te* eltoU/is TEXELSE 11 COURANT Biograaf Onno Blom blijkt smakelijk verteller 'Wolkers raakte op Texel in harmonie' Kelder oud raadhuis verwijderd Cinemd Texel *V TAXITEXEL www.taxitexel.nl onze voordeelpas DINSDAG 22 MAART 2011 Onno Blom signeert één van zijn boeken. Links naast hem Karina Wolkers. Wie wacht op het verschijnen van de biografie over Jan Wol kers, moet nog een tijdje geduld hebben. Biograaf Onno Blom heeft nog jaren werk alvorens zijn 'meesterwerk' het licht zal zien. Maar voor wie meer wilde weten over het (liefdes)leven, de inspiratie, de invloed die Texel op hem had en de laatste levens fase van de in 2007 overleden Texelse schrijver en kunstenaar werd zondagmiddag tijdens de lezing van Blom in de bibliotheek op zijn wenken bediend. Blom manifesteerde zich als een vaardig verteller, die met gevoel en liefde over Wolkers sprak en bij het beschrijven van diens laatste levensfase even geëmotioneerd raakte. En het kan verbeelding zijn, maar het leek af en toe alsof de biograaf ongemerkt de typerende spreekstijl van Wolkers had over genomen. Bijzonder was dat ook Karina Wolkers aanwezig was. Blom, taal- en letterkundige en literair recensent voor Vrij Neder land en Trouw, werd in juni 2007 door Jan Wolkers uitverkoren om zijn biografie te schrijven. Wolkers verleende hem exclusieve toegang tot zijn enorme archief en gaf Blom de volledige vrijheid. Blom: 'Als jongen las ik al Wolkers' boeken, maar pas in 2004 maakte ik in Lei den met hem kennis toen ik bij (uitgeverij) De Bezige Bij werkte. Als we ergens op een terrasje in de stad zaten, werd Wolkers vaak aangesproken. Ontzettend leuk om dat mee te maken. Toen ik in 2006 weer eens bij hem langs ging, vroeg hij wat mijn doel was. 'Pro- geregeld bij de familie Wolkers over de vloer en er moet in die korte periode een innige band zijn gegroeid. Zodanig dat Blom de taak kreeg om het nieuws over de dood van Wolkers over te brengen naar de pers. Zo kon het gebeuren dat ook de schrijver van dit stukje moveren op de biografie van een bijzondere kunstenaar', antwoord de ik. 'Nou', zei hij. 'Dat lijkt me een goed idee!' Over een aantal zaken spraken zij nadien, maar sinds het overlijden van Wolkers op 19 oktober 2007 moet Blom het volledig hebben van het archief en - om de beteke nis van zaken te achterhalen - de 'encyclopedische kennis' van Wol kers echtgenote Karina. Blom ver haalde over de laatste periode van de zieke Wolkers, waarin hij onder meer leed aan wondroos. De schrij ver troostte zich met de gedachte dat ook toenmalig premier Balke nende wondroos had gehad. 'Maar die had het verdiend.'Blom kwam bij de voordeur van huize Wolkers uit de mond van Blom vernam dat de populaire schrijver en kunste naar was overleden. Vanaf dat moment werd het huis aan de Rozendijk een week lang belaagd door media, waarbij Blom een cen trale rol vervulde. Óver diens bele ving van die laatste periode schreef Blom het boekje 'Zo is het genoeg', naar de laatste woorden van Wol kers, waaruit hij voorlas. Het schrij ven van dit boekje en andere pro jecten over Wolkers die zich blijven aandienen, maken dat Blom onvol doende tijd kan vrijmaken voor de biografie, die aanvankelijk in 2012 had moeten verschijnen. Daarin zal ongetwijfeld aandacht worden besteed aan de brieven die Wolkers schreef aan Annemarie Nauta, zijn tweede vrouw. Zij stond model voor Olga, de hoofdpersoon in Turks Fruit. De brief waaruit Blom voorlas, schreef Wolkers in 1957 in Parijs. Maar niet voordat de biograaf zijn 12-jarige dochter Donna had opgedragen de handen over de oren te doen. Wolkers beschreef in de brief het paringsri tueel van herten, hoe hij daarvan opgewonden raakte, waarna een stomende vrijpartij met zijn geliefde uit zijn pen vloeide 'Hoe vond je het Donna?', informeerde Blom na afloop. Wanneer Wolkers voor het eerst op Texel kwam, blijft gissen, maar Blom houdt het op 1968. Sinds dien verbleven hij en Karina twee keer per jaar in het huisje Krukel van mevrouw Boon uit De Cocks- dorp, waarna ze hier uiteindelijk kwamen wonen. 