TEXELSE^COURANT Texel profileren als thuiswerkeiland Cjrotn ^wartrjéxels in het harL, OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12555 VRIJDAG 4 MAART 2011 De Texelse coverband Wad zou 't speelt 3 april in de Hee- ren van Aemstel in Amsterdam. Fans kunnen meereizen. De onlangs opgerichte Jon- gerenRaad Texel, die woensdag avond vergader de, groeit steeds beter in z'n rol. De beleidsnotitie Waf doen we voor morgen van landbouworgani saties LTO Noord en KAVB afde ling Texel is goed ontvangen. Het uitzetten van zeehonden gebeurt wel vaker, maar onder zóveel belangstelling als donderdagmiddag bij paal 9 is nog niet eerder vertoond. Vele honderden Texelaars en toeristen waren er getuige van hoe dierverzorgers van Ecomare Luna, Isabel, Amber, Daniël, Tonny en Sjef, vier grijze en twee gewone zeehonden die in Ecomare waren opgevan gen, de vrijheid gaven. Normaal gesproken geeft Ecomare er geen ruchtbaarheid aan, maar ditmaal was dat wél gebeurd. Of het experiment voor herhaling vatbaar is, is een vraag waarover ze zich in Ecomare de komende tijd buigen. Het centrum voelde zich overvallen door de toeloop en beschouwt het niet voor herhaling vatbaar. Er verblijven momenteel nog vijftien zeehonden in de opvang. Fietsgedrag scholieren irriteert Het fietsgedrag van scholieren hun gedrag er uiteindelijk niet door van en naar OSG De Hogeberg veranderd. Maar om er daarom roept bij veel Texelaars irritatie niets aan te doen, was de meeste op. Het rijden over stoepen en leden van de JR-T een brug te ver. aanverwant gedrag en onveilige Een filmpje met schokkende, con- situaties waren voor de dorps- fronterende beelden tonen, zoals commissie van Den Burg reden tijdens vuurwerkcampagne, zou hier wethouder Huisman (Jeugd zaken) op aan te spreken. Zij legde het probleem woensdag- groep - op het goede spoor kun- avond voor aan de Jongeren- nen helpen. 'Jongeren hebben dus Raad Texel (JR-extreme voorbeel- T). Wethouder roept den nodig vatte voorzitter kernach- 'Er wordt over hulp in van tig Larissa Klaas- geklaagd', vroeg sen. De suggestie de wethouder de UOnQerenrddd werd gedaan om jongerenraad Veilig Verkeer mee te denken over een oplossing. Nederland erbij te betrekken. Het In de JR-T leeft de gedachte dat jongeren zich er niet bewust van zijn dat mensen zich aan hun laatste woord is er binnen de jon gerenraad nog niet over gezegd. Het verloop van de discussie was gedrag ergeren. En dat het niet voor raadsgriffier Marit de Porto de alleen stoerdoenerij, is maar dat jeugd te complimenteren met de het afsnijden en over stoepen rij den ook gewoon praktisch is. Maar of en hoe je er iets aan kunt doen, daarover verschilden de meningen. Er werden meerdere suggesties gedaan, zoals een tv-spotje, maar die werden net zo snel weer afge kraakt omdat jongeren 'worden doodgegooid met spotjes' en dat manier waarop de JR-T het pro bleem analyseert en erover discus sieert. .speedheat.nl Onderzoek naar toekomst Molenkoog Texel moet zich meer profileren als thuiswerkeiland en proeftuin voor nieuwe ontwikkelingen om aantrekkelijk te zijn als plek om te werken. De zorg en het toe risme moeten meer samenwer ken om een dreigend arbeidste kort in de zorgsector te voorkomen. Dat komt naar voren in een econo mische beleidsvisie die het Texelse bedrijfsleven heeft opgesteld. In het stuk, genaamd Richting voor Economie, wordt beschreven wat er zoal moet gebeuren om Texel in de toekomst aantrekkelijk te laten zijn als plek om te werken. De Revolutie O Texel, let op uw zaak... Vroeger mocht je je pas een echte Texelaar noemen als je oma er geboren was, en de hele familie daarna ook. Straks hoef je hier niet eens meer zelf geboren te worden. Dat schreit toch ten hemel? Tijd voor revolutie. Texel onafhankelijk, en wel nu. We hebben nu midden in Den Burg een mooi groot revolutionair plein. Ga er heen en steunt ons allen. Een greep uit onze actiepunten: Geen toeristenbelasting! Dadelijke ophoepeling van het hele gemeen tebestuur! Weg met de gouden driehoek! Geen geklim in ons bos! ledereen mag overal in Oosterend een school beginnen, aan het fijne en aan het groffe end! ledereen mag altijd en overal op garnalen vissen! Overal recht op grexplaat- sing, ook in de nieuwe Kikkert- straat! En we bepalen zelf wel wie hier een echte Texelaar is! Woelmuis komende jaren gaan honderden mensen met pensioen en er zijn te weinig arbeidskrachten op het eiland om dat gat op te vullen, waardoor actie moet worden ondernomen. Volgens het rapport kunnen de toeristische sector en de zorgsec tor elkaar werk uit handen nemen door dingen samen te doen. Dat werkt beter dan wanneer beiden hun takenpakket zien groeien, ter wijl het aantal arbeidskrachten achter blijft. Ook kunnen beide sectoren samen inspelen op de ouder wordende toerist die in de toekomst meer zorg nodig zal heb ben. De horeca zou maaltijden voor de zorg kunnen bereiden en de zorgsector zou cliënten meer kun nen wijzen op de vele toeristische ontspanningsmogelijkheden. Texel als thuiswerkeiland speelt in op het begrip Nieuwe Werken, waarbij mensen hun eigen werktijd indelen en meer vanuit huis dan op een bedrijf werken. Volgens de samenstellers