m TEXELSE 11 COURANT Texeltruck: eilandpromotie van 1981 tot 2011 NIOZ werkt samen met Curagao Twaalf instanties onderschrijven doel VRIJDAG 1 APRIL 2011 De Texeltruck op de 'Vlielandboulevard'. Dertig jaar lang, van 1981 tot 2011reed de Texeltruck stad en land af om promotie te bedrijven voor het eiland. Gerund door vier vrijwilligers die in een intensieve, vrijwillige en belangeloze samen werking naar eigen zeggen 'min of meer tot elkaar veroordeeld waren'. Nu hebben ze besloten ermee te stoppen. Doordat er geen opvolging is, verdwijnt de Texeltruck. Het was in 1980 dat het bestuur van De Koog Promotie dat op zoek was naar een opvallende auto die als geluidswagen kon dienen en voor begeleiding van allerlei evene menten. Het resulteerde in de aan koop van een Scania trekker door Frits Dijkstra, Rudi Kikkert en lepe de Boer. Ze restaureerden de truck en bouwden hem op naar ideeën van Hans Witte. Na enige jaren deed De Boer wegens zijn drukke werk als slager een stapje terug, later kwam Joop Schouwstra er bij. In 1985 werd de trekker verlengd, zodat er een oplegger achter kon. Een jaar later werd een oplegger aangeschaft, die werd gerenoveerd en Martin Groot, huisontwerper van VW Texel, kreeg de opdracht om de buitenkant van de oplegger van opvallende Texel-reclame te voorzien. De truck werd van binnen ingericht als rijdend informatiecen trum, compleet met balie, wand decoraties en personeelruimte. In de jaren daarop verscheen de Texeltruck op grote en kleine eve nementen, waarbij de promotie ruimte bemand door meereizende dames van de VW. De truck ver scheen op een grote truckshow in Engeland, met als hoogtepunt een optreden in de BBC-studio in Lon den en een veelbekeken tv-pro- gramma. In 1990 werd de truck opgeknapt en opnieuw geschilderd en in 1997 onderging het gevaarte een deelrestauratie waarbij carros- seriedelen werden vernieuwd. Toen werd de hele trailer opnieuw over gespoten. In 2001 werd in overleg met de WV gekozen voor een andere exploitatievorm. Naast de VW namen vijf Texelse bedrijven deel in het project (Paracentrum Texel, Grand Hotel Opduin, TESO, Texelvakanties.nl en Mediabureau Langeveld de Rooy) en gingen ook de bemanning van de truck en hun partners promotiewerk doen. Hierdoor namen ze de VW veel werk uit handen en waren ze vrijer in het plannen van hun ritten. Ook het interieur onderging een meta morfose. Dit was voor alle partijen de meest succesvolle periode van de Texeltruck, waarbij een com pleet en gevarieerd pakket aan informatie over Texel kon worden geboden. Zo werd onder meer een speciale Texeltruck-informatietas meegegeven aan bezoekers. Ter ondersteuning verscheen de web site Texeltruck.nl. De conditie en uitstraling werden in de loop der jaren steeds meer geperfectioneerd en na ruim anderhalf miljoen kilo meter werd de motor van de Sca nia gereviseerd. De Texeltruck maakte zijn opwach ting op tal van evenementen, zoals de jaarlijkse Transportshow en Zwaartetransport Dag Utrecht, en was ook op grote Texelse evene menten te bezichtigen. Op oldti merevenementen waren truck en bemanning een gewaardeerde ver schijning. 'We sluiten een prachtige periode van dertig jaar af. Ook dat zal ons pijn doen, zeggen Rudi Kik kert, Joop Schouwstra, Hans Witte en Frits Dijkstra van de Texeltruck, die voor hun decennialange bij drage aan de Texelpromotie woensdagavond werden bedankt. Met een oprichtingsconferentie in Naturalis in Leiden is woens dag de samenwerking bezegeld tussen IMARES Wageningen, het NIOZ en wetenschappelijke instanties op Curagao en de BES-eilanden. Het kennisplat form krijgt de naam Acropora- Net. Met de staatkundige verandering met betrekking tot de Nederlandse Antillen heeft het Koninkrijk der Nederlanden er in Curacao en Sint Maarten twee nieuwe landen bij, terwijl de eilanden Bonaire, Saba en Sint Eustatius (de BES-eilan- den) een status hebben gekregen die vergelijkbaar is met een gemeente. De zeeën rond deze eilanden kennen een hoge biodi versiteit aan planten en dieren, met name in en rond de koraalriffen. Maar liefst een kwart van het 83.000 vierkante kilometer grote zeegebied rond de eilanden valt rechtstreeks onder de verantwoor delijkheid van Nederland. Ter ver gelijking: het Nederlandse deel van de Noordzee bedraagt 59.000 km2, het Nederlandse