VVD wint verkiezingen Giskes grijpt in bij perikelen rotonde TEXELSE 5 COURANT Reddingboot na omzwervingen terug 'Even in de tjet en ze kan er nog jaren tegenaan' 'Ze is nog klokgaaf, Jaap Broersma den vader Koos. heeft er goed op gepast. Even in de tjet en ze kan er weer jaren tegenaan', loopt Maarten Boon goedkeurend rond de zojuist gear riveerde strandreddingboot Ida Mary. 'Pure nostalgie. Het opschrift Ameland maakt natuurlijk plaats voor Texel', vertelt de jutter, die zijn reputatie eer aan doet met een smakelijke anek dote. 'We waren met de Ida Mary uitgevaren voor een Zweeds jacht in nood. Er ston den metershoge golven en nie mand durfde overboord. Toen heb ik mezelf aan een lijn naar het jacht 'Een gouden dam. Totdat de Stichting Ameland schip. Ik bewaar er veel goede Maritiem (SAM) de Ida Mary naar herinneringen aan. Mijn vader heeft Ameland haalde, samen met zus- haar heel wat keer in het water terschip Kurt Carlsen uit Noord- laten zakken. En ome Arie was wijk, waar het werd ingezet voor schipper.' rondvaarten. Na onenigheid ging De Ida Mary kwam onder meer in het eigendom over in handen van actie bij de stranding van de Bena- Jaap Broersma, die de Ida Mary nu res (het op één na grootste schip aan Maarten en Corrie Boon heeft verkocht. Saillant detail is dat de Amelander nu de hand heeft weten te leggen op de voormalige red dingboot Neeltje Jacoba, die lan delijke bekendheid kreeg toen bleek dat Mabel Wisse Smit een nachtje had doorgebracht op dit smokkelschip van Klaas Bruinsma. dat hier aan de grond is gelopen) in 1971 ter hoogte van de Slufter. De reddingboot is ruim tien meter lang, laten drijven. Die Zweed lag te sla- ruim drie meter breed en heeft een pen en dacht dat zijn laatste uurtje diepgang van 55 centimeter. Door- Maarten Boon wil de Ida Mary had geslagen. Toen ik hem wakker dat de schroef in een tunnel is gebruiken voor rondvaarttochten maakte, dacht hij dat ik onze Lieve gebouwd, kan het schip in zeer en voor het vervoer van bruidspa- Heerwas.'Boon nam op de strand- ondiep water opereren. Na de ren.'Verliefde stelletjes die op het reddingboot halverwege de jaren actieve periode verdween het naar strand trouwen willen er graag een zeventig de plek in van zijn overle- Wijk aan Zee en later naar Amster- tochtje mee maken.' Kerkuilen Mede dankzij de inzet van de werkgroep Kerkuil Texel, onder deel van de Vogelwerkgroep, broeden sinds 2009 weer kerk uilen op het eiland. Dat was sinds 1963 niet meer voorgeko men. De kerkuil is een schaarse broed- vogel die meestal in gebouwen broedt. Daarbij wordt veel gebruik gemaakt van speciaal voor hen opgehangen nestkasten in rustige gebouwen. De werkgroep Kerkuil Texel heeft meer dan veertig nestkasten op het eiland opgehangen. Mensen die kerkuilen zien, wordt gevraagd dat door te geven aan de Vogel werkgroep. Een filmpje van 'Texelse' kerkuilen is te zien op www.wadden.tv. Vliegbewegingen Het F-16 demonstratieteam van de Koninklijke Luchtmacht voert van 7 tot en met 11 maart enkele trainingsvluchten uit boven vlieg basis Leeuwarden en de Vliehors Range op Vlieland. Een trainingsvlucht duurt ongeveer vijftien minuten en is noodzakelijk om het team goed voor te bereiden op het demonstratieseizoen. De Koninklijke Luchtmacht spreidt de vluchten zoveel mogelijk over ver schillende velden. De F-16 Solo Dis play Team, dit jaar gestationeerd op vliegbasis Leeuwarden, maakt onderdeel uit van de publieke pre sentatie van Defensie en wordt onder andere ingezet bij wervingsactivitei ten voor vliegers bij de luchtmacht. De vliegers demonstreren de capa citeiten van het toestel en de vaar- Burgemeester Francine Giskes heeft ingegrepen bij de perikelen rondom de rotonde Emmalaan. Een lid van de adviescommissie Kunst- en Cultuurbeleid kreeg een bedreigend telefoontje en daarmee is een grens overschre den. 