TAXITEXEL Ier 72X ELTOU TEXELSE Ij COURANT 'In sommige dingen voel ik me Texelaar worden' Geen lucht voor heren Tevoko ATB-dames sleutelen aan mountainbikes T 2 mTiiHMT DINSDAG 15 FEBRUARI 201 Arthur Oosterbaan inspanning niet zou Stedeling Arthur Oosterbaan komt in 1990 naar Texel om bezoekers van Ecomare te laten zien hoe mooi de natuur is. Hij houdt van het eiland en de bewoners, maar heeft ook kri tiek. 'Ik wil niet té kritisch zijn, ik ben gek op dit eiland. Maar mis schien ben ik juist daarom wel zo kritisch.' 'In sommige dingen voel ik me nog echt een stedeling, bepaalde din gen van het platteland komen me vreemd over. Mezelf inleven in het boerenbestaan heb ik altijd moeilijk gevonden. Boeren gaan en moeten op een heel andere manier met de natuur omgaan. En ze zijn heel sterk verbonden met de grond en hun plek.' Zelf heeft Oosterbaan (51) dat niet. Hij heeft in Leeuwarden, Gronin gen, Leiden en Den Haag gewoond voor hij naar Texel verhuisde. 'Het eiland leek me erg mooi, maar dorps. Het werk bij Ecomare leek mij heel erg leuk en daarom ben ik naar Texel verhuisd. Ik wil mensen Aangespoeld Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar te onderscheiden zijn.Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek aange spoeld dit keer: Arthur Oos terbaan. laten zien hoe mooi de wereld is en hoe interessant de natuur is. Dat is mijn werk, dat komt in alles terug. De natuur vind ik het mooiste wat er is, hier op Texel krijgen we dat cadeau. Dat vind ik de grootste rijkdom van het eiland. Ik zou onmiddellijk weggaan als er geen natuur meer was.' Met zijn verhuizing naar Texel offert Oosterbaan een aantal dingen op. 'Ik wist dat er als homoseksueel op Texel niet veel te doen is. Dat heb ik opgegeven voor een ontzettend leuke baan en leefomgeving. Voor contacten ga ik naar de overkant, voor de opera en andere cultuur ook.' Wat Oosterbaan niet hoefde op te geven was lezen, vooral over cultuur en wetenschap. 'Ik lees heel veel en prijs de twee boekhan dels in Den Burg die alles voor je doen en alles kunnen bestellen. Zij zijn de cultuurdragers en daarmee heel belangrijk op het eiland.' Oosterbaan leert door zijn werk snel veel mensen kennen en ook daarbuiten, bijvoorbeeld bij het zingen in een koor. Hij ontdekt overeenkomsten tussen Texelaars en zichzelf, natuurlijk generalisa ties. Texelaars zijn eigengereid, dat ben ik ook. Ze zijn verdraag zaam, gemakzuchtig en sociaal. Dat sluit heel goed bij mijn karakter aan, daarom past het ook zo goed. Het is een spiegel, ik ben net zo.' In andere kenmerken van Texelaars herkent hij zichzelf niet. 'Het gebrek aan zelfkritiek is opvallend en slecht voor het eiland. Aan de entree van Texel erger ik me enorm. Het is zo armoedig, elke toerist moet ontgoocheld zijn als hij hier aankomt. De aankomst op Ter schelling is prachtig, daar ben ik jaloers op. Gooi er een paar mil joen tegenaan en zorg dat de entree allure heeft. Waarom willen we er niet iets leuks van maken?' Zijn antwoord is dat Texelaars con servatief en krenterig zijn. 'Alles moet hier voor een dubbeltje. Ik ben van als je het doet, moet je het goed doen. Door die krenterigheid is het eiland minder mooi dan het zou kunnen zijn. Dat is mijn voor naamste commentaar. Het huis van Ronno Honingh in De Koog is modern, maar prachtig. Daar is aandacht aan besteed. Het hoeft hier niet allemaal oud te zijn, maar de traditionele Texelse boerenstijl vind ik het mooiste, dat heeft allu re. Mensen moeten die huizen niet laten verzakken, maar koesteren als een parel.' Oosterbaan vreest, met de krente righeid van Texelaars, voor ver slonzing van alles wat het eiland bijzonder maakt. We moeten voor komen dat het eiland ordinair wordt, vindt hij. 'Er zijn plekken op de wereld die echt verpest zijn door het toerisme. Aan de Costa Brava waren ooit schattige dorp jes. Kijk ook eens bij IJmuiden, dat is zo droevig. Ik zeg niet dat je ner gens mag bouwen, maar besteed daar geld, liefde en aandacht aan. In Oosterend weten ze hoe dat moet, dat is Texels mooiste dorp. In De Koog en De Cocksdorp is bijna niets mooi.' Oosterbaan vindt dat we zuinig moeten zijn op de onderscheiden de dingen van Texel. 