TEXELSE 11 COURANT 'We moeten zorgvuldig met het landschap omgaan' 1 j i* ;/W - VRIJDAG 11 MAART 2011 A ,a. y fl1 j. 1 Theo Hillebrand op de route onderweg naar zijn werk. Vrijwel dagelijks loopt Hoornder Theo Hillebrand naar zijn werk op het NIOZ. Hij is een buiten mens, die zijn dagen niet tussen vier muren wilde doorbrengen. Daarom is hij bijna veertig jaar geleden naar Texel gekomen, want 'wie heeft het om midden in de natuur te wonen en te wer ken?' Theo Hillebrand (63) groeit op aan de rand van Leiden, in een nieuwe wijk die toen aan de rand van de stad lag, maar nu midden in het centrum ligt. Er is genoeg te doen. De gasfabriek staat midden in de stad en de gashouder torent, net als de steenkoolhopen, overal boven uit. Er zijn verboden plaat sen als het slachthuis, wat het dub bel zo aantrekkelijk maakt om heen te gaan. Het gezin verhuist naar Oegstgeest. Hillebrand blijft in de buurt, ook als hij de studie tot chemisch analist doet. Hillebrand vindt een leuke baan in de stad en trouwt, de kaar ten lijken geschud. Tot hij in 1972 een advertentie ziet van het NIOZ voor een chemisch analist. 'Mijn werk was heel leuk, maar ik wilde niet mijn hele leven tussen vier muren zitten. Het buitenwerk en zeeonderzoek bij het NIOZ leek me fantastisch. Texel kende ik hele maal niet, maar ik solliciteerde, werd aangenomen en was weg uit Leiden. Zo eenvoudig was dat.' Het NIOZ heeft aan Klif in Den Hoorn stukjes grond gekocht voor nieuwe medewerkers, waarvan Hil lebrand een stuk koopt. 'Het NIOZ was net vier jaar open en Texel werd daardoor overspoeld door mensen van de overkant. Door mijn werk werd ik gezien als onderdeel van de groene maffia. Ik ben wel groen, maar dan zonder maffia. Maar sommige Texelaars dachten daar anders over, ook nu nog, en alles werd toen over één kam geschoren.' Het salaris van een jong chemisch analist was toen bepaald geen vet pot. Om het eigenhandig gebouw de huis te bekostigen pakt hij alles aan en werkt hij o.a. op zaterdagen op het land. 'Via mijn toenmalig laboratoriumhoofd Jan Duinker ben van mensen die te makkelijk zijn ik bij Ora et Labora gaan werken en met hun erf. In eerste instantie vind hielp met alles wat ik aankon en nodig was. In principe pakte ik alles aan, wat een ander kan kan ik ook. Ik heb ook heel uiteenlopende hob by's van geologie en speciale ste nen zoeken, tot het restaureren van auto's en het lezen van biografieën van grote wetenschappers.' Werken is voor Hillebrand geen ik dat de gemeente moet aangeven dat er grenzen zijn, ook al is het je eigen erf. Pas je er zelf zo slecht op, dan moet je er maar mee gehol pen worden. Eigenaars zijn verant woordelijkheid voor hun eigen erf, maar bepalen daarmee ook een flink stuk van de kwaliteit van de leefomgeving. Ik vind het schadelijk straf. Hij werkt veel, als ze met het voor Den Hoorn en voor Texel. De nieuwe onderzoeksschip de Aurelia gemeente schiet daar te kort in.' op pad is een werkweek van zestig Ook voor damwandschuren heeft tot zeventig uur geen uitzondering. 'De tijden en beloningen waren len we maar een dagje vrij nemen? Dat was heel nor maal en niemand vond het erg. Texelaars zeiden dan je hebt ook niks te doen en ben je alweer vrij? Dat was soms lastig om mee om te Zijn scheiding in 1978 heeft de integratie in Den Hoorn in eerste instantie geen goed Aangespoeld Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar te onderscheiden zijn.Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek aange spoeld dit keer: Theo Hille brand. paar jaar overal en nergens en stroomde niet mee in de dingen die anderen graag zien. Maar verhui zen was geen optie, ik voelde me hier goed thuis en had mijn werk.' Alles wordt anders als hij in 1980 op het werk Anneke Kikkert leert kennen, een echte Texelse, met wie hij meer met Texelaars te maken. 'Op de verjaardagen van haar ouders zaten de klassieke verte genwoordigers van de Texelse bevolking.' Wat Hillebrand opvalt is dat Texe- hiervan baalt en die mogelijkheid niet heeft. Voor mij is het geen broodwinning.' Hillebrand voelt zich het meeste Texelaar als hij bij zijn schuurtje aan het Burgerdijkje is. 'ledereen steekt er zijn hand op en weet dat Gerrit Kikkert er zat en nu ik. Vaak komt er iemand aan voor een praatje.' Hij kent veel mensen, maar wat hij mist is de achtergrond die al van kleins af aan terug gaat. 