deel van de Wad denzee 2.400 km2. Een bijzonder waardevol deel van de tropische zeeën is de Sababank, een gezon ken atol ten zuiden van Saba. Dit koraalrif, dat twintig tot veertig meter onder de zeespiegel ligt, is 2.200 km2 groot (dus vrijwel net zo groot als het Nederlandse deel van de Waddenzee) en een kraamka mer voor duizenden vissoorten. Tropische koraalriffen behoren, samen met de regenwouden, tot de biologisch rijkste gebieden ter wereld. AcroporaNet heeft tot doel de tropische marien biologische kennis van de Nederlandse univer siteiten en instituten en het Cura- gaose instituut CARMABI te bun delen ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek en duurzaam beheer van de tropische zeegebieden. Meer informatie (en de mogelijkheid tot registratie) is te vinden op www.AcroporaNet.nl. Opbouw meierblis zaterdag van start Ingaand morgen mag worden begonnen met de opbouw van de openbare en particuliere mei- erblissen. Alleen met die van De Koog mag pas op 16 april wor den begonnen. Afval dat niet op de blis mag, kan zaterdag 9 april tussen 8.00 en 16.00 uur gratis worden ingeleverd bij De Ham- Alleen schoon hout, snoeiafval en slootruigte mag op de meierblis worden gegooid. Ander grof vuil (met uitzondering van puin en asbest) is dus welkom bij De Ham ster, mits afkomstig van particulie ren en bij elkaar niet meer dan 250 kilo. Bedrijven betalen het gewone tarief. De negen openbare blissen komen op dezelfde plaatsen als de afgelo pen jaren. Particuliere blissen moeten bij de gemeente worden gemeld. Dege nen die vorig jaar al een melding hebben gedaan, kunnen bij onge wijzigde omstandigheden volstaan meteen email naargemeente@texel. nl. Zij krijgen dan per mail de voor schriften toegezonden. Pas nadat deze email is geretourneerd met bevestiging van ontvangst, is de melding volledig. Nieuwe aanvragers kunnen het aanvraagformulier met de voor schriften uiterlijk 18 april afhalen bij de receptie van de gemeente of downloaden vanaf website www. texel.nl (digitgale balie>inwoners> product>meierblis). De afgelopen jaren heeft enkele keren een verbod voor de Texelse meierblis gedreigd omdat verbo den brandstof werd gebruikt of omdat andere spelregels niet in acht werden genomen. Een blis is toegestaan op vrij terrein buiten de bebouwde kom en op voldoende afstand van gebouwen, sloten en beplanting. Omwonenden mogen geen hinder hebben van rook, as en vuurresten en de blis mag niet worden aangestoken bij meer dan windkracht 5. De diverse locaties worden voor, tijdens en na de mei erblis gecontroleerd. Naar aanlei ding daarvan kan het ontsteken worden verboden en kan zelfs pro ces verbaal worden opgemaakt. De resten van de blis moeten na uiterlijk drie weken volledig zijn opgeruimd. Storten en verbranden van scha delijke stoffen en voorwerpen is streng verboden. Ook geverfd of behandeld hout, meubels en ver- lijmd plaatmateriaal zijn niet toege staan. Dat geldt ook voor boom stobben, aangezien is gebleken dat deze bijna nooit helemaal opbranden. De oude Scania die in 1980 werd gekocht en omgebouwd tot Texeltruck. Uitbreiding kramen in marktseizoen Vluchtelingenwerk Maandag begint het zomersei zoen voor de markt in Den Burg. Dat betekent uitbreiding van het aantal kramen, die deze keer niet alleen mogen staan op de Groene- plaats en in de Parkstraat maar - in verband met de sloop van het raadhuis - ook op de Elemert. 's Maandags van 6.00 tot 15.00 uur zijn deze straten verboden voor alle verkeer. Fietsers moeten dus afstap pen. De gemeente laat weten dat auto's die na 6.00 uur op het markt terrein staan, zullen worden wegge sleept op kosten van de eigenaar. Tweede paasdag (25 april) is op de Elemert, Groeneplaats en Parkstraat een speciale paasmarkt van 9.30 tot 15.00 uur. Die dag zijn ook de win kels in Den Burg open. Op 13 juni wordt in dezelfde straten een pink- stermarkt gehouden, ook van 9.30 tot 15.00 uur. Met vragen over de markt kan men terecht bij de gemeente via tel. 140222. Schaaksimultaan voor kinderen Jaap Dros speelt maandag 4 april simultaan tegen de jeugdleden van schaakclub En Passant. Ook andere kinderen die het tegen de veelvoudig kampioen durven op te nemen, zijn welkom. Opgave bij Dick van Barne- veld, tel. 313919. De wedstrijd wordt gespeeld in hotel Den Burg en begint om 19.00 uur. Na afloop, rond 19.45 uur, reikt een medewerker van spon sor B B De Boer en Van der Vis Accountants de prijzen uit aan de competitiewinnaars van dit seizoen. Quad Gisteren had ik weer even het genoe gen op het eiland te zijn, maar toen wij in Den Helder met de fiets in de hand de boot betraden, kwam er een donker motorgeluid achter ons mel den dat hij er langs wilde. 