Texel hoog op lijstje C02-uitstoot auto's TEXELSE 10 COURANT Smaakvolle Ontmoeting leidt tot nieuwe ideeën Heerschapsbeker voor Krause en Van der Vis Tevoko wint moeizame wedstrijd RAB 1 stunt in bekercompetitie Presentatie OSG De Hogeberg bruist dins dag (vanavond) van de activitei ten. Eindexamenkandidaten uit 5HAVO en 6VWO presenteren hun profielwerkstuk, een belangrijke halte op weg naar het eindexamen en de afsluiting van een half jaar hard werken. Leerlingen krijgen de mogelijk heid hun werkstuk mondeling toe te lichten. De presentaties worden beoordeeld door een jury van deskundigen van bin nen en buiten de school. De presentaties beginnen om 19.00 uur en duren tot ongeveer 21.30 Het samenbrengen van mensen die met duurzaamheid bezig zijn. Dat was het doel van de Smaak volle Ontmoeting, die donderdag op initiatief van Laura van Veller werd gehouden in restaurant Het Proefkonijn van OSG De Hoge berg. Zij presenteert het resul taat dinsdag (vanavond) tijdens de profielwerkstukavond. Van Veller zit in 6 VWO, het jaar waarin eindexamenkandidaten hun middelbare-schooltijd afsluiten met een profielwerkstuk. Haar idee was een werkstuk waar Texel iets aan heeft en dat, als een steen in een vijver, nog trillingen veroorzaakt als zij elders aan haar vervolgstudie bezig is. Dat leidde tot het samen brengen van mensen die met duur zaamheid bezig zijn tijdens een zelfbereide maaltijd van duurzaam geteelde en slow-foodproducten. De tachtig uur die minimaal in een In Klif 12 in Den Hoorn is vrij dag 18 maart de voorstelling 'Wil je mijn pleister zien?' van Bas Marée, Johan Hoogeboom en Ludo van der Winkel te zien. Wil je mijn pleister zien? is een kleinkunstliedjesprogramma waar in in de drie cabaretiers met humor en muzikale precisie een alterna tieve werkelijkheid scheppen. Een werkelijkheid die laat lachen om ongeluk. 'Natuurlijk', luidt het persbericht, 'Bas had ook liever profielwerkstuk moet worden gestoken werd naar eigen zeggen ruim overschreden. 'Maar ik heb er veel van geleerd en het was een mooie ervaring. In samenspraak met Corina Hor dijk van de stichting Duurzaam Texel ontstond het idee voor een gezamenlijke maaltijd, waarvoor ook scholieren werden uitgeno digd, 'voor de frisse kijk'. Mede werking werd verleend door de stichting Slow Food Texel en door vele bedrijven die (duurzame) pro ducten ter beschikking stelden. De avond werd mede mogelijk gemaakt door de stichting Duur zaam Texel. In totaal verzamelden zich donderdag zo'n vijftig deelne mers in Het Proefkonijn, mensen uit alle geledingen van de samenle ving. Er waren docenten, kunste naars, politici en producenten en verwerkers van Texelse producten. Ingedeeld in groepjes werd aan het gehad dat er wél vrouwen van zijn eigen leeftijd op hem vielen. En dat ze nou eens wél op tijd naar huis gingen. En dat ze wél een veilig en stabiel leven hadden en ook eens aanspraak zouden kun nen maken op de titel "medewer ker van de maand". Maar om daar nou een drama van te maken... ze schrijven er liever liedjes over.' De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €16,-. Diner vooraf is mogelijk, reserve ren gewenst. eten gewerkt en gediscussieerd. Tijdens de gezamenlijke maaltijd waarmee de bijeenkomst werd afgesloten, werden de verschillen de ideeën gepresenteerd. Volgens Van Veller was de avond een groot succes. 