Voedselbank zonder koelauto TEXELSE 5 COURANT VRIJDAG 28 JANUARI 2011 De Stichting Broodnodig op Texel is een actie gestart om een nieuwe koelauto aan te schaffen. De huidige is stukge gaan en volgens coördinator Josje van den Berk is de wagen het niet meer waard gerepa reerd te worden. De voedselbank haalt sinds november met een gewone auto wekelijks voedsel bij het distribu tiekantoor in Amsterdam. Dat is volgens Van den Berk te doen omdat het koud is, maar het kan volgens haar niet lang meer duren. 'In maart kan het al warm zijn, dus we hopen binnen drie maanden een oplossing hebben. Van de week ben ik bijvoorbeeld, nadat ik vlees in Harlingen had gehaald, op het haventerrein in Den Helder met de auto onder het autodek gaan staan om het vlees langer koel te houden. De voedselbank hoopt met behulp van giften tot een bedrag van €25.000,- te komen voor een nieuwe wagen. Van den Berk: 'We kijken al meer dan een half jaar rond, omdat we al langer proble men met de koelwagen hadden. Een probleem is dat er geen geschikte tweedehands koelwa gens zijn te vinden. Ze hebben of teveel kilometers op de teller staan of we moeten er veel belas ting (BPM) over betalen. Ik heb het er uitgebreid met garage Dros over gehad en het kwam er op neer dat een nieuwe wagen voor ons het voordeligst is.' De stichting is zelf, na het slech ter worden van de koelwagen, al een tijdje bezig met sparen voor een opvolger. Volgens Van den Berk hangt de vlag er de laatste tijd echter minder rooskleurig bij, omdat één van de hoofdsponsors (die geruisloos achter de scher men opereerde) is gestopt. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Van den Berk op tel. 06-19179598. Op het moment maken 36 Texelaars gebruik van de voedselbank. Vervolgverhaal Door Jaap Klinkers Compass Aflevering 4 Ze staan alle vijf op de brug. Het schip ligt evenwijdig aan de golven en maakt behoorlijk slagzij. De storm lijkt in hevigheid af te nemen. 'De hasj jongens, de hasj moet overboord', zegt Vassilis op beslis te toon. 'Als we stranden, komt er allerlei volk aan boord en kunnen we er geen kant meer mee op. Het wordt zeker ontdekt en dan weetje het wel. De anderen begrijpen het en knik ken instemmend. 'Santoso, Wayan, haal naast de stuurhut twee luiken weg, ga het ruim in en breng de hasj bij elkaar bij die opening. Zodra jullie alle plakken daar hebben gaan ze overboord. De matrozen zijn licht, vlug en han dig en bewegen zich soepel door de lading. Toch zijn ze nog wel even bezig met de klus. Pavel houdt hun activiteiten vanuit de stuurhut in de gaten. Een van de matrozen steekt na een half uur zijn hand op. Ay ay, stuurman. Pavel kijkt naar Vassilis. 'Alles is verzameld, kapi tein. 'Oké, ga met Stuart het dek op. De matrozen geven de plakken aan en jullie gooien ze overboord. En pas op datje er zelf niet achter aan gaat. Ik blijf op de brug. Het is een geoliede machine. Pavel en Stuart houden zich met één hand vast en met de andere gooien ze achter elkaar de aangereikte plakken overboord. Vassilis doet het achterraam van de stuurhut even open. 'Eén plak achterhou den!', schreeuwt hij en steekt één vinger op. Pavel steekt zijn duim op. Hij heeft het verstaan. Kletsnat en moe staan ze even later weer samen op de brug. Pavel legt het plak hasj op de kast achter het roer. 'Waar komen we terecht kapi tein?', vraagt hij. 'Het zal ergens op de Hollandse kust zijn, maar waar precies, ik weet het niet. Ziet één van jullie al iets?' Vassilis kijkt naar de anderen. Niemand reageert. Ze zien wel de lichten van twee vuurtorens. Vassilis meet van alle bei de tussentijden van de lichtflit sen. Hij checkt de tabel, Den Hel der en De Cocksdorp. 