'Op Texel is het ons kent ons' TEXELSE 12 COURANT VRIJDAG 4 MAART 2011 Het eiland moest een Hema hebben en ze wilde een houten vloer in huis, anders zou Inge Yntema (39) niet verhuizen naar Texel. De winkel was er en de vloer kwam er. En anders was ze ook wel verhuisd, want na de eerste regenachtige kennisma king met het eiland, was Yntema meteen verkocht. Yntema heeft het in het Gelderse Tiel prima naar haar zin; met Joscha Schoots heeft ze een eigen huis en ze doet met veel plezier de administratie van een bedrijf dat brandweerauto's verkoopt. Maar als Schoots een aanbod krijgt voor een baan op Texel, gaan ze op onderzoek uit. Wat is er te doen? Welke dorpjes zijn er? Wat is de sfeer? Na een regenachtige dag op het eiland hebben ze een schets gemaakt: 'We vonden de mentali teit anders. De huisjes zijn leuk, de dorpjes zijn lief, de natuur is mooi en de mensen zijn rustiger. En ik ben een echt strandmens, einde loos naar de golven staren vind ik heerlijk.' In 1999 verhuizen ze naar Ooste rend, Yntema werkt nog twee maanden in Tiel om alles af te ron den. De plannen lopen anders dan verwacht als Schoots in verband met bezuinigingen en een andere directie na zeven maanden wordt ontslagen. 'We hadden twee woningen, ik had geen werk meer en een dag later wist ik dat ik zwanger was. Maar Texel beviel al zo goed, dat we niet terug wilden naar Tiel. Het eiland had ons al veroverd.' Een week later komt alles tot rust als Schoots weer werk heeft. Ynte- Op bungalowpark 't Hoogelandt aan de Californiëweg worden op dit moment vier nieuwe, riet- gedekte bungalows gebouwd. De nieuwe bungalows vervangen eenzelfde aantal verouderde huis jes. Het streven is om met Pasen de eerste gasten te kunnen ont vangen. Exploitatiemaatschappij De Krim (EMK), sinds 2008 eige- ma blijft tijdens haar zwangerschap thuis en leert het eiland en de bewoners kennen. 'We moesten wennen aan de rust en dat mensen de tijd voor elkaar hebben. Naar De Spar voor een pakje boter duurt een half uur. Je kunt dat als verve lend ervaren, maar ik zie dat als geïnteresseerdheid. Wij hebben het nooit als storend ervaren. Het is hoe je jezelf opstelt, dat krijg je terug.' Yntema doet, naast dat ze gaat sporten, niet veel om mensen te leren kennen. 'Ik kan heel goed op mezelf zijn en we hebben al veel leuke en lieve vrienden. Mijn beste vriendinnen zijn nog van de HAVO.' Het bezoeken van iedereen aan de overkant ziet ze niet als probleem. 'Wij zijn makkelijk in afstanden. Naar het eiland komen is voor velen een grotere opgave, voor ons is dat het niet om eraf te gaan. We merken dat voor Texelaars zelfs afstanden op het eiland snel ver zijn, maar van Den Hoorn naar Oosterend is maar 15 minuten.' Als Yntema bevallen is van Jesse, gaat ze aan het werk bij MTA Admi nistraties in Oosterend, waar ze veel bijleert. Ondertussen borrelen diverse plannen in huize Yntema- Schoots op, wat leidt tot de ope ning van De Bonte Winkel, waar zeep, kaarsen en papier verkocht wordt. Yntema, die Kunstacademie in Arnhem heeft gedaan, heeft inspiratie en plannen genoeg. 'Het was heel leuk om daar te proberen of onze plannen zouden werken.' De plannen worden verder uitge werkt als Yntema zwanger is van Rens. Ze zijn op zoek naar een grote locatie in Oosterend, maar eindigen op het Wezenland in Den naar van 't Hoogelandt, wil met de nieuwbouw en de daarmee gepaard gaande kwaliteitsverbetering inspelen op het verwachtingspa troon van de gasten. De EMK sluit niet uit dat in de toe komst meer bungalows vervangen zullen worden. De bungalows, op kavels van 600 vierkante meter, worden gebouwd door Texelse bedrijven. Aangespoeld Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek aange spoeld dit keer: Inge Yntema. onderscheiden zijn. Burg, waar ze starten met het Ambachtscentrum. 