Samenwerkende landbouwers blikken vooruit Welwillende reacties op plannen nieuw bestuur TEXELSE 9 COURANT Loonwerker investeert in meerwaarde De ganzenpopulatie terugbren gen, behoud van de mogelijk heid dierlijke mest uit te rijden voor stuifbestrijding, hogere toeslagen om de zogenoemde natuurlijke handicaps te com penseren en behoud van mini maal 9.062 hectare landbouw grond, ledenwerving en een verbetering van de communica tie. Dat zijn enkele van de speer punten in de beleidsnotitie Wat doen we voor morgen, die dins dagavond door de samenwer kende landbouworganisaties LTO Noord en KAVB afdeling Texel werd gepresenteerd. De presentatie was onderdeel van een druk bezochte avond in hotel De Pelikaan, georganiseerd door LTO Noord en de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, die sinds kort zo nauw samenwerken, dat ze zelfs een gezamenlijk bestuur hebben zal worden', naast de wel belang rijke maar iets minder urgente 'aandachtsvelden'. Kikkert: 'We hebben gekozen voor kort en krachtig. En niet te ver vooruit, want de wereld verandert snel. We denken dat het goed is elk lustrum onze beleidsvisie neer te leggen. Om onze standpunten onder de aandacht te brengen van onze leden, stakeholders (belangheb benden) en de politiek.' De beleidsnotitie bestaat niet alleen uit standpunten ten aanzien van de wetgeving, maar ook uit voornemens de eigen organisatie te verbeteren. Ledenwerving is één van de speerpunten. De orga nisaties tellen samen 178 leden, waarvan 110 met een eigen bedrijf. In totaal zijn er 153 agrarische bedrijven op het eiland. 'Een der de van de agrarische onderne mers is dus geen lid. Dat is onge wenst als je je als sector sterk wilt zijn collega's zich op vier speer punten. Belangrijk wat betreft het flora- en faunabeheer is - uiter aard - het terugbrengen van de ganzenpopulatie naar het niveau dat in het beheerplan is afgespro ken. Maar ook het bestrijden van akkerdistels, akkermelkdistels en Jacobskruiskruid, zoals afgespro ken in de APV, wordt genoemd. Een terugkerend onderwerp is de bestrijding van stuivend zand met drijfmest. Dat is overal in Neder land verboden, maar wordt op Texel nog toegestaan tot 2013. Toenmalig minister van Landbouw Gerda Verburg zei destijds dat deze uitzondering voor het laatst werd gemaakt, maar er is de agra riërs veel aan gelegen de huidige methode te mogen blijven toe staan. Volgens Kikkert is het goed zélf alternatieven te onderzoeken, omdat zo het beste kan worden aangetoond dat deze ook niet zaligmakend zijn. Als voorbeeld op Texel een areaal van minimaal 9.062 hectare landbouwgrond nodig is. Wij pleiten ervoor om dit areaal voor de lange termijn te behouden.' Onder het kopje 'structuurverbe tering' constateert de organisatie dat de aanvoer van mest en com post steeds duurder wordt. Een duurzame oplossing zou zijn om op Texel meer 'veehouderij op strooisel' te realiseren. Als voor beeld noemt Kikkert in een toe lichting de varkensstal van Wijtten in Eierland. 'Is dat intensieve vee houderij?' Hij beantwoordt de vraag zelf: 'Het welzijn van de die ren is er uitstekend.' Een speerpunt op het gebied van verbreding ligt in de energievoor ziening. Naast zonne-energie en windenergie pleit het bestuur voor het opwekken van energie met behulp van biovergisters. Daarbij moet volgens de voorzitter veel meer worden gedacht aan het gebruik van restproducten (zoals slootruigte) dan aan het verbou wen van maïs voor dit doel. Tiende en laatste speerpunt betreft het bouwblok voor agrarische bedrijven. 'De schaalvergroting in de landbouw gaat door. Bedrijven moeten daarom kunnen blijven groeien.' Gepleit wordt voor bouw blokken van 1,5 hectare, met een ontheffingsmogelijkheid naar 2 hectare. 'De eventuele landschap pelijke inpassing moet helder zijn, met objectieve criteria.' De presentatie van Wat doen we voor morgen werd voor de pauze voorafgegaan door een bijdrage van Albert Jan Maat, voorzitter van LTO Nederland. Schijnbaar uit de losse pols diste hij allerlei wetenswaardigheden over de actuele situatie in de landbouw op en ging hij in op vragen van bezoe kers. Hij prees de boeren en ande re ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf, die Nederland volgens hem tijdens de economi sche crisis overeind hebben gehouden. 