van het rapport is Texel met zijn prachtige omgeving een geschikte plek voor thuiswer kers. In dat verband wordt een pleidooi gehouden om het land schap te beschermen aan de hand van de benoemde Texelse kern kwaliteiten. Ander voordeel van thuiswerken is dat mensen bij een verhuizing naar het eiland tegelij kertijd aan de slag kunnen gaan. Het komt geregeld voor dat jonge gezinnen naar het eiland willen verhuizen, maar afhaken omdat één van de twee toch geen baan op het eiland kan vinden. Het is de eerste keer dat er speci fiek economisch beleid door Texel is opgesteld. Wethouder Eric Her cules (economie) vond het lovens waardig dat de verschillende sec- 'Ome Arie heeft er op gevaren, mijn vader en ikzelf. Het is bijna een familieboot.' Met de terugkeer van reddingboot Ida Mary ging voor Maarten Boon een droom in ver vulling. Na omzwervingen in Wijk aan Zee, Amsterdam en Ameland, is motorstrandreddingboot van de KNRM die van 1964 tot 1986 op Texel was gestationeerd weer terug op het eiland. Boon wil er onder meer bruidsparen mee rondvaren. Op de foto bekijken Maarten en Corrie Boon en oud-bemanningslid Martin de Ridder de reddingboot. Meer elders in dit nummer. toren op het eiland daarvoor de handen ineen hadden geslagen en de gezamenlijke belangen van het eiland hadden bekeken. Meer over het rapport op pagina 11 SBB bereid tot grondverkoop Staatsbosbeheer is bereid bepaal de stukken grond te verkopen aan erfpachters. Burgemeester Francine Giskes en burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling hebben daarover gisteren overeenstemming bereikt met staats secretaris Henk Bleker. Erfpachters krijgen dit weekend een brief van Staatsbosbeheer waarin vermeld staat of zij wel of niet in aanmerking komen om grond onder hun eigen dommen over te nemen. Op de web site van Staatsbosbeheer is vanaf zaterdag te zien welke stukken grond in aanmerking komen. Staatbosbe- heer en het samenwerkingsverband van de Friese Waddeneilanden (VAST) maken vanmiddag (vrijdag) meer bekend over de uitkomst van hun overleg. SBB heeft op Texel 4530 hectare in beheer (30 procent van het eiland) waarvan 225 hectare in erfpacht is uitgegeven. Op Vlieland is 90 procent van de grond in handen van Staatsbosbeheer en op Terschel ling 85 procent. De problematiek ontstond nadat SBB besloot markt conforme erfpachtprijzen te gaan rekenen, waardoor voor veel erf pachters de kosten tot een veelvou dige dreigden te verdubbelen. kom badkamers kijken I 4Ï1 i I INSTAllATIETECHNIf KI open zat. 10.00 - 12.30u Kan het gemeentelijk openlucht zwembad Molenkoog in Den Burg blijven bestaan? Voor b en w staat dat niet bij voorbaat vast. Ze laten daarom een onderzoek instellen naar de mogelijkheden om het bad in de toekomst te behouden, eventueel in samen werking met een andere partner. Ook wordt bekeken of verplaatsing van de zwemgelegenheid naar een bestaand of nieuw aan te leggen bad elders op Texel verstandig is, al dan niet gezamenlijk te exploiteren. Eén van de opties is sluiting zonder meer, dus zonder dat de gemeente verder nog voorziet in andere zwem- mogelijkheden. Dat is niet uitgeslo ten, maar volgens wethouder Edo Kooiman zien b en w graag dat het bestaande bad open blijft. Het laat ste woord is aan de gemeenteraad, die nog dit jaar een beslissende keus maakt uit de (on)mogelijkheden die uit het onderzoek naar voren komen. Directe aanleiding voor het onder zoek is dat het 40 jaar oude bad dringend is toe aan renovatie. Daar is een aanzienlijk bedrag mee gemoeid, met blijvende gevolgen voor het gemeentelijke huishoud boekje. Genoodzaakt tot ingrijpende bezuinigingen ligt het daarom voor b en w voor de hand om instandhou ding van Molenkoog aan de orde te stellen. Het college zet een kleine projectgroep aan het werk, bestaan de uit de wethouder en vertegen woordigers van Gemeentewerken en het bad zelf. Deze zal kijken of het huidige zwem bad gehandhaafd kan worden of dat sluiting meer voor de hand ligt. Een andere mogelijkheid is het bad te laten voortbestaan in samenwerking met andere exploitatiepartners, of het verplaatsen van de faciliteiten naar een andere (bestaande) plek. Daarbij zouden afspraken met de exploitant van die eventuele andere plek gemaakt moeten worden. Ook het verplaatsen van het zwembad naar een andere locatie zou een mogelijkheid zijn, eventueel in samenwerking met andere partners. Los van dit alles moet worden geke ken naar bezuinigingsmogelijkheden binnen de bestaande situatie. Het komende seizoen is Molenkoog in elk geval nog open. Al gepland dringend onderhoud en vernieuwing worden uitgevoerd, met uitzonde ring van de vervanging van één van de twee afdekdekens van het bad, waarmee €50.000, - is gemoeid. Daarover wordt pas beslist als de gemeenteraad na afloop van het onderzoek heeft besloten over de toekomst van Molenkoog. Ook wor den al direct twee doorvoerpijpen (kosten €10.000,-) vervangen. (Advertentie) TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): y Texel Energie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. (Advertentie) www.texelseautopagina.nl .txl Bekendmakingen op pagina 10

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1