'Het verraste me dat mensen op Texel alles over onze plannen durfden te vragen. Er werd zelfs gevraagd denk je daar van rond te kunnen komen? Het was een stukje bezorgdheid, maar ik zou dat nooit vragen. Mensen generen zich niet en denken niet dat is een gekke vraag. Maar inmid dels zijn we daar aan gewend.' De bezorgdheid blijkt niet nodig, zelfs op deze achteraf locatie loopt het bedrijf van meet af aan goed. Het is zelfs zo'n succes dat ze kan sen zoeken om te groeien. Als Schoots als begeleiding meegaat met een schoolreisje naar Funfarm Gemeente koopt grond fietspad Om de aanleg van het fietspad langs de Redoute (Oudeschild- Pontweg) mogelijk te maken, koopt de gemeente stukken agrarische grond van J.S. Dijt, M.J. Kikkert en A. van der Schans/J.Zegel. Verder zal de pachtovereenkomst met H.C. Dijt (pachter van J.S. Dijt) worden bekrachtigd. Een groot Groen licht voor appartementen Wat b en w betreft, kan Arie Lap in Den Hoorn vergunning krijgen voor vier recreatieappartemen ten in zijn stolp aan het Klif. Ze willen echter geen verandering brengen in de agrarische bestem ming van het gebouw. Het voor de bouw benodigde pro- jectbesluit is vastgesteld. Daarbij is vooruit gelopen op het beleid dat is neergelegd in het Natuur- en Land schapsbeleidsplan dat de bouw van appartementen in agrarische Witte verhuist naar Veenselangweg Agrariër Jan Witte van De Voor zorg wil zijn bedrijf verplaatsen naar de Veenselangweg. B en werken daaraan mee door het aanwijzen van het benodigde A- blok. Witte zit nu nog aan de Nieuwlan- derweg, maar gaat daar weg in De Mient nabij Den Hoorn, is de nieuwe locatie van hun bedrijf gevonden: Landgoed De Bonte Belevenis is geboren. In Den Hoorn voelt het gezin zich snel thuis. 'Het is een heel ander dorp als Oosterend, waar we met veel plezier gewoond hebben. Maar ook in Den Hoorn wonen we goed, het dorp past bij ons. Hier wordt hard gewerkt, er zijn onder nemers met leuke ideeën en er is veel enthousiasme om nieuwe din gen op te pakken.je moet het met elkaar doen, die mentaliteit is heel sterk.' Als ondernemer loopt Yntema tegen het feit aan dat ze weinig mensen kent. 'Wij zijn allebei niet van het lobbyen en Texelaars ken nen elkaar allemaal. Ik denk dat het in het begin dat we hier startten handig was geweest als we daar beter in waren, we missen die con necties. En ik ben heel slecht in gezichten en namen, dat is niet handig met een eigen bedrijf. Het gebeurt wel eens dat mensen ervan uitgaan dat ik weet wie hij of zij is, dat is voor mij onhandig. Ik weet niet snel wie wie is.' deel van het tracé loopt verder over grond van het Hoogheem raadschap, dat wegens het maat schappelijk belang van het pad medewerking geeft. De overeen komsten betreffende het gebruik van enkele stukken door R Douma en G. Witte worden gedeeltelijk beëindigd, onder betaling van een vergoeding van €500,-. Met één en ander is totaal ongeveer €72.000,- gemoeid, te dekken uit het bedrag dat de gemeente voor het pad heeft uitgetrokken. Het pad wordt komend najaar aangelegd. stolpen mogelijk maakt als middel om de stolpen voor verval