TEXELSE Akkoord visrokerij in de maak rI EEN BETER MILIEU... C- ...BEGINT BIJ JEZELF 5 COURANT Vispaleis en Rokerij Van der Star in Oudeschild, de gemeente Texel en het Maritiem en Jut- tersmuseum gaan buiten de rechtszaal om proberen een defi nitief 'milieuakkoord' te sluiten. Van der Star trok woensdag de lopende zaak in, een dag voor dat de rechter zou vonnissen. 'We zijn er nog niet helemaal uit. Maar we zijn een stappenplan overeen gekomen waarin onder meer onderzoek is opgenomen naar de verschillende scenario's, welke risico's daarbij spelen en bij wie die in welke mate moeten wor den neergelegd', aldus advocaat Xandra Wentink namens Van der Star. Het administratieve conflict draait om de gevolgen die de komst van het nieuwe gebouw van het Mari tiem Museum heeft voor de visro kerij. Knelpunt is daarbij de milieu vergunning. Daarin staat dat de afvoerpijpen op het dak van de rokerij tenminste twee meter moet uitsteken boven de daklijn van bin nen een straal van 25 meter gele gen gebouwen. Dat is nu 8,5 meter boven de grond, maar als het museum klaar is, moet dit vijftien meter worden. Volgens Van der Star is dat niet Wat ik zeggen wou 't Gouwe Boltje? hoe lang zal dit nog duren? Steeds wordt er geroepen dat we voor zichtig moeten zijn met ons open landschap, de kernwaarden in tact moeten laten. Maar aan de andere kant hoor je weer geluiden, dat er nieuwe boerderijen moeten komen (het Waalenburgeffect), aan de Veenselangweg, aan de Kogerweg en aan het Burgerdijkje (staat er al). Aanvraag voor een nieuwe veld- schuur langs de Hallerweg is inge diend. En misschien ook nog een nieuwe aardappelschuur nabij Den Hoorn. Dan gooit TexelEnergie nog wat olie op het vuur door te stellen dat er op Texel plaats is voor drie biovergistingsinstallaties. Eén nabij De Hamster in Oudeschild lijkt vol gens ons meer dan voldoende. Hoe Texels blijven we eigenlijk? Hoe lang blijven we nog uniek Kijk wat er te gebeuren staat bij paal 17. Een nieuw dubbeldeks strandpaviljoen met een grondop- pervlakte van 400 m2 en een terras van 350 m2. Volgens het Bestem mingsplan mag het paviljoen een grondoppervlakte hebben van 350 m2 en volgens de nieuwe strand- realistisch. Het bedrijf maakte het probleem al aanhangig voordat de bouw van start ging, maar kreeg naar eigen zeggen steeds nul op rekest, waarna de gang naar de rechter volgde. Daar werd de afge geven bouwvergunning aange vochten. De partijen stonden in mei tegenover elkaar, om op aan dringen van de rechter een poging te wagen samen tot een oplossing te komen. Omdat ze er samen niet helemaal uitkwamen, zagen de partijen elkaar vorige maand opnieuw in de rechtszaal. Er was inmiddels een gedeeltelijk akkoord bereikt, voor de frituur van de visrokerij. Con form het vrijstellingsbesluit van de gemeente draait het museum op voor de kosten van een alternatie ve luchtzuiveringsinstallatie. Daar door kan een van de pijpen defini tief van het dak verdwijnen. Het museum weigerde echter op te draaien voor aanpassingen aan de rookkast, die in verbinding staat met de tweede pijp op het dak. Volgens de directie van het muse um staat niet vast dat de nieuw bouw consequenties heeft voor deze pijp. Daarom bood het muse um aan onder voorwaarden een deel van de kosten te dragen. Maar een finaal akkoord ketste tij nota 400 m2. De maximale hoogte mag volgens het bestemmingsplan 6 meter bedragen, maar er wordt een aanvraag ingediend voor maxi maal 6,75 meter. Het kan niet op. Herinneren we ons de megamane- ge nog? Heel Texel staat ieder jaar bol van de evenementen, maar we moeten zo nodig een klimbos nabij De Koog, waaraan Staatsbosbeheer zijn goedkeuring al heeft gegeven, een maïsdoolhof bij Den Hoorn en ook nog één in Eierland. 