'Driekwart van hen heeft in 2009 niks verdiend of moest naar de bank om hulp. Het herstel van de economie is voor een belangrijk deel te danken aan de land- en tuinbouw. De export in deze sector is met zeven procent gegroeid.' Volgens hem wordt het tijd dat ook de rest van het land z'n steentje bijdraagt. Maat prees de boeren om hun belang voor de voedselproductie in de wereld. Volgens hem kunnen ze zich 'met hervonden zelfvertrouwen' pre senteren. Begrip toonde hij voor kritiek uit de zaal dat LTO de belangen van boeren niet altijd goed genoeg behartigt. Op het verwijt van akkerbouwer Piet Lap dat LTO in de kwestie Waalenburg 'het voortouw heeft genomen over de rug van de boeren' antwoordde hij dat de organisatie inderdaad een tijd heeft gedacht dat 'het' toch niet te voorkomen was. Kri tiek had hij op natuurbeheerders, die volgens hem veel te hard kla gen nu ze door het kabinetsbeleid wat minder te besteden hebben. Maat vergeleek ze zelfs met 'ver wende kinderen'. Tegelijkertijd toonde hij zich bereid tot verzoe ning en riep hij een paar keer op tot samenwerking. Voor Maat was het de eerste keer dat hij op Texel was. Overdag bezocht hij het bedrijf van Arnold Langeveld, dat landbouw en recreatie combineert, en dat van de familie Rikkenberg, dat noodgedwongen van Waalen burg naar Het Noorden verhuisde. Ook sprak Maat met bestuursle den van Agrarische Jongeren Texel. Hij constateerde dat er op Texel 'een bovengemiddeld ont wikkeld gevoel voor ondernemer schap' is. Joop Rommets samengesteld. Dat bestuur wordt geleid door voorzitter Nico Kikkert en bestaat verder uit vice-voorzit- ter Alfons Kuip, secretaris/pen ningmeester Annette Barhorst- Brans, Jan-Willem Bakker, Johannes van Heerwaarden, Men- no Timmer en Klaas Tjepkema. Gezamenlijk vertegenwoordigen zij in principe alle geledingen van de landbouw, al is er nog plaats voor een negende bestuurslid, bij voorkeur een veehouder. Ook landelijk werken LTO en de KAVB al samen. Een belangrijke reden om op Texel nog een stapje verder te gaan, is de schaalver groting, waardoor het aantal leden onder druk staat. Voorzitter Kik kert benadrukt echter dat het samenwerkingsverband 'niet uit nood is geboren'. 'De landbouw op Texel is van oudsher vooruit strevend en goed georganiseerd. Met het oog op de toekomst is het goed te kijken waar je elkaar kunt versterken.' De beleidsnotitie is een vervolg op twee eerdere rapporten, versche nen in 2000 en 2005, waarin de perspectieven voor de landbouw uitgebreid in kaart werden gebracht. Sindsdien is er veel gebeurd in de sector, reden om de kansen en bedreigingen opnieuw op een rijtje te zetten, al gebeurde dat wel een stuk beknopter dan zes jaar geleden. Het bestuur heeft tien speerpunten op papier gezet, waar 'extra aandacht aan besteed maken. Samen heb je een veel grotere kans dat je wordt gehoord. Als eenling heb je geen enkele macht en kun je de beleidsmakers op zijn hoogst informeren wat je ergens van vindt. Onze wens is daarom het aantal leden te vergro ten tot tachtig procent.' Andere speerpunten zijn een bete re communicatie - door middel van de website www.texel.lto- noord.nl, email, bijeenkomsten en het bezoeken van bedrijven van leden - en het opzetten van pro jectgroepen, bestaand uit leden, die het bestuur over een bepaald onderwerp adviseren. Het voorne men om de leden een grotere rol te laten spelen, werd goed ont vangen. Uitgedaagd door discus sieleider Peter van der Hoeven vertelde veehouder Ewald Witte zelfs dat hij een half jaar geleden zijn lidmaatschap had opgezegd, uit onvrede met de opstelling van LTO in zake de omvorming van landbouwgrond in Waalenburg in natuur, maar dat hij genegen was tot een gesprek met het bestuur om zijn besluit eventueel terug te draaien. Ook asperge- en aardap pelkweker Bert Keijser zei te heb ben overwogen zijn lidmaatschap op te zeggen, maar dat hij het bestuur het voordeel van de twijfel gunde en complimenteerde met de nieuwe opstelling. Ten aanzien van de wetgeving concentreren voorzitter Kikkert en noemde hij het gebruik van papier- cellulose, dat moet worden aan gelengd met 14.000 liter water per hectare. 'Water is een schaars goed op het eiland. We mogen het niet uit de sloten halen en leiding water is erg duur, nog afgezien van de vraag of je dat wel voor dit doel moet willen gebruiken.' Sinds vorig jaar staat Texel op de kaart als agrarisch gebied met 'een natuurlijke handicap'. Daar mee wordt erkend dat produceren duurder is, onder meer omdat de percelen kleiner zijn, niet kan wor den beregend en meer kosten moeten worden gemaakt voor aan- en afvoer. 