'We kunnen wel eens op Texel terechtkomen, een eiland aan de noordkant van Holland.' Buiten begint het een beetje licht te worden. Af en toe lijkt het of er tussen de golven door een glimp van een kustlijn te zien is. Gelukkig liggen de zandbanken vrij dicht onder de kust. Als het schip vastloopt, zal dat vlak bij het strand zijn. Het is nu 07.15 uur. 'Mannen, tassen inpakken. Waar devolle spullen meenemen, geen overbodige rommel. Pavel, schiet een beetje op, dan kun je mij zo aflossen als ik mijn tas ga halen.' Ze staan weer allemaal in de stuur hut. Vassilis heeft het plak hasj in een trui gewikkeld en onder in zijn tas gestopt. De duinen in de verte raken niet meer uit zicht. Wordt vervolgd. Wat ik zeggen wou Toeristenbelasting Ik schrijf dit stukje omdat ik mijn vrouw hoor mopperen over het invullen van de toeristenbelasting. 'Weer veranderd', hoor ik haar zeg gen. Tja, dat brengt me op het idee daar eens over na te denken. We hebben hier op Texel drie eilandjes: TESO, gemeente en VW. Als ik nu eens vermeld wat ik scheef vind, hoop ik dat deze drie elkaar meer kunnen vinden. Gemeente: als wij een persoon krijgen voor een week logies, betaalt hij €10,50 toeristenbelas ting. Dat betaalt ook iemand die 26 weken op een camping staat. TESO: bij het loket in Den Helder betaal ikvooreen auto met bestuur der. Het busje naast mij, met negen personen erin, betaalt hetzelfde. VW: al drie jaar wordt in het hoog seizoen gezegd dat Texel vol zit. Mensen die bellen, krijgen dat te horen. Nu is het inderdaad zo dat mensen die via TOR kamers verhu ren, vol zijn, maar mensen die niet zijn aangesloten, staan vaak leeg. Ook in de laatste week van juli en de eerste van augustus. Als ik medeverhuurders bel met de vraag hoe de bezetting is, zeggen ze: 'Leeg.' Dat zijn bij elkaar zomaar tien kamers die leegstaan, dus is Texel niet vol. Als deze kleine eilandjes een beetje tot elkaar kunnen komen, hoeven we helemaal geen toeristenbelas ting meer te heffen. Stel dat de negen inzittenden van voornoemd busje, waarvan er nu acht gratis overgaan, €2,50 betalen (€1,25 heen en €1,25 terug). Verder blijft alles hetzelfde, alleen de mede passagiers betalen nu ook. Dat extra geld kan naar de gemeente. Dat maakt voor TESO niet uit, want die int dat geld nu ook niet. Als nu in bijvoorbeeld Duitsland bekend wordt dat op Texel geen toeristenbelasting meer wordt geheven, geeft dat een extra toe stroom van toeristen. TESO krijgt het drukker, de VW gaat meer omzetten, de gemeente krijgt meer inkomsten en ook alle onderne mers gaan handenwrijvend het sei zoen door. Het mes dat aan vier kanten snijdt, wordt op Texel uitge vonden. Alles wat scheef is, wordt recht getrokken. Er wonen op het eiland vast wel knappe koppen die dit balletje - dat ik als leek opgooi - in kunnen koppen. En dan nog een simpel idee. Texe laars die naar de overkant gaan, mogen dinsdag, woensdag en donderdag gratis over. De andere dagen moet er gewoon betaald worden. Die drie dagen zijn erg rustig, dus dat moet kunnen. Collecte voor Hersenstichting 'Geef mensen met een hersenaan- doening een beter perspectief!' Dat is het motto van de collecte van de Hersenstichting, die maan dag 31 januari begint. De opbrengst is bestemd voor weten schappelijk onderzoek. Vorig jaar heeft de Hersenstichting nieuwe onderzoeksprogramma's ontwik keld over drie veelvoorkomende hersenaandoeningen: beroerte, depressie en traumatisch hersen letsel. Eén op de vier Nederlan ders wordt in z'n leven getroffen door een hersenaandoening, vaak met ingrijpende gevolgen voor het functioneren. Henk de Rooij, De Koog. Boeren praten over bemesting Bemesting van landbouwge wassen is het onderwerp van gesprek tijdens de informatie avond die de agrarische Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting maandag 31 januari in Stayokay in Den Burg belegt. De afgelopen jaren zijn