Voorzitterswisseling bij Stichting Dorpsherstel 'Schapenboeten liever goed onderhouden dan restaureren' Analyse basis inrichting natuurgebied Waalenburg Terug naar tijd vóór de ruilverkaveling Zinderende remise En Passant en Schaaklust TEXELSE 9 COURANTdinsdag 15 maart 2. van Piet Kooiman aan de Hoorn- derweg, is inmiddels door aanne mer Wouter van Strien gerestau reerd. Binnenkort wordt begonnen met de boet van Anton Bakker van hoeve Westerheem aan de Wester- weg. De boet van Enno Drijver in Den Hoorn staat inmiddels in de steigers, zij het dat voor deze res tauratie de gemeente financieel te hulp schiet. Het belang van het instandhouden van de boeten is niet te onder schatten, vinden de nieuwe voor zitter en zijn voorganger. Hin: 'Boe ten zijn belangrijk voor het toerisme. Die dingen stralen rust uit.' Ver meulen: 'Als iets typisch Texels is, dan zijn het wel boeten en tuun- wallen. Stolpen zie je ook in de rest van Noord-Holland, boeten en tuunwallen niet. Dat wordt ook algemeen erkend op het eiland. Geen brochure van de WV of er staan wel boeten en tuunwallen in. Als ze zouden verdwijnen, dan houd je een landschap zonder toe gevoegde waarde over.' Belangrijk is dat ze in authentieke staat worden bewaard. Hin: 'Pro bleem is natuurlijk dat geen boer er voor zijn bedrijfsvoering meer iets aan heeft. Vaak staan ze in de weg. Neem een aardappelboer die gere geld met zo'n lange spuitarm het land in moet. Die is die boet liever kwijt dan rijk. Dat maakt het finan cieel moeilijk. Want als stichting vinden we niet dat je de boeten geschikt moet maken voor recrea tie. Want dan moet er ook een verhard pad naar toe worden gemaakt en voor je het weet, staan er een boom, een schommel en een auto. Dat doet afbreuk aan zo'n boet. Die hoort vrij in het land te staan.' Vermeulen: 'Slapen in het hooi zou nog een mogelijkheid zijn. Maar als je dat voorstelt, krijg je direct alle veiligheidsdiensten op je af.' Om het voor boeren toch enigszins aantrekkelijk te maken een boet te behouden, maakt de stichting zich sterk voor een regeling waarbij de gemeente elke eigenaar jaarlijks €500,- subsidieert. Dit bedrag is bedoeld voor het reguliere onder houd, zoals het vervangen van een gesneuvelde dakpan en het schil deren van een dun in de verf zit tend houten voorschot. Hin en Ver meulen zijn er van overtuigd dat deze voorgestelde regeling beter werkt dan de bestaande. 'Er zijn boeten die twintig jaar geleden compleet gerestaureerd zijn, maar die nu alweer zo slecht zijn dat ze eigenlijk opnieuw moeten worden aangepakt. Als er een gat in het dak komt en je doet er niks aan, dan regent het in en gaat zo'n boet snel achteruit. Maar als je ze goed onderhoudt, dan hoef je eigenlijk niet eens meer te restaureren. Je moet dan ook als voorwaarde stel len dat boeren die boeten ook echt onderhouden, willen ze in aanmer king komen voor die €500,-. Het college vindt het een goed plan en inmiddels is ook in de commissie van de raad enthousiast gerea geerd. We hopen dan ook dat het snel wordt gerealiseerd.' Bijkomend voordeel is dat een goed onderhouden boet natuurlij ker oogt dan een gerestaureerde. Vermeulen: 'Als er vroeger een plank afviel, dan sloeg de boer er eentje tegenaan die hij nog had lig gen. Of die hij net van het strand had gehaald. Vooral in de omge ving van Den Hoorn was dat de praktijk. Compleet gerestaureerd ziet zo'n er boet er eigenlijk te net jes uit.' Gevraagd naar het grootste succes van de stichting tijdens zijn voorzit terschap, antwoordt Hin zonder aarzelen met: 'De kerkmuur van De Waal. Daar zijn we bijna twintig jaar mee bezig geweest. Het mooie vind ik dat daar meerdere partijen bij betrokken waren. Zo hebben