'We pleiten daar om voor een hogere hectaretoe slag om deze handicaps te com penseren.' Aandacht is er uiteraard ook voor de zogeheten Ecologische Hoofd structuur, die met het omvormen van Waalenburg tot natuurgebied in een afrondingsfase is. Volgens de notitie mag er geen sprake zijn van 'externe werking' van de natuur naar de landbouw, waar mee volgens Kikkert wordt bedoeld dat het nieuwe gebied geen verdere beperkingen voor agrariërs mag veroorzaken. Zelfs wordt gehoopt met behulp van het beleid van het huidige kabinet hectares voor de landbouw terug te winnen. 'In het Stivas-struc- tuuronderzoek is aangegeven dat Elektrische auto vertoont kuren De elektrische auto die de gemeen te eind vorig jaar aanschafte, heeft kuren. De wagen zou 130 kilome ter per dag moeten kunnen rijden, maar hij komt niet verder dan 90 km. De wagen, waar de plaagdierbe- strijding mee op pad gaat, heeft al een paar keer voortijdig stil langs de kant van de weg gestaan. Wethou der Edo Kooiman liet dinsdag tij dens een commissievergadering weten dat de gemeente met de leverancier in gesprek gaat over de problemen. De WD had vragen over de wagen gesteld. De gemeen te kocht de elektrische auto (wat gepaard ging met de nodige rumoer) om duurzamer te kunnen rijden. Volgens de brochure heeft de wagen een actieradius van 130 kilometer per dag, waarna die in acht uur tijd kan worden herladen. De bestuur der zou ook een waarschuwing moeten krijgen als de accu bijna leeg is. In de landbouw gaan de ontwik kelingen snel, weet loonwerker Arjen Oosterhof uit Oosterend. Stilstand is achteruitgang. 'Als ik ergens in investeer, dan doe ik dat liefst in een machine die iets toevoegt, die hier nog niet is.' Vorig jaar experimenteerde hij met een nieuwe machine voor grondbewerking die in één keer drie bewerkingen uitvoert. Tevre den over het resultaat, treedt hij nu naar buiten. Het loonwerken is Arjen, zoon van Jan Oosterhof van voorheen boer derij 't Riemke, met de paplepel ingegoten. Zijn vader zat in het loonwerk en zelf werkte hij tien jaar op een loonwerkbedrijf. Om daarna eens wat anders te proberen. Maar na een uitstapje van een half jaar op de kernreactor in Petten, kreeg hij heimwee naar het agrarische loonwerk. 'Het is leuk om met landbouwmachines bezig te zijn. Om ermee te werken en om eraan te sleutelen.' Zijn agrarische ach tergrond en opleiding, gecombi neerd met zijn affiniteit voor tech niek en met het monteurdiploma op zak, boden hem vijf jaar gele den voldoende basis om een eigen loonbedrijf te beginnen. Aanvanke lijk ging hij de boer op met tweede hands materiaal, maar in zijn werk plaats en stalling aan de Stuifweg staan nu tal van nieuw aange schafte en moderne landbouwma chines. Bij de keuze kijkt hij in de eerste plaats naar efficiency. Want tijd is geld, zeker in de agrarische sector. Hij investeerde bijvoorbeeld in een grasmaaier met een werk- breedte van 6,5 meter en een gras- hark neemt in één werkgang zelfs een breedte van 12,5 meter mee. Nieuwste aanschaf is de Sumo Trio, een (niet kerende) grondbe werkingsmachine uit Engeland van drie meter breed die gelijktijdig drie werkgangen uitvoert: het los woe len (tot 40 cm diep) van grond en verbreken van storende lagen, het mengen van de toplaag (zodat de vertering van gewasresten kan beginnen) en aandrukken van de grond (zodat het contact tussen boven- en ondergrond wordt her steld. Naast de effectieve werkwij ze, is het voordeel - bijvoorbeeld in vergelijking met ploegen - dat de grond in betere conditie wordt gebracht, somt de loonwerken een reeks voordelen op. 'Ik heb hier mee in het voorjaar van 2010 voor het eerst maïsland zaaiklaar gemaakt. De bevindingen en de opbrengst waren goed.' Om in één werkgang gras en graan te kunnen zaaien, monteerde hij er zelf een zaaimachine op, met 32 zaaipijpen. Om optimaal met de machine te kunnen werken, inves teerde Oosterhof in een nieuwe trekker van ruim 200 pk, een wiel- hoogte van 2.20 meter en band breedte van 71 centimeter. De totale combinatie heeft een lengte van 14 meter. De resultaten van gras en groenbemester die hij hier mee in de herfst van 2010 zaaide laten zich goed aanzien. Bluesband Skrep in De Kroonprins De Texelse bluesband Skrep treedt zaterdag 5 maart op in eetcafé De Kroonprins in Oosterend. Het optreden begint om 21.00 uur. Skrep bestaat uit Martijn Dros, Biem Vlaming, Frits Bonne, Rikus Kloosterhuis en Ger Scheeve. Vanaf 19.00 uur serveert uitbater Arjan Trap een dagschotel van kabeljauw uit de oven. bij m een werkgang dne grondbewerkingen en desgewenst gelijktijdig

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9