Jury Texelse sportverkiezingen TEXELSE 8 COURANT Anna van der Duim De jury van de sportverkiezingen staat voor een moeilijke taak. Wat elke sportliefhebber eigen lijk al wist, werd bij bestudering van de lijsten met genomineer den opnieuw bevestigd: Texel kent een groot aantal gedreven sporters, die regionaal, nationaal en in sommige gevallen zelfs internationaal aan de weg tim meren. Bepalen wie van hen in 2010 de beste prestaties hebben geleverd, is verre van eenvoudig. Want hoe bijvoorbeeld vergelijk je een sport als schaatsen met autocrossen of windsurfen? En hoe zet je de resul taten van een jong talent af tegen die van een ervaren routinier? Net zo moeilijk was de vergelijking tus sen de sportieve prestaties van de teams en het vele werk dat bestu ren en andere organisaties achter de schermen verzetten. 'Dat is appels met peren vergelijken', klonk net als vorig jaar vaak de verzuchting tijdens de eerste bij eenkomst van de juryleden. Inmiddels zijn de eerste knopen doorgehakt. Daarbij is vooral gelet op het sportieve aspect en het ambassadeurschap, de mate waarin iemand reclame maakt voor zijn of haar sport en het eiland Texel. Hierbij de genomineerden op een rij. Het zijn er dertien en niet twaalf, zoals eerder aangekondigd. Want bij de talenten maken nog vier sporters kans op de prijs. Wie er uiteindelijk winnen, zal vrij dag 11 februari blijken, wanneer in dorpshuis De Bijenkorf in Ooste- rend het Sportgala plaatsvindt. Daar ook krijgt het publiek de kans een eigen winnaar aan te wijzen. De avond begint om 20.00 uur. ledereen is welkom. Dorian van Rijsselberghe beves tigde in 2010 zijn status van wereld topper bij het surfen. Hij begon het jaar goed, door in Miami de wereld bekerwedstrijd in de Olympische RS:X-klasse op zijn naam te schrij ven. Een week later eindigde hij bij een wedstrijd Nieuw-Zeeland op de tweede plaats, net achter Tom Ashley, winnaar van de Olympi sche Spelen in Peking. Ook bij sterk bezette wedstrijden op Mal- lorca en in Weymouth in Engeland waren er ereplaatsen. Bij de wereld kampioenschappen die in septem ber in Denemarken werden gehou den, lag hij lange tijd op koers voor de titel, maar gooiden een diskwa lificatie en windstilte roet in het eten. Hij eindigde ten slotte op de zevende plaats. Zevende van de wereld! Dat dit door sommigen als een teleurstelling werd ervaren, zegt genoeg over het aanzien dat Van Rijsselberghe inmiddels geniet. Misschien nog wel belangrijker dan zijn uitslagen waren de vorderin gen die de onlangs 23 jaar gewor den Texelaar op tactisch en men taal vlak maakte. Hij is stressbestendiger en vaart volgens kenners een stuk slimmer, waar door hij ook bij windstilte de scha de beperkt kan houden. Met harde wind kan al een tijdje lang niemand hem meer verslaan. De hoogste positie in 2010 op de wereldrang lijst was de vijfde plaats. Inmiddels staat hij eerste. Hannah Ipenburg Pieter Dogger is - na Pablo Bran denburg en Martijn de Veij - de derde Texelaar ooit die zich kwalifi ceerde voor het wereldkampioen schap voor stockcars. Onder toe ziend oog van 15.000 a 20.000 toeschouwers nam de 38-jarige autocrosser het in het eerste week end van september in het Engelse Coventry op tegen de beste cou reurs van Nieuw-Zeeland, Austra lië, Engeland en Nederland. Hij leek aanvankelijk voor een sensatie te zorgen. In de finale lag Dogger na de eerste herstart op de derde plaats, vlak achter regerend wereld kampioen Andy Smith en Ron Kroonder. Hij werd echter in de mangel genomen door twee Engel se concurrenten, waarna hij met een harde klap in de banden langs de baan belandde en met schade moest opgeven. Een teleurstelling, ook voor zijn monteurs, die dagen lang hadden gesleuteld om zijn auto in optimale staat aan de start te krijgen. Een paar weken ervoor, tijdens het Nederlands kampioen schap in Sint Maarten had hij de winst voor het grijpen, maar moest hij door materiaalpech de strijd staken. Voor Dogger, die al twintig jaar aan wedstrijden meedoet, is autocrossen een manier van leven. 