JongerenRaad Texel groeit in zijn rol TEXELSE 7 COURANT 'Is er iemand die een brainstormpje heeft?' Waalder halve marathon voor 30ste keer gelopen Protest gemeente tegen sluiting van visgronden Jaap Dros blijft in titelrace VRIJDAG 4 MAART 2011 JongerenRaad Texel woensdagavond tijdens een vergadering in het gemeentehuis. 'Is er nog iemand die het er niet mee eens is? Mooi, dan kunnen we over naar het volgende agen dapunt.'Voorzitter Larissa Klaas- sen gaf woensdagavond op voortvarende wijze leiding aan de vergadering van de Jonge renRaad Texel (JR-T). Exact in de anderhalf uur die vooraf was afgesproken, liet ze alle negen agendapunten passeren, een discipline waar menig voorzitter een voorbeeld aan kan nemen. De onlangs opgerichte jongeren- raad, die gevraagd en ongevraagd advies geeft aan de gemeenteraad en andere instellingen en een aan spreek is voor de Texelse jeugd, had veel te bespreken. 'Saaie' onderwerpen, zoals het vaststellen van de agenda en het verslag van de vorige bijeenkomst en een ver gaderagenda. Maar lang stonden de dertien jongeren die ditmaal aan tafel zaten daar niet bij stil. De kersverse voorzitter, hier en daar bijgestaan door raadsgriffier Marit de Porto, kon de eerste drie agen dapunten snel 'afhameren'. Wet houder Hennie Huisman, verant woordelijk voor jeugdzaken, was ook van de partij en deed een bemoedigend woordje. 'Leuk dat jullie enthousiast zijn.' afspraken gemaakt voor volgende vergaderingen en over zaken waar de JR-T zich wel en niet mee bezig moet houden. 'Want het zal vaker gebeuren dat wij als leden van de JR-T door jon geren worden aangesproken met geweldige ideeën', voorzag Mor- Haar gehoor zat nog wat onwennig op het pluche, hier en daar werd wat gegiecheld en soms verscheen er wat kleur op de gezichten. Maar de jeugd leert snel en gaandeweg de avond groeiden veel jongeren steeds beter in hun rol, kwamen serieuze discussies op gang, wer den problemen geanalyseerd, gezocht naar de grootste gemeen schappelijke deler en werden ton Eschweiler. 'Het moet niet zo zijn dat - mede dankzij onze inzet ergens een nieuw skatepark komt, en dat het een week wordt gebruikt en vervolgens niet meer.' Morton: 'We kunnen ergens einde loos over discussiëren of we het wel of niet leuk vinden, maar uitein delijk gaat het erom of er geld voor op tafel komt. En dat bepaalt het college of de gemeenteraad.' Om te bepalen met welke onderwerpen de JR-T wel of niet aan de gang moet, moeten er criteria komen waar die aan moeten voldoen. De jongeren spraken af hierover na te denken. Dat je niet zomaar iets voor elkaar hebt, bleek tijdens de discussie over een verzoek van jongeren uit De Cocksdorp voor een skatepark. De vraag was volgens jeugdraads lid Jari van Maanen in 2008 neer gelegd bij de gemeente en pas vorig jaar kwam er antwoord op, namelijk dat de gemeente er nog op terugkomt. Jari, die hierover was benaderd door Cocksdorpers, had hierover zelfs ingesproken tij dens de raadscommissie van afge lopen dinsdag. Daar had burge meester Giskes geantwoord dat er komende zomer meer duidelijkheid over komt. 'We moeten de burge meester de kans geven dit te onderzoeken', stuurde voorzitter Larissa met succes aan om dit onderwerp even te laten liggen. Om jongeren een stem te geven in de Gemeenschapsraad (waarin vertegenwoordigers uit allerlei geledingen zitten en die maat schappelijke onderwerpen bespreekt), benoemt de JR-T op verzoek van wethouder Huisman iemand uit hun midden. Gespreks onderwerp was ook de nieuwe jongerencolumn @TXL in de Texel se Courant, waarvoor Jari vorige week het spits af beet en waarop hij al veel reacties heeft gekregen. Het is de bedoeling dat jongeren de column bij toerbeurt schrijven. Hoofdredacteur Gerard Timmer man nodigde jongeren die ook een column in deze krant willen schrij ven, uit zich te melden bij de redactie. Wethouder Huisman daagde de JR-T uit om ideeën te leveren hoe jongeren