er heel wat veranderingen opgetreden in de regels, of het nu om akkerbouw, bloembollenteelt of grasland gaat. 24 UU<" per ^g. 7 da9erV p6r vvee J Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant L De Alkmaarse glazenier Roel Hildebrand heeft een glas-in-loodvoor- stelling aangebracht in de voorgevel van De Hollebol. Het stelt het eiland Texel voor, omringd door Wadden- en Noordzee. Het geheel is uitgevoerd in jugendstilachtige vormen, wat aansluit op de bouwstijl en inrichting. Hildebrand geassisteerd door Sjoerd Besteman. De winterstop van De Hollebol is benut om ook de expositiegalerij af te maken. Er worden voorbereidingen getroffen voor de eerste expositie die naar verwachting zaterdag 19 februari wordt geopend, ik^ojook Levende bruinvis bij paal 28 De bruinvis die Jaap Groen bij paal 28 aantrof, werd uit de branding gehaald door mede werkers van Ecomare, die direct SOS dolfijn uit Harderwijk waar schuwden. Hoofd dierverzorging Mariëtte Smit was net terug van een sta- geweek in het Dolfinarium en kon de daar opgedane kennis direct op het gestrande dier toepassen. De bruinvis werd door Ecomare naar Den Oever gebracht op een brancard, speciaal bestemd voor dolfijnachtigen. Het materiaal van de brancard voorkomt beschadi ging van de huid en tijdens de rit kan het dier nat en koel gehou den worden met lappen en spon zen. Bij Den Oever werd de bruin vis, een vrouwtje van ongeveer 1,20 meter lang, overgedragen aan medewerkers van SOS Dol fijn. Deze zullen het dier in Har derwijk verder verzorgen. Het opvangen van bruinvissen is arbeidsintensief en wordt voor een deel door vrijwilligers gedaan. De eerste berichten over het dier zijn positief. Vooralsnog hebben de verzorgers geen afwijkingen gevonden en na de eerste nacht kan hij al zelfstandig zwemmen. Het dier is door de vinder Sienke genoemd. De zaalvoetballers van RAB C1 zijn deze week gehuldigd als najaars kampioen bij de C-junioren. Het team vocht een felle strijd uit met Mantje C1dat een beter doelsaldo opbouwde (86-9 om 75-12), maar het onderlinge duel met 5-3 verloor. Uiteindelijk won RAB alle wed strijden. Staand van links naar rechts: Coach Hans Polderman, Don Heerschap, Lars Boogaard, Wessel Koorn en Wessel Kiltz. Hur kend: Um Buarapha, Timo Polderman, Samuel de Vries en Patrick Nieboer. Jeroen Visser was ziek en staat niet op de foto. Per hectare zijn normen gesteld voor de te gebruiken hoeveelhe den organische mest en kunst mest. Meer dan in het verleden wordt er gekeken naar de hoe veelheden mineralen die nodig zijn voor het laten groeien van een gewas. Hiermee wordt gewerkt aan het voorkomen van milieu schade en vooral het vervuilen van slootwater. Tijdens de bijeenkomst worden de nieuwste inzichten en ontwikkelingen besproken. Willem van Doorn van onderzoekscen trum BLGG uit Oosterbeek gaat in op de veranderingen bij het grond onderzoek en het daarbij horende bemestingsadvies per hectare. Kees Kranenburg van kunstmest- en veevoerhandel Koenis uit Opmeer bespreekt de praktijk- waarde van vloeibare meststoffen en vergelijkt deze met kunstmest in de vorm van korrels. De bijeenkomst begint om 20.00 Mare Roeper en Lucas Tijssen van het bedrijf Expotise plaatsten dinsdag samen met Stephan Hin het skelet van de potvis, die jarenlang op het buitenterrein van Ecomare stond, op zijn laatste rustplaats. Het skelet is langs het toegangspad naar het centrum gezet, waar het volgens Eco mare in alle rust tot stof mag vergaan. Er komt een bord bij waarop de bijzondere geschiedenis van het skelet te lezen is. (Foto Jemen van Hattumt Schipbreuk- en juttersmuseum Flora is een partij sigaretten van het Franse merk Gauloises rijker. Jutter Jan Uitgeest vond ze op het strand tussen paal 17 en 18,5. Ook op Vlieland en Terschelling spoelden slof fen sigaretten aan. Uitgeest vermoedt dat ze aan boord van een schip waren meegesmokkeld. 