we prima samengewerkt met de kerk. Je zag ook het besef dat je zoiets voor de hele gemeenschap deed. Dat een mooie muur uitstraling geeft voor het hele dorp. Je moet mensen soms ook een beetje opvoeden. Dat ze gaan zien dat ze hun woning in een oude dorpskern beter in de originele stijl kunnen opknappen dan met allerlei moder ne fratsen. Aandacht vragen voor de historie en mooie dingen behou den. Dat is de taak van de stich ting. In het ideale geval maken we onszelf overbodig.' Joop Rommets n zijn voorganger Kees Hin bij de onlangs gerestaureerde boet van Piet Kooiman aan de Aandacht vragen voor de histo rie en mooie dingen behouden. Dat zijn de belangrijkste doelen die Elko Vermeulen zich heeft gesteld toen hij Kees Hin begin dit jaar opvolgde als voorzitter van de Stichting Dorpsherstel. Samen blikken de nieuwe man en zijn voorganger terug én voor uit. Hoewel ze nooit samen in het bestuur hebben gezeten, praten ze als uit één mond. Vertelt de één iets, dan komt de tweede met een aanvulling, waarna de eerste de conclusie trekt. Of andersom. Ze kennen elkaar dan ook al tientallen jaren, hebben dezelfde visie op dorpsherstel en monumentenbe leid en denken ook over praktische zaken hetzelfde. De gebruikelijke vraag aan de nieuwe voorzitter wat hij anders gaat doen dan zijn voor ganger, hoeft wat hen betreft, niet te worden gesteld. 'We gaan gewoon verder. We hoeven het beleid niet om te gooien, want dat was al goed.' Voor Elko Vermeulen is de in 1981 opgerichte stichting geen nieuwe organisatie. Vanaf de beginjaren was hij één van de aannemers die geregeld restauratiewerkzaamhe den aan boeten en andere panden uitvoerden. 'Toen had ik nog een andere pet op, maar met bestuurs leden Willem van Duijn en Jan Commijs heb ik al heel wat discus sies gevoerd, leder met zijn eigen specialismen, want je doet het met elkaar. Ik heb me altijd al betrokken gevoeld bij de stichting, maar een bestuursfunctie zat er natuurlijk niet in. Dat zou belangenverstren geling zijn. Nu ik met mijn bedrijf gestopt ben, kon het wel.' Voorganger Kees Hin bekleedde het voorzitterschap zes jaar, maar was veel langer bij de stichting betrokken. In 1990 werd hij door toenmalig voorzitter Fridt Blanken gevraagd adviseur te worden. 'Ze zochten iemand om gemakkelijker met de boeren te kunnen praten. Dat werk deed ik zelf ook, dus dat werkte wel. Als er over de restaura tie van een boet moest worden gepraat, ging ik mee.' In 1998 trad Hin tot het bestuur toe en werd hij secretaris en zes jaar later voorzit ter. De Stichting Dorpsherstel werd dertig jaar geleden opgericht op initiatief van de gemeente. Bedoe ling was gemakkelijker subsidie binnen te halen voor het restaure ren van monumenten. Daar kwam bij dat de bouwwereld met een crisis kampte en aannemers graag meer om handen wilden. Hin: 'De provincie gaf een behoorlijke start subsidie. Negentigduizend gulden, als ik me niet vergis. Dat was in die tijd een heel bedrag.' De nieuwe organisatie ging voortvarend te werk. In de beginjaren werden flink wat bouwvallige huizen opgekocht, opgeknapt en weer doorverkocht. Zo kreeg de Schoolstraat in Ooste rend een compleet 'nieuw' histo risch gezicht. 'Het gebeurde ook dat Dorpsher stel voor één gulden een huis opkocht en later aan de dezelfde eigenaar terugverkocht. Dat was omdat particulieren minder subsi die konden krijgen dan de stich ting. De eigenaar betaalde dan het bedrag dat wij niet als subsidie vergoed kregen. Dat was een lega le constructie. De notaris werkte gratis mee en had er een stan daardprocedure voor ontwikkeld', vertelt Hin. Hij vertelt niet uit eigen ervaring. 