TEXELSE^COURANT m Plan TexelEnergie voor biovergister op Avanti Cf roen ^warL-Jexels in het harL, 'Schoolbesturen moeten weer aan tafel' i Dorpshuis als stolpboerderij OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12552 DINSDAG 22 FEBRUARI 2011 Kunst in Bedrijf is de titel van een gevarieer de tentoonstel ling door een groep Texelaars in De Hollebol. Veel deelnemers zondag tijdens het Texelse crossloopkam- pioenschap. Jaap Witte was de snelste hard loper. Ruim 432 boog schutters richt ten dit weekend hun pijlen op doelen die waren opgesteld voor de winteranimal bij paal 21 Humor, roddels, drama en psy che tijdens het Eenakterfestival 2011 dat zon dag in Klif 12 werd gehouden m De Cocksdorp was vrijdagavond in de ban van een spoken- sche Huis uitgezet. Een van de onderdelen op de route was tocht die de jeugdclub had georganiseerd. Meer dan hon- een tussen de bomen gespannen net dat onverwacht derd kinderen en zo'n zestig volwassenen waren in touw omlaag zeilde als er groepen passeerden. Het werd op een ais deelnemer of als spook. De kleinere kinderen liepen een gegeven moment de kunst er snel onderdoor te rennen om tocht door het dorp, voor de oudere kinderen was er een het vallende net voor te zijn. Soms lukte dat wel, soms ook route van de Sluftervallei door het bos naar het Eierland- niet. (Foto je™»> vm nattumi Ouders uit Oosterend reageren teleurgesteld op het nieuws dat de gesprekken over de vorming van één school zijn vastgelopen. Ze doen een beroep op de bestu ren van Schooltij en Kopwerk weer met elkaar om de tafel te gaan. Onlangs overhandigden ouders een petitie aan onderwijswethou der Visman, met de boodschap om van De Akker en de Jacob Daal- derschool één school te maken. 'We hebben daar veel positieve reacties op gehad, ook van beide besturen. We hadden echt het idee dat het ging lukken. Dat het nu is gestagneerd, is een tegenvaller', vertelt Sabine Bremer. De ouders hebben inmiddels gesproken met beide besturen en aangegeven hoe zij over de kwestie denken. 'Wij vinden dat beide besturen er goed aan doen eerst te werken aan een gezamenlijke visie over hoe de school er uit moet zien en daarna besluiten onder welk bestuur die valt. Het is naar ons idee te vroeg om nu al een intentieverklaring te eisen. Het moet voor de ouders niet uitmaken onder wat voor bestuur de school valt, zo lang er onderwijs is voor iedereen en de school open staat voor ieders over tuiging. Het moet ook niet zo zijn dat de besturen tot elkaar zijn ver oordeeld, maar dat ze met elkaar iets moois opzetten. Dat ze de school als hun kind beschouwen en een goed co-ouderschap ont wikkelen. Dat ze voldoende ver trouwen in elkaar hebben om de De nieuwe aanbouw van dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn is wind en waterdicht. Reden voor de dorps commissie om als opdrachtgever een 'open middag' te organiseren. Zo'n honderd Hoornders en andere belangstellenden maakten zaterdag van de gelegenheid gebruik onder het genot van een biertje en gebak ken vis een kijkje te nemen. Onder school bij de ander onder te bren gen. Het is belangrijk om de ouders en medezeggenschapsraad bij dat proces te betrekken. Wij willen bij voorbeeld graag weten hoe tege moet wordt gekomen aan de wen sen van ouders die destijds voor deze scholen hebben gekozen. We realiseren ons dat het kwetsbare onderhandelingen zijn, waarbij emotie en gevoel een rol spelen. We leveren graag een bijdrage om het proces op een positieve manier voor te zetten. Van de besturen verwachten we dat ze het op een constructieve manier oppakken.' hen niet alleen dorpsgenoot en wet houder Hennie Huisman, maar ook gedeputeerde Sascha Baggerman, die zeven jaar geleden als ambte naar van de gemeente Texel al bij het prille begin van de plannen voor een nieuw dorpshuis betrokken was. Meer over De Waldhoorn, die de vorm heeft van een stolpboerderij, op pagina 3. Hollebol geen alternatief Zout Cultuurcentrum De Hollebol in Den Burg is voor kunstenaars vereniging Zout vooralsnog geen alternatief voor gemeente lijke expositieruimte Tusse de Banke. Dat laten zowel Zout als Jook Nauta desgevraagd weten. Beide partijen waren met elkaar in gesprek over De Hollebol als alter natief voor Tusse de Banke waar van de gemeente vorig jaar de huur heeft opgezegd. Daarna heerste algemeen de gedachte dat De Hollebol een goede ver vanger zou zijn, maar dat ligt toch anders. Volgens secretaris Marian Smit ontbeert Zout de mogelijkheden om zelf als galeriehouder op te treden. Er wordt wel aan gedacht de groepstentoonstelling eind dit jaar in De Hollebol te laten plaats vinden. Kunstenaars kunnen er individueel ook terecht. In De Hol lebol is zaterdag de eerste grote expositie van start