'Hopelijk wordt er continu geruimd' 'Duidelijkheid erfpacht, maar ook onduidelijkheid' Handen uit mouwen voor diverse acties Kinderen Oosterend denken na over dorp TEXELSE 5 COURANT Twaalf groepjes kinderen van de bovenbouw van De Akker presen teerden vrijdagmiddag op school aan de ouders hoe zij over de toe komst van Oosterend denken en wat er zou moeten komen om het dorp aantrekkelijk te houden voor toeristen. fok, Jemen ven Hettum) Gadegeslagen door diverse camera's bevestigden kunstenaar Mat- thijs Lievaart uit Amsterdam en wethouder Eric Hercules zaterdagoch tend twee bordjes aan een vuilcontainer langs de strandopgang bij paal 17. Met de bordjes worden wandelaars opgeroepen rommel op het strand te verzamelen en in de container te gooien, zodat het strand schoon blijft. Foto Jemen ven Hettum) De Protestante Gemeente Den Burg in wording heeft netto €2.089,- opgehaald met een bazar die vrijdagavond in de kerk aan de Elemert werd gehouden. De ene helft gaat naar het Eilandelijk Diaconaal Pro ject en wordt deels besteed aan een kindertehuis in Moldavië waar voor Ria van der Vis van de hulpgroep Oost-Europa zich inzet. De andere helft is voor het kerkenwerk van de Protestante Gemeente in wording. De bazar werd goed bezocht, evenals een tweedehands winkel die er voor het eerst was. Circa achthonderd stuks vers gebak ken vis waren in anderhalf uur uitverkocht. Foto Jemen ven Hettum) Marcel Winder en Pietje Kager stalen zaterdagavond de show tijdens het playbacken in Oudeschild. De twee traden op met het nummer 'Aan de Schijt', een parodie op het nummer Majesteit van Guus Meeuwis en Youp van 't Hek. De heren hadden daarvoor de nodige attributen mee het podium op gesleept. (Foto e<i witte Borden Deze foto maakte ik in Ewijcksluis, op 3 maart, de dag na de verkie zingen voor Provinciale Staten. Dat noem ik nog eens attent beheer van de openbare ruimte, opruimen de dag na het 'evenement'. Erva ringen op Texel leren dat soortge lijke borden nog weken, soms zelfs meer dan een maand de dorps sfeer aantasten. Is het nu zo moei lijk om in de planning van de dienstdoende afdeling van de gemeente op te nemen, dit op de dag na de verkiezing op te ruimen? Maar misschien is het ook iets om tegen een scherpe prijs uit te besteden. Ik ben benieuwd hoe lang de bor den er nog staan. Gisteren in ieder geval nog wel. Harry P. Wuis, De Koog. Belastingaangifte voor jongeren Jongeren tot 25 jaar, die in 2010 een bijbaantje hadden of vakan tiewerk deden, komen mis schien in aanmerking voor belastingteruggave. In samen werking met Administratiekan toor Koorn kan het jongeren werk van Pharos helpen bij het invullen van het Tj-biljet. Als de ingehouden loonheffing (te vinden op de jaaropgave) meer bedraagt dan €13,-, is het de moei te waard een Tj-biljet in de vullen. Het is ook nog mogelijk teruggave te vragen over 2009. Voor het aan vragen moeten alle jaaropgaven worden meegenomen. Om de aan vraag direct te kunnen versturen, is een DigiD nodig. Deze is aan te vragen via www.digid.nl. Zonder deze 'digitale handtekening' wor den aanvragen via de post ver stuurd. Voor hulp bij hun belastingterug gave kunnen jongeren dinsdag 15 maart tussen 19.00 en 20.30 uur terecht in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg. Van der Kooij verkoopt Etos Aaf en Kees-Jaap van der Kooi hebben de exploitatie van hun Etos-vestiging in Den Burg per 1 maart verkocht aan Komen BV uit Heerhugowaard. Afgesproken is dat de nieuwe eigenaar het pand ten minste tien jaar huurt van het echtpaar Van der Kooi. Komen BV exploiteert diverse win kels en onroerend goed door heel Nederland en zag Texel als mooie aanvulling voor het eigen imperium. Het is de bedoeling de winkel en de schoonheidssalon metzonnestudio in de huidige vorm voort te zetten. Ook het personeel is overgenomen. 