'Toen ik bij de stichting kwam, was de steun die we van de overheid kregen al zo klein gewor den, dat we in de dorpskernen weinig meer konden doen en we ons noodgedwongen tot de res tauratie van schapenboeten moes ten beperken.' De afgelopen jaren moest Dorps herstel zich behelpen met een jaar lijks budget van €22.000,-, beschik baar gesteld door de gemeente. Met dat bedrag was het mogelijk gemiddeld één boet per drie jaar te restaureren. Daarbij moet nog wor den aangetekend dat alleen de 24 boeten op de gemeentelijke monu mentenlijst in aanmerking komen. De eigenaren van de 21 boeten op de rijksmonumentenlijst kunnen geen beroep op de gemeente doen. Zeer welkom was dan ook de bijdrage van €700.000,- uit het Waddenfonds, toegekend na een samen met de agrarische natuur- vereniging De Lieuw ingediend ver zoek. Deze uitkering maakt het mogelijk de komende jaren tien boeten op te knappen, terwijl de eigenaar niet meer dan tien pro cent van de totale kosten betaalt. De eerste boet uit deze serie, die Wat zijn de belangrijkste 'doelty pen' voor de natuur in Waalen burg en welke eisen stellen we hieraan? Hoe zit het landschap- secologische systeem in elkaar, wat zijn de sleutelprocessen en knelpunten, welke potenties zijn aanwezig en welke natuur kan worden ontwikkeld? Vragen die de Landschapseconomische Systeem Analyse (LESA) moet beantwoorden. De gegevens uit dit onderzoek dienen als basis voor het inrichtingsschets en - plan voor Waalenburg. Het rapport dat onderzoekers R. de Ridder, H. Kolkman en R. van Ros malen van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in opdracht van de provincie over Waalenburg produ ceerden, is diepgaand, bevat veel tekeningen, analyses, kaarten, ani maties en heeft een dikte van ruim 100 pagina's. Uitgangspunt is het inrichten van De bondwedstrijd tussen En Pas sant en Schaaklust is zaterdag in Andijk uitgelopen op een zinde rend treffen, waarbij aan alle bor den furieus werd gestreden. Hoogtepunt was de partij tussen Piet Reus en Thomas Richter, die de beslissing moest brengen, nadat alle partijen beëindigd waren en het 31/2-31/2 stond. Uit eindelijk werd tot een puntende- ling besloten, nadat Richter eerst nog een remiseaanbod had afge wimpeld omdat hij graag de mat choverwinning mee naar Texel wilde nemen. De Texelaars reisden met slechts zeven man naar Andijk en begonnen dus met een achterstand (1-0). Mohamed al Rawy trok de stand gelijk, door opponent Dirk Mantel aan bord drie direct na de opening te overrompelen. Met een elegant kwa liteitsoffer luidde Al Rawy de mat- aanval in. Aan bord vier maakte 480 hectare nieuwe natuur. Daar naast moeten er meer recreatieve mogelijkheden komen en moet de waterhuishouding in en rond het gebied worden afgestemd op de herinrichting. 'Behoud van land schappelijke en cultuurhistorische waarden en draagvlak bij de lokale bevolking en gebiedspartijen zijn belangrijk. Daarnaast kunnen kan sen voor ondernemers en de lokale economie worden geconcretiseerd in dit plan.' Doelstelling is het realiseren van een 'landschappelijk samenhan gend systeem', waarbij met name de oude kreken het uitgangspunt Rinus Vittali gemakkelijk remise tegen Albert Droog, in een partij waarbij de spelers al te grote risico's en ambities vermeden. Toen zo'n dertig zetten waren gedaan, keken de heren elkaar veelbetekenend aan en was de remise een feit. Ondertussen was Jaap de Wijk tegen R. Brouwer een pion kwijtge raakt. De Texelaar zocht compensa tie in een aanval over de h-lijn, maar Brouwer dreef hem terug en won in de tegenaanval. Aan bord één zette Jaap Dros in een Siciliaanse partij Jaap Gorter het mes op de keel. Misschien dat hij de centrumdoor- braak iets te snel uitvoerde, want de sterke Gorter (rating 2041) wist