'Er hing een goede sfeer en het eten was heer lijk.' Er werden meerdere ideeën gelanceerd die zeker een vervolg krijgen. Zo werd er gesproken over een winkel/markt voor Texelse pro ducten en over duurzaam eten bij het buffet van TESO. Maar ook het plan voor een Smaakvolle Picknick op de Groeneplaats zal tweede paasdag ongetwijfeld doorgang vinden, alsmede het duurzame kerstdiner dat het traditionele kerstbal van de OSG moet vervan gen. 'Het is mooi om te zien hoe zoiets kleins kan uitgroeien', vertelt Van Veller. 'Je begint ergens mee en dan worden mensen enthousiast tot het een mooi project wordt.' Ze is van plan om in ieder geval voor lopig contact te houden met de stichting Duurzaam Texel, al was het maar om te zien dat de ideeën die tijdens de Smaakvolle Ontmoe ting zijn ontstaan een vervolg krij gen. De presentatie van dinsdag is en belangrijke stap in het behalen van het eindexamen. 'Daarna ga ik eerst heel hard werken, want ik wil op wereldreis', zegt Van Veller, die een carrière in de journalistiek ambieert. Het bestuur van de Piaggio MP3 club verzet zich tegen het beleid van TESO om voor de overtocht van dit driewielige voertuig het tarief voor auto's te berekenen. Dit valt te lezen op de website van de vereniging. De MP3 club telt zo'n tweehonderd leden en vertegenwoordigt naar eigen zeggen de belangen van ongeveer tweeduizend liefhebbers van dit bijzondere vertuig. De Piag gio MP3 is een motorscooter met twee wielen aan de voorkant, waar door hij zich gedraagt als een motor. Voor het besturen is een (auto)rijbewijs B nodig. De club houdt regelmatig toerritten en in april stond een rit over het eiland op het programma. Tijdens de organisatie daarvan werd contact gezocht met TESO aangaande het te berekenen tarief. Nu hanteert TESO een motortarief (€10,60) en een tarief voor voertuigen korter dan 2,50 meter (€17,50). De kern Texel prijkt op een bedenkelijke tiende plaats in een lijstje van gemeenten die de hoogste gemiddelde C02-uitstoot per auto hebben. Dat blijkt uit een onderzoek van het VWE, een bureau voor voertuigdo- cumentatie en -informatie, dat per gemeente de gemiddelde 0O2-uit- stoot van de daar aanwezige auto's heeft berekend. Volgens dat onder zoek wordt op Texel per auto gemiddeld 181 gram C02 per gereden kilometer uitgestoten. De lijst geeft een vertekend beeld, want ook Vlieland, Terschelling en Ameland prijken in de toptien, naast een paar gemeenten in het Gooi. Vlieland en Terschelling staan zelfs bovenaan met een gemiddel de van 197 en 192 gram C02. Volgens een woordvoerder van de VWE is de berekening, waarover landelijk gepubliceerd is, puur voor de autobranche bedoeld. 'Het was niet bedoeld de indruk te wekken dat er veel vervuilende auto's op de Waddeneilanden rijden. Daar hebben we vanaf de eilanden opmerkingen over gekregen.' Het onderzoek zegt ook niks over de van de onenigheid is dat de MP3- club vindt dat een MP3 als motor fiets moet worden gezien en dus in aanmerking komt voor het lage tarief, terwijl TESO (onder verwij zing naar de algemene voorwaar den) stelt dat een voertuig op meer dan twee wielen automatisch in aanmerking komt voor het hogere tarief. Erik de Groot, voorzitter van de MP3 club, stelt dat de ervaring leert dat het berekende tarief bij TESO afhankelijk is van degene die achter de kassa zit. De voorwaar den van TESO beschrijven in arti kel 23 (2c) de regeling voor voertui gen op drie wielen. 