'Ja', wordt er dan geroepen, 'daar is behoefte aan.' Je kunt verzinnen wat je wilt, maar er zal altijd een categorie mensen blijven die dit soort dingen leuk vindt. Maar moeten we zo nodig alles hebben? We willen helemaal niet zeuren en nieuwe ontwikkelingen zullen er altijd zijn, maar hoever wil je hierin gaan? Kijk nou eens naar Loodsmanduin, in onze ogen een verschrikking met al die nieuwe plastic dozen waarin ook nog een sauna moet komen. Goed voor het dorp? Dat valt nog te bezien. In Oosterend beginnen ze ook al te roepen om een extra bungalowpark erbij en een soort Oerolfeest. Moet de commercie hoogtij vieren? En last but not least: Oudeschild. Er komt een monsterlijk hoog glazen gebouw bij voor de molen. De ontwikkelin gen op de haven zijn nog accepta- dens de zitting af. De partijen lagen te ver uit elkaar. Voorzieningenrechter Everaerts zag daarop geen andere mogelijk heid dan een deadline stellen: de partijen kregen tot en met 9 maart de tijd om het eens te worden. Anders zou hij op 10 maart vonnis wijzen. Wel adviseerde hij de par tijen met klem hun best te doen eruit te komen, ook al omdat de museumnieuwbouw in essentie voor alle partijen een goede zaak is. 'Als ik uitspraak doe, voorzie ik dat jullie nog jarenlang met elkaar aan het procederen zijn.' Indachtig die gedachtegang en de naderen de deadline besloot Van der Star de dag voor de uitspraak de zaak in te trekken. Advocaat Wentink zegt desge vraagd dat ze de zaak liever nog zes weken had aangehouden, maar daar wilde de rechter niet in mee. Zij heeft desondanks vertrouwen in een goede afloop. 'Er is bij alle drie de partijen sprake van goede wil. We zijn elkaar ook dicht genaderd. En we zijn het eens over de manier waarop we de punten kunnen oplossen waarover we het nu nog oneens zijn. Ik ben dus optimis tisch.' Zij gaat er niet van uit dat de zaak uiteindelijk toch door het gerecht beslist moet worden. bel, maar kijk uit Oudeschilders, laat jullie dorp geen soort De Koog worden. Het speellandje bij de jachthaven is oké, maar waarom moet er nu weer een soort toren bij komen. En dan de gang van zaken rond Brakenstein en de Skilsloot. Omdat er zoveel subsidie is losge peuterd, zullen we dit mooie stukje Oudeschild verpesten met extra wandel-, fiets- en ruiterpad. En eventueel laten we nog bootjes varen in de Skilsloot. Wie verzint zoiets? Ene mijnheer Buis van de overkant? Wie werken hieraan mee? Staatsbosbeheer en/of Natuurmonumenten? Texelaars, als Natuurmonumenten hieraan wil meewerken, is het misschien het overwegen waard uw lidmaatschap op te zeggen?! Verbeteringen oké, maar je kunt ook te ver gaan. En moet je eens kijken wat er bovenop de Hogeberg gebeurd is. Dit ver dient toch echt geen schoonheids prijs, maar behoort wel tot de nala tenschap van het vorige college van B en W. Door middel van dit schrijven wil 10 voor Texel alleen maar aange ven dat we hard op weg zijn om het unieke Texel om zeep te helpen en dat we er op moet letten dat we niet één van de grotere pretparken van Nederland worden. Het bestuur van 10 voor Texel. Wat ik zeggen wou Toeristenbelasting Graag wil ik reageren op het artikel over de toeristenbelasting in de krant van 25 februari. Al sinds 25 jaar verhuur ik mijn eigen stacara van en al zo'n tien jaar de stacara van van het toeristenpastoraat. Mijn gasten zijn door de bank genomen allemaal geen grootver dieners, maar willen met hun kin deren graag vakantie beleven op ons eiland en wij helpen hen daar bij door betaalbaar te zijn wat de huur betreft en van alles aan extra's. Leuk om van onze gasten al die reacties te krijgen en al die blije gezichten te zien. In verband