te behoeden. In het kader van de pro jectprocedure werden twee ziens wijzen ingediend die op twee pun ten gegrond en overigens ongegrond werden verklaard. Een geschilpunt tussen Lap en de gemeente is dat appartementen in een stolp weliswaar recreatief mogen worden gebruikt, maar geen recreatiebestemming krijgen, omdat ze binnen de bestaande agrarische bestemming moeten blijven. Arie Lap voorziet dat dit in de toekomst complicaties zal oproepen als hij zijn bedrijf beëin digt of overdoet. verband met het natuurontwikke lingsproject Waalenburg. Aan de Veenselangweg is een geschikte locatie gevonden om het bedrijf voort te zetten. Er zijn wel voor waarden gesteld. Witte moet een inventariserend veldonderzoek laten uitvoeren naar eventuele archeologische waarden. Ook moet van de provincie ontheffing van de Natuurbeschermingswet zijn verkregen alvorens de aanwij zingsprocedure van start gaat. Als de jongste Marin wordt gebo ren is hun gezin compleet. Het zijn echte eilandskinderen, dat ze hier geboren zijn is te merken. Toen ze jonger waren zeiden ze we gaan weer naar Nederland toe en hun dochter Marin heeft zich eindeloos vermaakt op de voor haar zeer bij zondere roltrappen in de steden. Rens, de middelste, heeft er een handje van Texels te praten. 'Hij gebruikt veel Texelse woorden, dat leert hij van zijn echt Texelse vriend jes. Zullen we boeskippe doen?, vraagt hij dan en ook in de goede klank. Ik vind het prima, maar wij praten gewoon Nederlands. Het is leuk dat ze zo integreren en ik vind het leuk en prima dat ze het dialect overnemen.' 'Onze kinderen groeien op in de gewoontes van het eiland en de gewoonte van een seizoensbedrijf. Ze vragen waren er veel bezoe kers? en zij zijn bezig met hoe het op Texel gaat.' Yntema vindt het heerlijk dat de kinderen hier opgroeien, maar ze zal ze ook stimuleren later het leven op het vasteland te ervaren. 'Dat vind ik heel belangrijk. Ik wil dat ze ervaren hoe het wonen in de stad is. En dat ze het verschil zien, maar ik verwacht wel dat ze terug komen naar Texel.' Voor Yntema is het leven hier heel anders dan in Tiel. Met hun eigen bedrijf leeft ze met de seizoenen, 's zomers heel veel en sinds deze winter sluiten ze drie maanden de deuren. 'Het is lekker dat er een piek is en dat het daarna weer over is. Aan het eind van het jaar ben je seizoensmoe en is er tijd voor jezelf. We moeten hier harder wer ken dan in Tiel, veel harder. Dit jaar zijn we 's winters drie maanden dicht gegaan, anders kwamen we niet meer bij. Die maanden zijn heel goed bevallen, het geeft rust, tijd voor het gezin en voor het nodige onderhoud.' Ze voelt zich thuis op Texel, zeker nu ze onder aan de duinen woont en met uitzicht op Den Hoorn. 'Hier heb ik het gevoel van vrijheid. Ik woon aan de duinen en tien minu ten van zee, ook al kom ik er veel te weinig. Het dorp bevalt heel goed, de kinderen hebben het naar hun zin. Ik hoef hier echt niet meer weg, ook omdat we doen wat we willen. Het is ons bedrijf en dat de kinderen op Texel opgroeien is super.' Imme Bakker Gemeente wacht op Raad van State De Raad van State zal het finale oordeel geven in het geschil rond hotel Kogerstaete aan de Dorps straat in De Koog. B en w heb ben besloten dit af te wachten en intussen vast te houden aan hun oorspronkelijke besluit. Kogerstaete kreeg in oktober 2009 vergunning voor het vergroten van het hotel. De exploitanten van het naastgelegen hotel Het Gouden Boltje maakten