TEXELSE^COURANT Waddenfonds in handen provincie TEXEL Kamervragen D66 en PvdA over OSG Auto belandt in sloot Cjroen 2warL-Jéxels in het harL, Van den Broek weg bij Texels Museum OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12561 VRIJDAG 25 MAART 2011 Liefhebbers van uiteenlopende stijlen popmu ziek komen vanavond en morgen aan hun trekken tijdens Texelpop. Voor Jos Witte van schapen boerderij De Witte Tesselaar voelt de lamme- rij als vakantie, dag en nacht in Op de Horeca- beurs die dins dag in sporthal Ons Genoegen werd gehouden werden spijkers met koppen geslagen. Bart Roeper (hotel Hegra, één ster) en Henk de Lugt (hotel Zand bergen, drie sterren) runnen hotels in Amster dam. SNELCODE: 320 kom badkamers kijken open zat. 10.00 - 12.30u land blijven de doelen van het Waddenfonds intact, wordt het geld voor de helft aan economi sche en voor de helft aan ecologi sche projecten besteed en moeten partijen die geld aanvragen zelf voor cofinanciering blijven zorgen. Rijk en provincie gaan dat vastleg gen in een bestuursakkoord. Het Waddenfonds komt in han den van de provincies Friesland, Groningen en Noord-Holland. Zij bepalen voortaan waar de circa €33 miljoen die jaarlijks beschik baar is voor het Waddengebied aan wordt besteed. Dat heeft het kabinet besloten. De afgelopen jaren bepaalde de minis ter van VROM wie er subsidie kreeg, maar het kabinet-Rutte vond dat die taak bij de Waddenprovin cies moest liggen. Friesland heeft het voortouw in handen gekregen. Een adviescommissie en een regio commissie die de minister de afge lopen jaren adviseerde over de aanvragen, worden opgeheven. De provincies laten zich voortaan advi seren door een nieuw te vormen Regiocollege Waddengebied waar in diverse bestuursorganen in het Waddengebied worden gebun deld. Door de veranderingen zag het er aanvankelijk naar uit dat het Wad denfonds dit jaar geen geld zou uitkeren, maar dat lijkt te verande ren. Volgens een woordvoerder van de provincie Noord-Holland krijgen de provincies dit jaar al de beschik king over €33 miljoen om aan pro jecten in het Waddengebied te ver delen. 'Dit geld wordt niet onder de provincies verdeeld, maar komt in één pot terecht.' Waar aanvragen straks kunnen worden ingediend, is nog niet bekend. De provincie zegt daar zo snel mogelijk duidelijkheid over te verschaffen. Vanaf 2012 zit er nog €490 miljoen in het fonds dat een paar jaar geleden door het rijk in het leven werd geroepen als com pensatie voor de hervatting van de gasboringen onder de Wadden zee. De wijze waarop keuzes worden gemaakt, verandert ook. Er is nu drie keer een bepaalde periode (tender) geweest, waarin aanvra gen konden worden ingediend. Bedoeling is dat er straks wordt gewerkt op basis van meerjarige investeringsprogramma's. Het Rijk en de provincies zijn dat verder aan het uitwerken. Volgens de provincie Noord-Hol- Brug terug De Burgemeester Visserbrug in Den Helder ligt weer op zijn plek. Geheel volgens planning hebben donderdagmorgen twee grote kra nen het beweegbare deel weer op zijn plek gelegd. Als ook de rest van de werkzaamheden volgens planning verloopt, kan de brug vrij dag 1 april weer gebruikt worden. texelseScourant Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): vakantiekrant Bruining/v.d. Linde Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. .txl Bekendmakingen op pagina 12 Toezicht, waarin ook Herman Rid- derinkhof en Jan Beijert zitten. 'Maar het gaat ook om sturing, en daar lag het hart van Just niet.' Gebrek aan regie, een wat losse stijl van leiding geven en besluiteloosheid, werden hem verweten, waardoor spannin gen binnen de organisatie optraden. 'De organisatie wilde knopen door hakken. In het belang van Ecomare hebben we hiertoe moeten beslui ten.' Van den Broek: 'Ik heb zes jaar bij de STM gewerkt. Het is absoluut een leuke club, die mijn hart heeft. De Waddenzee als werelderfgoed, dat is goed voor het Texelse Museum. Er is in die zes jaar een aantal grote projecten gestart. Zoals de vernieu wing van het buitenterrein van Eco mare, vernieuwing en de uitbreiding van het Maritiem en Juttersmuseum. Die zijn beiden nog niet af, maar ze liggen op koers. En de vuurtoren is erbij gekomen. Ik vond dat allemaal erg leuk om te doen. Een leuke en leerzame tijd. Jammer dat er nu en zo snel een eind aan komt, aan de andere kant geeft het ook ruimte voor andere dingen.' Ondanks zijn niet vrijwillige vertrek, verkeren Van den Broek en STM on speaking terms. Wierenga: 'We zijn bezig een regeling te treffen.' Om de verhou dingen niet verder te verstoren, wil Van den Broek niet ingaan op de inhoudelijke kritiek. Volgens de voorzitter worden de taken van Van den Broek voorlopig waargenomen door de adjunct directeur en de afdelingshoofden. 