TEXELSE 11 COURANT Vissers TX29 verontwaardigd over afsluiting Natura 2000: 'Rust voor bodemleven Noordzee' 'Heel vreemd daar foto's van oma Boon te zien hangen' 'Bodemberoering juist goed voor de visstand' VRIJDAG 18 FEBRUARI 2011 visserman, die vorig jaar de firma aan zijn zoons heeft overgedaan, worden de vissers ten onrechte afgeschilderd als boeven en zetten milieuorganisaties het publiek op het verkeerde been. 'Er wordt totaal niet naar de visserman geluisterd. Een zware storm doet de zeebodem meer kwaad dan de visserij.' Volgens de bemanning kloppen de onderzoeksmethodes niet en is er veel meer vis dan de biologen beweren. Bovendien is er nog een bedreiging bijgekomen, aldus Mar co Drijver. 'Doordat onze quota steeds kleiner werden, ging de handel zoeken naar alternatieven. Kweekvis, zoals pegasius. Die wordt geïmporteerd uit Vietnam of andere goedkope landen en naar Europa gevlogen. Of dat nou duur zaam is? De schol die wij vangen smaakt beter en is puur natuur. Echte scharrelvis.' Het instellen van beschermde gebieden op de Noordzee gebeurt in het kader van Natura 2000. Dat is de benaming van een Europees netwerk van natuurgebieden, waarin belang rijke flora en fauna voorkomen. Verreweg de meeste gebieden bevinden zich op het land. Op zee is inmiddels de Noordzee kustzone, een strook van Petten tot Schiermonnikoog, al aange wezen. Op de diepere Noordzee staan drie gebieden nog op de nominatie. 'Het is absoluut niet de bedoeling om vissers te pesten', zegt prof. dr. Han Lindeboom van IMARES Wageningen UR desgevraagd. Het instituut, dat ook een vestiging heeft aan 't Horntje, speelt een adviserende rol. 'Waar het om gaat, is de instandhouding van onder waterplanten en bodemdieren; een natuurlijke biodiversiteit. De visserij heeft daar ontegenzeggelijk effect op. Sommige gebieden vragen om ecologische redenen om sluiting, bijvoorbeeld waar kwetsbare schelpbanken zijn. In andere gebie den blijft visserij natuurlijk mogelijk. Het hangt echter ook van de vis sers zelf af: gebruiken ze bijvoor beeld technieken die geen schade toebrengen.' De stelling dat bodemberoering juist gunstig is voor de visstand, klopt slechts gedeeltelijk, stelt Lindeboom. 'De meningen zijn verdeeld. Het kan best wel goed zijn voor tong en schol, maar niet voor ander leven in zee.' De vangstquota hoeven er volgens Lindeboom niet veel anders door te worden. 'Van mij mogen de vissers net zoveel tong en schol blijven vangen.' Voor de Noordzeekustzone (tot 20 meter diepte) wordt een beheers plan opgesteld door een zoge naamde 'regiegroep', waarin de visserijsector, natuurorganisaties, wetenschap en overheid zitting hebben. In gezamenlijk overleg moeten zij maatregelen afspreken (VIBEG, Visserijmaatregelen in Beschermde Gebieden). Het con cept akkoord werd begin februari in Harlingen gepresenteerd aan de Nederlandse beroepsvissers. Gezien de commotie heeft de vis serijsector het akkoord nog niet ondertekend. Vooral de garnalen- vissers, die in de kustzone actief zijn, voelen zich zwaar gedupeerd. 'Niet bedoeling vissers te pesten' Toch is het de bedoeling dat Neder land voor de zomer van 2011 een voorstel doet aan de Europese Commissie, die het uiteindelijke besluit zal nemen. Verder op de Noordzee worden later mogelijk nog drie gebieden aangewezen: de Doggersbank, de Klaverbank en het Friese Front. 'Vissen met pulskor nu nog risico' Op de open Noordzee, waar de TX 29 en de andere grote Texelse kot ters vissen, staan drie gebieden op de nominatie te worden beschermd, waaronder de bekende Doggers- bank. Daarnaast zijn voor meerde re plekken vergunningen aange vraagd voor de plaatsing van windmolens. Het afsluitingsbeleid is tevens gericht op de kustzone, waar onder andere de Texelse gar- nalenvissers hun brood verdienen. Volgens de nieuwe plannen gaat tien procent van de kustzone hele maal dicht, daarboven wordt 15 procent gesloten voor bodembe- roerende visserij en nog eens 20 procent voor de visserij met wek kerkettingen. 'In de publiciteit worden de kust zone en de rest van de Noordzee door elkaar gehaald', zegt Maarten Drijver, voorzitter van de Texelse visserijcoöperatie CIV. 'De kustzo ne is het hele gebied langs de kust tot 20 meter diepte. Dat is onge veer tot drie mijl uit de kust. Veel garnalenvissers halen hier 100 pro cent van hun inkomsten vandaan en hebben geen mogelijkheid om naar andere wateren uit te wijken.' Drijver bevestigt dat de sumwing in de beschermde gebieden niet wordt toegestaan, omdat dit vis tuig van wekkers is voorzien. 