TEXELSE 5 COURANT Lindeboom vice-voorzitter ACOM Prof. dr. Han Lindeboom uit Den Burg, directielid van IMA- RES (onderdeel van Wagenin- gen UR), is voor de periode 2011-2013 benoemd tot vice- voorzitter van ACOM, het Raadgevend Comité van ICES (International Council for the Exploration of the Sea). Als portfolio heeft hij het ecosy steem. Na een anoniem nominatieproces heeft ACOM eind december 2010 drie sterke kandidaten genomi neerd voor de vacature van vice- voorzitter, als opvolger van Mark Tasker. Naast Han Lindeboom waren dat Henn Ojaveer uit Est land en Leif Nottestad uit Noor wegen. Nadat de laatste twee zich hadden teruggetrokken, is Wat ik zeggen wou Landschap Sommige mensen vinden het over bodige noodzakelijk. De doorsnee mens is tevreden met De Hogeberg. Het is er veelal rustig, De atmosfeer is er vaak wonderschoon. Omdat dit glooiende landschap, in een IJstijd ontstaan, al zo oud is, kun je er met ontzag naar kijken en het ervaren. Te vergelijken met de zee of bergen. Dit gebied is vroeger veel uitgestrekter geweest. Door de steeds grotere invloed van de mens is er aan opper vlakte een restant van over. Het woord reservaat zegt veel: het laat ste en enige. Een van de eigenaars, Staatsbosbeheer, zag dat in de jaren 60 van vorige eeuw. Zij pleitte voor behoud en herstel van het land schap en zag bebouwing in principe als ongewenst. Gelukkigerwijs is het gebied sindsdien niet al te veel ver anderd. Er was de dreiging van meer holle weggetjes, verplaatsing van kolken, het verknoeien van Het Dool hof en dergelijke, maar een deel van de bevolking protesteerde en het ging niet door. De kern van de meningen was: het is goed zoals het is. Maar de tijd gaat door. Er worden drie villa's in het gebied gebouwd. Twee zelfs boven op de Hogeberg. Veel te hoge gebouwen als bekro ning van dit landschap. Hoe is het mogelijk. In onze ogen had het een picknicktafel voor een ieder moeten zijn. Een goed bericht is dat de schapenboeren financieel geholpen worden om hun beroep te kunnen uitoefenen, want schapen passen hier wonderwel. Oudeschilder en toerist nemen nogal eens de route over het Skillepaadje. Bij bepaalde wind of zomaar, omdat het leuk rijdt. Je rijdt of loopt langs een natuurge bied, komt tussen bomen door; met andere woorden: het is er mooi. Sommigen zullen de verwaarloosde staat van onderhoud van Brakestein zien. Enige tijd terug stond er in de Texelse Courant een verhaal over het doen herleven van de VOC-tijd in de zogenaamde Gouden Drie- fKVif Vervolgverhaal Door Jaap Klinkers Compass Aflevering 7 De man moet niets van overheid en gezag hebben, dat is duidelijk. En hij is niet onsympathiek. Wat is wijsheid? 'Het kan zijn dat mijn bemanning wat van dat spul overboord gegooid heeft toen de motor kapot ging', begint hij voorzichtig. 'En je wist er zelf niets vanaf?' Maarten voelt dat hij op het goede spoor zit. Vassilis ontwijkt die vraag en her haalt zijn eigen vorige. 'Heb je nog meer van die plakken?' 'Vierhonderd kapitein, ik heb er vierhonderd gejut! Hoeveel heb je er overboord gegooid?' 'Op één na duizend', hoort hij de zeeman zachtjes mompelen. 'Mag ik eens zien wat je hebt?' 'Wel duizend, tjonge jonge. Dan zal de rest wel op de Viiehors liggen. Nog verder van Amsterdam. Nou, kom maar eens mee dan. We moe ten naar buiten.' Maarten neemt hem mee achter de woning. In een hoek van het erf ligt iets, afgedekt met zwart landbouw plastic, op z'n plaats gehouden door een paar houten pallets. Hij haalt een pallet weg, trekt aan het plastic en daar ziet Vassilis het spul liggen dat buiten Bilbao in de Com pass geladen werd. 'Gezien?' Snel wordt de stapel weer afgedekt. 'Nog maar een bak kie thee?' Maarten is benieuwd wat de kapitein zal zeggen. Terug in de blokhut begint Vassilis. 