'Alles is onder controle. Er wordt hard gewerkt en verder gaat het goed, ook financieel. Er is flink geïn vesteerd, maar dat gaat zich straks weer terugverdienen. De effecten van de kredietcrisis zijn ook niet aan ons voorbij gegaan, maar we ver wachten nu weer een geleidelijke toename. Door de grotere attractie- waarde, het vernieuwde buitenter rein en de komst van bruinvissen, verwachten we dat de stijgende lijn verder wordt voortgezet.' Een bosuil trok dinsdag de aandacht van het publiek tijdens de achttiende Horeca- en Recreatiebeurs in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Het dier was meegenomen door Hexapoda, een bedrijf in plaagdierbestrijding, dat zich voor het eerst op de beurs presenteerde. De uil stond er als symbool van de beste soort muizenvanger die er is. Het dier ging niet gebukt onder de aandacht die het kreeg. Val kenier Theo van der Ham, die de uil had meegenomen, liet weten dat het dier in gevangenschap was geboren en door mensen was opgevoed. De beurs trok 1004 bezoekers, iets minder dan een jaar geleden. Meer elders in deze krant. het VMBO toch een uitzonderings positie te geven in verband met de specifieke eilandomstandigheden, zodat de 2,5 extra arbeidsplaatsen kan blijven en daarmee ook het bre de aanbod van het VMBO. Van der Ham heeft minister Van Bijs- terveldt gevraagd of zij bereid is met het bestuur van de OSG (burge meester en wethouders) in overleg te gaan, zodat bekeken kan worden welke mogelijkheden er zijn om het brede onderwijsaanbod in stand te houden. Op Kamervragen aan Van Bijster- veldt lijkt overigen niet automatisch een zege te rusten: de minister kreeg gistermiddag op haar kop van de Vaste Kamercommissie voor Onder wijs omdat ze te lang doet over het beantwoorden van Kamervragen. Just van den Broek vertrekt als directeur van de Stichting Texels Museum (STM). Dat heeft de Raad van Toezicht maandag bekend gemaakt. Verschil van inzicht bin nen de organisatie over het te voeren beleid wordt als reden opgevoerd. De komende tijd wordt naar een nieuwe directeur gezocht Een 45-jarige vrouw uit De Cocks- dorp is woensdagavond op de kruising van de Laagwaalderweg en De Vang in Oudeschild met haar auto in de sloot beland. De vrouw kwam er, zoals het zich liet aanzien, zonder verwondingen vanaf. Ze werd voor de zekerheid in de ambulance onderzocht. Volgens de politie was ze vermoedelijk onwel geworden, waardoor ze in de sloot terecht kwam. De bestuurster werd in eerste instantie opgevangen door voorbijgangers. Die blusten ook met een een brand die na de klap onder de motorkap uitbrak. De brandweer, gealarmeerd voor autobrand, contro leerde daarna of alles verder in orde was. De vrouw had het geluk dat de auto aan de voor- en de achterkant tegen de kanten van de sloot klem de, waardoor de auto amper het water raakte. Autoschadebedrijf Schoenmaker moest erbij komen om de wagen uit de sloot te halen. Van den Broek trad in 2005 aan als directeur van de STM, de stichting waaronder Ecomare, Maritiem Jut tersmuseum, Vuurtoren Texel en de Oudheidkamer vallen. De man die bekendheid had gekregen als cam pagneleider en woordvoerder van Greenpeace, werd onder meer aan getrokken vanwege zijn externe contacten, belangrijk voor het bin nenhalen van fondsen. 'Just is een buitenman, een aimabele, creatieve man die voor de stichting het nodige heeft betekend. Daar kreeg hij ook waardering voor', vertelt Henk Wie renga, voorzitter van de Raad van www.texelseautopagina.nl D66 en F*vdA hebben Kamervra gen gesteld aan onderwijsminister Marja van Bijsterveldt over de extra 2,5 arbeidsplaatsen die de OSG vanaf augustus 2011 dreigt te verliezen. Tweede-Kamerleden Metin Qelik (PvdA) en Boris van der Ham (D66) willen van de minister weten waarom Texel niet meer in aanmerking komt voor de compensatie die voormalig staatssecretaris Karin Adelmund tien jaar geleden aan de OSG toezegde. De Kamerleden wil ook weten hoe minister Van Bijsterveldt er tegenaan kijkt wanneer de OSG als gevolg van het wegvallen van de extra gelden het aanbod van opleidingen op het VMBO zou moeten inkrimpen. Dat risico wordt genoemd in brieven die burgemeester en wethouders in februari aan de Vaste Kamercom missie voor Onderwijs en staatsse cretaris Halbe Zijlstra van onderwijs hebben gestuurd. Qelik wil graag horen met welke argumenten de minister dit zou kun nen goedkeuren. Van der Ham is benieuwd wat de minister gaat doen als er scholieren uitvallen, wanneer zij op Texel niet meer voor onderwijs naar keuze op VMBO-niveau terecht kunnen. 'En op welke regelingen kunnen scholieren aanspraak maken wanneer zij naar de overkant moeten gaan', aldus Qelik De OSG heeft een relatief grote afde ling VMBO met de richtingen con sumptief, metaaltechniek, handel en administratie en zorg en welzijn. Het aanbod is breed, omdat er op het eiland geen alternatieven zijn. Pro bleem is echter dat het ministerie van onderwijs de OSG niet meer als uit- zonderingsschool beschouwt omdat er geen tekort aan leerlingen is en daardoor staat ook de 2,5 extra arbeidsplaatsen op de tocht. Het college heeft Den Haag gevraagd QassEmrem c£> c£g SNELCODE: 320

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1