'De verschil len met Nederland zijn niet zo groot en wat anders is moeten we koes teren. Dat zijn de folkloristische dingen, maar ook de manier van met elkaar omgaan. Als ik op de boot stap, ben ik al een beetje thuis. Texelaars hebben de behoef te om onder elkaar te zijn en ze zijn sociaal. In Den Burg is dat minder, maar toch, een Texelaar helpt je als je ziek bent en als de TESO wordt bedreigd door aanbestedingsre- gels komt heel Texel voor de boot op. Dat heb je niet op een willekeu rige plek in Nederland. De bioloog houdt ontzettend van de Texelse natuur, maar gaat pas van de Texelaars houden tijdens zijn loopbaan in de gemeenteraad van 1998 tot 2006. 'Ik leerde veel meer over het eiland. De natuur en de cultuur kende ik al, in de politiek leerde ik de mensen kennen. En ik leerde van de mensen te houden. En dat ik ben herkozen, is iets wat ik erg waardeerde. Ik wilde mijn talent inzetten voor de gemeen schap, ik vind dat elk mens dat hoort te doen.' Hij veroordeelt het scherp dat men sen kritiek hebben vanaf de zijlijn. Zijn boodschap is dat wie het beter weet, zelf de politiek in moet. Oos terbaan heeft ook moeite met men sen die vinden dat Texel onleefbaar wordt. 'Dat kan ik niet begrijpen, dat vind ik zo'n flauwekul. Wie dat zegt weet niet hoe het in andere plaatsen is. Dan klagen ze dat ze moeten wachten bij de kassa. Kijk eens rond in Amsterdam-Noord. Ga er drie maanden wonen en dan komen we terug. Verreweg de meeste mensen die hier komen zijn vrolijke, gezellige toeristen.' Zelf voelt hij zich, met 21 jaar op het eiland, al lang geen toerist meer. 'In sommige dingen voelde ik me een Texelaar worden. Ik voel me nu voor driekwart Texelaar. Ik hoor erbij, maar in sommige opzichten zal ik nooit helemaal passen. Er is altijd iets dat niet ver enigbaar is en dat koester ik ook. De naam van deze rubriek past wat dat betreft. Het is anders dan hier geboren en getogen worden. Uit familierelaties kom je bijvoorbeeld nooit. Soms ken ik twee mensen en beide al tien jaar. En dan is het: Weef je dan niet dat hij mijn broer is?' En wie waar woont, daar kom ik ook nooit uit. Maar dat kan ook niemand van me verwachten.' Imme Bakker Het herenteam van volleybalver eniging Tevoko heeft ook in de wedstrijd tegen Madjoe 4 geen lucht gekregen in de strijd om degradatie. Tevoko wist maar één punt mee terug te nemen uit Énkhuizen. De eindstand werd 3-1. Tevoko liep met goed volleybal en veel inzet al snel uit naar een ogen schijnlijk beslissende voorsprong van 14-21. Maar zoals dit seizoen vaker gebeurt, hield deze voor sprong geen stand. De lastige ser vice van Madjoe zorgde voor zoveel onrust, dat Tevoko de set met 25- 22 gewonnen moest geven. Ook in de tweede set begon Tevo ko uitstekend. Het blok sloot goed, de pass lag prima en Madjoe had veel last van de service. Met 19-25 leek er een ommekeer te komen, maar Tevoko kon het goede spel niet volhouden. De pass werd min der, waardoor de verrassing uit de aanval werd gehaald. Het lange blok van Madjoe bleek een moeilijk te nemen horde en doordat er steeds meer slordigheden in het spel slopen, liep Tevoko achter de feiten aan. De set eindigde in 25- 18. Hierna was het verzet gebro ken en liep Madjoe freewheelend uit naar een snelle voorsprong van 11-4. Tevoko leek nog even de geest te krijgen, maar de overtui ging ontbrak. De laatste set ging met 25-21 naar Madjoe. Door dit resultaat blijft het span nend onderaan de ranglijst. Stand: 8. The Serve 15-26, 9. Tevoko 16- 25, 10. Reflection 12-23, 11. ODIN 15-17, 12. Dinto 14-16. Uitslagen andere teams: Tevoko D4-Tevoko D3 0-4 Tevoko MC1 -Tevoko MC2 3-0 Wham Wham D2-Tevoko D2 3-1 Wieringen MC1-Tevoko MC2 0-3 VCJ 94 MX1 -Tevoko MC1 0-3 Zondag 20 en zondag 27 tebruari - 14.00 uur Texels Eenakter Festival Gedurende een pro gramma van 4 uur ziet u 7 verschillende eenakters 7sketches cabaret programma's van min. 8 max. 30 minuten. 14.00 - 18.00 uur. Entree €10,00 in de voorverkoop €8,00 bij Nauta Boek en Klif 12 Vrijdag 25 februari - 20.30 uur - Cabaret Vincent Bijlo met "Verlicht" Geëngageerd en uitermate scherpe observaties. Entree €16,00 (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 26 februari - 19.00 u. - Diner Cabaret Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een afwis selend en gezellig cabaretprogramma. 