'Ik cross op Texel en een keer of zes, zeven aan de overkant en heb mijn leven er min of meer op inge richt. We gaan wel een weekje op vakantie, maar stemmen het tijd stip af op de crosskalender', ver telde hij in een interview met de Texelse Courant. Tekenend was ook zijn volgende uitspraak: 'Cros sen is een soort verslaving. Ik heb eens twee jaar niet gereden, maar daarna begon het weer te kriebe len.' Op zijn weg naar de internationale zwemtop maakt Sverre Eschwei- ler in 2010 opmerkelijk grote stap pen. Bij de Nederlandse kampi oenschappen in Eindhoven won hij niet alleen drie nationale titels, maar kwalificeerde hij zich ook voor het Europees jeugdkampi oenschap, dat in juli in Helsinki werd gehouden. In Finland kon hij zich nog niet meten in de strijd om de ereplaatsen, maar zijn debuut op dit podium mocht zeer verdien stelijk worden genoemd. In 2010 verhuisde Eschweiler naar Amsterdam, om mee te doen aan een project van het nationaal zweminstituut, dat hem in staat stelt school en sport beter te com bineren en meer en nog specifieker te trainen. 'Ik wil definitief aanslui ting vinden bij de nationale top bij de senioren. Mijn hogere doel is over twee jaar goed genoeg te zijn om aan het Europees kampioen schap mee te doen', vertelde hij de Texelse Courant. Dat hij ook de senioren niet meer hoeft te vrezen, bewees Eschweiler tijdens het Nederlands kampioenschap korte baan, dat in december in Amster dam werd gehouden. Hij veroverde er een bronzen medaille op de 100 meter rugslag. Met zijn tijd, 57.54 seconden, bleef hij slechts 0.16 seconden verwijderd van het natio naal record voor 18-jarigen. Gedrevenheid en doorzettingsver mogen typeren tennisster Sanne Jasmijn van der Burg Brand, die als 14-jarige niet alleen in het juniorencircuit meedeed, maar ook geregeld wedstrijden bij de senioren speelde. In een hoge categorie: DE 4, voor de kenners. Voor Deuce won ze al haar partijen in de regionale competitie, zowel in het enkel- als het dubbelspel. Mede daardoor werd haar team kampioen in de eerste klasse. Ook in toernooien reeg ze de zeges aaneen. Bij de districtskampioen schappen voor meisjes tot en met 14 jaar eindigde ze op de tweede plaats. In het Tesseltoernooi won ze bij de senioren in de één-na- hoogste categorie en samen met vader Simon het gemengd dubbel spel. Bij de nationale kampioen schappen maakte Sanne indruk met haar onverzettelijke spel tegen de nummer twee van Nederland. Aansprekend was ook haar over winning in de Masters van Noord- Holland. Door deze prestaties steeg ze naar de 22ste plaats op de Nederlandse ranglijst. Opmer kelijk is dat Sanne in vergelijking met de concurrentie weinig traint. Dat kan niet anders, aangezien ze ook nog voetbalt. Als enige meisje in het C1-team van Texel'94 en vaak ook voor de meidenteams op zaterdag en de dames op zondag. De combinatie van tennis en voet bal doet haar blijkbaar geen kwaad. 2009 was een topjaar voor Denise Betsema. Ze werd derde bij de Nederlandse kampioenschappen voor mountainbikers en won voor de tweede achtereenvolgende keer het prestigieuze Rabobank Top ragen foto) Noord-Hollandklassement. 2010 was in dat opzicht wat minder opvallend, maar teleurstellend was het zeker niet, vindt ze ook zelf. Ze won twee keer een wedstrijd om de 'Rabotop' en ook bij een sterk bezette bergrace off the road in mei in Oss was ze niet te stuiten. Bijzonder zijn ook haar tweede plaatsen in een internationale wed strijd in Nieuwkuijk in april en een wedstrijd in maart in Honselersdijk. Dat ook de kenners haar kwalitei ten erkennen, bleek uit de uitnodi ging om lid te worden van het sterke Giant Theo Schilders Dea lersteam en uit het beschikbaar stellen van een volledig gespon sorde nieuwe fiets. 'Ik ben heel erg blij met dit team. Er staat veel op het programma voor aankomend seizoen en daar heb ik erg veel zin in', meldde de onlangs 18 jaar geworden Oudeschildse. Begin januari van dit jaar gaf ze al blijk van haar ambitie door bij de stran- drace Egmond-pier-Egmond de Nederlands kampioene voor te blij ven. Het leven van Priscilla Noorlan- der staat sinds ruim twee jaar bijna helemaal in het teken van paarden. Eind 2008 trad ze in dienst van fok ker Kees Kikkert, voor wie ze ver schillende dieren traint. Geen een voudige opgave, want sommige paarden zijn nog zo jong, dat ze amper een ruiter op hun rug ver dragen. 'Ze helemaal zelf opleiden, dat vind ik het leukste', vertelde Noorlander onlangs in een inter view in de Texelse Courant. Met de 8-jarige Wianorette doet ze De Texelse golfclub

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8