'Voorlichting alleen is niet de oplossing' 'Wat mooi is, moet je onderhouden' Dames Tevoko verslaan Move TEXELSE 5 COURANT Boris van der Ham (D66) over preventie drugs Gouden Driehoek voer voor discussie DINSDAG 22 MAART 2011 'Vrijheid om te doen en te laten wat we willen, maar wel een uit zondering voor de jongeren.' Met dat citaat van de liberaal John Stewart Mill benadrukte Tweede Kamerlid Boris van der Ham van D66 vrijdag zijn zorgen over overmatig drank- en drugsge bruik door jongeren. Voorlich ting, harde aanpak van dealers en alertheid van ouders moeten volgens hem zorgen dat de pro blemen worden beperkt. Van der Ham praatte vrijdag gerou tineerd de avond, die de lokale afdeling van D66 had georgani seerd, aan elkaar. Onder meer met anekdotes over zijn jeugd, waar in ook hij al op zijn twaalfde een Shandy dronk, maar er verder geen nadelige gevol gen aan had overgehouden, over vakanties en schoolreisjes naar het eiland. Hij stipte de huidige problemen toch aan drank te komen. Met als bijkomend probleem dat als een jongere in een horecazaak met drank wordt betrapt, dat niet de jongere, maar de cafébaas een boete krijgt. 'Een grote frustratie van de horeca', zei burgemeester Giskes, die pleitte om ook jongeren een straf op te leggen. Dat jonge ren op heterdaad betrapt moeten worden, maakt de controle niet makkelijker. De suggestie om, net als bij autorijden, een maximum alcohol promillage in te voeren, zodat met het blaaspijpje kan wor den gecontroleerd, schoof Van der Ham ter zijde met het argument dat de wet hiervoor moet worden ver- anderd. 'Denkt luidde j dat voorlichting helpt', een vraag vanuit de aan als gevolg van overmatig jeugdraad. 'Voorlichting alleen is drank- en drugsgebruik door jon geren. 'We zijn de zuipschuiten van Europa. Het bagatelliseren van drankgebruik moet over zijn.' Hij niet de oplossing. Als er problemen zijn, dan moeten we er met z'n allen sneller bij zijn. Jongeren moe pen zijn gevormd. Enige dwang kan volgens hem ook geen kwaad. Schoolverzuim gaat vaak hand in hand met drugsgebruik. 'We moe ten de Leerplichtwet vaker gebrui ken om verplicht hulp te zoeken.' D66-raadslid Cees Hoogerheide vertelde hoe de politie in zijn buurt was geïnformeerd over een dealer- tje, maar dat er niets aan was gedaan. 'Aanpakken', zei Van der Ham resoluut. Hij verwees naar een onderzoek, waaruit bleek dat in regio's waar geen coffeeshops zijn, meer dea lers actief zijn, waarmee hij overi gens niet het advies gaf er hier eentje te beginnen. Maar burge meester Franci- ne Giskes, die op de hoogte is van de discus sies in het ver leden, opperde toch de vraag of het toch niet zinvol is er nog eens over te praten. 'Ik heb er vaak moeilijke gesprekken over met de politie', doelde ze op het voorkomen van dealers die ongecontroleerd spul len aan de man brengen, terwijl coffeeshops aan allerlei regels moeten voldoen. Maar ze reali- Voor het Hogeberggebied, dat gedeeltelijk binnen de Gouden Driehoek valt, moet een visie komen. Deze visie moet onder deel worden van het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied. Aldus pleitte Piet Bakker van De Waddel. 