die 18 wor den het best kunnen worden bena derd. Toen reacties uit bleven, deed de voorzitter een oproep: 'Is er iemand die een brainstormpje heeft?' Voor de dertigste keer wordt zaterdag 12 maart de halve marathon van De Waal gehou den. Volgens een beproefd en succesvol recept, maar nieuw is dit keer de Kidsrun, die de belangstelling voor het oudere maar kleine broertje van de Texel Halve Marathon wat moet vergroten. Net als de afgelopen jaren wordt ook een parcours voor nordic walkers uitgezet. De boscrossen en andere terrein wedstrijden zijn achter de rug, het wegseizoen komt er weer aan. De halve marathon van De Waal is één van de eerste regionale wed strijden in die discipline, officieel geregistreerd op de agenda van de atletiekunie. Zelf spreekt de organisatie trots van 'een vroege voorjaarsklassieker'. Doordat de wedstrijd zo vroeg in het jaar wordt gehouden, spelen de weersomstandigheden vaak een belangrijke rol. Maar heel zel den is het 'eendenkukeltjesweer', veel vaker worden de deelnemers op de proef gesteld door regen, vorst of winterse buien. Sommige atleten laten zich daar door afschrikken. Anderen komen van heinde en verre. De mogelijkheid hardlopen te combineren met een gezellig weekend Texel is voor hen ongetwijfeld de belangrijkste reden. Maar daarnaast staat het evenement bekend om de gezelli ge sfeer, kleinschaligheid, soep na afloop en verloting op startnum mer (met vele prijzen in natura). Maar hoe populair ook onder de liefhebbers, zo populair als de Texel Halve Marathon zal die van De Waal nooit worden. Veel hard lopers doen het in de winter wat rustiger aan met trainen en laten deze 'vroege voorjaarsklassieker' aan zich voorbij gaan. Het gemid deld aantal deelnemers schom melt rond de 150 en is daarmee Burgemeester Francine Giskes heeft het ministerie van Econo mische Zaken, Landbouw en Innovatie namens de gemeente gevraagd de sluiting van 25 pro cent van de visgronden te her overwegen en daarmee de gar- nalensector tegemoet te komen. Giskes doet dat in een brief die ook is ondertekend door gede puteerden Bond van Noord-Hol land en Hollenga van Groningen en de burgemeesters van De Marne, Harlingen, Dongeradeel en Wieringen. 'De mededingingswetgeving, marktstructuur en Natura 2000- beperkingen hebben de garnalen visserij in een omklemming gekre gen, waarbij vissers het hoofd nog net aan boven water kunnen hou den en onze gemeenten worden geconfronteerd met een grote groep vissers die geen uitkomst zien binnen de geschetste proble matiek', schrijven de gedeputeer den en burgemeesters aan staats secretaris Henk Bleker. Ze wijzen Bleker erop dat de vis serij een 'belangrijke bron van werkgelegenheid' in hun gemeen ten is en 'essentieel voor de tota le sociaal-economische bedrijvig heid'. 'De gemeente Wieringen is zelfs officieel tot "visserijafhanke- lijke" gemeenschap verklaard volgens de criteria van de Euro pese Unie. Maar visserij is ook voor Harlingen, Texel, Zoutkamp en Dongeradeel van groot belang. De garnalenvisserij op Wadden zee en Noordzee is binnen de lokale visserijsector de voor naamste tak van visserij. Onze gemeenten zijn dan ook sterk verweven met de garnalenvisse rij.' Aanleiding voor het schrijven van de brief is de aangekondigde slui ting van 25 procent van de visge- bieden. Deze sluiting is nog ern stiger voor de vissers dan op het eerste gezicht lijkt, omdat het volgens de ondertekenaren om 50 procent van de 'primaire vis gronden' gaat. 'Op de resterende secundaire visgronden wordt het dus dringen geblazen; econo misch ongewenst en ecologisch onverantwoord. Dit staat op gespannen voet met de uitvoe ring van de Brede visie op duur zame visserij in de Waddenzee, waar momenteel aan wordt gewerkt. Hiervoor is bij de vissers draagvlak en wij willen dat zo houden in het belang van deze visserij.' De ondertekenaren wij zen Bleker er op dat zijn voorgan ger in 2009 nog wilde meewerken aan 'een verduurzamingsslag', als middel om te komen tot een garnalensector met perspectief. 