'Een grap is leuk', dus Giskes over het plaatsen van schapen en pas poppen, 'na drie keer kan die ook nog leuk zijn, maar de grens wordt bereikt wanneer dat erin ontaardt dat mensen er last van krijgen. Een lid van de commissie heeft een dreigtelefoontje gehad en daarmee gaan we een grens over en komen we op een ander pad terecht.' Een woordvoerder van de gemeente voegde er aan toe dat de kwestie uit proportie begint te raken. Voor zover bekend is er verder geen aangifte van gedaan. Op de rotonde waren afgelopen weekend poppen geplaatst die de leden van de adviescommissie moesten voorstellen en er stond een bord bij dat het 'geen kunst is om kunst af te zeiken'. Feit is ech ter dat de commissie met de hele gang van zaken niks van doen heeft. Ze werden weliswaar genoemd in de argumentatie van het college om de stenen schapen van de rotonde af te halen, maar dat was als voorbeeld. Het college had de schapen naar eigen zeggen moeten beschouwen als 'kunst in openbare ruimte' en in dat geval had de commissie om advies gevraagd moeten worden. De schapen waren nu echter niet als 'kunst in openbare ruimte' beschouwd maar gewoon neerge zet en de adviescommissie was dus evenmin om advies gevraagd. digheden van de vlieger. Een show van het team bevat manoeuvres die gedurende een operationele missie met een F-16 kunnen voorkomen. Informatie over vliegbewegingen is te vinden op www.defensie.nl en Teletekstpagina 766. Klachten kun nen worden ingediend via het gratis nummer 0800-0226033. PvdA wil abri aan Emmalaan De bushalte aan de Emmalaan tegenover het gemeentehuis en de OSG moet een abri krijgen. Daar heeft de PvdA voor gepleit. Raadslid Nils Lely wees er tijdens een commissievergadering op dat er meer gebruik wordt gemaakt van de bushalte sinds beide gebou wen klaar zijn, maar dat er geen beschutting is. 'Als je er daar nu vijf minuten in de regen staat, zie je eruit als een verzopen konijn.' Wet houder Edo Kooiman zegde toe ermee aan de slag te gaan. Zorg over stekels langs fietspad De PvdA maakt zich zorgen over rozenstruiken en meidoorns die bij het fietspad langs de Rozen- dijk worden geplaatst. Volgens raadslid Nils Lely wordt het risico gecreëerd dat fietsers lekke banden oplopen. Wethouder Edo Kooiman zei dinsdagavond tijdens een commissievergadering dat de struiken niet direct langs het fietspad komen te staan, maar een stukje verderop. Het is onder meer bedoeld om fietsers in de luwte te laten rijden. Kooiman had zich ervan laten ver zekeren dat de stekels niet het fietspad op kunnen waaien. Lely dacht daar anders over. 'Als je een meidoorn snoeit, liggen de stekels overal.' Er wordt momenteel gewerkt aan de Rozendijk tussen de Jan Ayeslag en de Bakkenweg. Nel Eelman uit Den Burg en oud- Texelse Sascha Baggerman zijn woensdag bij de verkiezingen beiden in Provinciale Staten van Noord-Holland gekozen. De WD kreeg met 22 procent de meeste stemmen op het eiland en het CDA moest aanhang prijsgeven. Baggerman (PvdA) kreeg bij de verkiezingen 834 voorkeurstem men. Nel Eelman (CDA) had er 756. Beiden hadden minder aanhang dan bij de vorige verkiezingen in 2007, maar waren toch goed voor meer dan de helft van het totaal aantal stemmen op de PvdA (1299) en het CDA (1245). Voor Baggerman, die tweede stond, was herverkiezing zeker. Voor Eelman, die vijfde stond, was het spannend, maar het CDA behaalde toch vijf zetels in Noord- Holland. De WD was op het eiland winnaar met 1545 stemmen. De liberalen kenden