'Als het goed is, merkt de consu ment helemaal niets van deze transactie', vertelt Kees-Jaap van der Kooi in een afgelopen weekend verspreid persbericht. De ondernemer, die in 2009 de exploitatie van zijn Intertoys-vesti- ging verkocht aan Intertoys Holland BV, stapt met de verkoop van Etos volledig uit de detailhandel. 'Fysiek dan tenminste. Door het bezit van onroerend goed in het centrum blijf je natuurlijk altijd betrokken en in zekere zin belanghebbend. Ook blijf je hierdoor in bepaalde mate een maatschappelijke verantwoor ding houden. Denk hierbij onder meer aan de uitstraling en goede bereikbaarheid van je panden. Fei telijk draag je mede hierdoor bij aan een leefbaar centrum. Die betrok kenheid vinden Aaf en ik ook heel leuk en belangrijk, omdat onze ziel wel in de (detailhandel ligt', aldus Van der Kooi, die zich meer wil gaan richten op het 'uitrollen' van het concept van Koopplein.nl. Zijn vrouw houdt zich bezig met het opzetten en onderhouden van administraties voor diverse bedrij ven. 'Doe Mee, Verlos de Zee'. Onder die naam is zaterdag op het strand een actie begonnen om aangespoeld vuil in afvalbakken te krijgen. 'Doe Mee, Verlos de Zee' is een initiatief waar kunstenaar Matthijs Lievaart uit Amsterdam een tijdje geleden mee begonnen is op Goe- ree-Overflakkee. Hij kreeg wande laars zover op een bepaald punt opgeraapt vuil te verzamelen, waarna boswachters van Natuur monumenten begonnen met het opruimen van die berg. Lievaart ontwikkelde plannen om zijn actie landelijk uit te rollen langs de kust, waarna Texel als eerste kustgemeente met hem in zee ging. Bij paal 9, 15, 17, 20, 28 en nabij de vuurtoren wordt aandacht gevraagd voor de actie en kan zwerfvuil in afvalbakken worden gestopt die door Gemeentewerken worden geleegd. Lievaart gaf zaterdagochtend het startschot door samen met wet houder Eric Hercules twee naam bordjes op een afvalbak te schroe ven. Lievaart hoopt dat met zijn actie het strand blijvend wordt schoongemaakt en dat mensen zich bewust worden van wat er allemaal aanspoelt. 'Het is mooi wanneer eens in de zoveel tijd een grote schoonmaakactie wordt gehouden, maar als je dan een paar dagen later terugkomt, ligt er toch weer vuil. Hopelijk zorgt dit ervoor dat er continu wordt geruimd.' Wethouder Hercules zei dat de actie hem aansprak, omdat men sen worden aangesproken zelf actie te ondernemen. Hij wees er op dat er nu ook al mensen zijn die rotzooi verzamelen als ze een wan deling over het strand maken. 'Maar het is goed als zij die rotzooi straks meteen in een afvalbak kwijt kunnen.' De gemeente en strand- exploitanten zorgen er eveneens al voor dat het strand wordt gerei nigd. De actie van Lievaart wordt gesteund door de WV en de Stich ting Duurzaam Texel. Lievaart liet weten dat hij het al vanuit zijn jeugd gewend is rotzooi mee te nemen van het strand. 