'Het leven proefde hier ongedwongen' TEXELSE 73 COURANT VRIJDAG 18 FEBRUARI 2011 Aangespoeld Wie na één nachtje slapen besluit op Texel te komen wonen, moet wel onder de indruk zijn van het eiland. En dat was Rob Sanders (49), toen hij in 1990 voor het eerst de overtocht met de Molengat maakte. Hier beleeft hij het fulltime vakantiegevoel, ondanks dat hij heel veel werkt. 'In Oss werkte ik als chef-kok van een groot zakenhotel. Ze hadden hele grote lunches, soms met driehonderd zakenmensen tege lijk. Als ik vrij was, werd ik vaak gebeld als er directeuren van grote bedrijven kwamen of als het heel druk was. Ik zei altijd tuurlijk.ik kom eraan. Als ik dan iets met mijn vrouw Heieen had gepland, ging dat niet door. Ik was toen al een workaholic. Toen ik moest kiezen tussen mijn huwelijk en mijn baan, ben ik het rustiger aan gaan doen. Ik ging naar een cateringbedrijf, niet helemaal mijn werk. Daar leerde ik een jongen kennen die in de zomer op Texel ging werken.' Sanders lacht hem vierkant uit. 'Ik zei: naar Texel? Wat moet je op Texel? Als je in het midden van het eiland staat, zie je aan alle kanten zee.Maar de jongen komt met enthousiaste verhalen terug en Sanders en zijn vrouw besluiten een dagje naar Texel te gaan. 'Het was zo mooi, rustig en weids, dat had ik niet verwacht. We besloten een nachtje te blij ven.' De volgende dag gaat Sanders naar het arbeidsbureau, onder de indruk van de Texelse vrijheid en geïrriteerd door tienduizenden stoplichten op het vasteland. 'Hier proefde ik dat het leven ongedwongen was. En ik heb altijd gezeild, van jongs af aan. Mijn vriendjes gingen voetballen, ik had een zeilboot. Dat is een kernpunt in de beslissing geweest, hier kon ik veel zeilen. Ik hou van de vrijheid en het spe len met de elementen.' Hij gaat aan het werk op strand paviljoen Westerslag, Heieen gaat niet mee in zijn impulsiviteit en blijft in hun huis in Oss. 'Ze vond het veel te rigoureus en ze zei met drie maanden ben je weer thuis. Maar ik trok mijn stoute schoenen aan en ben toch gegaan.' Sanders is, na een carrière in strakke keukens met delicate gerechten, helemaal in zijn ele ment op Paal 15. 'Het was een openbaring, een heel ander leven. Ik kwam uit horecabedrijven waarin gepriegeld werd en alles volgens recept werd gedaan, bij De zee is een kernpunt geweest in de beslissing van Rob Sanders Texel te komen. Westerslag lag er zand op de vloer. De hele dag bakte ik kro ketten en frikadellen, ik vond het prachtig. En ik wist niet dat druk zo drük kon zijn.' Op het eiland vindt hij al snel zijn thuis. 'Mensen die je niet kende, behandelde je alsof je ze al jaren kende. Op het strand gingen mensen heel joviaal met elkaar om. Op het strand had ik het vrij- buitersgevoel, ook al werkte ik zes dagen in de week, twaalf uur per dag. En elke avond stappen, iedereen deed dat.' Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texe laar te onderscheiden zijn. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek aange spoeld dit keer: Rob San ders. Op zijn vrije maandagen rijdt hij naar het zuiden, waar hij Heieen elke week enthousiaste verhalen vertelt. Aangestoken door zijn belevenissen, gaat ze eens een paar dagen mee. Direct vindt ze het ook hartstikke leuk. Ze maakt haar werkjaar in Brabant vol, en start het nieuwe seizoen op het Texelse strand bij Paal 17. De caravan waarin Sanders en zijn vrouw wonen is hij binnen drie maanden zat, waarna ze een bungalow huren. Het huis in Bra bant houden ze nog een jaar aan als reddingslijn, welke ze niet nodig blijken te hebben. Er gaat een wereld voor hen open tussen de Texelaars. 'Mensen hebben hier een ander denkpatroon. Als je aan de overkant je auto weg brengt, moét ie om vijf uur klaar zijn. En dan is de auto ook klaar. Hier hoop je dat ie klaar is, en soms wordt dat de volgende dag. Dat is soms irritant, maar ook ongedwongen.' Sanders houdt van ongedwon gen en het eiland past hem als een jas. Zijn vrouw en hij blijven, vestigen zich in De Cocksdorp en werken in de horeca. Sanders werkt vijf jaar op Westerslag en werkt daarna jaren als chef-kok op De Krim. Nu is Sanders bedrijfsleider van Brasserie TX, het Vooronder, de bijbehorende hotelkamers en Restaurant Strendsend. Vrije tijd is schaars, maar leven op het eiland voelt altijd als vakantie. 