'De pulskor mag wél. Maar binnen Europa wordt daarvoor alleen een tijdelijke ontheffing gegeven. Die geldt telkens voor een jaar. In 2013 wordt de definitieve ontheffing ver wacht. Sommige vissers nemen het risico, maar het kan best zijn dat ie straks toch verboden wordt.' CycloMedia rijdt op Texel Het bedrijf CycloMedia uit Waar denburg rijdt sinds dinsdag weer over het eiland om in opdracht van de gemeente foto's te maken. CycloMedia rijdt in een opvallende auto met op het dak een camera waarmee 360 graden panoramafo to's gemaakt worden. De gemeente gebruikt de foto's voor inventarisatie van de buiten ruimte, afhandeling van vergun ningaanvragen, taxaties, openbare orde en veiligheid en het beant woorden van vragen van burgers. De foto's worden volgens de gemeente uitsluitend binnen de publieke taken van de overheid gebruikt. De opvallende auto rijdt over alle openbare wegen en fietspaden. Het bedrijf brengt al jaren voor de meeste gemeenten in Nederland systematisch en grootschalig de omgeving in beeld. ten.' Het bezoek leidde tot een typisch Georgisch samenzijn, met muziek, eten en drank. Boon en zijn vrouw kregen wijn mee en grond, om uit te strooien op de begraaf plaats op de Hogeberg. In Manglesi vertelde Gueja dat ze graag zou zien dat de collectie van haar vader bij elkaar blijft, liefst in Tbilisi, zodat hij beter toegankelijk is voor toeristen en grotere groe pen. 'Het is een beetje onzeker hoe dat nu verder moet', vertelt Boon. 'Het is natuurlijk niet alleen maar een kwestie van geld. Als je een museum wilt, moet daar ook een plan aan hangen, een onderne mersvisie. En misschien is het wel beter om de collectie onder te brengen bij een bestaand, groter museum. Want het zou natuurlijk jammer zijn als zo'n historisch waardevolle collectie uit elkaar zou vallen. En de herinnering moet wel blijven bestaan.' Mensen die idee- en hebben over hoe en wat, kun nen contact met Boon opnemen. Dat kan het beste via e-mailadres willem@boon.pro. Gweja Artimidze toont de collectie ven haar vader Sumwing niet De vissers menen dat de beste visgronden nu afhandig worden gemaakt, terwijl ze door de komst van windmolenparken op zee ook al goede stekkies moeten inleve ren. Bovendien zullen veel Engelse vissers naar de overblijvende bestekken uitwijken als de popu laire Doggersbank wordt beschermd. 'Straks zitten we met z'n allen op een postzegel', gromt broer John Drijver. 'En de gesloten gebieden worden van die dooie akkers.' De TX29 is reeds overgestapt op een innovatieve techniek, de Texel se sumwing, maar volgens Marco Drijver kan hij desondanks met dit 'zwevende' vistuig niet terecht in de straks beschermde gebieden. 'Er zitten wekkers aan het tuig, al zijn het niet zulke zware. In de loop der jaren zijn we steeds lichter gaan vissen. De sumwing is uit eigen zak betaald. Een hele verbe tering, maar kennelijk is het nog niet goed genoeg. Ik wil best over stappen op de pulskor, heb al ver gunning aangevraagd. Maar offici eel is het nog niet. Voorlopig krijg je alleen de eerste drie jaar onthef fing. Daar kan ik niet op investe ren.' Tekst: Frans Hopman Hoptext Hoewel het al meerdere malen ter sprake kwam en hij heel wat reizen maakte, was Willem Boon uit Den Hoom nog niet eerder in Georgië geweest. Maar dit jaar kwam het er toch van. In Georgië vond hij een stukje Texel dat wel licht de moeite van het bewaren waard is. Als kleinzoon van Cornelia Boon- Verberg is de verbinding tussen Wil lem Boon en Georgië snel gelegd. Zijn grootmoeder stond tijdens en na de Russenoorlog in 1945 bekend als de 'moeder der Georgiërs'. Ze was een bescheiden, maar gedreven vrouw, die erg overtuigend kon zijn. Zelf vertelde ze niet veel of vaak over haar daden in de oorlog, waardoor het voor Willem ook allemaal wat mystiek bleef, hoewel hij zich wel mensen kon herinneren die in de jaren na de oorlog op bezoek kwa men. En natuurlijk kende hij de ver halen uit de tweede hand. 'Maar pas in Georgië hoorde ik wat ze nu eigenlijk had gedaan. Ze vertelden daar hoe oma Boon indertijd huis aan huis de deuren langs was gegaan om de mensen op het hart te drukken voor de Georgiërs te zor gen.' Het lag dus voor de hand dat Boon, die er met zijn vrouw Monika regelmatig op uittrekt, een keer in Collectie Artemidze het bewaren waard Georgië zou gaan kijken. 'We heb ben de reis wel eens eerder willen maken, maar stuitten daarbij op veel problemen bij de grens. Dat bete kende soms duizenden kilometers omrijden, omdat het allemaal militair gebied was. Daarom is het nog niet eerder gebeurd.' Een nieuwe gelegenheid deed zich voor toen de Landcruiserclub, waar Boon lid van is, een tocht naar Armenië organiseerde. 