daartegen bezwaar. B en w verklaarden dat ongegrond. De exploitanten stapten daarop naar de Alkmaarse rechtbank, die het b en w-besluit vernietigde en de gemeente opdracht gaf een nieuw besluit te nemen waarin rekening wordt gehouden met deze uitspraak. De rechtbank ging ervan uit dat sprake was van overschrijding van de bouwgrens aan de kant van de Dorpsstraat. B en w waren het daar niet mee eens en gingen in hoger beroep bij de Raad van Sta te. Playbackshow in 't Skiltje Kinderen en volwassenen uit Oude- schild en omstreken kruipen zater dag 5 maart in dorpshuis 't Skiltje in de huid van hun favoriete arties ten. Dat gebeurt ter gelegenheid van de jaarlijkse playbackshow. In totaal zijn er 35 optredens in vier categorieën: onderbouw basis school, bovenbouw basisschool, OSG-jeugd en volwassenen. Het eerste optreden begint om 19.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Drie Texelaars in Helders Elftal Ruben Duinker en Ralph Slik van Texel'94 en Bart Boogaard van ZDH zijn geselecteerd voor het Helders Elftal, dat komende zomer diverse vriendschappelij ke voetbalwedstrijden speelt. De regioselectie begint op 1 juli met de voorbereiding, die bestaat uit drie tot vier trainingen per week. Dat gebeurt onder leiding van Fred Dekker, oud-trainer van Texel'94 en tegenwoordig actief bij SRC in Schagen. Zijn assistenten zijn Koen Stam (ex-prof van FC Volendam en Telstar en nu jeugdtrainer bij FC Volendam) en keeperstrainer Jaap Scheffer. PR-man is Hans Steen, oud-speler en -trainer van ZDH. Het Helders Elftal speelt ten minste twee oefenwedstrijden: op 8 juli tegen eerstedivisieclub Telstar en op 16 juli tegen Hollandia, uitko mend in de nieuwe topklasse. De organiserende Stichting Helders Elftal zoekt nog een derde tegen stander. Bedoeling is bovendien eind juli twee 'promotieduels' te spelen, waarschijnlijk tegen prof clubs. Of dat in een toernooivorm gebeurt, staat nog te bezien en hangt er van af of het bekende Maritiem Toernooi een vervolg krijgt. College bezoekt Oudeschild Burgemeester en wethouders brengen maandag 7 maart een bezoek aan Oudeschild. College en dorpscommissie maken 's middags eerst een ronde door het dorp om een aantal plekken te bekijken. Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen inwoners van het dorp in dorpshuis 't Skiltje in gesprek gaan met de leden van het college. Tijdens de ronde gaan college en dorpscommissie onder meer langs de beoogde plek om via Collectief Particulier Opdrachtgeverschap huizen te bouwen, de ijsclub, de hangplek voor jongeren en er is aandacht voor de bruine vloot. Verbinding met internet kwijt Abonnees van Kabeltex in Den Burg hebben gisteren van circa 12.00 uur tot 17.30 uur zonder internet gezeten. Zowel de hoofdverbinding als de reserveverbinding van Kabeltex met de server in Amsterdam lagen eruit, waardoor er geen contact meer was. Ook bellen via internet was niet meer mogelijk. 'Behalve op het eiland onderling', aldus Jaap Drijver. Hij had het vermoeden dat er wat mis was gegaan in de verbindingen tussen de apparatuur aan de over kant, maar dat moest nader wor den bekeken. 'Ik ben ook bezig met de aanleg van een derde ver binding, maar die is helaas nog niet klaar.' Tegen 17.30 was de verbinding hersteld. VUILNIS-ROUTE WOENSDAGMIDDAG THIJSSELAAN STOP-STOP-STOP, DIT IS DE STEMBUS VAN LOKAAL "STARKENBURGH". Nieuwe bungalows op 't Hoogelandt

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12