'Vele miljoenen vanuit LNV en EVF zijn ingezet om verduurza ming haalbaar te maken. Er wordt hard gewerkt aan deze verduur- zamingslag, maar gezien de hui dige ontwikkelingen en de drei ging van de inperking van het visgebied biedt dit de visserman geen kans op een realistische vis serijtoekomst.' Volgens hen rijst de vraag 'waarom het Nederlandse beleid zo stringent wordt uitge voerd, terwijl men in bijvoorbeeld Denemarken en Duitsland meer oog heeft voor een duurzaam evenwicht tussen de ecologische en economische belangen'. Jaap Dros heeft in de 21ste ronde van de B&B Van der Vis en Den Boer-competitie bij schaakcub En Passant koploper Mohamed Al- Rawy verslagen en daarmee zijn titelkansen behouden. Ook Tho mas Richter bleef dankzij een zege op Sam Hennink in de race. Kees de Best, titelkandidaat num mer vier, verloor verrassend van Frans Eijgenraam. Het blijft dringen aan de kop van de schaakcompetitie. Al-Rawy, Dros, Richter en De Best maken het elkaar moeilijk in hun streven de nieuwe kampioen te worden. De 'grote vier' hebben nagenoeg gelijke kansen. Het zal aankomen op schaakkracht, inventiviteit en ook durf op de 64 velden van het schaakbord. Wie uit eindelijk de nieuwe titelhouder wordt, valt te bezien. Maar voor de objec tieve toeschouwer kan de competi tie nauwelijks spannender verlopen. Een bijzondere rol is mogelijk weg gelegd voor de subtoppers, die de koplopers nog kunnen laten struike len en daarmee een belangrijke rol spelen in de afloop. In de bonds- competitie speelt het achttal van En Passant zaterdag 12 maart in Andijk tegen Schaaklust, dat op de tweede plaats staat. En Passant staat vierde. Bij winst hebben de Texelaars nog een kleine kans kampioen te wor den. Meer informatie op de website www.enpassant-texel.nl maar een tiende van de Texel Halve Marathon. Om de belangstelling toch wat te vergroten, wordt in navolging van andere evenementen ook een Kidsrun georganiseerd. Kinderen tot en met 12 jaar kunnen een rondje van 1240 meter lopen, kin deren tot en met 15 jaar van 2480 meter (start om 12.15 resp. 12.30 uur). Om het nieuwe initiatief onder de aandacht te brengen, heeft de organisatie - vanouds gevormd door Atletiekvereniging Texel en de dorpscommissie van De Waal - samenwerking met Sportservice Texel gezocht, dat alle scholen op het eiland heeft aangeschreven. Deelname is gratis voor deze groep. Als bewijs van deelname ontvangen zij na afloop een vaan tje én een appel. Aanmelden voor deze Kidsrun kan uitsluitend via de website www.sportservicetexel. nl. De wedstrijdlopers bij de volwas senen kunnen kiezen uit twee afstanden: 10,6 en 21,1 kilometer. Voor recreanten is er de mogelijk heid 4,8 kilometer te lopen (of te wandelen). Net als voorgaande jaren wordt in samenwerking met Jeroen Plag daarnaast een aparte loop voor nordic walkers georga niseerd. Hun parcours is ruim 10 kilometer lang. Inschrijven kan online (via www.halvemarathon- dewaaltexel.nl) tot en met zondag 6 maart en op de wedstrijddag vanaf 11.45 uur in dorpshuis De Wielewaal. De start is om 13.00 uur, een uur eerder dan normaal. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 8 maart Veld A 19.00 Autocentrale-CVI Vlinderw 19.45 Jumbo-Vlinderw Autocentr 20.30 Paal 28/K-Kobeko Cocky's 21.15 NIOZ 1-Cocky's Kobeko 22.00 Bar S-Campings NIOZ 1 Veld B 19.00 Krim-Tevoko (j) Interieurb 19.45 Mantje-lnterieurb Falcon 20.30 Wessels-Falcon Mantje 21.15 Mets-RaboRAB 22.00 NIOZ 2-RAB Mets Veld C 19.00 Kapper-Jozefschool SVC 19.45 SVC-Salique Jozefschool 20.30 De Waal-De Rog Salique 21.15 Klif 23-Moorman De Rog 22.00 Otto's-Timmer's Klif 23 Wedstrijdleiding: SVC en Evelien (tel. 310096) Uitslagen: Tevoko jeugd-De Krim 0-3; Kobeko-Jum- bo 2-1; Vlinderwinkel-CVI 3-0; Cocky's Kapsalon-Paal 28/de Krim 3-0; NIOZ 1- Randstad 2-1; PFB-Ecotiem 3-0; Rabo- bank-Mantje 1-2; Bouwcenter RAB-Wes- sels Ontwerpt! 