met de gunstiger boottarieven hebben we de wisseldag verschoven naar woensdag en donderdag. Dat wordt ons zeer in dank afgeno men. De toeristenbelasting, die in al die jaren langzaam omhoog ging (de eerste jaren met z'n vijf cent per jaar) is nu wel extreem geworden. Van €0,85 per persoon per nacht naar €1,50, met een maximum van vijf nachten. Dit jaar zelfs naar een maximum van zeven nachten. Dat betekent voor een gezin, dat maar een week kan boeken, een extra kostenpost van €63,-. Zelfs al heb je maar van die heel kleine kinde ren erbij, of een baby, je moet ervoor betalen. Dit jaar kreeg ik dan ook mijn eer ste afzegging in verband met de hoge toeristenbelasting. Daarbij ook de reden dat hier voor bijna alle activiteiten op het eiland betaald moet worden. Alles wordt steeds duurder. Nu denkt u misschien: verlaag dan de huurprijs. Maar dit gaat niet. Wij zijn verplicht op de camping een bepaald bedrag te rekenen en gelukkig, met goedkeuring van de camping, is dit steeds de laagste prijs. Waar moeten de gezinnen, die minder te besteden hebben straks op Texel heen? En we moeten het van de jeugd hebben, hoor is steeds, die hier de vakantie van hun leven beleeft en dan later weer terug komt. Ja, ik spreek uit erva ring, want dat heb ik ook al: ik verhuur al aan de tweede generatie gasten. De toeristenbelasting is een groot struikelblok voor de kleine man, De €35,70 die het twee jaar gekende voor een week kostte is nu €63,-. Bijna een verdubbeling. Waar blijft de gedane belofte om de toeristenbelasting niet te verho gen? Toen was het €0,80. En het gaat maar verder. Hoezo en waar om? Juist de kleine man, die hard voor zijn geld werkt of gewerkt heeft, geeft graag wat uit om een fijne vakantie te hebben (en daar moe ten we het op Texel toch van heb ben), maar het moet wel betaalbaar blijven. A. Zegers-Goldmich, Den Burg. Nel Eelman legt eed af in Staten Nel Eelman uit Den Burg is donder dag voor de derde keer geïnstal leerd als Statenlid van de provincie Noord-Holland. Op de foto legt Eelman (CDA) de eed af in de ver gaderzaal van Provinciale Staten in Haarlem. Oud-Texelse Sascha Baggerman (die gedeputeerde is) werd eveneens geïnstalleerd als Statenlid omdat zij bij de verkiezin gen tweede stond op de lijst van de PvdA. Winnaar WD, PvdA, CDA en D66 onderzoeken of zij de nieu we coalitie kunnen vormen. De brandweer werd zaterdag rond zes uur 's ochtends te hulp geroe pen voor een brandje aan de Gasthuisstraat in Den Burg, vlakbij het seniorencomplex. Aanvankelijk was sprake van een buitenbrand, later bleek het om een brandende blokhut te gaan. De brandweer was snel ter plaatse met een tankautospuit en de ladderwagen, maar kon wei nig meer uitrichten. De blokhut brandde tot de grond toe af. Door de hevige hitte knapten bovendien twee ruiten van aangelegen wonin gen. Ook smolt een buitenlamp. Hoe de brand is ontstaan, is nog onbekend. Volgens de brandweer kan de oorzaak geen kortsluiting zijn, omdat er geen elektrische aansluiting in het schuurtje was. Directeur Roemer Boogaard van de KNRM was donderdagavond aanwezig bij de huldiging van Rob Vinke uit De Koog. Vinke is vijfen twintig jaar als vrijwilliger actief bij de reddingmaatschappij. Zijn vrouw Tilly, die haar man een onderscheiding opspeldde, kreeg volgens tra ditie een set zilveren lepels van de KNRM. Foto es kmo Veilingmeester Benno Bakker veilt, geflankeerd door veilingschrijvers Nel Boersen en Gerda Bloem, tijdens de Lionsveiling in de Burge meester De Koninghal een kunstwerk van Cecile de Boer. De werken werden tijdens het veilen telkens op een ezel op het podium gezet en aan de aanwezigen getoond. Foto Jemen van Hattum) Barend Albers brengt, zwaaiend