'Maarten wat moet je voor dat spul hebben? Hoeveel moet het opbrengen?' Hij heeft een plan. Hij wil zaken doen. Toen Maarten Amsterdam noemde waar ze gek zouden zijn op die hasj, dacht Vassilis meteen aan zijn neef Dimitri. Dimitri, de zoon van zijn broer. Jaren geleden met een mooie blonde Hollandse meid naar Nederland vertrokken. Naar Amsterdam. Anita was met vakantie op Kos, ontmoette Dimitri. Het klassieke verhaal. Hij reisde haar achterna naar Amsterdam. Vond werk en bleef bij haar wonen. Nu al meer dan acht jaar. Afgelopen jaren is hij twee maal bij hen op bezoek geweest toen hij in Rotterdam moest lossen. Was bei de malen heel gezellig. Dimitri vond het prachtig, zijn oom de zeeman. En Anita had die bezoekjes ook leuk gevonden. Die twee Grieken die samen ouzo dronken en herin neringen ophaalden. Ze verstond er wel niet veel van, maar Dimitri en Vassilis genoten, dus zij ook. 'Wat moet je voor dat spul hebben Maarten?'Hij herhaalt zijn vraag. De jutter zwijgt. Dit gaat wel erg snel. Vassilis heeft geen idee wat Maarten in gedachten heeft. En wat hij met het spul gedaan zou hebben als de 'eigenaar' niet opge doken was. 'Duizend gulden wil ik ervoor hebben, duizend gulden. Vassilis houdt zijn gezicht in de plooi. Dat is meer een soort vin dersloon. En misschien ziet Maar ten het ook wel zo. En, zo te horen kan hij er toch geen kant mee op. 'Is duizend mark ook goed?' Vas silis heeft geen Hollandse guldens in zijn scheepskas die bij pension Zeerust in de kluis ligt. Wel Duitse marken. En ook wel duizend. 'Duizend mark is prima. Daar red den wij ons wel mee op Texel.' Maarten grijnst. Hij is mooi van die herrie af en pakt even lekker wat poen. Ze schudden elkaar de hand, ten teken dat de deal beklonken is. 'Ik ga terug naar De Koog om het te regelen en ik bel je vanavond.' Maarten geeft zijn telefoonnummer en ze nemen afscheid. Vassilis stapt op het brommertje en koerst richting De Koog. Aan de vuurtoren denkt hij helemaal niet meer. Maarten kijkt hem peinzend na. Wat een verhaal. El Kortenhoeven vertelt gedeputeerde Bart Heller van de provincie Noord-Holland over de manier waarop zij thuis energie bespaart. De provinciebestuurder ontmoette vrijdag tijdens zijn bezoek aan Texel op landgoed De Bonte Belevenis bij Den Hoorn meerdere Texelaars die momenteel meedoen aan de Energiebespaarstrijd. (Foto Jeroen van Hettum) Op de rotonde Emmalaan bij Den Burg stonden zondagavond weer schapen. Onbekenden hadden van vaten twee volwassen schapen en een lam gefabriceerd door er poten en een kop aan te maken. De nieuwe schapen leken daardoor goed op de stenen schapen die het college recent heeft laten weghalen. Het is nog niet bekend wat de gemeente, die vorige week al werd verrast met een clandestien geplaatst stenen schaap in de voortuin van het gemeentehuis, met de alternatieve schapen gaat doen. ifok Jemen van Hettum) Lindeboom eind januari 2011 met alleen voorstemmen verkozen. Alle bij ICES aangesloten landen, met uitzondering van Litouwen, hebben gestemd en er zijn 19 voorkeursstemmen uitgebracht op Lindeboom. Voor de benoe ming waren 11 positieve stem men nodig. ICES heeft de adviserende bevoegdheid gedelegeerd aan het Raadgevend Comité ACOM. Dit is het enige bevoegde orgaan om wetenschappelijk advies te geven over het beheer van kust en mariene hulpbronnen en eco systemen. ACOM ontwerpt stra tegieën en procedures en levert een bijdrage aan wetenschappe- lijk-strategische discussies over onderzoekbehoeften. Lindeboom is vereerd met zijn benoeming. Hij is al meer dan dertig jaar betrokken bij marien ecologisch onderzoek en het effect van menselijke handelin gen, zoals visserij en windmolen parken, op het mariene ecosy steem. Hij is voorstander van een heldere eenduidige benadering met oog voor zowel de ecologische