'Het was rond die tijd dat ik in de Texelse Cou rant een stukje las dat Artemidze, één van de leiders van de opstand, was overleden. Zijn dochter Gueja zou van zijn huis een museum heb ben gemaakt, waar herinneringen aan Texel levend worden gehouden. Dat was voor mij reden om bij de organisatie van de tocht naar Arme nië te vragen of we niet ook een weekje door Georgië konden rijden. Wellicht zouden ze me zelfs kunnen helpen in contact te komen met Gueja.' Uiteindelijk stemden zeven van de negen deelnemende Land- cruisers met het voorstel in en werd Georgië aan de trip toegevoegd, waar contact werd gelegd met Gue ja Artemidze. 'Dat was heel bijzon der om daar te zijn. Zij ging met ons naar haar ouderlijk huis in Manglisi, een plaats in de buurt van hoofdstad Tbilisi. Daar is een kamer ingericht als een museum voor Texel, met knipsels uit de Texelse Courant, foto's en voorwerpen. Ook hangen er knipsels uit andere kranten, zowel Nederlandse als Georgische, medail les en wapens. Allemaal betrekking hebbend op het 622ste Georgische bataljon en de strijd op Texel. Het was heel vreemd om daar foto's van oma Boon en mijn vader te zien han gen.' Doordat de reis van de Landcruiser club van tevoren was gepland, kon den Boon en zijn vrouw die eerste keer maar kort in Georgië blijven. 'Maar toen we na een paar dagen alweer weg moesten, dachten we allebei: dit is wel erg kort. Daarom besloten we op eigen gelegenheid weer terug te gaan.' Dus na een week in Armenië te hebben rondge reden, keerde het echtpaar terug naar Tbilisi, waar weer contact werd gezocht met Gueja Artemidze. 'Ook wilde ik graag Grisha (Baindurash- wili, red.) zien, de enige oud-strijder die nog in leven is.' Zo kon het gebeuren dat Boon door Gueja Arte midze naar Kaspi werd gebracht, zo'n 45 kilometer buiten Tbilisi. 'Daar was het nog wel even zoeken, maar hij herkende me meteen', zegt Boon. Het ijs was helemaal gebroken toen Monike hem haar ring toonde, die zij nog van oma Boon had gekregen. Het bleek dat Grisha deze zelf nog aan oma Boon had gegeven. 'Grisha was aanvankelijk wel teleurgesteld, omdat hij de laatste keer dat hij op Texel was niemand van de familie heeft ontmoet. Diverse keren vroeg hij "Waar waren jullie?" Maar toen ik vertelde dat wij altijd op een afstand werden gehouden en dat het meer een aangelegenheid was tussen oma Boon, mijn vader en oom Koos, accepteerde hij dat en gaf hij aan het erg fijn te vinden dat wij hem opzoch- De opvarenden van de TX29 'Helena Elizabeth' zijn verbolgen over het voornemen om delen van de Noordzee voor de visserij te sluiten. Dat deze gebieden nog wel toegankelijk blijven voor duurzame technieken, zoals de pulsvisserij, biedt volgens schip per Marco Drijver weinig sou laas. 'Ik zou best willen, maar de pulskor - het vissen met elektri sche schokken - zit nog in de experimentele fase en is maar voor een beperkt aantal vissers haalbaar, ook al omdat slechts 10 procent een vergunning krijgt.' De TX29 gaat wekelijks de zee op en keert elke vrijdag terug naar de haven van Oudeschild. 'Normaal vissen we op schol, maar omdat de prijs momenteel laag is, mikken we ditmaal meer op tong', meldt Drijver. Hét gesprek aan boord betreft echter de naderende afslui ting van visgronden. Zoals vorige week al in de Texelse Courant was te lezen, wil de overheid verschil lende delen van de Noordzee als 'Natura 2000'-gebied bestempe len. De natuur krijgt er voorrang, visserij is niet of slechts gedeelte lijk nog toegestaan. De vissers zetten grote vraagte kens bij dit beleid. Drijver: 'In de praktijk merken we dat het niet werkt. Neem bijvoorbeeld de schol box, een gebied op de Noordzee van Den Helder tot Noord-Dene- marken, ingesteld als kraamkamer (in 1989, red.). Het leek toen geen gek idee, maar de jonge schol trekt er juist weg. Je vindt er op de bodem alleen nog zeesterren en krabben. Wij zijn er van overtuigd dat bodemberoering juist goed is voor de visstand. Er is dan meer voedsel te vinden. Nu niet en dus trekt de platvis weg.' Elders in de Noordzee is de scholstand juist wel goed, aldus Drijver. 'Die is in jaren niet zo goed geweest. Tong is momenteel niet zo best. Maar dat is een golfbeweging. Over drie jaar barst het er weer van.' De TX 29 op volle zee. Straks zitten we met z'n allen op een postzegel'. (Folo Fred Wierlng) Scharrelvis Zijn vader Piet, die in de haven aan boord is gekomen, is het roerend met hem eens. Volgens de oud-

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11