TEXELSE 9 COURANT Boogschutters Winteranimal trotseren wind en koude Terug m de tijd met moderne middelen Leidt rotondon sponsoren Veel ponypret op bixiedag De schutters, veelal getooid in traditionele kledij waren uit alle delen van het land, uit Duitsland en uit Engeland gekomen. Het evenement werd in stijl geopend door de Salutbatterij Amsterdam, die met drie hoornblazers (dezelf de als op de Schans) present was. Klokslag 10.00 klonk een dave rend schot, toen een losse flodder van zwartkruit werd afgevuurd. De ruim 200 schutters waren lid van allerlei clubs. Merendeels mannen, maar vrouwen zijn ook in deze sport in opkomst. Het voor oordeel dat je boogschieten niet met lange laknagels kunt beoefe- zitter van de traditionele hand boogschutters, die de sport in zijn puurste vorm beoefenen. Uit de bossen kwam een groepje Noord hollanders te voorschijn. Toen één hoorde over de aanwezigheid van de Texelse Courant, ging met een dikke grijns de jas open. Op zijn T-shirt prijkt de tekst: 'Als hand- boogschieten makkelijk was geweest, hadden ze het wel voet ballen genoemd.' De balsport is kennelijk niet aan deze liefhebber, lid van handboogschietvereniging Achilles, besteed. 'Humor hoort erbij', liep hij grijnzend door. Vro lijk was ook de stemming bij een Tekst en foto Gerard Timmerman Uitslagen: Klasse, zaterdag (Winteranimal en Rayon kampioenschap) en zondag: Barebow: Dames: senior 1. Henrike Andresen (1, 345); Heren Jeugd Kevin Joseph (1380) (1. 345), Bram de Ruyter (6, 172) (2, 177), senioren Gert-Jan Schoorl (6, 419) (7, 407), Noud Ellen (10, 140) (6,442). Long bow: Jeugd Erik van Gils (1, 315) (1. 338)Senioren: Jan Prins (3, 482), Kees Bakker (5,373) (29, 237), Johan Tromp (9, 295) (7, 400), Jaap Jager (12, 214) (32, 138). Recurve: Dames Jeugd Marinka Kampstra (3,174) (1, 389), senioren: Olga Ellen (2, 276) (1.332)Heren: Jeugd Hid- de Plaatsman (3, 174) (4, 186), Aaron Witte (3, 356). Senioren: Frans Schrama (4, 353). voor deze zesde editie in bos en duinen vele tientallen doelen uit gezet. Replica's van allerlei 'ani mals', uiteenlopend van een hert tot een everzwijn, een spin tot een haas. Wie een voltreffer had in de hartstreek (kill), veroverde de meeste punten, zeker als dat bij de eerste pijl gebeurde (full kill). Een pijl in het gebied er omheen (hit) leverde ook een flinke score. Maar niet iedereen wist altijd doel te treffen. Er waren de nodige handicaps te overwinnen. Anders dan op een schietbaan, waar hori zontaal wordt geschoten, moest nu vanaf een duin of vanuit een duinpan omhoog of omlaag wor den geschoten en soms waren de doelen verdekt opgesteld of moei lijk te bereiken. Lastig doel was bijvoorbeeld een spin, die in een net was opgehangen. Menig schutter had moeite zijn pijl terug te vinden in het duin erachter. Een varken stond temidden van een veld varens, als eerbetoon aan de natuur. Een eindje verder moest worden gericht op een everzwijn. Maar vlak ervoor stond en baby- Texelaar Aaron Witte (12) verkeerde in bloedvorm. zwijn. Wie dat raakte, verloor een flink aantal punten. Handicap was ook de straffe wind en de kou maakte het spannen van de boog tot een extra uitdaging. De doelen stonden langs een afwisselend parcours dat in de vorm van een klavertje drie was gemaakt en dat zich uitstrekte over een deel van camping Koger- strand en de bossen van de Paar- dewei bij paal 21. Deels beschut en deels in het open veld, zodat de koude oostenwind vrij spel had. Bijzonder was dat de paden niet waren afgesloten, maar dat wandelaars hun gang konden gaan. Hun veiligheid was niet in het geding, de doelen waren zoda nig opgesteld dat de schietrich- ting van het pad af was en de pij len altijd in het duin achter het doel belandden. Aad van Gils, Bouwe