'Noem het een soort tic. Ik deed het vroeger ook altijd als ik met mijn vader op stap was langs het strand.' Na de onthulling voegde een groep genodigden en een groep Texelaars meteen de daad bij het woord door rotzooi op het strand te gaan ruimen. De brieven met daarin de bood schap of de erfpachtgrond al dan niet wordt verkocht zijn eind vorige week verstuurd naar de pachters. Binnenkort horen ze tegen welke prijs ze kunnen kopen. Overigens zijn ze niet verplicht om te kopen en hoeven ze daar ook niet direct toe te besluiten, maar kan dat ook over enkele jaren. Overigens biedt SBB de grond niet te koop aan andere geïnteresseerden. Het is volgens SBB niet uitgesloten dat de nieuwe condities waaronder ze straks kunnen pachten een reden zijn om (nog) niet tot aan koop over te gaan. Momenteel wordt gewerkt aan een voorstel voor de nieuwe pachtvoorwaar- den. Aan het eind van de maand is overleg tussen staatsecretaris Ble ker en vertegenwoordigers van de erfpachters. Daarna zal duidelijk zijn hoe het nieuwe pakket er pre cies komt uit te zien. Hoewel de voorwaarden per pach ter kunnen verschillen, verwacht Erik van der Spek van SBB dat de condities voor de pachters gunsti ger uit zullen vallen. Dit nadat er door de commissie Zevenbergen en Groothuis kritisch naar de con dities is gekeken. Uitgangspunt is onder meer dat bedrijven, zoals campings en andere bedrijven die de grond beheren, goed geëxploi teerd moeten kunnen worden. De hoogte van de pacht wordt vol gens SBB mede bepaald door het gebruik dat wordt toegestaan. Opmerkelijk is dat de Zilvermeeuw niet de mogelijkheid wordt gebo den om de ondergrond aan te kopen. Een teleurstelling voor de families Bakker en Bergamin, die dit jaar ruim tienmaal zoveel pacht moeten betalen als voorheen. In de brief aan Grand Hotel Opduin stond dat hier wel de ondergrond kan worden aangekocht. 'We heb ben een stukje duidelijkheid, maar er is ook nog veel onduidelijkheid. We weten bijvoorbeeld nog niet tegen welke prijs en voorwaarden we kunnen kopen of tegen welke prijs en voorwaarden we kunnen blijven pachten. Voor ons is het nog te vroeg om te juichen', aldus Cees den Ouden van Opduin. Texelaars kunnen vrijdag 18 en zaterdag 19 maart de handen uit de mouwen steken tijdens de campagne NL DOET van het Oranje Fonds. Op het eiland worden voor zover bekend twaalf activiteiten gehouden waarbij vrijwilligers een handje mee kunnen helpen. Er zijn twee activiteiten op vrij dag. Het Rode Kruis (tel. 318656) houdt die dag van 14.00 tot 16.00 uur een Oudhollandse spelletjes middag voor ouderen bij Bos en Duin aan de Bakkenweg in de Dennen. Welzijnstichting Pharos (tel. 315224) kan die dag hulp gebruiken om tussen 9.00 en 20.00 uur bij mantelzorgers thuis een presentje te brengen. Op zaterdag 19 maart kan op veel plekken worden geschilderd en geklust. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt het clubhuis van de surf club aan Dijkmanshuizen (tel. 06- 53432348) opgeknapt, bij klein- diersportvereniging Kotex (tel. 06-28919176) aan het Paelwerck in Den Burg wordt van 10.00 tot 17.00 uur geklust en de schiet sportvereniging (tel. 319291) knapt van 9.00 tot 13.00 uur het clubgebouw aan de Emmalaan in Den Burg op Schilderen is eveneens mogelijk bij het woonhuis van Blied voor verstandelijk gehandicapte jon geren aan de Burgerhoutstraat in Den Burg (tel. 323040) van 11.00 tot 15.00 uur, er wordt van 10.00 tot 17.00 uur geschilderd in het clubgebouw van kustzeilvereni- ging Westerslag (tel. 313750) en in de Waddenkerk in De Cocks- dorp (tel. 318963) wordt van 10.00 tot 16.00 uur geklust. Daar wordt ook de elektriciteit onder handen genomen. Het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog (tel. 317682) houdt van 14.00 tot 16.30 uur een open dag, waarbij bezoekers kunnen ervaren hoe het is om bij een zor ginstelling voor verstandelijk gehandicapten te werken, bij de Bonte Belevenis (tel. 06- 29191822) aan de Rommelpot bij Den Hoorn wordt van 8.00 tot 17.00 uur in de