'Dit sluit goed aan op de wettelijke definitie van een motorfiets', schrijft TESO aan het bestuur. 'Een motorfiets is een voertuig op twee wielen. De Piag gio MP3 is een voertuig op drie wielen en dus geen motor.' De door TESO berekende prijs is voor de leden van de MP3-club overi gens geen reden om van de rit naar het eiland af te zien. mate van vervuiling. Het levert wel een aardig inzicht op in het wagenpark op het eiland. Zo zijn er op Texel onder meer drie Porsches geregistreerd die met een uitstoot van 337 gram C02 per gereden kilometer als meest ver vuilend te boek staan. De Porsche is overigens zeker niet maatge vend: Renaults (met 499 wagens de koploper) en Opeis komen het vaakst voor op Texel. Die wagens hebben een gemiddelde uitstoot van respectievelijk 181 en 179 gram C02 wat dicht in de buurt van het algemene gemiddelde zit. Texel kent volgens gegevens van de VWE verder 10 Jeeps, 27 Land rovers, 9 Jaguars, 6 Chevrolets, 2 Cadillacs, 2 Dodges en minstens één Ferrari. Volgens de woordvoer der van de VWE kunnen de gemid delden op de eilanden door de lage bevolkingsdichtheid en een relatief hoog aantal terreinwagens al snel een ander beeld opleveren dan in een stad waar veel meer auto's rondrijden en ook veel meer terreinwagens dan op de eilanden. Bij de berekeningen werden ook de leeftijd en de grootte van de auto's meegenomen. Schilderijen Wolkers In verband met de Boekenweek en de lezing van Onno Blom, biograaf van Jan Wolkers, zijn in de biblio theek aan de Drijverstraat in Den Burg twee schilderijen van Jan Wolkers te zien. De kunstwerken hebben geen officiële titel, maar Karina Wolkers, die de werken in bruikleen heeft gegeven, noemt de een Lente en de ander Herfst. Voor de lezing van Onno Blom, biograaf van Wolkers, zijn nog kaarten beschikbaar, Blom spreekt zondag 20 maart vanaf 14.00 uur over Brieven aan Olga, de roman van Wolkers die niet is verschenen. De toegang bedraagt €9,-. Cabarettrio treedt op in Klif 12 Op drie wielen met de boot mee Bo Krause en Storm van de Vis hebben zaterdag samen de Heerschapsbeker gewonnen in de finale van de onderlinge wed strijden van de Gymvereniging Texel. De Verhoevenprijs voor aanstormend talent ging naar Afra Mevius. De onderlinge wedstrijden van de GVT worden tijdens de normale roosteruren gehouden. In elke les- groep laten de gymnasten hun kunnen zien op vijf toestellen. Die moeite wordt beloond met een diploma, en voor de beste drie uit elke groep zijn er medailles. In enkele grote groepen was de groep nader onderverdeeld in niveaugroe pen. De turner met de meeste In een volle sporthal hebben de zaalvoetballers van RAB 1 vrijdag voor een stunt gezorgd door de bekerwedstrijd tegen Vennewa- ter uit de eerste divisie met 8-3 te winnen. Tegenvaller voor RAB leek de afwe zigheid van de talentvolle keeper Alexander Smit, die wegens werk zaamheden niet in staat was de topwedstrijd mee te spelen, maar hij werd fantastisch vervangen door 'good old' John List. Door dit enigs zins zenuwachtige begin kwam Ven- newater al gauw op een voorsprong van 0-2. Gaandeweg de wedstrijd kreeg RAB de zenuwen onder con trole en ging de strijd meer gelijk op. Na tien minuten moest routinier Simon Brans het veld verlaten met een