TAXITEXEL yf 7£* ULTOU/LS Iaart 'Van muziek gaat een reinigende werking uit' Arie Groen wijdt zijn leven aan de koorzang i - i/ PRESENT DINSDAG 15 MAART 2011 achter je dicht. e-mail: info@texeltours.nl telefoon:+31(0)222-315555 www.texeltours.nl bootkosten. Opstappen in Den Helder is mogelijk. Voor De Fiun een Hapje eren en Daarna naar De filiti? par Kan in ons GezemGe eetoaFéi eisen met zich meebrengt. 'Ik heb het af en toe moeilijk gehad met het repertoire. Er is veel minder voor beschikbaar dan voor gemengde koren. Noodgedwongen ben ik zelf gaan arrangeren. Dat viel niet mee, maar al doende leert men. Het gaat me nu beter af dan vijftien jaar gele den.' Platte: 'Vooral in het close harmony-repertoire zingen we een aantal prachtige door Arie gearran geerde stukken.' De computer speelt een steeds belangrijkere rol in het vervaardi gen van arrangementen. Enthousi ast vertelt Groen over een pro gramma dat de noten die hij op schrift zet, omzet in (elektronische) klanken. 'Leden kunnen een CD'tje mee krijgen en zo thuis heel een voudig hun eigen partij repeteren. Dat stimuleert enorm.' Platte: 'Vrouwen spreken ook af om in kleine groepjes met elkaar te oefe nen.' Hoewel hij op tienjarige leeftijd lid werd van een kerkkoor in Alkmaar, duurde het even voordat Groen zijn definitieve bestemming zou vin den. 'Ik wist toen al dat ik mijn hele leven aan de koorzang wilde wij den, maar mijn vader vond het niet goed dat ik in de muziek verder wilde gaan. Daar kun je niets mee verdienen, zei hij altijd. Na de mid delbare school heb ik HBO chemie gedaan en daarna heb ik een tijd in die sector gewerkt. Maar op mijn achtentwintigste heb ik alsnog een radicale ommekeer gemaakt en ben ik naar het conservatorium gegaan. Dat ging in de jaren zeven tig nog veel gemakkelijker. Ik had ook direct een baan. Sindsdien ben ik in de muziek werkzaam.' Anno 2011 dirigeert Groen maar liefst vier koren. Naast het Texels Vrouwenkoor zijn dat vocaal ensemble Niedorp uit Nieuwe Nie- dorp (sinds 1997), mannenkoor Orpheus uit Alkmaar (sinds 1999) en gemengd koor Gaudium Vocale uit Den Helder (sinds 2004). Om hun waardering voor zijn werk te uiten, trakteren de leden van het Texels Vrouwenkoor hem op een korenmiddag met al zijn koren. Die vindt zondag 20 maart plaats in De Burght, de voormalige hervormde kerk van Den Burg. Bij alle optre dens is Groen zelf de dirigent. Ook doet hij de presentatie, ongetwij feld op de even deskundige als luchtige wijze waar hij om bekend staat. Bij afwezigheid van Anne- miek Jasper wordt het Texelse koor op de vleugel bijgestaan door Karen Haasdijk. Pianiste bij de andere koren is Annemarie Rui ters. De entree bedraagt €7,50. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Nauta Boek en op de middag van het concert aan de zaal. Aan vang 14.30 uur. Joop Rommets 17 april 2011 Zwarte Markt \foor iedereen wat of je nu op zoek bent naar antiek, curiosa, hippe kleding, boeken, schoenen, gebruikte en nieuwe computers, auto-onderdelen, kristal uit Oost-Europa of tropische groente en fruit. Gezelligheid gegarandeerd dankzij de live muziek en zowel Hollandse als exclusieve gerechten,van zuurkool tot kouseband. Prijs per persoon 17,-. Inbegrepen: touringcarvervcer, entree Een koor leiden dat geheel uit vrouwen bestaat, is niet eenvou dig. Repertoire is beperkt voor radig en zelf stukken geschikt maken (arrangeren) vraagt nogal wat vaardigheid, omdat de stem men van de zangers dicht bij elkaar liggen. Toch viert Arie Groen dit jaar zijn 25-jarig jubi leum bij het Texels Vrouwenkoor en reist hij wekelijks vanuit Scha- gen op en neer om met zijn pupillen te repeteren. 'Dit is bepaald niet mijn slechtste koor', prijst hij hen. Gemoedelijkheid lijkt troef bij Arie Groen. Dat wil niet zeggen dat hij geen eisen aan de koorleden stelt. 'Bij ons wordt vooral heel hard gewerkt', vertelt voorzitter Ina Plat te. Het gebeurt wel dat me 's avonds wordt gevraagd hoe het met een medekoorlid ging. Vaak moet ik het antwoord schuldig blij ven. Want al heb ik dan de hele middag naast haar gestaan, we hebben vooral gezongen en niet gekletst.' De dirigent bevestigt het verhaal. 