Afrekening volgt in loop 2011 Kerstkaart na ruim 22 jaar alsnog bezorgd Geen straf voor veroorzaken aanrijding TEXELSE 5 COURANT Project Van Bruggen trekt aandacht K 4,950 DÉito; Arnold van Bruggen (rechts) en Rob Hornstra met presentator Wilfried de Jong bij de uitreiking van de Canon Prijs. Postzegels en stempels op de kerstkaart die Jannie Ellen uit Ooste rend vorige week ontving, nadat deze in 1988 was gepost. Menigeen hangt vetbollen en ander voer op, om vogels door de winter helpen. Zo ook de familie Uitgeest van Flora. Alleen waren het hier niet de vogels, maar een behendige rat die twee meter boven de grond zijn buik rond peuzelde. 'Mensen moeten zich realiseren dat ze door vogel voer ook ratten aantrekken', waarschuwt Uitgeest. De RK-parochie kon zondag 23 koorleden huldigen. Drie jubilarissen zitten al vijftig jaar bij een koor, acht veertig jaar en twaalf leden zingen al 25 jaar bij een koor. (Fdop^icommandeoo Ria Wagemaker van Ecomare bracht maandag een model van een Groot Avondrood (een nachtvlinder) naar kapsalon Barbers in de Gasthuisstraat in Den Burg. Het lichaam van het model was bedekt met langharig kunstbont en aan Henriëtte de Wit de taak om de haren kort en in de juiste vorm te knippen. Het model van de vlinder, gemaakt door Sytske Dijksen, gaat deel uitmaken van de nieuwe tij delijke tentoonstelling van Ecomare. swoak&m 'De allerbeste wensen en voor we het vergeten: alvast van harte gefe liciteerd.' Een wenskaart met die felicitatie stuurden Wollie (Wol- moed) en Henk Maas uit Heiloo in 1988 naar Arie Azn. en Jannie Ellen uit Oosterend. Na ruim 22 jaar werd hij eindelijk bezorgd. Het adres op de achterzijde ver meldt Kotterstraat 8,1794 BE Oos terend Texel. Dus daar kan het niet aan hebben gelegen. Hoe het dan mogelijk is dat de kaart meer dan 22 jaar onderweg is geweest, is ook de ontvangster een raadsel. Postbode Joop Hillen, die de kaart bezorgde, kan ze het niet verwij ten. Want uit het poststempel blijkt dat de kaart op 17 januari 2011 is verstuurd, dus dat is nog maar kort geleden. Wel vanuit Zambia (voor malig Noord-Rhodesië) en dat is dan wel weer bijzonder. 'Hoe de kaart daar terecht is gekomen? Het is mij een raadsel en niemand kan het mij vertellen. Misschien is hij aan een pakje blijven hangen.' 'Arie en ik hebben Wollie en Henk Maas leren kennen in 1973, tijdens een reis naar Israël. Het was onze eerste grote reis. Ik had er moeite mee om zó lang weg te gaan en de kinderen achter te laten. Maar Arie zette door en het was een prachti ge reis. In 1974, toen we 25 jaar getrouwd, waren zijn Wollie en Henk bij ons langs geweest. In dat jaar zijn we ook veertien dagen met ze op vakantie naar Oostenrijk geweest. Met de auto van Arie.' Hoe lang het contact in stand is gebleven, weet mevrouw Ellen niet meer precies te achterhalen, maar zeker tot in 1988, toen de kaart is verstuurd en de familie Maas de verjaardag van Jannie Ellen (31 januari) niet was vergeten. 'Het is niet zo'n luxe kaart zoals je ze tegenwoordig veel krijgt, maar heel eenvoudig zoals toen gebruikelijk was.' Met de familie Maas is het contact uiteindelijk verwaterd. 'Nadat ik vorige week deze kaart kreeg, heb ik ze geprobeerd te bel len, want ik had het telefoonnum mer nog in een boekje. Maar het nummer bestaat niet meer. Ook andere mensen uit Heiloo met de naam Maas konden me niet vertel len waar ze gebleven zijn en bij de gemeente Heiloo mochten ze me vanwege de privacy niets vertellen. Ik denk dat ze overleden zijn. Op 9 juni 1997 waren ze 55 jaar getrouwd. Dat zou nu bijna 70 jaar zijn. De meeste mensen halen dat niet.' Burgemeester en wethouders verwachten in de loop van 2011 een finale afrekening van het nieuwe gemeentehuis, de nieu we OSG en het PHH-gebouw te