in 2007 nog een stevige dip met 1105 stemmen (oud gemeentesecretaris en stemmen- trekker Piet Zoon deed toen niet meer mee), maar ze waren nu terug op hun oude niveau. Het CDA, win naar in 2007, moest ruim vierhon derd stemmen inleveren en kwam daarmee op de derde plaats. De partij had traditiegetrouw de mees te aanhang in Oosterend en deed het ook goed bij het stembureau in De Gollards. De PvdA eindigde als tweede. De PW, die voor het eerst aan de provinciale verkiezingen meedeed, werd vierde met 778 stemmen (11,2 procent). Dat was hoog, maar niet echt meer een verrassing. Bij de Europese verkiezingen in 2009 en de parlementsverkiezingen in 2010 trok de partij van Geert Wil- ders ook al honderden stemmen op Texel. In 2009 was de PW zelfs de grootste stemmentrekker in De Koog, De Cocksdorp en Oude- schild, maar dat was nu niet het geval. De PW moest in die dorpen de WD voor zich dulden en in Oudeschild ook de PvdA. De PW behaalde in De Cocksdorp 17,9 procent van de daar uitgebrachte stemmen, In De Koog en Oude- In Den Hoorn werd voor de verandering gestemd in het handvaardig heidslokaal van de Jan Drijverschool. Normaliter gebeurt dat in De Waldhoorn, maar het dorpshuis wordt nog volop verbouwd. Het had weinig invloed op de stemlust in het dorp. Dat kende traditiegetrouw de hoogste opkomst op het eiland. Foto Jemen vanHattumi Aan de Bosrandweg is de voortgang aan de bouw van de nieuwe manege zichtbaar. Het gebouw is zoals dat heet 'onder dak'. schild lagen de percentages op 15,9 en 15,7 procent. De SP leverde iets in en behaalde 677 stemmen. D66 scoorde goed met 446 stemmen (een verdriedub beling ten opzichte van 2007) en GroenLinks kreeg 442 stemmen (87 meer dan in 2007). De Partij voor de Dieren had 127 steunbe tuigingen en de combinatie Chris- tenUnie-SGP 154. De nieuwe partij 50 Plus van Jan Nagel, die ook voor het eerst meedeed, kreeg 105 stemmen. De Ouderenpartij Noord- Holland had er 107. Het opkomstpercentage was 66 procent, het hoogste op Texel sinds de provinciale verkiezingen in 1991. Bij de provinciale verkie zingen in 2007, 2003, 1999, 1995 en 1991 lag de opkomst telkens net onder de 60 procent. In totaal werden 6936 stemmen uitgebracht, waarvan 10 ongeldig. 3579 men sen lieten de gelegenheid om te stemmen aan zich voorbij gaan. De verhoudingen op Texel kwamen overeen met de rest van Noord- Holland. Er kon woensdag voor het eerst in het wachtlokaal van TESO worden gestemd. De gemeente wilde daarmee tegemoet komen aan forenzen en bewoners van 't Horntje. De mogelijkheid stond niet iedereen in het geheugen gegrift, maar in totaal kwamen er 180 mensen hun stem uitbrengen. De leden van het stembureau zaten er naar eigen zeggen goed, want ze hadden tegelijkertijd een mooi uitzicht op al het verkeer dat de bOOt Op- en afreed. (Foto Jeroen vanHaitum) Robin Konijn overhandigde wethouder Eric Hercules (economie) dins dagavond tijdens een commissievergadering in het gemeentehuis het rapport 'Richting voor Economie' met daarin een economisch beleids plan dat door vertegenwoordigers van het Texelse bedrijfsleven is opgesteldFoto Jemen van Hattum) Reddingboot Ida Mary werd woensdag vanaf Ameland per oplegger naar Texel gebracht. Foto gm* VRIJDAG 4 MAART 2011 WOZ-beschikking Omdat ze er nogal wat telefoontjes over krijgt, wijst de gemeente erop dat sloop, verbouw en andere wij zigingen die dit jaar aan een woning worden aangebracht niet van invloed zijn op de WOZ-waarde voor 2011Voor de waardering van niet-woningen gelden andere regels, te vinden op de website www.texel.nl. Het aanslagbiljet voor de gemeentelijke belastingen werd vorige week zaterdag bij de Texelse huishoudens