natuur waarden van de zee als voor de visserij. Een gebiedsgerichte aan pak lijkt hem daarbij de meest werkbare oplossing. Hij wil zich sterk maken voor goed weten schappelijk onderbouwde advie zen over de benadering van het ecosysteem en beschermde gebieden en over ecologisch ver antwoorde optimalisatie van visopbrengsten. hoek: Maritiem en Juttersmuseum - de Schans - Brakestein. Water ver voeren in bootjes in de Skilsloot, toeristen erbij, enzovoorts. Voor velen totaal ongewenst en zelfs belachelijk. Toch heeft dit blijkbaar een leven; niet bij de bevolking, maar bij projectontwikkelaars, want men heeft dit gebied echt op het oog. Men wil Brakestein als toeris tisch informatiepunt, horecagelegen heid, logiesverstrekker, theeschen- kerij, zelfs aanlegsteigers voor bootjes in een uitgebaggerde Skil sloot. Twee nieuwe wandelpaden. Dat Brakestein een restauratiebeurt verdient begrijpen wij, maar dat dit mooie gebied aangepast zou moe ten worden aan de toeristenindu strie, met zijn drukte, vlaggen, bor den, parkeren, activiteiten en dingen, is voor ons onverteerbaar. Klein schalig, zal men zeggen. Er zijn ook mensen die van rust en ruimte hou den. Informatie is al overal. Behoud en koester de nog unieke plaatsen en houd op die te vernielen om voor gewin te exploiteren. Namens Landschapszorg, Siem Hemelrijk. Vlam in de pan bij woonhuis De brandweer heeft zaterdag avond een woonhuis aan de Beatrixlaan in Den Burg geïn specteerd, nadat de vlam in de pan was geslagen. De bewoners wisten de pan zelf buiten te zetten, waarbij de man aan zijn handen gewond raakte. Daarna wachtten ze buiten (er was rookontwikkeling in de woning) met hun kinderen totdat de brandweer er was. De bewoners werden vervolgens opgevangen bij de buren waar personeel van de ambulance bekeek of alles verder in orde was en de handen van de man verzorgde. Na inspectie door de brandweer, die aanvankelijk voor een buiten- brand was gewaarschuwd, kon den de bewoners terug naar hun huis. Dames Tevoko kunnen niet winnen Dat het een lastige wedstrijd zou worden was vooraf bekend, maar de manier waarop het damesteam van volleybalvereni ging Tevoko de wedstrijd uit handen gaf, dient het zichzelf aan te rekenen. Met 3-1 werd het door Madjoe 2 uit Enkhuizen naar huis gestuurd. De eerste set werd aan beide kan ten goed volleybal gespeeld en ging de score gelijk op. Toch wer den de lange ralleys in het voordeel van Madjoe beslist. Ondanks goed spel van Tevoko was de voor sprong niet meer in te halen en won Madjoe met 25-23. In de tweede set kwam Tevoko beter in het spel en scoorde punt na punt met snelle aanvallen over links. Ook werden vele aanvallen van Madjoe geblokkeerd en Tevo ko pakte de set met 17-25. In de derde set werd op dezelfde manier verder gespeeld en kwam Tevoko makkelijk tot scoren. Tot de machi ne bij 12-18 begon te haperen door een lastige service van Madjoe. De tegenstander scoorde tien punten op rij, waardoor Tevoko uit balans raakte en de set met 25-23 verloor. Daarna leek het of Tevoko de moed opgaf. Bij vlagen werd nog redelijk volleybal gespeeld, maar de wed strijd kon voor Tevoko niet snel genoeg voorbij zijn. De vierde set ging nog met 25-17 naar Madjoe. Door deze nederlaag is de voor sprong van Tevoko op de nummer twee geslonken naar zes punten. Stand: 1.Tevoko 16-65, 2. Odin 15-54, 3. Madjoe 1 16-49. 'Zelfs in Nieuw Zeeland worden onze Texelse schapen hogelijk gewaardeerd', meldt Ed Eelman, die er op golfvakantie is. 