presenteren. Wethouder Frans Visman (financi en) zei vorig jaar dat vóór het eind van het jaar de afrekening op tafel zou liggen, maar dat was te voor barig. Volgens het college lukt het in verband met lopende rekenin gen en afrondende werkzaamhe den niet de gemeenteraad nu al definitieve eindafrekeningen aan te bieden. In een brief aan de raad stelt het college dat de nieuwbouw van het gemeentehuis binnen de begroting en de kaders van de raad blijft. De raad stelde in 2007 €11,9 miljoen euro beschikbaar voor het nieuwe gemeentehuis. Bij de verbouw en nieuwbouw van de OSG wordt rekening gehouden met een tekort van naar verwachting twee ton. Dat project werd een paar jaar geleden voor €9,6 miljoen euro aanbesteed. Over het PHH-gebouw verscheen een half jaar geleden al een brief waarin het college meldde dat er drie ton meer was uitgegeven dan begroot. Daarvan ging €129.211,- in de kazerne van de brandweer zitten en €183.932,- in de post voor de ambulance. Beiden gedeel ten zijn eigendom van de gemeen te. Het deel van de ambulance wordt verhuurd aan de veiligheidsregio Noord-Holland Noord. De over schrijding daar kwam voort uit behoefte aan extra ruimte en meer- werk. De gemeente en de veilig heidsregio zijn in overleg over de hoogte van de huur. Het college heeft eind december een voorstel over de hoogte van een kosten dekkende huurprijs aan de veilig heidsregio verzonden. Ondanks de kostenoverschrijding bij het gedeelte voor de brandweer houdt de gemeente jaarlijks €30.000,- over op de jaarlasten die voor het PHH-gebouw in de boe ken zijn opgenomen. De raad stel de de jaarlast op maximaal €169.000,-. Door de invoering van het BTW-compensatiefonds ver anderde echter het nodige en daal de de jaarlast voor het PHH- gebouw tot 138.500,-. Met dat voordeel is vooralsnog niets gedaan. De gemeente is met de vereniging van eigenaren (de politie en Woon- tij in gesprek over de definitieve exploitatiekosten. Die gesprekken bevinden zich volgens het college in een afrondende fase. Een 59-jarige vrouw uit Oude- schild die eind 2009 een ver keersongeval veroorzaakte waarbij een fietser ernstig gewond raakte, wordt niet bestraft. Dat bepaalde de rech ter in Alkmaar gisteren. 'Ze heeft een strafbaar feit gepleegd, maar ik ontsla haar van alle rechtsver volging', aldus de rechter. Het verkeersongeval waar de vrouw voor terecht stond, vond 28 december 2009 plaats in Den Burg. De 59-jarige Oudeschildse reed in haar auto over de Maricoweg, naar eigen zeggen met 'een sukkelgan getje'. Vlak voor de kruising met de Bernhardlaan werd ze verblind door de laagstaande zon. Ze reed voorzichtig door, maar zag een naderende fietser pas toen het te laat was om te remmen. De man brak zijn linkerenkel en rib en liep verwondingen aan zijn hoofd, een hersenschudding en diverse kneu zingen op. Aanvankelijk leek Justitie de auto mobiliste zeer stevig aan te gaan pakken. Haar werd verweten een verkeersongeval te hebben veroor zaakt met zwaar lichamelijk letsel als gevolg. Dit werd tijdens de rechtszaak op 13 januari in Alk maar echter teruggebracht tot het veroorzaken van gevaar op de weg, een verkeersovertreding met een beduidend lagere strafmaat. De officier van justitie eiste een boete van €350,-, maar de rechter besloot donderdag dat de vrouw die boete niet hoeft te betalen. Dat de vrouw niets te verwijten valt, zoals haar advocaat twee weken geleden stelde, ging de rechter echter te ver. 'Ze verleende een van rechts komende fietser geen voorrang en vormde daar door een gevaar op de weg. Dat is een strafbaar feit dat ik wettelijk en overtuigend bewezen acht', legde de rechter uit. 'Maar ik ben in dit geval niet van oordeel dat ze hier voor ook daadwerkelijk een straf verdient.' 