Grandhotel Opduin, Den Helder Airport en de Dutch Dakota Association. de katten was ontstaan. Texel kent veel verwilderde katten (weggelopen, achtergelaten of wild in de natuur geboren) en die veroorzaken veel schade aan de natuur. Met name op de grond broedende vogels hebben last van de katten. Texel kent veel grond broeders door het nagenoeg ont breken van op de grond levende roofdieren. Het nationaal park heeft al meermalen het advies aan katteneigenaren gegeven om de dieren te chippen, zodat ze met lezers makkelijk kunnen worden herkend wanneer ze zijn weggelo pen. Foto-excursie op de Hors enige parkeerterrein heeft opgeof ferd waar je 's zomers altijd je auto kwijt kon. Slim bezig, zeggen we dan. Ik zou het ook nog wel willen heb ben over het mijns inziens onnodig slopen van de oude OSG. Over het aanschaffen van een peperdure elektrische auto waar een beetje ambtenaar niets aan heeft omdat hij bij mooi weer die 130 km al op een ochtend weggereden heeft. Waarom nu al aanschaffen en niet wachten tot de techniek meer kilo meters mogelijk maakt en vast ook een stuk goedkoper. Zitten we echt op deze auto te wachten? En over het overkappen van de Molenk oog. Op zich een prima plan maar als de entreeprijs daarmee omhoog gaat, kunnen ze het beter laten. Hebben we hetzelfde als met zwemparadijs Calluna. En over het verloren geld van I cesave, waar men liever over zwijgt. Maar daar mee zou mijn verhaal te lang wor den. Is het goed dat ik woensdagavond niet kom? Jan van 't Noordende, De Cocksdorp. Bernard Boks (midden), Dennis Eelman (links) en Kees Bakker (rechts) van de KNRM zijn zondag onderscheiden met de Vrijwilligersmedaille Openbare Orde en Veiligheid. Boks is tien jaar actief voor de redding maatschappij, Eelman en Bakker zijn vijftien jaar redder. Burgemees ter Francine Giskes, voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM, speldde de onderscheidingen op. De drie zijn opstappers bij de ploeg in De Koog. (Foto Jemen ven Helium) leRen Het nooifj Onder leiding van Kees Goedege- bure van het IVN wordt zaterdag 29 januari van 10.00 tot 12.00 uur een foto-excursie over de Hors gehou den. Deelnemers krijgen het advies warme kleding en waterdicht schoeisel of laarzen aan te trekken en hun camera niet te vergeten. De start is op de parkeerplaats bij de Horsmeertjes. Deelname is gratis. Glas-in-lood Na een periode van stilte en een tweetal verhuizingen, zijn Rein en Sina de Graaf neergestreken aan de Zwinweg, waar zij het geven van workshops en cursussen glas- in-lood en tiffany weer oppakken. Voor tiffany kunnen liefhebbers elke dag terecht, voor glas-in-lood alleen op zaterdag. Deelname kost €75,- voor een cursus van een hele dag. Voor tiffany worden ook ver volgcursussen aangeboden. Spookmails Leerlingen van de OSG togen vrijdagochtend, gewapend met een zelfgemaakt spandoek, naar Den Haag om te protesteren tegen de bezuinigingen op het hoger onderwijs. Ze zijn het er niet mee eens dat staatssecretaris Halbe Zijlstra (onderwijs) studenten wil beboeten als zij een jaar langer dan gepland over hun studie doen. Een lezeres waarschuwt via deze krant voor spookmails die momen teel worden rondgestuurd. De geadresseerden wordt gevraagd met het oog op 'een beveiligings- en verbeteringsprotocol' gegevens over hun Visakaart op te sturen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5