TEXELSE^COURANT Cjroen ^warL- Jexels in het harL, D66-Kamerleden met lijst wensen terug naar Den Haag Zand uit IJsselmeer in gat oud raadhuis OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12560 DINSDAG 22 MAART 2011 playback- shows die in de Texelse dorpen worden gehou den, trekken vol le zalen zo ook in Den Hoorn en De Koog. Jonge turners zetten zaterdag hun beste been tje voor tijdens het Ger de Jong Toernooi in De Bijenkorf. De ogen gericht op catwalk tijdens modeshow van Lotte van der Belt en Henriëtte den Ouden De jeugd pakte uit met de opvoering van de musical Gebroken Hart over het levens verhaal van kei zerin Sisi. Colinda Brouwer en Marco Witte van zwemclub TX'71 gooi- niet toevallig dat de twee vrijwilligers zaterdag de handen en delen van het interieur van de stacaravan op een hoop. De caravan op het terrein van zwembad Molenkoog krijgt een nieuwe interieur, zodat het straks geschikt is om er te vergaderen en andere clubactiviteiten te houden. Het was uit de mouwen staken. In het kader van NL Doet, werden op tal van plekken activiteiten ondernomen, al dan niet in clubverband. Tijdschrift over Napoleon op Texel De tweede editie van het tijd schrift Napoleon in Nederland, dat vrijdag 25 maart verschijnt, behandelt het bezoek dat de kei zer in oktober 1811 aan het eiland bracht. Na de enthousiaste ontvangst van het eerste nummer - over Amster dam -, staat in het tweede nummer Noord-Holland centraal. Hier bezocht Napoleon Den Helder, door hem het 'Gibraltar van het noorden' genoemd, en Texel, waarvoor hij grootse plannen had. Zowel de geschiedenis van de bestaande for ten, Schans, Lunette en Redoute, als de plannen van Napoleon komen aan bod. Napoleon in Nederland 1811-2011 is een combinatie van een historisch tijdschrift en een reis gids. In elk nummer is een kaart opgenomen met de plekken die nog steeds herinneren aan Napole ons aanwezigheid en de moeite waard zijn om te bezoeken. Het tweede nummer ligt vanaf vrijdag in boekhandels in heel Nederland. HET VALT NIET MEE OM ZO'N GOUDEN DRIEHOEK UIT JE_ KONT TE KARNEN ..-T D66-Kamerleden Boris van der Ham, Fatma Koser Kaya en Pia Dijkstra zijn na hun bezoek aan Texel vrijdag en zaterdag met een flinke wensenlijst naar Den Haag afgereisd. De politici realiseren zich dat het eiland op veel terrei nen sprake is van een specifieke situatie die een uitzondering vraagt op de landelijke wet- en regelgeving. De drie Kamerleden waren vrijdag en zaterdag op het eiland op uitno diging van hun Texelse partijgeno ten. Op de heenreis werden ze aan boord van de Dokter Wagemaker ontvangen door president-commis saris Kees Dros en directeur Cees de Waal. Vrijdagmiddag brachten ze onder meer een bezoek aan het PHH-gebouw, waar ze door brand weercommandant Dick Jongeneel werden bijgepraat over de totstand koming van de kazerne en over welk materieel de brandweer beschikt. De politici hoorden hoe de vrijwillige brandweer jaarlijks 200 keer wordt gealarmeerd, van grote branden tot automatische brandmeldingen, dat er vrijwilligers zijn die 7 verschillende functies hebben en over de risico's waarmee rekening wordt gehouden, zoals bij grote instellingen en andere calamiteiten ter land ter zee en in de lucht en de uitwisseling met korpsen aan de overkant 'Wat is uw grootste nachtmerrie?', informeerde Van der Ham. Dat bleek een grote calamiteit, waarbij extreem laag water ervoor zorgt dat er geen verbinding is met de vastewal. De D66-delegatie hoorde verder hoe Texel het enige Waddeneiland is dat een Sigma team overeind heeft gehouden, dat snel in staat is grote aantallen gewonden op te vangen. Waar de brandweer op het land over allerlei materieel beschikt, ontbreekt het nog steeds aan een blusboot waarmee op het water snel hulp kan worden geboden. Jongeneel wees de Kamerleden op dit gemis. Apotheker (en brandweerman) Jan Klok leidde het gezelschap rond in De Zandkoog, waar kennis werd genomen van de uiteenlopende vor men van medische zorg die hier worden geboden. Volgende pro grammapunt was een bezoek aan OSG De Hogeberg. Hier werd het probleem van het vergrijzende docentenkorps onder de aandacht gebracht. De komende jaren gaat er een aanzienlijk aantal leraren met pensioen en er bestaan zorgen over de beschikbaarheid van goede ver vangers. 'De zorg bestaat of we deze kwaliteit onderwijs over vijf jaar nog kunnen geven', verwoordde Van der Ham. De politicus hield 's avonds een pleidooi voor meer jon geren die voor het onderwijs kiezen. 