'Ze reed met gepaste snelheid, had nog naar rechts gekeken en ging pas rijden toen ze dacht dat er niemand reed', lichtte de rechter haar uitspraak toe. Dat ze de fiet ser toch over het hoofd zag, kwam door onvoorziene omstandighe den. 'Ze werd plotseling verblind door de zon. Gebleken is dat de zon bij die kruising inderdaad zeer plotseling tevoorschijn kan komen langs de bebouwing. En waar schijnlijk kon de automobiliste ook het silhouet van de fietser niet zien omdat het wegviel in de schaduw van de bosschages aan de over kant van de weg. Daarom ontsla ik haar van alle rechtsvervolging.' Misschien speelde in het besluit van de rechter ook mee dat de vrouw twee weken eerder tijdens de rechtszaak liet weten zeer ont daan te zijn door het ongeval. In de dagen en weken na de aanrijding onderhield ze intensief contact met de echtgenote van het slachtoffer en later met het slachtoffer zelf. Ze stuurde een bloemenboeket en een kaart en belde regelmatig. Dat hield ze vol tot duidelijk was dat het lichamelijke herstel voorspoe dig ging. Het slachtoffer is inmid dels hersteld. Schrijver, filmmaker en oud- Texelaar Arnold van Bruggen reist samen met fotograaf Rob Hornstra regelmatig af naar Sochi in Rusland, waar in 2014 de Olympische Spelen worden gehouden. Onder de titel The Sochi Project documenteren ze vijf jaar lang de veranderingen in dit gebied. Bij de uitreiking van de Zilveren Camera beloonde de jury de foto's van Hornstra met de Canon Prijs voor venieuwen- de journalistiek. Geen snelle verslaggevers die bovenop het nieuws zitten, maar slow journalism, zo omschrijven Van Bruggen en Hornstra hun initi atief voor een langdurig onder zoeksproject over Sochi en omge ving, een politiek gevoelige plek. 'Nooit eerder hebben Olympische Spelen plaatsgevonden in een gebied dat sterker contrasteert met de glamour van de Spelen dan Sochi.' The Sochi Project omschrij ven ze als 'een atlas van documen taire fotografie, film en reportage over een wereld in verandering. Een wereld vol verschillende reali teiten binnen een bijzonder, klein geografisch gebied'. Vijf jaar lang proberen ze er twee keer per jaar een maand te verblijven om (er) de veranderingen in woord en beeld te beschrijven. Een even diepgravend als kostbaar project. 'Een project van zo'n grote schaal kan door Nederlandse kran ten en tijdschriften niet worden gemaakt en bekostigd. Wij vinden het belangrijk dat er onafhankelij ke, documentaire journalistiek blijft bestaan. Daarom doen wij het zelf.' Bijzonder is de anekdote dat Van Bruggen en Hornstra op bezoek gingen bij president Bagapsh van Abchazië. Ze hadden daar vooraf geen rekening mee gehouden en het driedelig pak thuis gelaten. Dus legden ze het staatsbezoek af in spijkerbroek. Onderdeel van het project is de door hen uitgebrachte krant The other side of the mountain, die 64 pagina's telt, die als je hem uit vouwt als een soort tentoonstelling kan worden opgehangen. 'Een oud medium ingezet met een vernieu wende gedachte', aldus de jury, die het project als vernieuwend omschrijft. 'Twee journalisten zet ten op eigen initiatief een langdurig onderzoeksproject op over het Russische Sochi en omgeving, een politiek gevoelige plek waar in 2014 de Olympische Winterspelen worden gehouden. Vernieuwend is ook de manier waarop ze het pro ject financieren, namelijk door mid del van crowdfunding. Daarmee bouw je een groep geïnteresseerde volgers op, die tevens medefinan ciers van het project zijn. De aan pak mondt uit in een website, boe ken en ander drukwerk, tentoonstellingen, publicaties in kranten en magazines, videover slagen en foto's voor de verkoop. Hornstra en Van Bruggen lopen daarmee voorop in de Nederlandse journalistiek.' Ze hebben inmiddels ook een boek over Sochi