Onvoorstelbaar dat ze niet van het dek spoelde' TEXELSE 7 COURANT Anna van der Duim (15) fietst om beter te zeilen Roeper en Stiggelbout bowlingkampioen Sport VRIJDAG 28 JANUARI 2011 Haar ouders zijn geboren en getogen in het merenrijke Fries land en op Texel sinds jaar en dag lid van de watersportvereniging. Dat Anna van der Duim al op jeugdige leeftijd in een boot zou stappen, lag dus voor de hand. Niemand had echter kunnen voorspellen dat het zeilen haar zo zou grijpen, dat ze een fanatiek deelnemer aan wedstrijden zou worden, waarin ze nog hoog zou eindigen ook. Het 15-jarige talent is genomineerd voor de prijs van Texels sportvrouw van 2010. Ze was nog maar acht toen ze voor het eerst zelf een zeilboot bestuur de. Gestimuleerd door haar ouders, Klaas van der Duim en Tryntsje Postma. 'We zijn allebei nogal waterminded'vertelt haar moeder. 'Zeilen, schaatsen, fietsen, dat zijn de traditionele sporten in Friesland. Sportprijs Net als kaatsen en fierljeppen. Wel ke sport je gaat doen, hangt maar net af van uit welk gezin je komt.' Lachend: 'En we willen natuurlijk wel dat ze echte Friezen worden.' De wens om hun eigen (vier) en andere kinderen kennis te laten maken met de zeilsport, was zo sterk, dat Klaas bij Watersportver eniging Texel aan de wieg stond van een jeugdafdeling. 'In Friesland gaan kinderen bijna als vanzelf zei len, maar hier was niks. Bovendien vergrijst de vereniging. Wil je daar iets aan doen, dan moet je zorgen dat je jonge leden krijgt. Het gemak kelijkst is om er de kinderen van zeilende ouders bij te betrekken.' Al snel was Anna één van de meest enthousiaste leerlingen van Wiepke Toxopeus, die hen de basisvaardig- heden bijbracht. Dat gebeurde in een klein eenpersoonsbootje, type Optimist, waarin de kinderen om te wennen met z'n tweeën plaatsna men en stukjes door en vlak buiten de haven voeren. 'Ik vond het wel spannend. En als je op het water bent, raak je al je gedachten even kwijt. Gewoon, lekker varen', vertelt Anna, die in de vierde klas van de HAVO zit. Waar anderen afhaakten, ging zij door en al snel ook op een hoger niveau. Een paar jaar achter elkaar reed de hele familie Van der Duim elke week naar Grou in Friesland, waar Anna op vrijdag en zaterdag extra trainingen volgde bij de ver eniging Frisia. Sinds vorig jaar is ze lid van een selectiegroepje, waarin talenten uit de hoogste wedstrijdca tegorie van noordelijk Nederland proberen steeds beter te worden. Terwijl Nederland in de greep van de winter was, reisde het gezel schap in februari naar Bandol in het zuiden van Frankrijk. De weersom standigheden waren er prima, maar van luieren en in de zon zitten was geen sprake. 'Na het ontbijt gingen we eerst hardlopen, de boot optui gen en daarna de hele dag het water op. We namen lunchpakket ten mee, zodat we onder de mid dag niet naar de kant hoefden om te eten.' Regelmatig meet Anna haar krach ten met andere talenten. In de Uni ted Four, een wedstrijdenreeks in Friesland, Noord-Holland en Zee land, treft ze vooral de Nederlandse top, maar in de Dutch Youth Regat ta bindt ze ook de strijd aan met Belgen, Fransen, Duitsers en zelfs zeilers uit Singapore. De belangrijke wedstrijden trekken gemiddeld zo'n 120 tot 130 deelnemers. De Texelse eindigde meestal rond de dertigste, veertigste plaats. Maar in haar eer ste wedstrijd in een Splash, een wat grotere boot dan de Optimist, voer ze direct naar een tweede plaats. 'Ons uitgangspunt is dat meedoen belangrijker is dan winnen', meent haar moeder Tryntsje. 'Of het nou voetballen, hardlopen of zeilen is, dat vind ik niet zo belangrijk. Wél dat ze lekker sporten en een doel voor ogen hebben', vult vader Klaas aan. Anna zelf vult de Olympische gedachte op een andere manier in: 'Mijn ambitie is voor de Olympische Spelen te gaan. Maar of dat haal baar is, weet ik niet. De Splash is geen Olympische klasse. Ik zou dan in een 470, een tweemansboot, wil len meedoen.' Voorlopig is er genoeg werk aan winkel, beseft ze. 