Kuijpers, Jan Prins Kees Bakker, Noud Ellen en Gert-Jan Schoorl van de eilandschutters waren veertig uur in de weer geweest met het uitzetten van evenzoveel doelen. Een gedeelte moest over, omdat veldwerkers die er niet over waren geïnfor meerd, de paaltjes (plokken) van waar af werd geschoten weer had den verwijderd. nen werd gelogenstraft door Net tie Kint van de Zaanse Handboog schutters. Voor de fotograaf demonstreerde ze hoe ze met een hulpmiddel uitstekend in staat was haar compoundboog op spanning te brengen. Een duin verder trof Ab van der Wal uit Wie- ringerwerf doel. 'Alweer een kill.' Met trots toont hij zijn Holmegaard boog. 'Een Deense boog, het model dat al 9000 jaar oud is.' De boog valt onder de categorie long bow. Een eindje verder treffen we de Texelse schutter Kees Bakker, die eveneens met een longbow schiet. In het groepje ook de voor groepje uit Almere. Ze hadden wat te vieren, schutter Jelmer Sluis viert zaterdag zijn vijftiende ver jaardag. Jong zijn blijkt geen beperking. Zijn pijl trof het hert waarop hij richt. 'Het gaat heerlijk. Het is leuk om hier aan mee te doen.' Nog jonger is Aaron Witte. De 12-jarige Texelaar verkeerde in bloedvorm. 'Vandaag is elk schot raak', zeiden omstanders. Aaron: 'Boogschieten is een leuke sport. Ik schiet op Texel, maar ook wel aan de overkant. Laatst nog in fort Erfprins.' De winteranimal werd voor het eerst gecombineerd met het rayonkampioenschap 3D, waarvoor een official van de bond naar het eiland was gekomen. De schutters werden op de par keerplaats bij paal 21 met koffie, snert en ander eten en drinken op temperatuur gehouden door de catering. De vrijwilligers waren van 8 tot 18.00 uur paraat. Ruim 432 boogschutters trot seerden zaterdag en zondag de kou en richtten hun pijlen op doelen die waren opgesteld voor de winteranimal bij paal 21. Op een sterk wisselend par cours wordt geschoten in de disciplines recurve, compound, Barebow, historisch boog en longbow. In combinatie met de soms traditionele uitdossingen, leek het alsof de mannen uit een tijdmachine waren gestapt. De organiserende handboogver eniging De Eilandschutters had lange laknagels lukt, bewijst Nettie Kint vi De gemeente moet rotondes laten sponsoren. Daarmee valt winst te behalen en de rotondes worden er fraaier van. Dat betoogt Frits Langeveld in een brief aan raad en college. Volgens hem is het wel zaak dat de gemeen te de regie in handen houdt en voorschriften opstelt voor wat er wordt toegestaan. Hij denkt zelf aan driedimensionale objecten die als kunst beschouwd kunnen worden. 'Dat kan bijdragen aan de identiteit van onze rotondes.' Volgens Langeveld kan de gemeen te met sponsoring de kosten van rotondes terugdringen. Hij berekent raad en college voor dat inrichting van het middeneiland van een I Geknipt De Kaspische plevier die in okto ber 2009 op Texel werd gezien, blijkt de vijfhonderdste vogelsoort ooit die in Nederland is waargeno men. Dat maakte Steven van der Mije van natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden afgelopen weekeinde bekend, schrijft de Volkskrant van maandag 14 febru ari jl. Volgens Gijsbert van der Bent van de Dutch Birding Association wordt het steeds moeilijker nieuwe soor ten te onderscheiden. Gemiddeld zijn het er nog maar twee per jaar. Dat ligt niet aan de mensen die er een sport van maken om bijzon dere vogels te spotten. 'Jonge vogelaars hebben tegenwoordig met hun iPhone en andere alarme ringssystemen veel meer de moge lijkheid om nieuwe vogels te detec teren en te documenteren. Als er tegenwoordig een nieuwe soort rotonde al snel €15.000,- kost (uit gaande van €50,- per vierkante meter) en dat het jaarlijks onder houd €3000,- bedraagt. 