'Hier wonen vind ik heerlijk, ik geniet elke dag. Iedere dag geniet ik van het autorijden van De Cocksdorp naar Oude- schild. Het voelt als altijd vakan tie, ook al werk ik 's zomers van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat.' Sanders is verknocht aan het dorp in het noorden: 'De Cocks dorp vind ik heerlijk. We wonen midden in het dorp en toch bui ten. We zitten zo op het strand of in het Krimbos. Maar toen we hier kwamen wonen was het wel een gesloten dorp. Als ik in De Rog kwam, werd ik raar aangeke ken. De vorige eigenaar tapte een biertje voor me, ik was de enige in het café, en dan ging hij weer in zijn woonkamer zitten. Dat was alleen in het begin hoor, het is goed gekomen.' Door zijn werk heeft hij niet veel tijd over, maar Sanders hecht ook weinig waarde aan het vereni gingsleven. Door de verplichtin gen naar elkaar is het niet aan Sanders besteed 'Ik ben een aan tal keer gevraagd voor de biljart vereniging, maar ik ben misschien één avond vrij in de week. Dan wil ik lekker niets doen en geen verplichtingen hebben, behalve naar Heieen en mijn hond. Ik ben graag op mezelf en als ik thuis ben, ben ik moe.' Het eiland heeft ook nadelen. Theaterbezoekjes worden spaar zaam, naar het ziekenhuis kost veel tijd en alles moet gepland worden. Het eiland is duur voor bewoners en Sanders wordt in het seizoen regelmatig in het Duits aangesproken. Ook wordt hij soms met argusogen aange keken. 'Mensen begrijpen niet dat wij allebei een goede baan hebben en geen kinderen. Ik heb een zwembad in mijn achtertuin laten bouwen, omdat ik dol ben op zwemmen en niet graag naar een zwembad ga. En ik heb een klas sieke Jaguar, waarmee ik lekker tuf in de zomer. Dat kan omdat ik knetterhard werk.' Brabant heeft Sanders gedag gezegd sinds hij voet op Texel zette. 'Mensen horen nog steeds dat ik uit Brabant kom, maar Texel is al vanaf het begin mijn thuis. Ik blijf hier wonen. Ik heb niet de intentie hier ooit nog weg te gaan.' Imme Bakker Vervolgverhaal Joop Klinkers Compass Aflevering 10 In gedachten verzonken rijdt Vas- silis zuidwaarts. Nou is het maar te hopen dat Dimitri een beetje op de hoogte is van de afzetmoge lijkheden van het spul. Dimitri is handig en goed ingeburgerd in Holland. En misschien weet anders Anita wel raad. Terug in het pension zoekt hij in zijn spullen naar zijn agenda met daarin het telefoonnummer van Dimitri en Anita. Hij loopt naar de telefooncel naast de kerk, uit het zicht van pension Zeerust. Hij kan ook wel bij Ans en Bertus bellen, maar hij heeft liever geen toe hoorders bij dit gesprek, ook al zullen ze er weinig van verstaan. Nerveus draait hij het nummer in Amsterdam. 'Met Anita'klinkt een heldere vrolijke vrouwenstem. 'Hallo Anita, Vassilis hier...' 'Ah, oom Vassilis, wat leuk, bent u weer in Rotterdam en wilt u op bezoek komen? Leuk. Gezellig!' 'Ja, ik ben in Nederland en ik kom langs, Anita. Maar ik wil eigenlijk eerst Dimitri even spreken. Is hij er?' 'Nee, oom Vassilis, Dimitri is aan het werk maar ik zal u zijn tele foonnummer geven. Dat kunt u rustig bellen, hij neemt zelf op.' Anita geeft Dimitri's nummer en hij belooft haar nogmaals om op bezoek te komen. Hij draait het nummer dat Anita hem gegeven heeft. De telefoon gaat wel tien keer over en wordt eindelijk opgenomen. Hij hoort geroezemoes en gerinkel van glaswerk. Er meldt zich iemand. 'Coffeeshop Relax, met Dimitri... Texel, oktober 1986 Postbode Evert stapt bij Maarten Boon de jutter het erf op. 'Post voor je. Maarten. Uit Grieken land. 'Uit Griekenland?' Maarten is de kapitein van de Compass allang vergeten. 'Ja, en we moesten wel even goed kijken want je naam en adres klopten niet helemaal. Maarten kijkt op de envelop. Marten Bohn Strandrauber Texel Holland Er begint hem iets te dagen. Hij bedankt Evert en gaat de blok hut binnen. Maakt de envelop open en haalt er een foto uit. Een foto van een kleine donkere man met grijze krullen, met naast zich een veel jongere knappe zwartharige vrouw, die verliefd naar hem kijkt. Ze staan voor een wit geschilderd pand, waar een mooie paarse bougainville tegen aan bloeit. Op het gebouw staat een naam in voor Maarten onlees bare letters, maar daaronder staat iets kleiner maar wél goed lees baar: Taverna Texel. Op de achterzijde van de foto staat in het Duits: 'Herzlichen Dank und viele Grüs- se, Vassilis und Anna. Maarten grijnst. 