'Ik moet een bete re controle over mijn boot krijgen, leren starten, de boei goed ronden en vrij varen, om de meeste wind te vangen. Wat tactiek betreft, moet ik het meeste nog leren. Ik probeer het goed in de gaten te houden, maar word ook wel eens afgeleid. Voor je het weet, vaar je op een ongunstige plek. Maar het gaat steeds beter.' Nadeel van het wonen op Texel is dat ze minder in clubverband kan trainen dan veel van haar concur renten. Terwijl clubgenoten 's win ters schaatsen om in conditie te blijven, doet Anna aan hardlopen en dansen, doet ze geregeld buikspier oefeningen en fietst ze elke dag van haar ouderlijk huis in de Prins Hen drikpolder naar school in Den Burg en terug. Tryntsje: 'We brengen haar zelden of nooit. Bewust, want ook bij het zeilen moet ze leren weer en wind te trotseren. Fietsen is eigen lijk een ouderwetse vorm van fit ness.' Dat Anna een taaie is, ontdekte ook Dirk Pool, de veteraan met wie ze sinds vorig jaar samenwerkt en met wie ze Texels kampioen catamaran zeilen werd. 'Er stond een harde wind bij die wedstrijd, met uitschie ters naar kracht 6 of 7. Maar Anna ging gewoon door. Dirk vond het onvoorstelbaar dat ze niet van het dek afspoelde', vertelt haar moeder trots. Dat Anna niet snel moe wordt, bewees ze ook al door samen met Pool een tocht van Medemblik naar Den Oever en terug probleemloos te volbrengen. Een ander hoogtepunt van het afge lopen jaar was de Sneekweek, waarin ze voor het laatst in de jeugdklasse Optimist meedeed. Halverwege, bij het ronden van de boei, lag Anna op de eerste plaats en haar twee jaar jongere broer Jelle op de tweede plaats. Uiteinde lijk werden ze derde en vijfde, maar vader Klaas raakt er nog opgetogen van als hij aan die dag terugdenkt. 'Geweldig, ik zag het vanuit een bootje op het water gebeuren. Tus sen allemaal ouders van kern ploegleden uit Loosdrecht en omstreken die naar hün kinderen keken.' Anna is onlangs overgestapt naar een grotere boot, een Splash. Een tweedehands boot, met een krom me mast. En met een zeil waarmee haar moeder ook al twee keer de Sneekweek heeft gevaren. Tryntsje: 'Normaal neem je elk seizoen een nieuw zeil. We sparen nu voor een nieuwe boot. Als je wilt meedoen in de top, heb je het nieuwste van het nieuwste nodig. Dat scheelt zo vijf of zes plekken op de ranglijst.' Joop Rommets Regelmatig meet Anna van der Duim haar krachten met ai Vinke en Bos winnen klaverjassen Martien Roeper en Trijn Stiggel bout hebben dit weekend beslag gelegd op het Texels kampioen schap bowlen bij de heren- en dames-AB. Rick Plaatsman werd voor het tweede achter volgend jaar kampioen in de CD-klasse heren. Er werden dit jaar geen wedstrijden gespeeld in de CD-klasse voor dames. Voor het behalen van een finale plaats moesten de deelnemers zes singlegames en vier dubbels spe len. Op zaterdag werd goed gespeeld en viel in bijna iedere game een score van 200 of meer te noteren. Martien Roeper behaalde zelfs driemaal een 200-game en eindigde met een gemiddelde van 181. Na de voorrondes op zaterdag barstte op zondag het vuurwerk los. Marijn Beumkes begon met twee 200-games en eindigde met een gemiddelde van 179 net achter Martien Roeper. Bij de dames behaalde Ingrid Witte de singleprijs met twee games van 204 en een totaal van 1051 pinvals. In de CD- klasse was Rick Plaatsman opper machtig. Hij eindigde zijn single partij met een game van 204 en een totaal van 1040 pins en hij ging De zaalvoetballers van Texel'94 hebben vrijdagavond de derde overwinning op rij geboekt. In sporthal Ons Genoegen was het team met 3-2 te sterk voor mid denmoter Winkel. Texel'94 moest het doen zonder Leon Zijm en keeper Bart Graaf, die voortreffelijk werd vervangen door Pascal Spigt. Toch kwam het team goed uit de startblokken en een rebound van Matthijs de Lugt zorgde voor een 1-0 voorsprong. Niet veel later werd deze verdub beld door Jacob «rijnen, die nog voor rust voor een comfortabele 3-0 