'In ruil hiervoor kan men de gewenste reclame, conform de voorschriften van de gemeente, uiten op de betreffende rotonde.' De gemeente laat desgevraagd weten dat er momenteel beleid voor alle rotondes wordt ontwikkeld. Tot nu werd per rotonde bekeken wat passend zou zijn, maar dat moet straks uniform gebeuren. In het nieuwe beleid moet ook worden beschreven hoe met kunstuitingen op rotondes moet worden omge gaan. Het college staat niet te trap pelen om met gesponsorde roton des aan de slag te gaan, al is dat in jouw achtertuin wordt gespot, heb je binnen een uur tientallen vogelspotters in je tuin.' De Kaspische plevier werd bij toe val 'ontdekt', toen tientallen voge laars in een weiland nabij Den Hoorn naar een Amerikaanse goudplevier stonden te kijken. geen onbekend fenomeen. Tuin centrum Van der Werve bood vorig jaar bij de oplevering van de roton de Kogerstraat aan om de komende jaren het middenterrein te onder houden, wat door het college werd aanvaard. Langeveld stelt overigens dat hij van de zomer al rondliep met plan nen om rotondes te laten sponso ren en toen ook een burgerinitiatief aan het opstarten was om het onderwerp op de agenda van de gemeenteraad te krijgen. Naar eigen zeggen heeft toen echter een tegen stander zijn lijst met handtekenin gen en steunbetuigingen, nodig om een burgerinitiatief bij de raad in behandeling te krijgen, verwijderd. Kamerlid D66 naar Texel Boris van der Ham, voor D66 lid van de Tweede Kamer, komt naar Texel. Op vrijdag 18 maart brengt hij een werkbezoek aan het eiland. Van der Ham, die onderwijs, cul tuur media en drugsbeleid in zijn portefeuille heeft, houdt 's avonds tijdens een openbare bijeenkomst een inleiding. Hierbij is gelegen heid tot discussie en het stellen van vragen. De avond, die voor iedereen toegankelijk is, vindt plaats in Hotel Den Burg. Aanvang: 20.00 uur. Kampioenschap bij Paracentrum Paracentrum Texel is in augustus weer het toneel van het Neder lands kampioenschap parachutes pingen. De wedstrijden worden gehouden van 18 tot en met 23 augustus. Een maand later, van 15 tot en met 18 september worden op Texel de finales van het Euro pees kampioenschap formatie- springen gehouden. Deelnemers uit onder andere Nederland, Groot- Brittannië, België, Griekenland en Tsjechië zullen strijden om de podi umplaatsen en de landentrofee. De tweede Texelse bixiedag, die zondag werd gehouden, was de eerste die volgens het officiële reglement van de paardensport- bond werd gehouden. Dat bete kende onder meer dat er officiële juryleden aanwezig waren. De bixiedag was bedoeld voor rui ters in de leeftijd van zes tot twaalf jaar en werd georganiseerd door de speciale commissie van de Klep- pertjes. De zestien deelnemers wer den beoordeeld door erkende jury leden en kregen bij voldoende punten een stempel. Ook gaven de juryleden tips om te oefenen. De dag begon met een kleine dres- suurproef. Britt Brouwer uit Hoofd dorp werd in de AA klasse eerste met haar witte pony Beauty. Tweede en derde werden Raemon Garritsen op Katharina en Stans Plaatsman op Blayzer. In de klasse A moesten Hilde Smit op Pajonaen Maroushavan Egmond op Koen de eerste plaats delen. Ava Krause reed op Shayen naar een goede derde plaats, terwijl ook de vierde plaats gedeeld werd, door Sanne Graaf op Oskar en Wiske Overmaat op Lennox. Oud-eigenaar café moet betalen De oud-eigenaar van een Texels café moet ruim €74.000,- betalen aan Heineken. Dat heeft de kort gedingrechter in Alkmaar don derdag besloten. De kans is ech ter aanwezig dat beide partijen een nieuwe, soepele afbetalings regeling treffen. Begin 2010 sloten Heineken en de voormalige cafébaas ook een beta lingsregeling. Deze werd echter al binnen enkele maan den ontbonden omdat Heineken geen geld meer ontving. De bier brouwer besloot daarop het open staande schuldbedrag per direct op te eisen, maar ontving opnieuw niets, terwijl de oud-cafébaas wel al een nieuwe baan had gevonden en inkomsten had. Heineken span- De eerste prijs in de B1 klasse werd gewonnen door Sharon Coevert met Corry. Rosanne Broersen op Twingo had slechts één punt minder en werd tweede. Alle andere deel nemers werden beloond met een paars bixierozet. 