bezorgd. Wat ik zeggen wou Wapen De gemeentelijke aanslag viel weer in de bus, gauw open maken en kijken wat de verhoging is, nu dat viel mee. Wat wel opviel, is dat op het officiële stuk, zo noem ik de aanslag, het wapen van Texel niet meer staat. Ons prachtige wapen met de twee rode leeuwen en het zwarte anker met een achtergrond van goud. En dat is jammer. Iedere Texelaar kan zich sinds 1414 met dit mooie wapen identificeren. Het niets zeggende .txl is vast niet door een Texelse ambtenaar verzonnen. Sterker nog, als de raad hier over had moeten beslissen, was het zeker niet doorgegaan. Behoudens dat heeft het een hoop geld gekost, misschien was dat de verhoging van de aanslag wel. Het is waar schijnlijk verzonnen door ambtena ren die geen binding met het eiland hebben, want zoiets verzin je niet. Als we op google .txl zoeken krij gen we Berlin airport en een Belgi sche tennisclub, maar geen link met Texel. Er is niet over nage dacht. De nieuwe strakke huisstijl past zeker niet bij het nieuwe gemeentehuis, daar passen de twee rode leeuwen met het anker heel goed boven de deur, nu is er niets. We hebben in 2014 600 jaar stadsrechten en dat gaan we waar schijnlijk vieren zonder ons wapen, want ik ben bang dat we dat ner gens meer in terug zien, behalve dan op de Texelse Courant natuur lijk, want die blijft wel Texels. Gemeente Texel en politiek, houd Texel in ere en maak u sterk voor ons wapen. H. Snoek jr., Den Burg. Wat ik zeggen wou Beachcafé De Buren bij paal 17 kreeg donderdag een van de eerste bamboeterrasvloeren van de Europese kust. Van het leggen van de vloer werd door leverancier Tonn Nederland een reportage gemaakt die zal dienen als promotie voor wat wel het 'nieuwe hardhout' wordt genoemd. De terrasvloer wordt niet op een fundering gemonteerd, maar rechtstreeks op de inmiddels waterpas geschoven zandonder- grond gelegd. De leverancier garandeert dat de vlonderplanken in vijf jaar niet meer dan twee millimeter zullen afslijten. In overleg met de leverancier wordt de vloer in de loop van het seizoen geëvalueerd. Debat Graag wil ik even reageren op het artikel 'Geen vuurwerk tijdens vriendelijk debat lijsttrekkers'. Laten we beginnen met te stellen dat de WD Texel een compliment verdient voor de organisatie. Zes bobo's (eigenlijk zeven) naar het eiland halen, is geen kleinigheid. En met dat eigenlijk zeven werd aan het begin gelijk de toon gezet, namelijk het afzeiken van Hero Brinkman op het niet aanwezig zijn. Persoonlijk vond ik dat een genante vertoning. Een goed debat wordt geleid door een onafhankelijke en objectieve gespreksleider. Nu ken ik lede de Vries niet persoonlijk, maar al snel werd mij vrij duidelijk waar zijn eigen politieke voorkeur naar uit gaat. En dat schaadt het debat. Wat betreft het ontbreken van vuurwerk, de opzet van de avond gaf nou niet echt de gelegenheid om de discussie aan te gaan. Was het maar waar, er was stof genoeg voor een goed debat met de zaal. Maar dan moet men daar wel de lengte voor krijgen. Tijdgebrek en een gespreksleider die zich zelf maar al te graag (overwegend links) hoorde lullen, plus 'we moeten door', waren buiten een hoop geleuter over openbaar vervoer de sleutelwoorden. Jammer, want voor de rest was het een prima avond. Ook mede omdat er ruimschoots lokale politici aan wezig waren, en die tref je niet altijd in het wild aan. Had er nog een uur er aan vastge knoopt, de lijsttrekkers konden toch niet van het eiland af. Dan had de zinsnede dat het publiek zich niet erg bij het debat liet betrekken misschien wel achterwege kunnen blijven. R.F. Boom, Oudeschild.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5