voorsprong zorgde door een individuele actie knap af te ron de finale in met een voorsprong van 137 pins op Herbert de Geer. Deze wist zijn achterstand iets te verkleinen, maar door games van 185 en 179 eindigde Plaatsman met een voorsprong van 142. Bij de dubbels speelden Simone Stiggelbout en Corine Plaatsman de sterren van de hemel. Plaats man liet een serie van 747 noteren, Stiggelbout begon matig met een game van 122, maar liet vervol gens met zeven strikes de game van het toernooi noteren. Haar 240 punten leverde de dames de eer ste plaats op. Dat de finale span nend zou verlopen, was na de voorrondes al bekend. Corine Plaatsman had een pinval van 1733, Ingrid Witte 1732, Trijn Stig gelbout 1731 en Simone Stiggel bout, die voor het eerst AB speel de, 1692. In de finale moesten zes games gegooid worden. Trijn Stig gelbout gooide in de eerste game 222 pins en kwam daarmee op voorsprong. Hierna leverde ze ech ter bij iedere game een paar pun ten in. In de vijfde game gooide ze 221 pins en kwam daarmee op een voorsprong van 28. Ook Corine Plaatsman speelde een sterke fina le. Met games van 176 en 195 belandde zij op de derde plaats, 2 den. In de tweede helft probeerde Texel'94 de voorsprong te verdedi gen en er op de counter gevaarlijk uit te komen. Dit lukte maar gedeel telijk en er werd niet voorkomen dat de tegenstander terug kwam tot 3-2. Verder liet Texel'94 het echter niet komen. Door deze overwinning heeft Texel'94 Winkel gepasseerd en staat nu zevende op de ranglijst. Vrijdag staat de wedstrijd tegen subtopper Salao'85 op het pro gramma, van wie de thuiswedstrijd met 5-6 werd verloren. Maar gezien de resultaten van de afgelopen weken kan het team van Martijn de Veij met vertrouwen afreizen. punten achter Trijn Stiggelbout en 31 achter Ingrid Witte. De laatste game moest de uitslag geven. Stig gelbout begon met strikes en ein digde met 192 pins. Witte kon hier slechts 156 pins tegenover stellen, zodat Stiggelbout met zeven pins verschil de overwinning behaalde. Bij de heren AB waren de verschil len groter. Martien Roeper had een voorsprong van 54 op Marijn Beumkes en van 103 op Pietje Kager. Roeper bleef scherp spelen en moest slechts in één game een veer laten (141). In zestien games behaalde hij een totaal van 2891 pins. Beumkes werd tweede met 2877, Kager derde met 2827. Uitslagen: AB-heren 1.Martien Roeper, 2.Marijn Beumkes, 3.Piet Kager, 4.Rob Beumkes. AB-dames 1.Trijn Stiggelbout, 2. Ingrid Witte, 3.Corine Plaatsman, 4.Simone Stig gelbout. CD-heren: 1-Rick Plaatsman, 2.Herbert de Geer, 3.Remco Wanei, 4.Den- Programma zaalvoetbal Door een misverstand is het zaal voetbalprogramma dinsdag niet geplaatst. Hierbij alsnog het pro gramma voor vanavond en de uit slagen van afgelopen week. Vrijdag 28 januari 17.00 Klif/S E2-Sport E1 Klif/S 17.45 Sport D1-Koog D1 Sport 18.30 ZDH 1-Texel 5 H'dijk 19.20 RAB 3-RAB 5 Sangers 20.15 RAB 1-RAB 2 Bakker 21.05 Koog 1-Mantje 1 Vonk 21.55 Klif/S 1-Texel 2 Kuipers Zaaldienst: Oosterend Uitslagen: E-jeugd: Klif/Steen E1-Klif/Steen E2 6-1, Sport 2000 E2-RAB Bouw E1 5-0. D- jeugd: Mantje D2-Koog D1 5-3, RAB Bouw D1-Mantje D1 4-10, correctie: Oos terend D1-Sport 2000 D1 5-3. C-jeugd: Sport 2000 C2-Sport 2000 C3 21-0. Tweede klasse: RAB Bouw 7-ZDH 13-5, Klif/Steen 6-Klif/Steen 8 4-1, Klif/Steen 5- Texel 4 9-2, Klif/Steen 3-Oosterend 3 3-5. De verschillen waren klein, maar Carlo Bos en Cees Vinke hebben de hoogste score behaald in de zestiende speelronde van Kla- verjasclub Den Burg. Lieuwe van der Veen en Co Koomen behou den de leiding in het klasse ment. Het ging er op de competitieavond een stuk rustiger aan toe dan vorige week. Vinke en Bos hadden het aan een sterk tweede en derde spel te danken dat ze de rondewinst bin nen wisten te halen. Zij scoorden 7218 punten en nemen daarmee definitief afstand van de laagste plaatsen. Zij stijgen naar de toptien en hebben het gat met de midden moot aardig gedicht. Meijert Laan en