gepubli ceerd. Op hun website (www. thesochiproject.org/home/) roepen ze op om donateur te worden. DINSDAG 1 FEBRUARI 2011 Rotary sponsort organisaties Rotary Texel heeft vorige week €7.500,- gedoneerd aan Texelse organisaties. Het geld voor de giften is ingezameld in 2010. De Rotaryclub heeft ook 750 kilo gram Texelse aardappels beschikbaar gesteld aan de Texelse voedselbank. Rotaryclub Texel is een serviceclub die meerdere goede doelen in de Texelse gemeenschap sponsort. Hiervoor worden diverse acties gehouden, zoals het ophalen van kleding met 'Geef ons de zak'. Dit maakt het voor de begunstigden mogelijk om jaarlijks hun doelen te bereiken en iets voor de gemeen schap te betekenen. De Rotaryclub heeft onder andere geld overgemaakt aan het Tessel- huus, Kerken en Minima, de Reu mavereniging en Stichting Nieuw Guinea. Ook is bijgedragen aan de totstandkoming van de digitale vrij- willigersbank van Pharos, door het financieel mogelijk maken van de aanschaf van software voor het benodigde computerprogramma. Wat ik zeggen wou Oost-Kameroen De hectiek van december ligt ver achter ons. Tijd om melding te maken van onze ervaringen in Kameroen en speciaal van Bétaré- Oya, eind vorig jaar. We werden er als eregasten en weldoeners ont vangen. We konden constateren dat het kantoor annex directie ruimte er goed uitzag; dat het goedkoper was gebouwd dan de oorspronkelijke raming. Verklaring daarvoor was, dat een leverancier een kantoor in Bétaré had geopend, waardoor de levering van grond stoffen goedkoper was geworden, (kortere transportweg, minder reis kosten) Ook een volgend klaslo kaal was tot en met de fundering gevorderd. Door één van de bestuursleden van de school was een flink bedrag voorgeschoten, omdat hij wist dat we met nieuw geld kwamen. Het bedrag dat we nog voor het kantoor moesten aanvullen was ca €1000,-. Voor de bouw van de muren van het nieuwe lokaal heb ben we omstreeks €1600,- gege ven. Die muren staan inmiddels. Het dak zal nog eens €3000,- kos ten, maar daar is nu het geld nog even niet voor. Terug in Nederland zagen we dat er bijna duizend euro op onze reke ning was gestort voor de school in Bétaré. Van een gedeelte daarvan waren we al op de hoogte voor we weggingen, dus dat hebben we ook in de bouw verdisconteerd. Voor al die bijdragen danken we de gevers hartelijk. Het geld komt uit stekend terecht en draagt bij aan betere scholing van plattelandskin deren. Nadrukkelijk en voortdurend werd ons op het hart gedrukt om alle mensen die hebben bijgedra gen hartelijk vanuit Bétaré-Oya te bedanken. Af en toe word je wel eens heel gelukkig: jaren geleden hebben we schriften en pennen gegeven aan een school in Bertoua. Dank zij een miljoenengift van Japan zitten ze binnenkort ineens goed in de splin ternieuwe schoolgebouwen. Natuurlijk weet iedereen dat Japan dat niet alleen uit humanitaire over wegingen doet. Het land heeft belang bij tropisch hardhout uit de Kameroenese Oostprovincie, maar het draagt ook wel een beetje bij aan het welzijn in de regio. En Europese hulp was tenslotte ook niet gratis, daar wilde Europa ook vast wel wat voor terug. Hoe het ook zij, de kwetsbare Oostprovincie van Kameroen heeft er weer wat faciliteiten bij als het gaat om scholing en daar kunnen we blij om zijn. Namens veel men sen uit het gebied, zowel in Ber toua als in Bétaré, moesten we de gevers hartelijk danken. De solida riteit die de mensen daar uit Neder land ervaren, wordt er op hoge prijs gesteld. Men heeft de stellige indruk dat Nederlanders sympa thieke mensen zullen zijn. En we hebben niet geprobeerd om die indruk te nuanceren. Hierbij brengen wij al die dankbe tuigingen over. Joke en Jaap Vlaming, Den Burg.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5