een eindspel te bereiken dat ongeveer gelijk stond. Na nog eens tien zetten werd het punt gedeeld. Abe Zijm kwam aan het laatste bord na zware strijd remise overeen met R Sinnige, nadat de stelling sterk was uitgedund en er voor beide par tijen niets meer te halen viel. Taeke vormen. Er wordt gesproken over 'unieke natuurwaarden', die samen hangen met de vele gradiënten (gebiedsovergangen) en het samen gaan van 'zeer waardevolle vegeta ties met hoge aantallen weidevo gels'. Als referentie is de tijd van vóór de ruilverkaveling van rond 1950 gekozen. Waalenburg is onder meer bekend van harlekijn graslanden, dotterbloemhooilan den, zilte graslanden, droge schraallanden en zilte en brakke weidevegetatie. Het onderzoek gaat in op de wijze waarop die, bijvoorbeeld door schraal beheer, kunnen worden behouden of zich waardevolle vegetaties kunnen van Lingen speelde een uitstekende aanvalspartij tegen S. de Vries. De met wit spelende Texelaar kreeg precies het type stelling waarin hij op zijn best is: met grote taktische ver wikkelingen, waarin hij De Vries pro bleemloos naar de nederlaag schoof. Met een gelijke stand waren alle ogen gericht op de partij tussen Reus en Richter. Reus had de oud clubkampioen van En Passant een uit de theorie bekend stukoffer in de Svesnikov-variant van het Siciliaans voorgeschoteld, maar Richter, die genoemde variant zelf ook bij voor keur speelt, bleek niet onder de indruk. Aanvankelijk leken de ver wikkelingen gunstig voor Richter, die echter moeite had het juiste plan te vinden. Reus beet geweldig van zich af en bereikte een welverdiende puntendeling. De eindstand werd daardoor 4-4, een resultaat waar mee beide teams wel konden leven. ontwikkelen. Waalenburg maakte ook naam als pleisterplaats voor allerlei soorten vogels en de Noord se woelmuis. De ontstaansgeschie denis wordt beschreven, hoogte- ligging (laag ten opzichte van de omgeving), de bodem (zeer grote variatie aan bodemtypen) en de hydrologie (brakke en zoete kwel). Waardevolle vegetaties zijn de afgelopen decennia relatief stabiel aanwezig, waarbij wel enige mate van verzuring is vastgesteld en komen door oppervlaktewaterpeil- beheer relatief lage grondwater standen voor. De weidevogelpopulatie is de afge lopen decennia redelijk stabiel gebleven. Wel zorgen ganzen voor verstoring. Door het tegengaan hiervan, in combinatie met goede plas-drasgebieden, moeten vogel doelen zijn te realiseren. Recreatie, wegen, boerderijen en de oprukk- kende begroeiing (Hertenkamp) worden ook opgevoerd onder het kopje verstoring. Bij de herinrich ting moeten hierover keuzes wor den gemaakt, stellen de onderzoe kers. Lage waterstanden en een slechte kwaliteit van het oppervlak tewater hebben ervoor gezorgd dat natte flora en fauna zich slecht hebben ontwikkeld. Veranderingen door peilbeheer kunnen volgens de onderzoekers voor een belangrijk deel ongedaan worden gemaakt, waardoor de beoogde natuurdoe len kunnen worden gerealiseerd. Verdroging is een groot knelpunt in Waalenburg. Dit kan worden tegen gegaan door een zelfstandiger waterbeheer in Waalenburg, waar bij het peil in de winter hoger is dan in de zomer. Een grootschalig en - ook met het oog op de omgeving - gecompliceerd project, dat als 'leidend thema' voor de planvor ming wordt opgevoerd. Een belangrijke randvoorwaarde in de planvorming is dat omliggende gronden geen overlast mogen ondervinden van aanpassingen van het watersysteem op Waalenburg. Drooglegging van Waalenburg bij winter- en zomerpeil. In de zomer liggen de peilen hoger en is de drooglegging geringer. Langs de kreek is deze veelal niet meer dan 10 tot 30 cm.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9