Piet Kikkert behaal den een verrassende tweede plaats. Zij leken na een goede opening op weg naar een eerste score boven de 7000 punten, maar het laatste spel gooide roet in het eten. Met een score van 6926 stijgen zij naar de dertiende plaats. John Vlaming en Eric Jan Geus speelden wisselvallig, maar konden met 6719 punten de derde plaats veilig stellen. Dit betekende een plaatsje winst in het klassement, waar zij nu zevende staan. Ook Femmy Schuring en Frans Bos waren goed op dreef. Zij haalden met vier gelijkmatige spelletjes 6706 punten, goed voor de vierde plaats. Eerste klasse: Texel 3-Klif/Steen 2 7-3, Krim 1-Krim 2 8-1, RAB Bouw 5-RAB Bouw 4 5-3, Mantje 2-Mantje 3 2-4, RAB Bouw 6-RAB Bouw 3 7-2, correctie: Oos terend 1-Koog 2 6-8. Hoofdklasse: Klif/ Steen 1-RAB Bouw 2 5-2, RAB Bouw 1- Sport 2000 1 7-2, Koog 1-Texel 2 4-6, uit slag 14/1: Sport 2000 1-Klif/Steen 1 5-7. Overige: Texel 1-Winkel 1 3-2. Correctie beker tweede klasse: Oosterend 3-Klif/ Steen 1-8. Ook zij boeken een plaatsje winst en staan nu twaalfde. Bart Weijdt en Willem Koomen blijven zicht hou den op de topdrie. Zij werden vijfde met 6675 punten en behouden de vijfde plaats in het klassement. Het gemiddelde was met 6271 een heel stuk lager dan vorige week. Ook het aantal marsen (22) was niet om over naar huis te schrijven. Koomen en Van der Veen moesten in het klassement een stukje van hun voorsprong inleveren. Fenny en Rob Caspers staan nu tweede met een achterstand van een kleine 600 punten. Jan Zaal en Hans Westdorp boekten een plaatsje winst en staan nu met een achterstand van ruim 2500 punten op de derde plaats. Tromp en Stark lijken te moeten afhaken voor de titelstrijd en heb ben inmiddels een achterstand van ruim 3000 punten. Tevoko thuis tegen Madjoe Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko speelt zater dag tegen Madjoe 1 uit Enkhui zen. Madjoe 1 is een goede bekende, beide teams hebben al vele wed strijden tegen elkaar gespeeld. Het is een jong team met enthousiaste spelers die snel en hard aanvallen. Madjoe 1 heeft een wedstrijd min der gespeeld dan Tevoko en staat op de vierde plaats. Tevoko treedt aan zonder Céline de Graaf en zal alles op alles zetten om de punten te pakken. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoe gen in Den Burg en begint om 13.15 uur. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 1 februari Veld A 19.00 Bar S-Tevoko (j) Krim 19.45 SVC-Krim Mets 20.30 Wessels-Mets SVC 21.15 Autocentr-NIOZ 1 Randstad 22.00 Paal 28/K-Randstad Autoc Veld B 19.00 Rabo-PFB Interieurbouw 19.45 AH-Interieurbouw Mantje 20.30 Mantje-NIOZ 2 AH 21.15 RAB-IBS Falcon 22.00 Falcon-Ecotiem IBS Veld C 19.00 Kapper-Salique Jozefschool 19.45 Campings-Jozefsch Salique 20.30 Otto's-Kobeko Campings 21.15 Timmer's-Klif 23 Moorman 22.00 Moorman -De Waal Klif 23 Wedstrijdleiding Interieurbouw en Gertha (tel. 322434) Uitslagen: Jumbo-Texelse Autocentrale 0-3; Kobeko- Randstad 1-2; CVI- Paal 28/De Krim 2-1; Cooky's Kapsalon-Vlinderwinkel 1-2; Wes- sels Ontwerptl-Mantje 3-0; De Kapper-Tevo- ko jeugd 1-2; PFB-Albert Heijn 1-2; Interi eurbouw Texel-IBS/Oele/Schoo 2-1; NIOZ 2-Rabobank 0-3; Dio Drogisterij Mets-Fal- con 1 -2; Otto's Tweewielershop-Eetcafé De Rog 2-1; Kees de Waal, huis en tuin-Vakan- tieburo Kobeko 1-2; De Krim-Kapsalon Salique 3-0; Jozefschool-SVC 3-0. Het eerste herenteam van volley balvereniging Tevoko speelt zater dag thuis tegen Madjoe 3 uit Enk huizen. Tevoko heeft altijd veel moeite met dit geroutineerde team, dat over veel lengte en aanvals- kracht beschikt. Verdedigend is Madjoe echter kwetsbaar, wellicht dat op dat gebied winst te halen is. Tevoko treedt aan zonder Berry Koning. De wedstrijd begint om 15.15 uur. Programma andere teams: 13.15 uur Tevoko H2-de Opslag H1 13.15 uur Tevoko D3-Alvoco D5 15.15 uur Tevoko D2-Alvoco D4 15.15 uur Tevoko D4-Relay D1 Zaalvoetballers verslaan ook Winkel

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7