tuin gewerkt en in de Jeugdkelder van Oosterend in dorpshuis De Bijenkorf (tel 06- 13777428) worden van 8.00 tot 12.30 uur naamborden gemaakt. Zwem- en poloclub TX'71 (tel. 06-20013742) heeft zich als doel gesteld op zaterdag 18 maart een clubhonk te realiseren bij zwem bad Molenkoog in Den Burg. Dat moet tussen 8.00 en 17.30 uur gebeuren. Aanmelden om mee te doen, is mogelijk bij de diverse organisa ties zelf. Belangstellenden kun nen ook contact opnemen met maatschappelijk makelaar Milena Hilstra (tel 06-45348080) of Aglaia Westra van het vrijwilligerspunt van Pharos (tel. 315224). Een kinderboerderij, een zwem bad en een kartbaan erbij en de skatebaan mag wel weg. Kinde ren van De Akker in Oosterend hadden vrijdag uitgesproken ideeën over de toekomst van het dorp. De kinderen van groep 5 tot en met 8 zijn dit schooljaar bezig geweest met de vraag wat er nodig is om ook in de toekomst toeristen naar het dorp te laten komen. Dat dat nodig is voor onder meer de werkgelegenheid, was de kinderen wel duidelijk. Ze gingen op onder zoek uit in het dorp en spraken met dorpsgenoten om te beden ken wat er zou moeten komen, blijven of wat er wel weg zou kun nen. Vrijdag presenteerden twaalf groepjes hun bevindingen aan de ouders.Een ding was daarbij al snel duidelijk: wat de jeugd betreft, mag het skatepark achter dorps huis De Bijenkorf wel verdwijnen. Er wordt bijna niet meer gespeeld en de toestellen zijn een paar keer doelwit van bekladdingen geweest. Een groepje presenteerde een plan om op die plek een kinderboerderij in te richten. De jeugd kwam ook met plannen om een kartbaan bij Koppensbos- sie aan de Achtertune te maken, een zwembad en bowling waren gewenst, evenals een smoothiebar en een ijswinkel op de plek van Rentenaar. Een paar groepjes had den aan de ouderen in het dorp gedacht: die verdienden een mooi plekje waar ze rustig kunnen zit ten. Bijzonder was ook een volle dig uitgewerkte camping die vol gens een groepje wel op het terrein van een toch leegstaand huis gebouwd zou kunnen worden. Een hotel mocht er ook wel komen. Een van de kinderen merkte op dat er in de toekomst zeker toeristen moeten blijven komen. 'Maar het moeten er ook weer niet teveel worden.' De haalbaarheid van de plannen leverde soms wat vraagtekens op, maar uit de presentaties kwam wel duidelijk naar voren dat de kinde- ren serieus met hun dorp bezig waren geweest. Elk groepje had op de computer een powerpoint- presentatie gemaakt met foto's en filmpjes en er waren maquettes in elkaar gezet. En de kinderen zetten gestructureerd uiteen wat ze alle maal gedaan hadden Een jury met daarin Ko Vinke en Ruud Daalder van de dorpscom missie en Annette Barhorst en Marie-Christine Pijnenburg van de WV had het nog lastig om het beste groepje te selecteren. Uitein delijk wonnen de kinderen die met het plan voor de kinderboerderij op de plek van het skatepark waren gekomen. Een ander groepje kreeg de uitnodiging hun plannen bij de dorpscommisie te presenteren. Zij hadden een kinderboerderij en een museum aan de Achtertune bedacht en dat sprak aan. Het project was het eerste onder deel van een duurzame leerlijn die de Stichting Kopwerk (waar de Akker onder valt) en Ecomare aan het opzetten zijn. Samen werken zij drie thema's uit en daarnaast werkt Kopwerk aan vier thema's waarvan het onderwerp toerisme het eerste thema was. De komen de drie jaar komen de andere the ma's voorbij en daarna komt toe risme weer aan bod voor de bovenbouw van de basisschool. Ligjjö,

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5