'Het lijkt me de enige manier om rust te krijgen.' Bakker hield zijn pleidooi donder dag tijdens de verhitte bijeenkomst over de Gouden Driehoek in 't Skil- tje. Het plan omvat onder meer de voorgenomen aankoop (door Stich ting Boerderij en Landschap), beheer en exploitatie van Brakestein, ooit verblijfsplaats van VOC-admiraals. Bij de exploitatie wordt gedacht aan een informatie punt, een theetuin dat de werkzaamheden in augus tus 2011 starten. Bijzonder is dat het fietspad rond fort Redoute wordt geleid, waarvan door de aanwezigen met waardering werd kennis genomen. Aan bootjes in de Skilsloot is wel gedacht, en de optie wordt in een conceptrapport van februari 2012 zelfs genoemd. Maar dat had er volgens Buys niet in gemoeten. Praktisch gezien, omdat de Skilsloot een prutsloot is met dammen en een niveauver schil van 35 centimeter. Maar de bootjes helemaal loslaten wilde hij nog niet. 'De Skilsloot was ooit de levensader van de VOC-vloot (die voor de verre reizen van water van de Wezenputten werd voorzien). We willen de geschiedenis zicht- Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko heeft de uit wedstrijd tegen het lager geklasseerde Move uit Volen- dam met 3-1 gewonnen. Tevoko begon sterk met goede aanvallen en een scherpe verde diging. Céline de Graaf pakte diverse tactische ballen van de grond, die vervolgens mooi afge maakt werden. Het jonge Move raakte hierdoor echter niet van slag en bleef aan haken (bij) en de stand ging lang gelijk op. Maar Tevoko was aan het eind van de set net iets ster ker en slimmer en won (met) met 25-20. In de tweede set kwam Tevoko iets meer in het spel en met moeilijke services werd voor komen dat Move vrijuit kon aan vallen (25-17). Gaandeweg de derde set verloor Tevoko de con centratie en zorgden rare en onnodige fouten ervoor dat Move de smaak te pakken kreeg en enthousiast de fouten van Tevoko afstrafte. Tevoko nog op voor sprong, maar Move rook de set winst en speelde alles of niets. Mede dankzij onnodige fouten van Tevoko won Move de set met 23-25. In de vierde set nam een vol overtuiging spelend Tevoko al snel een voorsprong door lastige services en een uitstekend blok. Daarnaast scoorde Monique Leijstra diverse punten over rechts. Move was moegestreden en gaf zich over, Tevoko won de vierde KLV vergadert Logiesverstrekkersvereniging KLV komt donderdag 24 maart in Stay- okay in Den Burg bijeen voor de ledenvergadering. Op de agenda staan onder meer bestuursverkie zingen. Simon Lap en Klaas Tjep- kema zijn aftredend en herkiesbaar. Verder wordt onder meer gespro- De kledingmarkt voor Roemenië en Moldavië die vrijdag en zaterdag in De Schakel in Den Burg werd gehouden, trok grote belangstelling. Op de foto de dames Rienstra en Van der Vis van de organisatie. Er werden ook uien, aardappels en wortels verkocht van de familie Van Exel. ten dan sneller naar een hulpverle- seerde zich de gevoeligheid van koesterde wel een liberaal dilem- ner.' Dat gebeurt volgens Van der het onderwerp.' D66-Raadslid ma: 'Waar houdt de verantwoorde- Ham al, vooral doordat er tegen- Astrid van de Wetering vond dat bij lijkheid van de overheid op?' Con- woordig open over drank, drugs en preventie meer de nadruk moet trole blijkt lastig en jongeren sex wordt gepraat. Als voorbeeld worden gelegd op de rol van de beneden de 16, aan wie geen alco- noemde hij Volendam, waar het ouders, hol mag worden verkocht, weten taboe is doorbroken en praatgroe- infrastructuur. Maar van nieuwe wandel- en fietspaden is men in Oudeschild niet gediend. Samen hang tussen de verschillende onderdelen, is volgens Buys een belangrijk doel. Dus uniforme bord jes, maar vooral niet teveel. Ondanks de kritiek, is niets doen volgens Buys geen optie. 