zware kuitblessure en was het Ruben Duinker die RAB op sleep- punten verdient de Heerschapsbe ker. De finale, tussen de nummers één en twee van elke groep, werd een spannende strijd tussen Krause en Van Heerwaarden. Beiden haalden na een serie fraaie oefeningen 43,2 punten. Anne Fleur eindigde met 42,7 punten als derde. De GVT-ers die extra trainen voor de turnsport kwamen dit jaar niet tegen elkaar uit tijdens de onder linge wedstrijden. Dit omdat zij hun krachten meten over drie weken, tijdens de Texelse kampioenschap pen. Wel werd een wedstrijd gehouden voor de instappers in de selectie, die nog niet meedoen aan overkantse wedstrijden. Die kende twee winnaressen, Maartje Jetses touw nam. Dit leidde tot een voor sprong van 3-2. Vennewater zette een tandje bij, ook al omdat de coach vooraf had ver kondigd dat het een grote uitslag zou worden in het voordeel van zijn ploeg. Door een ongelukkige goal van Maurice Groot in eigen doel kwam Vennewater op 3-3, maar RAB bleef het initiatief houden en kwam, weer door een schot van Groot, op voorsprong. Al vroeg in de tweede helft veranderde Vennewater van tactiek en liet de keeper mee- voetballen. Geen goede keuze, bleek en Fatima Bahrini. Eerder in de week gaf het show team van de springgroepen een eerste voorstelling. Er was hard getraind op tempo en samenwer king, waardoor het hele program ma binnen een half uur kan worden afgewerkt. Het team bestaat uit Mandy Barhorst, Max Bakker, Aimee Sardijo, Twan van IJsseldijk, Julia Esselman, Jet van de Water en Maarje Serlé. Aimee Sardijo sprong tijdens de show haar hoog ste salto ooit, wat haar een spon taan applaus van het publiek ople verde. Dit optreden van 'The new jumping kids' smaakte zonder twij fel naar meer. Alle uitslagen en een fotoimpressie zijn te zien via www.gvtexel.nl. achteraf. RAB scoorde drie maal vanaf de eigen helft. Coach Hans Polderman was zeer te spreken over zijn team. 'ledereen pakte het, na het matige begin van de wedstrijd, geweldig op. Ondanks enkele tegenslagen zag je dat we goed in de wedstrijd zaten. We heb ben dan ook verdiend gewonnen.' De eindstand geeft aan waarom RAB 1 onderzoekt of een nieuwe uitdaging kan worden gevonden in een competitie aan de vaste wal. Binnenkort zal hier meer duidelijk heid over zijn. Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko won zaterdag in Amstelveen met 3-2 de belangrijke wedstrijd tegen het hooggeklasseerde Martinus. Tevoko begon, mede door de slechte verlichting in de hal, niet best aan de wedstrijd. Fouten wer den afgewisseld met mooie pun ten, maar de spirit ontbrak, waar door Martinus een kleine voorsprong kon nemen. Deze werd behouden tot 23-22. Daarna boog Tevoko door twee lastige services van Connie Joling de stand om tot 23-24. Vervolgens werd aan beide kanten nog een punt gepakt, maar door een fout van Martinus pakte Tevoko de set met 24-26. In de tweede set ging Tevoko beter spelen en zorgden harde aanvallen over rechts van Marianne Boekei en Yvet Former voor diverse pun ten. Ook blokkerend zat Tevoko er goed bij. Hierdoor gingen de Texel se dames wat meer ontspannen spelen en de tweede set werd, mede dankzij vele fouten van Mar- Mareis verliest in laatste seconden Het herenteam van basketbal vereniging De Mareis heeft zondag in de De Koninghal in de laatste seconden verloren van de