'Het is toch een besloten gemeenschap, bijna ieder een kent elkaar. Alle kinderen van vroeger kennen elkaar, die banden blijven sterker. Ze zijn met elkaar naar school geweest en samen op stap geweest. Ik maak geen deel uit van de chemie van die gevoelige banden.' De vier kinderen van Theo en Anne ke wonen allemaal aan de over kant, samen met partners en (bijna) acht kleinkinderen. Het gemis om even langs te kunnen gaan is groot. 'Je kan niet zomaar op zaterdag ochtend even koffie gaan drinken. We zien ze heel vaak, maar dat betekent dat we de TESO geweldig sponsoren. Ik heb ook een grote familie aan de overkant, dus het komt wel eens voor dat we twee tot drie keer per week naar de over kant gaan. om ze te zien.' Verhuizen om dichter bij de kinde ren te wonen is geen optie. 'Anneke is Texelaar en ik begin er één te Texelaar geworden. Ik voel me hier thuis en na al die tijd liggen mijn roots hier nu ook. En we vinden dat je kinderen alle ruimte moet geven en ze niet moet belemmeren in de keuzes die ze nog moeten maken.' Hillebrand geen goed woord over: 'Je ziet overal van die oerlelijke toen heel anders. Er was geen CAO schuren staan. Ik weet niet wat ik en geen riante overwerkvergoedin- zou doen als ik op de stoel van een gen. Als we dan terug waren zei boer zou zitten, maar het doet het Jan Duinker zul- uitzicht geen goed. me er zorgen om dat Texel teveel prijs geeft aan de mooie dingen die er zijn. We moe ten proberen zo zorgvuldig moge lijk met het land schap om gaan. Dat is van vitaal belang voor het eiland. Subsidi eer boeren maar om schuren anders te bou wen. Degene die er het meeste gedaan. 'Ik was weg, woonde een baat bij heeft is de Texelaar, dus de gemeente moet dat betalen.' Maar groene maffia is hij niet. 'Ik geniet als burger enorm als er 300 ganzen overvliegen. Fantastisch om te zien, maar als ze in mijn moestuintje landen word ik ver moedelijk iets minder vrolijk. Als ik hij in 1982 trouwt. Door haar krijgt vind dat het de moeite waard is de ganzen te behouden, en ze landen bij mijn buurman, dan moet ik bereid zijn daarvoor te betalen. Boeren die last hebben van de gan zen moeten daarvoor op een snelle en correcte manier schadeloos gesteld worden. Zelf plant ik elk laars makkelijk zijn. 'Het Tessels jaar tweehonderd boerenkoolplan- kwartiertje is standaard, maar daar ten, dat zijn er zoveel omdat elk ben ik al aan gewend. Soms vind ik jaar meer dan de helft wordt opge- Texelaars té makkelijk. Kijk maar geten door duiven en fazanten. Ik naar Den Hoorn, daar vind je nog vind dat niet erg, als het nodig is erven waar het lijkt dat er een bom ontploft is. Dat zijn voorbeelden plant ik er driehonderd. Maar ik kan me voorstellen dat een landbouwer grote hekel aan de boot. 'Het is verrekte lastig dat je altijd op de boot moet rijden. We kijken nu voor een vakantie naar Thailand in november en dan kijken we al naar hoe laat de vluchten landen. Half acht 's avonds aankomen op Schip hol is geen optie, de kans dat je de laatste boot niet haalt is te groot. Je wil dan niet nog een nacht in een hotel, dan wil je naar huis. Voor mijn werk ben ik ook vaak weg en dan zie je dat je eigenlijk altijd op die boot aan het plannen bent.' Maar de boot weglaten en vervan gen door een brug is volgens hem ook geen optie. 'Het eilandkarakter moet blijven, de natuurlijk begren zingen doen het eiland goed. Dat houdt de aparte sfeer in stand. De bewoners gaan anders met elkaar om en er is een ander klimaat onder de mensen. Dat is het ongrijpbare Texelgevoel. Niets lijkt vreemd of onbekend. Zo groot als de Haarlemmermeerpolder, maar zo klein als een dorp.' Hillebrand geniet van het buitenle ven en alles wat daar bij komt. 'Het is een voorrecht hier te wonen. Het Zuiden en Noorden vind ik heel mooi, de Wadden- en Noordzee kant vind ik prachtig. Dat geeft aan waarom ik hier woon.' Elke dag staat Hillebrand midden in de natuur, als hij van en naar zijn werk loopt. 