'Alles wat mooi is, moet je onderhouden. Behoud door ontwikkeling.' Daar mee trof hij doel, want 't Ski He- paadje is volgens menigeen toe aan een onderhoudsbeurt. Maar de Gouden Driehoek mag volgens menigeen niet worden geëxploi teerd. Buys hoopt dat het plan in 2012 kan worden gerealiseerd, met uitzondering van Brakestein, een traject dat waar schijnlijk langer gaat duren. Ove rigens waren er niet alleen nega tieve reacties, er was ook bijval van de kant van historisch geïn- De wielerbaan in Den Burg onderging zaterdag een grondige opknap beurt. Dit gebeurde door vrijwilligers van de groep Facilitair van Wie lersport Texel. Het clubhuis, de baan zelf en de kanten, het juryhokje, de bestrating en andere zaken werden aangepakt. De gemeente had al gesnoeid. Jongste deelnemer Aron Bakker (bijna 3), hier geflan keerd door zijn vader Roel (rechts) en Lorentz Boom, hielp een handje mee. (in de voormalige Franse tuin) en Bed Breakfast. Met name de exploitatie stuitte op weer stand, maar het betreft 'slechts' een plan. Want project leider Jan Buys benadrukte dat baar maken. Zodat ook de toerist teresseerden. ook dit onderdeel in de te vormen ziet: hier ligt een belangrijk stukje De opmerking dat zelfs het lid klankbord groep zal worden geschiedenis.' Het idee zal onge- maatschap van de klankbordgroep besproken. Deze groep wordt twijfeld terugkeren in de klank- voor de betrokkenen tot negatieve samengesteld door leden van de bordgroep, maar van enig draag- reacties uit het dorp kan leiden, werkgroep Landschapszorg, de vlak viel donderdag weinig te was reden voor Piet Bolier, die ter Ondernemersvereniging Oude- bespeuren. Bovendien zijn de Skil- elfder ure tot gespreksleider was schild, de Historische Vereniging sloot en het bootje al te zien op het gebombardeerd, Oudeschild een en de dorpscommissie. Laatstge- terrein van het Maritiem en Jut- advies te geven. 'Als je je niet laat noemde zal in een afzonderlijke tersmuseum. horen, tel je niet mee.' Overigens zitting bepalen wie hier in komt te Verder zijn er nog het plan voor een prees hij Buys voor het feit dat hij zitten. kazerne op de Schans, een nieuwe het plan in z'n eentje had verde- Ander onderdeel van de Gouden picknicktafel op het puntje van de digd. Buys gaf aan onafhankelijk te Driehoek is het fietspad langs de Hogeberg, een digitale routekaart zijn en geen zakelijke belangen te Redoute, waarvan de bedoeling is en verbetering van de recreatieve hebben bij de realisatie. Texelaars en toeristen genoten zichtbaar van het mooie voorjaarsweer van dit weekend, zoals hier op het terras van De Lindeboom. set met 25-8. Met nog drie wed strijden te gaan, heeft Tevoko een voorsprong van zeven punten op Odin, dat op de tweede plaats staat. Stand: 1. Tevoko 19-75, 2. Odin 19-68, 3. Mad- joe 19-61, 4. Alvoco 18-59 Zo'n zeshonderd mensen hebben zaterdagavond de derde editie van het FQ Dance Event in Question Plaza in Den Burg bezocht. Het feest was gezellig en verliep volgens de organisatie zonder wanklanken. De discotheek was voor de gelegenheid ingericht als een kerk. Vanachter een soort altaar op het podium verzorgden DJ Barbara, Alain Diaz, Daan DeVito en Lennart Witte en Florian Julius als Duo Onwijs te mid den van twee danseressen de muziek. Jesse Hovestreijdt regelde de beelden op de videoschermen. ken over de website MooiTexel en de toekomst van het systeem van de toeristenbelasting, is er een verslag van de contacten van de Amelandse