met een geel papier, een bod uit tij dens de Lionsveiling. Foto Jemen van Hattum) Belangstellenden volgen het verloop van de veiling. Met circa 120 bezoekers was de belangstelling niet hoog. In totaal werden 100 van de 1 70 kavels verkocht. Foto Jemen van Hattum) DINSDAG 15 MAART 2011 Wat ik zeggen wou Hogeberg Handen af van de Hogeberg. Het is een van de mooiste gebieden van Texel. Wandel eens naar de stenen tafel en geniet van het uitzicht. Daar hoeft niemand iets aan te veranderen en vooral niets aan toe te voegen. Soms zou ik willen dat er niet zoveel subsidie was, dan waren er ook geen potjes die zo nodig op moesten. Wij komen uit de regio Rotterdam en genieten hier met volle teugen van de prachtige natuur. Laat dat alsjeblieft zo blijven. Daarom zijn we hier komen wonen. Nu komen er weer overkanters die een stuk bos willen misbruiken voor amuse ment. Dat moeten we hier niet wil len. Klimbossen en/of -torens zijn leuk voor op de vaste wal. We moeten van Texel geen pretpark maken. De toerist komt hier voor de natuur, de rust, de ruimte en er is meer dan genoeg te doen. Zoniet, dan heb je de verkeerde bestemming gekozen voor je vakantie. Dan nog even dit: ik loop veel in de Dennen en het is al jaren zo dat er veel hout blijft liggen voor de flora en fauna, maar nu is het chaos. Heeft dat te maken met TexelEner gie, dat niet al het kaphout tegelijk wil hebben? Het bos is toch geen houtopslag, zo wordt het er niet mooier op. SBB, ruim alstublieft die rotzooi op. Tot slot: waar is Texel prachtige wapen gebleven? Schade dat dat zomaar is verdwenen. Texelaars, pas op uw eiland. Christa Leistra, Den Burg. Medaille KNRM voor Rob Vinke Rob Vinke uit De Koog heeft de bronzen draagmedaille van de KNRM gekregen. Hij is vijfen twintig jaar actief als vrijwilliger bij de reddingmaatschappij. Vinke ontving de onderscheiding donderdagavond tijdens een in het diepste geheim voorbereidde receptie in De Compagnie in Oude schild. Zij vrouw Tilly kreeg van KNRM-directeur Roemer Boog aard de eer de draagmedaille op te spelden. Vrijwel alle vrijwilligers en hun partners en oud-collega's van de stations De Koog en De Cocks- dorp waren daarbij aanwezig, evenals het bestuur van de plaat selijke commissie Vinke kwam vijfentwintig jaar gele den bij de reddingmaatschappij, nadat hij een demonstratie van de wipperploeg bij een schuurfeest had bijgewoond. Hij werd opstap per in De Koog en in 2000 werd hij vuurleider. In die functie is hij ver antwoordelijk voor het wippertoe stel waarmee vanaf de kust een lijnverbinding met gestrande sche pen kan worden gemaakt. Bij de stranding van de Hunte in decem ber 2001 werd het toestel voor het laatst ingezet. Dat was op verzoek van de berger, zodat die de moge lijkheid had aan boord te komen. Een aantal verdrinkingen maakte op Vinke de meeste indruk. Bij de ramp met de Dakota in 1996 was hij afwezig, omdat hij toen aan de overkant zat. 'Wat ook indruk maakte, was de stranding van de Compass. Bij de Hunte hebben we goed werk kunnen verrichten en het maakt indruk wanneer je bij schepen in nood aankomt. Je denkt meestal dat mensen niet in paniek zijn, maar vaak zijn ze erg blij als wij arriveren.' KNRM in actie voor surfer De Francine Kroesen uit Oude schild en de reddingboot van Den Helder zijn donderdagavond uitgevaren voor een surfer in nood. De surfer was bij windkracht 7 tot 8 in de problemen gekomen in het Molengat. De man werd gered door een helikopter, de Francine Kroe sen borg zijn materiaal. De bemanning keerde daarna snel huiswaarts om in Oudeschild bij de huldiging van vuurleider Rob Vinke van station De Koog te zijn.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5