'Texel moet voor Jan het paradijs zijn geweest, zijn Hof van Eden. Zijn inspiratie door de natuur kwam hier tot volle was dom. Zijn woede over zijn jeugd (in Oegstgeest, als kind in een groot gereformeerd gezin) is hier lang zaam geluwd. Het heeft er alle schijn van dat Jan in zijn atelier met uitzicht over Texel precies in har monie is geraakt.' Een favoriete plek was de tulpen boom in zijn tuin, met vlammend gele bloemen, die Wolkers zelf had geplant en die herinnerde aan zijn jeugd. Uiteindelijk is zijn as onder deze boom verstrooid. Blom ver telde hoe de tulpenboom op de dag dat de Wolkers'as in de bodem spoelde, begon te bloeden. Of de schrijver Wolkers over tien tallen jaren nog wordt gelezen, wilde een toehoorder weten. Blom meende van wel. 'Met zijn heldere, authentieke stijl weet hij steeds nieuwe generaties aan te spreken. Ik ben ervan overtuigd dat zijn grote romans blijven bestaan.' Wolkers en Texel Onno Blom kondigde aan dat hij over een jaar graag naar het eiland terugkomt voor een nieu we lezing. Aanleiding: een boek over het onderwerp 'Jan Wol kers Texel', dat hij in de maak heeft. Blom hoopt dat Texelaars hun persoonlijke herinneringen aan Wolkers aan hem willen doorgeven. Anekdotes en/of voorwerpen kan men kwijt bij boekhandel Het Open Boek in Den Burg. Texelpop In het programma van Texelpop zijn enkele wijzigingen opgetreden. De band Are week dan maar speelt nu op vrijdag 25 maart (aanvang 21.20 uur), Skrep op zaterdag 26 maart (aanvang 20.30 uur). Lia Ona Jacco Fransen hebben afgezegd, waardoor het festival zaterdag 50 minuten later begint. Sinner betreedt het podium die dag om 21.20 uur, het vervolg blijft gelijk. In de krant van vrijdag a.s. drukken we het vol ledige programma nog eens af. Smits en Duin naar Beverwijk Claire Smits en Rosalie Duin van GVT wisten zich zaterdag in De Goorn te plaatsen voor het regio kampioenschap, dat in april wordt gehouden in Beverwijk. Smits en Duin turnen voor het Garage Grisnigt-team en komen uit in de vierde divisie. Duin (pupillen 1) wist zich in een mooi geturnde wedstrijd te plaatsen op een zeven de plaats in een deelnemersveld van 37 turners. Ze begon deze dag op de vloer, waar zij haar hoogste cijfer binnenhaalde. Ook bij het onderdeel sprong haalde ze een hoge score, terwijl ze op brug en balk punten liet liggen. Claire Smits (pupillen 2) haalde op alle onderde len mooie cijfers. Zij behaalde een derde plaats in een deelnemers veld van 33. Uitslagen: (sprong, brug, balk, vloer) Rosalie Duin: 13,35; 12,60; 12,90, 13,30. Claire Smits: 13,40; 13,40; 13,70; 13,80. Sloopbedrijf Jager heeft gisteroch- de directe omgeving ongeveer in stukken was gezaagd. De tend het laatste stukje kelder van driekwartier de nodige trillingen komende dagen wordt het overge- het voormalig raadhuis aan de meekreeg. Van de rest van de bleven gat met zand opgevuld, Groeneplaats in Den Burg wegge- sloop van de kelder (met onder waarna de damwanden worden haald. meer de atoombunker) viel weinig weggehaald. Dat gebeurde jekkerend, waardoor te merken doordat het beton eerst ifoio Jemen ven hbhuw) 6 l@U ITIadderTexel, Zaterdag 26 maart - 19.00 uur - Diner Cabaret Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een afwis selend en gezellig cabaretprogramma. 