'Dit bord kwamen we tegen op de weg van Napier naar Wellington in de buurt van Waipukurau.' toEdE*™»» Gerard en Stefan Hooijschuur van het Bikkelement in De Cocksdorp serveerden donderdag erwtensoep en een drankje aan de arbeiders die aan de vernieuwing van de riolering in de Kikkertstraat werken. Adjunct-directeur Anton Hurkens van Ecomare toonde gedeputeerde Bart Heller van de provincie Noord-Holland en wethouder Eric Hercu les vrijdagmiddag één van de nieuwe zeehondenbassins in aanbouw op het buitenterrein. De gedeputeerde bracht een bezoek aan Eco mare om bijgepraat te worden over de ontwikkeling van een lespro gramma over duurzaamheid voor de basisscholen. (Foto Jemen van Hettum) DINSDAG 15 FEBRUARI 2011 Valse facturen Er zijn valse facturen in omloop van het bedrijf Global Trade Control. Het bedrijf verstuurt faxen die eruit zien als rekeningen voor naams vermelding op een website, maar het zijn aanbiedingen. Wie tekent, verklaart zich bereid de komende twee jaar elke maand €97,- aan Global Trade Control te betalen. Op internet wordt gewaarschuwd de facturen niet te tekenen. Programma zaalvoetbal Woensdag 16 februari 17.45 SVO D1 -RAB D1 SVO 18.30 Koog D1-Sport D1 Koog 19.20 Klif/S 5-ZDH 1 H'dijk 20.15 Klif/S 7-RAB 7 Bakker 21.05 Texel 4-Mantje 4 Bakker Zaaldienst: Mantje Donderdag 17 februari 18.15 Sport E1 -Klif/S E1 Sport 19.00 SVO 2-Klif/S 3 Vonk 19.50 SVO 1-RAB 5 Vonk Zaaldienst: AB Bouwmaterialen Vrijdag 18 februari 19.20 Texel 1-Marlène 3 Bakker 20.15 RAB 3-RAB 1 Kuipers 21.05 Mantje 3-Klif/S 1 Arnout 21.55 Texel 3-Texel 2 H'dijk Zaaldienst: Klif/Steenenplaats Uitslagen: E-jeugd: RAB Bouw E1-Sport 2000 E1 2- 3, Klif/Steen E1-Sport 2000 E2 7-3. D- jeugd: Koog D1-Mantje D1 2-11, Sport 2000 D1-Mantje D2 3-8. C-jeugd: Mantje C1-ZDH C1 11-0. Tweede klasse: ZDH 1- Mantje 4 7-2, Klif/Steen 5-Klif/Steen 8 11- 1, Texel 5-Krim 5 3-6, Klif/Steen 3-Klif/ Steen 6 8-6, Klif/Steen 4-RAB Bouw 7 2- 10. Eerste klasse: Koog 2-Klif/Steen 2 8-5, Mantje 2-RAB Bouw 3 0-5, Texel 3-Mantje 3 6-5, Oosterend 1-Sport 2000 2 4-5. Hoofdklasse: RAB Bouw 1-Mantje 1 7-0, Sport 2000 1-Texel 2 4-4, Klif/Steen 1- Koog 1 4-3. Overige: Klif/Steen da1-RTC 72 da2 4-2. G-team verliest koppositie Het G-team heeft zaterdag in Opmeer met 3-1 van HOSV ver loren en moest daardoor de koppositie afstaan aan de tegenstander. De Texelaars brachten een ruime selectie op de been. Alleen Kevin Weldam ontbrak, terwijl Jan Frans Haveman en Mark Stolwijk bij de tegenstander meespeelden. In overleg met HOSV werd besloten de doeltjes vlak buiten het straf schopgebied te zetten, waardoor met elf tegen elf op een bijna heel veld werd gespeeld. Normaal spelen G-teams in de breedte van een half veld. Al snel bleek dat HOSV, dat op de tweede plaats stond, een sterk team had, met een prima keeper, die bijna onpasseerbaar was. Halverwege de eerste helft kwam de thuisploeg op voorsprong, toen de bal uit een corner via de schouder van verdediger Erik Jonker in het Texelse doel ver dween. Even later lette Jos Bakker even niet op en profiteerde de spits van HOSV door de bal vanaf vijf tien meter hard en laag langs keeper Peter Breuer te schieten. Even later kreeg Texel'94 de eni ge serieuze kans van de eerste helft. Mitchell Kampstra gaf een voorzet, die door meerdere spe lers werd gemist. Paul Bakker was wel attent, maar zijn schot werd gekeerd door de keeper. Na een verwarmende kop thee ging Texel'94 met de wind in de rug op jacht naar de aansluitings treffer. Die viel na tien minuten, toen de keeper een schot van Simon Kramer onvoldoende onder controle kreeg en Paul Bakker hard raak schoot. Niet veel later leek Bakker ook de gelijkmaker te scoren, maar toen hij wilde uithalen, hobbelde de bal van zijn voet. Aarzelend ingrijpen van Jos Bak ker leidde tot de derde treffer van de thuisploeg. Peter Breuer kon de bal nog toucheren, maar niet meer tegenhouden. Daarmee was de wedstrijd gespeeld. Zaterdag speelt Texel'94 in Bovenkarspel de eerder afgelaste wedstrijd tegen KGB, dat onder aan staat.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5