'Als ik tegen de sopranen zeg: we beginnen bij maat veertien, dan moeten de alten dat ook horen. Ik heb wel eens gehoord van een koor dat om acht uur begon, maar waar de bassen nooit vóór tien voor half negen kwamen. Want voor die tijd werkte de dirigent toch niet met ze. Dat vind ik vreemd. Je doet het met elkaar.' Groens bevlogenheid blijkt ook uit het belang dat hij hecht aan stem- beheersing en zuiverheid. 'Vrou wenkoren hebben lange tijd de naam gehad enigszins schril te klinken. Daar ging je alleen uit res pect naar toe, niet om te genieten. Dat is bij het Texels Vrouwenkoor niet het geval. Bovendien ben ik ervan overtuigd dat het koor in de loop der jaren flink is gegroeid.' Platte: 'Laatst zag ik op televisie een koor met een vergelijkbaar repertoire. Toen dacht ik: dat kun nen wij minstens zo goed.' De leden moeten met enige regel maat een proeve van bekwaam heid afleggen. In het uiterste geval kan iemand met te weinig kwaliteit het advies krijgen uit het koor te stappen. En al is dat wel eens gebeurd, de bedoeling is het zeker niet. Groen: 'Dat het Texels Vrou wenkoor het aandurft deze test te gebruiken, vind ik te prijzen. Het gebeurt lang niet overal. De stem test heeft trouwens niet alleen de functie van een beoordeling, maar ook van advies en persoonlijk con tact.' Platte bevestigt: 'De eerste keer vond iedereen het best eng, nu vooral leuk en prettig.' De voorzitter benadrukt ook de sociale verantwoordelijkheid van het koor ten aanzien van de eigen leden. 'Je moet wel eens marchan deren tussen steeds beter willen worden en recht doen aan je ach tergrond als vereniging.' In de rich ting van Groen: 'Leden weten zich veilig bij ons. Het koor telt meer dere weduwen. Dat die een paar weken na het overlijden van hun man alweer naar de repetitie komen, is zeker ook jouw verdien ste. Die vrouwen voelen zich thuis.' Groen: 'Als koorzanger trek je eens per week de deur naar de rest van de wereld achter je dicht. Het woord vlucht klinkt een beetje negatief, maar het is wel zo dat je hier je dagelijkse beslommeringen kwijt kunt. Kennen jullie het woord catharsis? De oude Grieken von den al dat van muziek een reini gende werking uitgaat. Maar eigen lijk vind ik dat je daar niet te uitvoerig over moet spreken. Dat kan alleen maar een averechtse werking hebben. Je moet het ondergaan.' Groen beschikt over een ruime ervaring als dirigent. In april is hij al 25 jaar aan het Texels Vrouwen koor verbonden. Toen hij destijds het dirigeerstokje overnam van Riet Buisman, was hij pas afgestudeerd. 'Nu ga ik toch een beetje opschep pen', zegt hij op - evengoed - bescheiden toon. 'Ik had net twee repetities gedaan, toen ik iemand hoorde zeggen: die mag nooit meer weg. Dan voel je je wel heel ver guld, als jonge dirigent.' Hij ontdekte al snel dat het dirige ren van vrouwenkoren specifieke Texelaars mee met jubileumtocht Zonnebloem De Zonnebloem heeft het 25-jarig ners van de Texelse Rede, het werden ze in de watten gelegd jubileum op het eiland niet onge- Maartenhuis, De Waerden en veel door 40 vrijwilligers van De Zon- merkt voorbij laten gaan. Maandag Texelse senioren hadden gehoor nebloem en vermaakt met meezin- verzorgde de organisatie voor 260 gegeven aan de uitnodiging om Texelaars een geanimeerde vaar- een dagje met Zonnebloemschip gers van Frans en Lies en de kun sten van goochelaar Wouter ■^Mwwm Vrijdag 18 maart - 20.30 uur - Cabaret Bas Maree en Johan Hoogeboom "Wil je mijn pleister zien?" 'Het trio is misschien wel dé verrassing van dit cabaretseizoen' Entree €16,00 Idiner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 19 maart: Hoornder Playback Show. Zaterdag 26 maart - 19.00 uur - Diner Cabaret Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een afwisselend en gezellig cabaretprogramma. 4-gangendiner inclusief de show €49,00 (evt. kindermenu €24,75). MUSIC CLUB 2010 KINDERTHEATER DINÉR CABARET HETT CLUBHUIS AND ONWIJS ALAIN DIAZ DAANDEVTTO LENNART! DJ BARBARA DJFEELX VJ JESSE DJADE DANCERS Question Plaza doors open 21,00 tickets Cinema Texel Music Store €7,60 presale(imited)/€10door Brengt u thuis! Tel. 0222-315555

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11