'Waarschijnlijk is alles overboord gegooid toen een schip van de douane te dicht in de buurt kwam.' De sigaretten waren nog bruikbaar, omdat de pakjes in plastic verpakt waren. Uit geest droogde ze meteen nadat hij ze gevonden had. Foto Jeroen van Hettun» Spreekuur voor slechthorenden De Nederlandse Vereniging van Slechthorenden houdt in samen werking met de Stichting Welzijn Ouderen Texel dinsdag 8 februari spreekuur in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Bezoe kers kunnen er terecht met aller hande vragen over hun gehoor. Ook kunnen ze er een gehoortest doen en informatie krijgen over diverse hulpmiddelen. Het spreek uur duurt van 14.15 tot 15.30 uur. Gezien de grote belangstelling voor deze spreekuren wordt bezoekers aangeraden een afspraakte maken. Dat kan via tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Rozendijk krijgt nieuwe bestrating HD Infratechniek uit Staphorst start binnenkort met het herstra ten van de Rozendijk tussen Jan Ayeslag en de Bakkenweg. Het werk moet 22 april klaar zijn. De aannemer uit Staphorst was met €236.500,- de goedkoopste bij de openbare aanbesteding die 23 december werd gehouden. In totaal deden zes bedrijven mee: De Vries en Van de Wiel uit Scha- gen (€245.600,-), GWY Infra uit Noordwolde (€256.000,-), Borst bestratingen uit Wieringerwaard (€259.900,-), KWS uit Heerhugo- waard (€260.000,-) en Westerlaken uit Den Burg (€268.900,-). Volgens wethouder Frans Visman worden de werkzaamheden dus danig uitgevoerd dat het karakte ristieke fietspad langs het op te knappen deel van de Rozendijk behouden blijft. Rustplaats voor skelet potvis Het skelet van de potvis, die jarenlang op het buitenterrein van Ecomare heeft gestaan, is op zijn laatste rustplaats aange komen. Het twaalf meter lange skelet is dinsdag langs het toegangspad naar Ecomare geplaatst. Het staat op een plek in de duinen waar met klinkers de vorm van een potvis is afgebeeld. Het skelet zat jarenlang in de replica van de potvis op het buitenterrein. Dat model is wegge haald, omdat er door de verbou wing van het terrein geen plek meer voor is. Gerrit de Haan vond het skelet in 1953 op de Hors. Hij plaatste het als expositieobject bij het Texels Museum dat destijds nog in de Dennen stond. Na de verhuizing naar de Ruijslaan werd er een model van een potvis omheen gebouwd met raampjes, zodat bezoekers het skelet konden bekij ken. Het bijzondere aan het geraamte is dat Piet Slik ruim 25 jaar na de vondst van De Haan op het wad bij de Vliehors een schedel van een potvis vond, waarvan later bleek dat die bij het skelet van de Hors hoorde. De botten verkeren niet meer in goede staat en mogen wat Eco mare betreft de komende jaren tot stof vergaan. 'Weer, wind en zout hebben het flink aangetast.' Lucas Tijssen en Mare Roeper van het Texelse bedrijf Expotise creëerden de laatste rustplaats. Cursus omgaan met dementie Omring en het DOC-team verzor gen in Den Burg de cursus Omgaan met dementie. Deelnemers wordt geleerd hoe om te gaan met men sen die dementerend zijn. Er wordt gepraat over de veranderingen in het dagelijkse leven en hoe de thuissituatie draaglijker kan wor den gemaakt. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten van twee uur en is bedoeld voor partners en mantelzorgers van dementerende mensen. De eerste bijeenkomst wordt maandag 7 maart gehouden in De Gollards en begint om 10.00 Voor meer informatie en aanmel ding: tel. 0223-648100 of e-mail info1@geriant.nl. Strandvonder Jaap Groen trof dinsdag op het strand bij paal 28 een levende bruinvis aan. Het dier is bij Den Oever overgedragen aan SOS Dolfijn.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5