4-gangendiner inclusief de show €49,00 (evt. kindermenu €24,75). Zondag 27 maart - Muzikaal Cabaret Marjolein Meijers en band Van Berini tot Solex... Muziek uit de Balkan, Western Swing, Iers, Cayun, Bluegrass, Country, Nederlands en veel eigen muziek. Handelsmerk is wel dat alles Nederlandstalig is. Entree €16,00 (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) MUSljc CLUrj 2010 KINDERTHEATER DIN^R CABARET Texelpop Question Plaza 1 Vrijdag 25 maart Zaterdag 26 maart 19:40-20:30 @-last 19:40-20:30 Skrep 20:30-21:20 Chaos brings order 20:30-21:20 Sinner 21:20-22:10 Are week dan maar 21:20-22:10 Lia Ona Jacco Fransen 22:10-23:00 Caren Z 22:10-23:00 Jug Bros 23:00 - 23:50 Mickey low 23:00 - 23:50 Lighthouse Blues 23:50 - 00:40 Kees vlees vegetarians 23:50 - 00:40 Intrude 00:40-01:30 Jabbah 00:40-01:30 Wad-Zou't 01:30 - Einde Da Tooterzzz 01:30 - Einde Suitcase entree 5,- Kledingverkoop in Witte Burcht In de Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt zaterdag 2 april van 9.00 tot 15.30 uur de jaarlijkse verkoop van tweede hands kleding gehouden. Te verko pen (zomerkleding kan daags tevoren, vrijdag 1 april, tussen 18.30 en 20.30 uur worden ingele verd. De kledingstukken moeten geprijsd zijn. De kosten zijn €0,30 per kledingstuk; daar komt bij ver koop €0,30 bovenop. Afrekenen geschiedt direct na de verkoop, tussen 17.30 en 18.00 uur. Onver kochte kleding gaat desgewenst naar een hulpproject voor Oost- Europa. Voor meer informatie: tel. 314753 of 314762. Alzheimercafé In het Alzheimercafé op dinsdag 29 maart in de Buureton vertelt Yolanda Rietmeijer-Dootjes over het dementeringsproces van haar vader. De avond begint om 19.15 uur met koffie en muziek van blokfluitensemble Kwart noot. De spreekster vertelt over de hang van haar vader naar zelfstandig heid, rolomkering en beslissingen die zij voor hem moest nemen: autorijden, de verhuizing naar het verzorgingshuis, (ver)dwalen, daar na het verpleeghuis, zijn grote gevoel voor saamhorigheid en humor en de rol van de kleinkinde ren. Een verhaal recht uit het hart, waarbij ook ethische aspecten worden besproken. De avond duurt tot 21.30 uur. 17 april 2011 Zwarte Markt Beverwijk Antiek, curiosa, hippe kleding, boeken, schoenen, gebruikte en nieuwe computers, auto- onderdelen, kristal uit Oost-Europa of trcpische groente en fruit. Gezelligheid gegarandeerd. Prijs per persoon €17,-. Inbegrepen: touringcarvervoer, entree en bootkosten. Opstappen in Den Helder is mogelijk. 3 Juli 2011 Derek Ogilvie Een middag vol verbazing, emotie, maar cok humor en vermaak. Kortom een onvergetelijke belevenis! Zondag 3 Juli, 14.00 uur, Amsterdam. Prijs p.p. €60,-. Incl. touringcar, 1e rang kaartje, bootkosten en BTW. Enkel meerijden naar Amsterdam is ook mogelijk a 20,- p.p. e-mail: info@texeltours.nl telefoon:+31 (0)222-315555 www.texeltours.nl Bioscoop EercaFé nwsw ProGramma do 24 T/m wo 30 maarT: YOGI BEER 3D NL Yogi Beer, de beer vol mi is terug op het witte doei Za 14.00. Zo 16.15 MIJN OPA DE BANKROVER® HOP NL GravensTraaT 33 - CenTrum Den Bura - 0222 312027 www.cmemaTexeL.nL - Panieren bij p6 VoGeLzanG WM0/ ziekenvervoer Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 10% korting met \.VV V woWcv

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11