4-gangendiner inclusief de show €49,00 (evt. kindermenu €24.75). MUSIC ClUS 2010 KINDERTHEATER DINER CABARET 17 februari 2011 Huishoudbeurs m Kind Geniet mee van diverse artiesten, leuke aanbiedingen H N°"- en vooral veel shoppen! Dit is het vriendinnenfeest I van Nederland. Er zijn 450 standhouders, dus de dag I Prijs perpersoon€32,50. Indtouring ca rvervoer, er en bootkcsten. Opstappen in Den Helder is mogelijk. I Steeds meer vrouwen gaan mountainbiken. Het was onder meer te zien tijdens SuperSun- day, de monstertocht waarbij liefst 45 dames aan de start ver schenen. Dan is het wel mak kelijk als je zelf een lekke band kunt repareren. Twee groepen vrouwen volgden vorige week een minicursus fietsonderhoud en techniek bij Bets Fietsen in Oudeschild. Het animo was groot. Fietsenmaker John Betsema kwam op het idee om de cursus te organiseren. De twee avonden waren in korte tijd vol. De dames brachten hun eigen fiets mee en kregen instructie over het verwis selen van banden, controle van vitale onderdelen en tips voor het onderhoud. 'Ik fiets al lang, maar heb me nooit zo in de techniek verdiept. Dit is echt hartstikke leuk en nuttig. Ik weet nu tenminste waar ik op moet letten', aldus een van de deelneemsters. Volgens Betsema durven veel vrouwen niets aan hun fiets te doen uit angst om het verkeerd te doen. 'Ze zijn veel te bang dat ze het niet goed doen of dat ze het wiel er niet meer in krijgen. Nu hebben ze gezien dat het niet zo moeilijk is en dat je er zelf veel aan kunt doen om je fiets knap te hou den. Bovendien is het erg handig als je lek rijdt en het zelf kunt oplossen.' Texelse fietssters die ook willen deelnemen aan een onderhoudscursus bij Bets Fiet sen, kunnen zich opgeven. Bij tien deelnemers wordt een nieuwe onderhoudsavond georganiseerd. 'We willen in de toekomst vaker clinics en cursussen houden. Ook voor andere doelgroepen en over andere onderwerpen', aldus John Betsema. Compliment Maandagmiddag meldden moun- tainbikers en SuperSunday-dames Marianne Vermuë en Tiny Betse ma zich op de redactie, sprekend namens een grote groep Texelse mountainbiksters. 'We willen de "Johnny's" (John Betsema en John Daalder), Kees Vermuë en Henri van Maldegem een groot compliment geven. Zij hebben van de herfst het initiatief genomen voor de Lady's Ride en zijn elke zondagmorgen met een grote groep vrouwen over het eiland gaan fietsen. Daardoor zijn wij enthousiast geworden en heb ben wij nu voor het eerst aan de SuperSunday meegedaan. Een prachtig evenement en een erva ring die we voor geen goud had den willen missen.' Kampioenschap boscrossen Atletiekvereniging Texel houdt zondag 20 februari het open Texels crosskampioenschap. De wedstrijd, die voor de 27ste keer wordt gehouden, wordt gestreden rond de Heidvlakweg. Het parcours voert geheel over bospaden en is dus op spikes te lopen. De jeugd gaat om 11.00 uur van start en strijdt in twee leeftijds categorieën, jongens en meisjes tot en met 9 jaar en jongens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar. De eerste categorie loopt een ron de van bijna 900 meter met aardig wat klimwerk, de oudere jeugd loopt deze ronde twee maal. Direct na het aankomen van de laatste loper worden de prijzen uitgereikt met aansluitend de seizoensprij- zen. Hierna, rond 11.30 uur, gaan de andere lopers van start. De jeugd van 13 tot en met 16 jaar loopt ruim 2100 meter met een flinke klim. De dames lopen deze ronde drie keer, de heren vier keer. Recre anten kunnen kiezen uit een, twee of drie ronden. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg, waar ook de prijsuitreiking plaats vindt. Voor meer informatie: www. avtexel.nl. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK CEHANOICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 e-mail: info@texeltouis.nl telefoon:+31(0)222-315555 www.texeltours.nl 'NO STRINGS ATTACKED Rön-ii-Uffeint hom&Sie iitttAafnors KukÜM* lxl Au Uk- Rüiftrt+'ï IGULLIVERS TRAVELS '3D THE TOURIST Mrl ij j Johnny ftrpp A .joint YOGI BEER 3D NL O Nederlands aasprokon «ntntaDcriim in 3D Zi.mn.wti 11.00 16-00. Zo.dl 16.00 ALPHA 8- OMEGA 30 NL Q iVedti-fwiifc aejprok+n a/ii/rwiiefilnn in 3D Za Lm wo 13.45 GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 W WW.C( N EM ATEXf L NL Brengt u thuis! Tel. 0222-315555

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13