'Het duurt driekwartier om heen te lopen en 's avonds loop ik langs de camping terug, dat is net een kwartier langer. Heerlijk, dan voel ik me rijk. Wie heeft het om door de natuur naar zijn werk te lopen?' Imme Bakker Babymassage Marielle Glorie van Hoge Berg Yoga Ayurveda geeft woensdag 23 maart een workshop babymassage. Deelnemers leren 'een prettige massage' die ze daarna eenvoudig thuis kunnen toepassen. Ook is er tijd om kennis te maken en ervarin gen uit te wisselen. De bijeenkomst Borstkanker Het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der verzorgt woensdag 6 april een ontmoetingsochtend voor vrouwen die borstkanker hebben of hebben gehad. Ook hun naasten zijn wel kom. In de Zuster Kueterzaal wordt van 10.00 tot 12.00 uur deskundige informatie gegeven en is er volop gelegenheid voor lotgenotencon tact. Deelname kost niets, wel is aanmelding vooraf noodzakelijk. Dat kan bij het Patiëntenservicebu reau, tel. 0223-696346 of e-mail psb@gemini-ziekenhuis.nl. is bedoeld voor moeders met baby's Molenkoog tot ongeveer een half jaar. De work shop vindt plaats in Yogacentrum Vorige stelling: De Hoge Berg aan de Schilderweg Moet zwembad Molenkoog in 208a nabij Oudeschild. Waddenfederatie opgeheven De Waddenfederatie, het samen werkingsverband tussen de VW's van de Waddeneilanden, is opgeheven. Omdat de werkwijze niet professi oneel genoeg werd gevonden, stapte de WV Texel al in 2009 uit de federatie en afgelopen jaar besloot ook Ameland met de samenwerking te stoppen. Daar door was er te weinig draagkracht om de federatie als organisatie te laten voortbestaan. Omdat geza menlijke promotie wel van belang wordt geacht, hebben de VW's contact gelegd met Friesland Mar keting. stand worden gehouden I ui:: p :u ci ui Laptop gestolen Uit een woning aan het Hof van Geus in Den Burg is maandag een laptop gestolen. De bewoonster ontdekte de diefstal toen zij thuis kwam. Onderzoek wees uit dat er inbrekers waren geweest. Zij waren binnengekomen via een keuken raam. ie (3%) •t ondergebracht bij e te faciliteit (8%) jn genoeg mogelijkheden orr in (7%) 229 Nieuwe stelling: Moet de gemeente meewerken aan een biovergister? Kerkdiensten Zondag 13 maart 2011 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u.ds. J. Glazema; 19.00 u. ds. P.A. den Braanker, zangdienst mmv The Messengers. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K. F. Klaas- De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u.ds. P.O. Barnard, Waddendienst, eerste zondag in de veertigdagentijd. De Cocksdorp: dienst in Oosterend. Oudeschild: dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp. tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 11 maart 10.50 en 23.30 u. Zat. 12 maart 11.17 u. Zon. 13 maart 00.00 en 12.10 Ma. 14 maart 01.16 en 13.27 Din. 15 maart 02.30 en 15.20 Woe. 16 maart 04.46 en 17.26 u Don. 17 maart 06.06 en 18.35 u eerder hoog water. Zondag 13 maart eerste kwartier, dinsdag 15 maart dood tij. Zondag 13 maart zon op 7.01 uur, TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8S Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode rend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. G. Heijkamp; woensdag 16 maart (Bid dag): 15.00 u. en 19.00 u., ds. G. Heijkamp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. N. Groot uit Leerbroek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Granne- man, herenkoor. Oudeschild: pastor Granneman. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Wat voor naam bouwt u bij God op? Wachttorenstu die, 11.20 u.: Respecteer het huwe lijk als een geschenk van God. Denkertje Er is een leeftijd dat men moet kiezen, en een leeftijd waarop men die keus trouw moet blijven. ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 i Extra bezoekuren op zaterdag, z< 10.30 tot 11.30 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine Aansluitend: radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de Waal, ds. Klaassen. 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de blues 16.00 u. Sport Lokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the Move. 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking, ds. Barnard 19.00 u. Verzoekplaatjes. 20.00u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: De stille omgang in Amster dam ook voor jongeren op Texel? En Jan Winnubs over brillen en oogme tingen. 20.00 u. Radio Noord-Holland.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11