TEXELSE 9 COURANT Buffelen door de prut tijdens SuperSunday Kopje onder en toch barre rit voltooien DINSDAG 15 FEBRUARI 2011 Zo'n 300 mountainbikers voer den zondag tijdens Super Sun day hun strijd tegen de elemen ten. Nadat ze met een oorverdovende knal bij het gemeentehuis op weg werden geschoten door clubvoorzitter Leo Timmers reden ze een tocht over het eiland, over weilanden, langs sloten, over hekken, door de duinen en over het strand. Een zware tocht, waarbij ruim 200 rijders de eindstreep in de Zilvermeeuw haalden. SuperSunday groeit snel. Vorig jaar nog 170 deelnemers, dit jaar al rond de 300. Onder hen 112 rijders van de overkant die het ATB-evenement hebben ontdekt. Vooral mannen, maar steeds meer vrouwen (45). Deelnemers in leef tijd variërend van 14 tot 75 jaar, groot klein, dik en dun, mountain- biken - populairder dan ooit - groeit uit tot een volkssport. Ongekende drukte dus zondag morgen vroeg bij het raadhuis, waar elke 90 seconden een groep fietsers, elk met een eigen voor rijder, vertrok. Een startprocedure waarbij Hans van Maldegem, één van de vijftig vrijwilligers, de rij ders naar één van de twee start- vlakken geleidde, om daarna rich ting Hogeberg te koersen. De snelste groepen voorop, waarbij aansluitend voor elke rijder een aangepast tempo werd gereden. De weergoden werkten mee. Het was droog en aanvankelijk stond er weinig wind. Wel kwam 's mor gens mist opzetten, wat het zicht beperkte langs het bijzondere tra ject door polders, over en langs dijkjes, over akkers, weilanden, akkers, door bos, duinen, strand en wat al niet meer. Bijzonder punt was de oversteek van de brug bij de molen van Het Noorden, een traject langs De Bollen waar nog nooit was gefietst en vanuit De Eendracht was voor de oversteek naar polder Eierland een drijvende brug gefabriceerd. Het trotseren daarvan vergde enige behendig heid en bij Ellen Douma liep het fout af. Ze tuimelde over het rand je en ging met fiets en al kopje onder. Maar vastberaden als ze was, gaf ze niet op. Nadat ze door een ritje over de voormalige vuil- stort bij 't Horntje. Er kon op meerdere plekken worden bijge tankt, zoals bij de familie Rikken- berg en bij De Lugt in Eierland en op Alexanderhoeve in de PH-pol- der. Ook voor dit onderdeel ver dient de organisaties een pluim. De catering, verzorgd door een vrijwilliger Jan-Nico van der Ploeg uit het water was gevist, naar huis was gebracht, had gedoucht en omgekleed, maakte ze bij de fami lie De Lugt haar rentree, waarna haar prestatie tijdens het nuttigen van snert en andere versnaperin gen tijdens het vijfde blok in eind station De Zilvermeeuw mythische proporties aannam. Maar voor het zover was, moest door de honderden deelnemers aan deze pittige editie van Super Sunday het nodige worden afge- ploeterd. De regen van de afgelo pen dagen had kleiige akkers zompig gemaakt, waardoor ban den diep wegzakten in de modder en de draaiende delen door mod der en andere strop werden geteis terd. Zoals op het stukje langs de Zaandammerdijk over het land van Wim Piet Roeper, maar ook de rit dwars door Waalenburg. Ook tij dens de lange rit over het strand, vanaf Bertusnol tot paal 15 moes ten reserves diep worden aange sproken, vooral doordat over het nu en dan mulle strand tegen wind in moest worden gereden. flinke groep vrijwilligers, had gezorgd dat er een overvloed was aan warme en koude dranken en andere verversingen om de geterg de lichamen te laten aansterken. Hier en daar deed zich materiaal- pech voor of werd lek gereden. Hulp was meestal nabij. Hier en daar gingen rijders onderuit, maar ze vielen zacht in de prut en de EHBO'ers die paraat waren hoef den niet in actie te komen. Rijders die er gaandeweg de rit doorheen kwamen te zitten, stapten tijdig uit, maar ruim tweederde van het gezelschap ging door tot de Zil vermeeuw. Bijzonder ritje liep over het erf van Werner Dros aan de Rozendijk, onder meer over een dijkje en over een modderig pad langs de sloot. Eén overkantse rijder tuimelde in de pikzwarte sloot en kwam besmeurd weer boven. Hilariteit ontstond toen bleek dat hij duiker van beroep was. Een stuk dat door vrijwel iedereen als 'zwaar' werd ervaren, was de rit omhoog naar het puntje van de Hogeberg. Niet over bestaande paden, maar door het land van de familie Bak ker. John Betsema van de organisatie mag uit de enthousiaste e-mailtjes die hij ook van overkantse deelne mers kreeg afleiden dat ook van die kant van het Marsdiep Super Sunday als een succes is erva- Tekst: Gerard Timmerman Foto's: Frans Hopman, Texelphoto en Jeroen van Hattum polder Eierland. Star van boerderij De Oorsprong voerde de deelnemers ook door de ging niet alleen over het dorpen, zoals hier in Oosterend Ter lering en vermaak had de orga nisatie bijzonderheden inge bouwd. Zoals een rit door de koei- Bijkomen tijdens de schuur van Rikkenberg aan de Postweg versnaperingen klaar stonden. Er was ook een warmtekanon drinken, fruit enstal van de familie van der Star van De Oorsprong. Ook was er geplaatst, zodat deelnemers konden opwarmen Het Eierlandse Kanaal moest worden overgestoken via een geïmproviseerde brug die IVerner Dros had aangelegd. Ellen Douma had pech en ging kopje onder kanaal, waarna ze de tocht tijdelijk moest staken. Ze liet zich echter niet kennen haakte in het derde blok weer aan om verder te fietsen Fietsen door de natuur in polder Waalenburg. De deelnemers mochten daar fietsen op plekken die normaliter gesloten blijven. Even op afgelegd komen nabij De Waal nadat een pittige stuk door nat Theo Boom wordt op het dijkje van Alexanderhoeve gade geslagen door Jolanda Jaap Dijker en Harry Blauw van de materiaalwagen helpen Heerwaarden en Willeke Ellen van het Rode Kruis. deelnemer aan een nieuwe achterband zodat hij verder kan fietsen De deelnemers startten in groepen bij het gemeentehuis aan de Emmalaan. Leo Timmers. voorzitter van Wielersport Texel (de fusieclub), gaf het startschot. Dat dusdanig luidde knal dat in ieder geval heel Den Burg ervan verwittigd werd dat de eerste groep vertrokken '?C--i Fietsen over het vlakke land in polder Eierland. Fietsen bij het gemaal van de de molen van Het Noorden.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9