zustervereniging WPA en vertelt Marjon Bouwman van B&B De Smederij uit De Cocks- dorp over haar eerste ervaringen met Zo Texels. De vergadering begint om 20.00 uur. Verhaal rond fietsknooppunt Ter gelegenheid van de inge bruikname van het fietsroutenet werk houdt de stichting Duur zaam Texel een verhalenwedstrijd. Deelnemers dienen een fietsroute te beschrijven, waarin een verhaal is verwerkt. Dat kan een lied zijn, een legende of een verhaal over bijvoorbeeld een eerste liefde. Als het verhaal maar voert langs fiets- knooppunten. Degene die de mooi ste route beschrijft, maakt kans op een fiets. Daarnaast wordt de win nende route geplaatste op www. nederlandfietsland.nl. Route en beschrijving kunnen tot maandag 28 maart worden gestuurd naar info@duurzaamtexel.nl of Emma- laan 66a, 1791 AV Den Burg. De prijsuitreiking vindt plaats tijdens de opening op donderdag 31 maart, om 15.00 uur bij Paal 17. Belangstellenden zijn welkom. Meer informatie is te vinden op www.duurzaamtexel.nl. MS Fonds zoekt coördinator Na het afscheid van Esther Oostra is het Nationaal MS Fonds op zoek naar een coördinator die de col lecte in november wil organiseren. Hij of zij is het aanspreekpunt voor de collectanten, bestelt de collec tematerialen, maakt een wijkinde- ling en is verantwoordelijk voor de administratie en het tellen van de collectebussen. De coördinator ontvangt een uitgebreide handlei ding, waarin de werkzaamheden worden besproken. Het werk van de coördinator is niet bijzonder ingewikkeld, meent Pamela Zaat van het MS Fonds. 'Als je van regelen en organiseren houdt, sociaal bent en circa acht uur de tijd hebt, dan kun je aan de slag!' Meer informatie staat op de website www.mscollecte.nl. Opge ven kan via tel. 010-5919839 of e- mailadres pamela@nmsf.nl. Ook nieuwe collectanten zijn welkom. De collecte wordt gehouden van 21 tot en met 26 november. G-team niet verder dan remise De G-voetballers van Texel'94 zijn in Grootebroek niet verder gekomen dan een gelijkspel (1- 1) tegen Zouaven, dat op de gedeelde laatste plaats stond. Texel'94 speelde zonder Ricardo Blom, Kevin Weldam en Simon Kramer en leende Jan Frans Haveman en Davey Voorend uit aan Zouaven. Desondanks beschikte de ploeg over drie wis sels. Beide teams stelden negen spelers op. Vanaf het begin liep het niet lek ker bij de Texelaars. Vooral het aanvallen wilde niet lukken. Nood gedwongen zochten ze het in schoten van afstand. Met name Paul Bakker probeerde het een paar keer, maar had daarbij geen succes. Halverwege de eerste helft kwam Zouaven op voor sprong. Door slecht uitverdedi gen van Mark Stolwijk en Erik Jonker kon de gevaarlijke spits zonder moeite keeper Peter Breu- er passeren. Even later stond het alweer gelijk, toen Mitchell Kamp stra een corner van Paul Bakker op fraaie wijze tot doelpunt pro moveerde. Na de rust probeerde Texel'94 met alle macht de tegenstander achteruit te drukken. De sco- ringspogingen van Paul Bakker en Davey Voorend waren echter tot mislukken gedoemd. Ook een schot van Jeffrey Stendert trof geen doel, zodat het 1-1 bleef. Na zes wedstrijden staan de Texelaars met een score van 13 punten op de gedeelde derde plaats. Zaterdag spelen ze uit tegen WMC G2, dat op de vierde plaats ook nog in de race is voor een hoge positie. Bij een verkeersongeluk aan de Laagwaalderweg zaterdag belandde de auto van een 19-jarige Oudeschilder in de sloot.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5