gegaan. Bij Zout leeft intussen belangstel ling om werken te kunnen expose ren in de voormalige oude LTS, maar of dat mogelijk is, is voorals nog de vraag. Wethouder Eric Hercules (cultuur) zinspeelde bij de opening van de laatste groeps tentoonstelling in Tusse de Banke ook op die mogelijkheid, maar daarna is het stil geworden. De gemeente kon gisteren desge vraagd geen uitsluitsel geven wat er met de oude LTS mogelijk is of te gebeuren staat. Er zijn wel plan nen daar een multifunctionele accommodatie te realiseren, maar dat bevindt zich voor zover bekend nog in een pril stadium. TexelEnergie heeft vergevorderde plannen om in samenwerking met hoeve Avanti een biovergistingsin- stallatie te exploiteren in polder Het Noorden. Het plan ligt klaar, maar toestemming van de gemeen te laat nog op zich wachten. Brendan de Graaf van TexelEnergie presenteerde het plan vrijdag tijdens de informatieavond rond de Bespaar- strijd. Bij biovergisting komt biogas vrij. Met de beoogde installatie kan circa 20 procent (in aardgas equiva lenten 4.000.000 kubieke meter van het totale gasgebruik op Texel worden opgewekt. Als er stroom mee wordt opgewekt, is de opbrengst circa 12.000.000 kWh, ongeveer 60 procent van het huis houdelijk stroomverbruik op het eiland en 16 procent van het totale stroomverbruik. Biovergisting biedt niet alleen moge lijkheden voor energievoorziening, er komt ook warmte vrij en het restpro- duct digistaat is een waardevol pro ductvoor de landbouw. TexelEnergie heeft Avanti benaderd vanwege de centrale ligging en het grote aantal runderen op en in de directe nabij heid bedrijf. Daardoor is het grootste deel van de benodigde mest al aan- Aanslagbiljet gemeente bezorgd Het aanslagbiljet gemeentelijke belastingen valt zaterdag op de mat. Het biljet bevat de gecom bineerde heffingen van de WOZ- beschikking, de onroerende- zaakbelastingen, de rioolheffing en de afvalstoffenheffing. De WOZ-waarde wordt ieder jaar door de gemeente vastgesteld aan de hand van de verkoopcijfers van een vergelijkbaar type woningen op Texel en op basis van de Wet Waardering Onroerende Zaken. Op de aanslag staat vermeld wat een pand op 1 januari 2010 waard was. Deze zogenaamde WOZ-waarde geldt voor het jaar 2011Eventuele wijzigingen, zoals verbouwing of sloop, hebben geen invloed op deze waarde. Voor de waardering van niet-woningen gelden andere regels, te vinden op de website www.texel.nl. Via www.texel.nl en verder Digi tale balie inwoners>Belastingen& WOZ>taxatieverslag WOZ) kunnen Garage Westend www.texelseautopagina.nl wezig. Volgens De Graaf is het een misverstand om te denken dat door biovergisting meer dierlijke mest naar het eiland zal komen. 'Juist minder. In een installatie als bij Avan ti gaat jaarlijks 16.000 ton mest. Door dit te mengen met co-produc ten, zoals resten van bieten, sloot- ruigte en andere agrarische (rest) producten, wordt dat omgezet in 31.000 ton digistaat. Daardoor hoeft juist minder mest te worden aange voerd.' Op Texel wordt jaarlijks 82.000 ton mest geproduceerd. Dit is te weinig om in de agrarische behoefte te voorzien, daarom wordt 46.000 ton mest aangevoerd van de overkant. Op Texel is volgens ken ners plaats voor twee tot drie van dit soort biomassa-installaties. Het gevaar dat de landbouw massaal overstapt op de teelt van energie- maïs is volgens hem niet terecht. 'Het telen van producten speciaal voor energieopwekking maakt de grondstof snel te duur.' www.speedheat.nl Texelaars een taxatieverslag van hun eigen pand opvragen. Eigena ren en huurders die geen DigiD hebben, kunnen het telefonisch (14 0222) of via e-mail (belastingen&va stgoed@texel.nl) opvragen. Voor specifieke vragen over de WOZ-waarde opent de gemeente tijdelijk een extra balie. Van maan dag 28 februari tot en met donder dag 3 maart is het hier mogelijk een taxateur te raadplegen. De balie is geopend tijdens de ope ningstijden van de publieksbalie. Meer informatie over de aanslagen is ook te vinden in de bijsluiter bij de aanslag en op de achterzijde van het aanslagbiljet. Voor vragen over betaling, een eventuele beta lingsregeling en/of automatische incasso kan men terecht bij het Team Administratie, bij voorkeur te bereiken tussen 8.30 uur en 12.30 uur via 14 0222 of per e-mail administratie@texel.nl. (Advertentie) TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. 2 maart Provinciale Statenverkiezingen Kijk voor de partijstandpunten in deze krant I Noord-Holland Vanuit de lucht is goed zichtbaar dat het nieuwe gedeelte de vorm van een stolpboerderij heeft. Even verderop in de straat wordt hard gewerkt aan de renovatie van Culinaire Verwennerij Bij Jef. Foto Ton zegers)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1