'Dat kapiteintje', denkt hij. 'Die heeft het voor elkaar. Hij spijkert de foto aan de wand van zijn blokhut. 'Straks maar eens naar het strand, het heeft weer best gestormd vannacht, wie weet wat er ligt. Bezwaren Herenstraat B en w hebben de bezwaren die door buren waren gemaakt tegen de vergroting van het woonhuis Herenstraat 54 in Den Hoorn voor een deel gegrond verklaard. De initiatiefnemer krijgt bouwver gunning als hij zijn plan aanpast zodat de bezwaren worden weg genomen. Het indienen van ziens wijzen was mogelijk omdat voor de bouw een ontheffingsprocedure moest worden gevoerd. De kritiek had onder andere betrekking op het verlies van privacy en uitzicht. Ook was er een aanmerking van bouwtechnische aard: de nieuw bouw werd onvoldoende onder steund. Riolering Wilhelminalaan De firma Haarsma Infra Milieu uit Tjerkwerd begint in mei met het vervangen van het riool van de Wilhelminalaan tussen de Drijverstraat en het Schilde rend. Tevens wordt de bestrating opge knapt en wordt op de hoek met de Drijverstraat een plateau aange legd. Het bedrijf schreef voor het werk in met €192.000,- exclusief BTW en was daarmee de laagste. De vier andere inschrijvers waren Tatenhove (€204.400,-), De Vries Van de Wiel (€204.700,-), KWS (€218.500,-) en Westerlaken (€232.836,-). Het werk moet vóór de zomerva kantie zijn opgeleverd. Kerkdiensten Zondag 20 februari 2011 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas- PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: dienst in Oudeschild. De Cocksdorp: dienst in Oudeschild. Oudeschild: 10.00 u. ds. F. van Hel den, Waddendienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. G. van Maanen. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Zon, maan hoogwater Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 18 febr. 08.24 en 20.55 u. Zat. 19 febr. 09.24 en 21.45u. Zon. 20 febr. 10.26 en 22.15 u. Ma. 21 febr. 11.06 en 23.05 u. Din. 22 febr. 11.30 en 23.34 u. Woe. 23 febr. 11.20 u. Don. 24 febr. 00.04 en 11.37 u. Aan het strand is eerder hoog water. Vrijdag 18 februari volle maan; zondag 20 februari springtij. Zondag 20 februari zon op 7.49 uur, onder 18.01 uur. TEXELSEBsCOURANT LANGEVELD DE R00Y Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Imme Bakker Pip Barnard Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 17.15 u. ds. P. Nieme- ijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. T. Dijkstra. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. R. Quispel uit Amersfoort. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Rocha, The Gospeltrain. Oosterend: 9.30 u. pastor Rocha. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Hoe het koninkrijk Gods op u van invloed is. Wachtto renstudie, 11.20 u.: Zegeningen dankzij Gods door de geest geleide Koning. Trotse mensen dwalen liever dan dat zij de weg vragen. 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 i Extra bezoekuren op zaterdag, z< 10.30 tot 11.30 Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan- Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zet ten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: Gasthuis straat van Beatrixlaan tot Hoger- straat, Gravenstraat (geen bedrijven), Warmoesstraat, Schilderend tot rotonde, Julia nastraat, Keesomlaan Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit De Poort 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de Blues 16.00 u. Sport Lokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the Move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking, ds. Marseille 19.00 u. Verzoekplaten 19.30 u. De jongen en Willibrord, het verhaal rond Wambinge 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Jef Lee- ver van de Ouderenpartij en Elisabeth Post van de WD over de verkiezing van Provinciale Staten. 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13