's Middags werd een springparcours gereden. Roos Kikkert en haar pony Sammie won nen het AA-springen. Britt Brouwer ging met de tweede prijs naar huis, gevolgd door Stans Plaatsman en Sanne Graaf. Bij het A-springen ging de eerste plaats naar Marou- sha van Egmond. Ava Krause, dit maal op Pino Power, werd tweede, de derde plaats werd gedeeld door Wiske Overmaat en Sharon Coe vert. De dag werd afgesloten met een stoelendans op de pony. Joyce en Sharon Coevert bleken daar op hun pony Corry het meest bedreven in te zijn. Marousha van Egmond ging met de dagprijs naar huis. Tweede en derde werden Ava Krau se en Britt Brouwer. Alle deelnemers kregen een T-shirt van Mantje met het logo van Bixiekids Texel. De volgende bixiedag wordt gehou den op 12 juni. Voor meer informa tie: e-mailadres bixietexel@hotmail. com. de een kort geding aan om het bedrag, inclusief rente en bijko mende juridische kosten, op te eisen. Tijdens de zitting verzette de man zich niet tegen de vordering. Hij gaf aan dat de betalingsregeling niet is uitgevoerd omdat zijn boekhouder, die deze regeling begeleidde, zijn taken had neergelegd. De onder nemer probeerde via andere instan ties begeleiding te vinden voor de afbetaling, maar naar eigen zeggen kon niemand hem helpen. 'De wil om het af te betalen, heb ik nog steeds', zo liet hij weten. De rechter kon bijna niet anders dan Heineken in het gelijk stellen en deed dat ook. Aangezien Heine ken tijdens de zitting al begrip toonde voor de situatie van de man, en het feit dat hij onmogelijk in één klap €74.000,- kan ophoes ten, lijkt het echter voor beide par tijen het beste dat op korte termijn Bijeenkomst over CVA In de Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg spreekt woens dag 2 maart Thea Westerhuis over het thema CVA. Een CVA (cerebrovasculair acci dent), in de volksmond een beroer te genoemd, is de medische term voor een storing in de bloedvaten in de hersenen. Als wijkverpleeg kundige voor Omring heeft Wester huis de nodige ervaring opgedaan met de gevolgen van deze aandoe ning voor patiënt en omgeving. De bijeenkomst begint om 10.00 uur, de toegang is gratis. Voor meer informatie: tel. 312696 of e-mail- adres swot@texel.com. Mensen die graag een bepaald thema behandeld willen zien, kun nen dit doorgeven aan de SWOT, die dan zal proberen een bijeen komst te organiseren. Eilandschutters succesvol op Rayonkampioenschap Boogschutters Maikel Smit, Peter Mulder en Frans Schrama van de Eilandschutters zijn als eerste geëindigd op het kampi oenschap teamwedstrijden Regio 1. Keizerschutter Gert-Jan Schoorl eindigde bovenaan in de 3e klasse individueel. Noud Ellen werd tweede in de 7e klasse individueel. Het was voor het eerst dat de Eilandschutters een team afvaar digde voor de teamwedstrijden, die vorige week zondag werden gehouden in Hilversum. De regio omvat het gebied boven de rivie ren. De finale tegen Almere was spannend, de Texelaars die uit kwamen in de klasse C wonnen met één punt verschil. Het Texelse team doet in maart mee aan het Nederlands kampioenschap, dat onder de vlag van de Nederlandse Handboogbond wordt gehouden. een nieuwe, onderlinge betalings regeling wordt getroffen. 24 uur per dafl. 7 du9e i perweekj Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant L_

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9