0-3; IBS/Oele/Schoo-NIOZ 2 3-0; Albert Heijn-Dio Drogisterij Mets 0- 3; Vakantieburo Kobeko-Eetcafé De Rog 3-0; Timmer's Bakkerij-Kees de Waal, huis en tuin 2-1Jozefschool-Bar Sportief 0-3; Kapsalon Salique-Texelcampings 0-3;v SVC-De Kapper 2-1 Jeugd Deuce naar Fuerteventura Van der Veen en Koomen slaan terug Door de 21ste speelronde te win nen, hebben Co Koomen en Lieu- we van der Veen goede zaken gedaan in de competitie van Kla- verjasclub Den Burg. Fenny en Rob Caspers deden het minder goed, maar leiden nog steeds in het klassement. Koomen en Van der Veen hebben in de laatste weken flink ingeleverd, maar zijn nog niet van plan het hoofd in de schoot te leggen. Na een kal me start haalden zij in de laatste rondes geweldig uit met scores van meer dan 2400 en meer dan 2300 punten. Daarmee kwam hun totaal op 7951, de op één na hoogste score van het seizoen. De hoogste score werd overigens ook door hen gespeeld. Hiermee maakten ze een flink deel van de achterstand goed, maar er moet nog flink gewerkt wor den om nog kans te maken op de titel. Jan Zaal en Hans Westdorp toonden vormbehoud en werden tweede. Zij wonnen alle vier spellen en behaal den een score van 7486 punten. Zij blijven derde en zijn nog niet geheel kansloos voor het prolongeren van de titel. Ook Peter van Heerwaarden en Huug Snoek zijn de laatste weken prima op dreef. Na mooie scores in de eerste drie partijen hadden ze zelfs uitzicht op rondewinst. In de laatste partij werd echter niet meer dan modaal gescoord. Zij staan nu zevende in het klassement en deden ook goede zaken voor het marsen klassement. Door er deze week vijf te spelen, komen zij nu op een totaal van 52 en zijn ze in een nek-aan- nekrace verwikkeld met Fenny en Rob Caspers. Fenny van Exel en Tiny Kok behaal den met 7301 punten een verras sende vierde plaats. Ze begonnen uitstekend, maar hadden geen geluk in de tweede partij. Het derde spel ging beter, maar in de vierde partij zorgde een slotakkoord van ruim 2400 punten voor een mooie eind- score. Van Exel en Kok nemen daar mee afstand van de rode lantaarn en stijgen naar de vijftiende plaats. Meervoudig clubkampioenen Eric Jan Geus en John Vlaming beleven een wisselvallig seizoen. Deze week zaten zij weer aan de goede kant van de score met 7168 punten. Zij blijven achtste in het klassement. Het gemiddelde was met 6348 pun ten goed. Er werden 30 marsen gespeeld. Het klassement wordt aangevoerd door Fenny en Rob Caspers, die een voorsprong van ruim 2000 punten hebben op Co Koomen en Lieuwe van der Veen. Jan Zaal en Hans Westdorp staan derde met een kleine 2300 punten achterstand. Arend Dijker en Piet Moree leiden in de tweede periode. Fenny en Rob Caspers volgen met een kleine 800 punten achterstand. Huug Snoek en Peter van Heerwaarden stegen deze week naar de derde plaats en heb ben ruim 1100 punten achterstand. Op initiatief van tennisschool Joy bezochten 23 jeugdleden van Deuce in de voorjaarsva kantie een trainingskamp op Fuerteventura. Op het Canarische eiland werd tweemaal per dag getraind onder leiding van Joep Maduro, Erik Grootes en Baruch Coutinho. Hier bij werd de ochtendtraining voor namelijk benut voor het technische gedeelte, terwijl 's middags de nadruk op het wedstrijdelement lag. De week werd afgesloten met een 'interland' tegen de plaatselijke talenten van Fuerteventura. Dat de training zijn vruchten had afgewor pen, bleek wel uit het grote aantal overwinningen dat tegen de Spaan se leeftijdsgenoten werd behaald. Hoewel de tegenstand van een zeer behoorlijk niveau was, bleven de Deuce-spelers veelal aan de goede kant van de score. Over een maand begint de voor jaarscompetitie, met daaropvol gend een groot aantal toernooien en kampioenschappen. Met de extra training verwachten de jeugd- tennissers hier helemaal klaar voor te zijn.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7