koploper uit Aalsmeer. Terwijl coach Heijenk over een volledige bezetting kon beschik ken, kwam Aalsmeer met maar zes spelers naar het eiland. De verwachtingen waren hoog gespannen, ook omdat De Mareis de uitwedstrijd tegen Aalsmeer had gewonnen. Maar ondanks veel inzet kwam het team er nu tinus, met 18-25 gewonnen. Door deze voorsprong verslapte de concentratie en werden veel onnodige fouten gemaakt. Marti nus ging sneller spelen en Tevoko kwam er niet meer aan te pas. Ondanks verwoede pogingen kon het niveau van de tweede set niet meer gehaald worden. Martinus was duidelijk de betere en won de set met 25-19. Ook de vierde set won Martinus met slim spel en snelle aanvallen door het midden (25-21), maar in de beslissende vijfde set ging Tevoko de strijd weer aan. Door inzet en strijd werd een kleine voorsprong genomen, maar Martinus liet de moed niet zakken en bracht de stand weer op gelijke hoogte. Waarschijnlijk was het de spanning die ervoor zorgde dat Martinus aan het einde vele fouten maakte, waardoor de set toch nog eenvoudig met 10-15 naar Tevoko ging. Tevoko blijft door deze overwinning op de eerste plaats, de voorsprong op de num mer twee is geslonken naar acht punten. niet aan te pas. Er werd niet goed samengespeeld en de spelers waren te gebrand op scoren, waardoor er teveel balverlies werd geleden. Met een stand van 43-43 en nog vier seconden op de klok kreeg topscorer Pieter Dogger de kans de wedstrijd te beslissen, maar hij scoorde niet uit twee vrije worpen. In de allerlaatste seconde maakte De Mareis nog een per soonlijke fout en mocht de tegen stander drie vrije worpen nemen. Daarmee werd de eindstand op 43-46 bepaald. 'Snel vergeten en weer vooruitkijken', merkte center Nico Kikkert na afloop op. Volgende week speelt de Mareis uit tegen Wiringherlant. Scores: Programma zaalvoetbal Woensdag 16 maart 17.00 Klif/S E2-Klif/S E1 Klif/S 17.45 Sport C2-ZDH C2 vPutten 18.30 RAB 7-Mantje 4 vPutten 19.20 Klif/S da2-Sierd. dal H'dijk 20.15 Texel 5-Klif/S 6 H'dijk 21.05 Klif/S 2-RAB 4 Vonk 21.55 Sport 2-Mantje 3 Vonk Zaaldienst: RAB Bouw Donderdag 17 maart 18.15 SVO D1 -Koog D1 SVO 19.00 Klif/S 7-Klif/S 3 Arnout 19.50 Klif/S 5-Krim 5 Arnout 20.45 Krlm 1 -Mantje 2 Bakker 21.35 Texel 3-RAB 6 Bakker Zaaldienst: Klif/Steen Vrijdag 18 maart 17.00 RAB E1 -Sport E2 RAB 17.45 Sport C3-ZDH C1 18.30 Koog 2-RAB 3 19.20 Klif/Sda1 -Apollo dal Bakker 20.15 RAB 2-Klif/S 1 Vonk 21.05 Sport 1-RAB 1 Sangers 21.55 Texel 2-Koog 1 H'dijk Zaaldienst: Mantje scheidsrechter nog niet bekend Uitslagen: E-jeugd: Sport 2000 E2-Sport 2000 E1 2- 5. D-jeugd: Mantje D2-Oosterend D1 6-2, Mantje D1-Sport 2000 D1 8-3. C-jeugd: RAB Bouw C1 -Sport 2000 C2 8-1Sport 2000 C1-Mantje C1 5-8. Tweede klasse: Klif/Steen 6-Klif/Steen 7 5-6, Texel 4-Texel 5 5-4, Klif/Steen 3-Klif/Steen 8 5-3, ZDH 1-Klif/Steen 4 6-5. Eerste klasse: Mantje 3-Klif/Steen 2 2-3, Sport 2000 2-Krim 1 3-3, Krim 2-Texel 3 2-3, RAB Bouw 5- Mantje 2 7-5, RAB Bouw 3-Oosterend 1 8-3. Hoofdklasse: Mantje 1-Texel 2 5-5, Klif/Steen 1-Sport 2000 1 1-5. Overige: RAB Bouw 1 -HZV/Vennewater 1 8-3. Pieter Dogger (17), Chris Schle- pers (10), Nico Kikkert (6), Manuel Dros (6), Wesley Bosma (2). 04 Uur per ^9' 7 dsge"k per Wee Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant L_

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10