'Er zijn andere dingen dan onderwijs waarop je kunt bezuinigen.' Tevens werd een pleidooi gehouden voor behoud van de formatie, een pro bleem waarover D66 toezegde vra gen te stellen in het parlement. Sluit stuk van het middagdeel was een bezoek aan het gemeentehuis. Onderweg werd goed opgelet. Zo repte Fatma Koser Kaya over de 'heuveltjes met zand', waarmee ze op tuinwallen doelde. 'Die zijn toch gemaakt omdat boeren te arm waren om hekken te maken. Jullie Texelaars zijn creatief. Als er geen geld is, dan bedenken jullie er iets op.' Van der Ham: 'We nemen de les die we hebben geleerd op Texel, name lijk dat hier ongelofelijk veel speci fieke dingen spelen, mee naar Den Haag.' Het gat op de plek waar het voormalige raadhuis heeft gestaan, wordt de komende dagen gevuld met zand uit het IJsselmeer. Er wordt geen gebruik gemaakt van het zand uit de bult op de Groeneplaats, zoals D66 had geopperd. Sloopbedrijf Jager heeft maandag ochtend het laatste restant van de kelder verwijderd, waardoor de aandacht nu wordt verlegd naar het opvullen van het gat. Volgens een woordvoerder van de Grontmij is gekozen voor zand dat wordt gewonnen bij de Wieringer Vlaak, een gebied nabij de Afsluitdijk. 'Van dat zand kennen we de tech nische kwaliteiten en weten we dat het voldoet. Het zand onder de bult kennen we niet, waardoor we ook niet weten wat de risico van zetting van dat zand is.' Zetting is een proces waarbij grond kan worden samengedrukt als de omliggende druk te groot is, waardoor zich ver zakkingen kunnen voordoen. De uitvoerders houden zich verder niet bezig met de politieke discussies over de bult. Raadslid Cees Hoogerheide (D66) laat desgevraagd weten dat zijn partij deze week antwoord krijgt van het college op de vraag of het zand van de bult kan worden gebruikt. De partij deed het voor stel eind vorig jaar, waarna wet houder Eric Hercules tijdens een raadsvergadering aangaf het met de sloper te bespreken. Hij liet toen doorschemeren dat het gebruik van het zand van de bult duurder kon uitpakken, omdat het niet in het bestek zit. Het zand van de Wieringer Vlaak wordt met sche pen aan land gebracht in Oude- schild. Als het gat gevuld is, kunnen de damwanden die een paar weken geleden werden aangebracht er weer uit en zit het werk er nage noeg op. Bedoeling is dat daarna tijdelijk een poffertjeskraam, een fietsenstalling en een speeltuin op de plek van het raadhuis worden gerealiseerd. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet bekend. De gemeente zegt daarover in de loop van deze week met nadere infor matie over naar buiten te treden. Het college is inmiddels aan het bekijken wat de verdere opties met 'Texel uitzonderen inkomensgrens' Texel moet worden uitgezonderd voor de regel dat mensen met een jaarinkomen hoger dan €33.614,- niet in aanmerking komen voor een sociale huurwo ning. Wethouder Eric Hercules riep D66- parlementariër Boris van der Ham vrijdagavond op hiervoor in de Tweede Kamer een lans te breken. Hercules: 'Doordat we een eiland zijn, kunnen Texelaars moeilijk uit wijken naar een andere gemeente. En we hebben een kleine huizen markt.' De vraag overviel Van der Ham, die huisvesting niet in zijn portefeuille heeft. 'Ik kan nu niets beloven, maar ga hierover in over leg met mijn partijgenoot Kees Ver hoeven.' de grond aan de Groeneplaats zijn. Dat leidde meteen tot een gepe perde open brief van Texel 2010 dat zich grote zorgen maakt dat de gemeente de grond in losse perce len verkoopt en dat er ook perce len aan de Burgwal voor de bouw van de vijf geplande huizen worden verkocht. Texel 2010 is daar falie kant tegen. Een woordvoerder van de gemeente benadrukt dat de mogelijkheden worden bekeken. 'Het is zeker niet zo dat er op dit moment percelen verkocht wor den.' Automobilist ernstig gewond Een 19-jarige man uit Oudeschild is zaterdag ernstig gewond geraakt bij een ongeval aan de Laagwaalderweg. Met vermoedelijk hoge snelheid raakte de man met zijn auto van de weg en belandde in de sloot naast de weg. De man werd uit de auto geslingerd en belandde in de sloot. Hij werd daar onder water en buiten kennis aangetroffen door voorbij gangers, die hem op het droge haalde, waarna ambulancemede werkers zich over hem ontfermden. Hij werd voor behandeling per trau mahelikopter overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Omdat er mogelijk sprake was van een tweede slachtoffer, werd door de brandweer een onderzoek inge steld in en rond de auto. Hierbij werd echter niemand aangetroffen. GQ^E33zmXZID (33 dïg )DE: 512^|| www.texelseautopagina.nl TEXELSE0COURANT QnHT&ijJkflihbthan. Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): ïUUOOnHUVB Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1