'Heng, heng', klonk het en het ging maar door. Het pad was nog te smal om in te halen, maar dat weerhield hem niet zijn intenties te herhalen. En toen het pad wat verbreedde, probeerde hij het toch maar. Het bleek een quad te zijn, zo'n motor met vier wielen. Dat hij er langs rijdend in slaagde nie mand aan te rijden, was bijna een wonder. Je mag een scooter verwachten, of misschien een gewone motor ik weet niet of die op het fietsendek toegelaten worden), dus niemand maakt extra ruimte, omdat je dit niet Wat ik z verwacht. Het lijkt mij in ieder geval verstandig om, met het zomersei zoen in aantocht, deze gevaarten op het autodek te plaatsen. Want hier gaan ongelukken van komen. Tussen wandelaars en fietsers hebben zij niets te zoeken. Menno Terpstra, Amsterdam. Naschrift TESO verklaart desgevraagd de mening van de heer Terpstra te delen en dat quads te groot zijn voor op het fietsendek. Omdat het geen erg gebruikelijk voertuig is, mag het bovenstaande als incident worden beschouwd. Inmiddels heeft TESO contact met de heer Terpstra opge nomen. De collecte van ZOA Vluchtelin genwerk, die in de afgelopen tijd werd gehouden, heeft €1557,59 opgebracht. Het geld werd opge haald door achttien collectanten, die langs de deuren gingen in Den Burg, Oudeschild en Oosterend. ZOA is een christelijke hulpverle ningsorganisatie die niet alleen noodhulp biedt, maar ook onder steuning biedt bij de wederopbouw en daarmee samenwerkt met de lokale bevolking. Invordering belasting uitbesteed Het bureau Cannock Chase Public zal zich voor de gemeente Texel bezig houden met het uit brengen van dwangbevelen voor het invorderen van plaatselijke belastingen. Op deze wijze blijft de invordering op peil na het ver trek van de eigen gemeentelijke belastingdeurwaarder en het is nog voordeliger ook. Cannock verzorgt al de (dwang)invordering van de belas tingen van ruim 360 gemeenten. Voor Texel bedragen de kosten €4.778, - per jaar. Het voorberei dende werk blijft wel in eigen huis. Daarvoor zal het aantal uren van een financieel medewerker met vier worden uitgebreid, wat jaarlijks €4.770, - kost. Een en ander bete kent voor de gemeente een blij vend jaarlijks voordeel van €11.696, -. Voor één keer zal dat bedrag worden aangesproken voor de ondersteuning van de jongeren- raad, waarmee vier uur per week is gemoeid. Man gepakt na slaan moeder De politie heeft maandagavond in De Cocksdorp een 24-jarige man uit Den Haag aangehouden in verband met huiselijk geweld. De politie werd gealarmeerd omdat de man zijn in De Cocksdorp wonende moeder had geslagen. een agent aan toen de politie arri veerde. Een tweede agent bracht hem met pepperspray tot bedaren. Tijdens verhoor op het politiebu reau bleek dat de man een mes bij zich had. Op zijn kamer vond de politie twee machetes, een jagers mes en een kruisboog die uit voor zorg in beslag werden genomen. Texelaars de kans bieden zo lang mogelijk zelfstandig thuis te kun nen blijven wonen en actief mee te doen in de maatschappij. Dat is het doel van het visiedocu ment dat twaalf bedrijven en organisaties woensdag onderte kenden. Het moet Texelaars met een bestaande woning zo mak kelijk mogelijk worden gemaakt om deze zodanig aan te passen, dat er tot op hoge leeftijd in kan worden gewoond. 'Door de snelle vergrijzing zal de vraag naar geschikte woonruimte voor senioren even deze groeiende Visie hulp senioren bij renovatie van lang zelfstandig wonen bestaande woon complexen voor senioren worden van particuliere woningen, waar- voldaan.' Ger Praamstra, voorzitter van er op het eiland zo'n vierdui- huisvestingsproblematiek die voortvloeit uit de vergrijzing in goe de banen te leiden.' Het initiatief wordt niet uit luxe geboren. Want naast de toenemende vergrijzing, is sprake van een terugtrekkende overheid. Het is niet meer vanzelf sprekend dat er in de toekomst een plaatsje vrij is in het bejaarden- verzorgings- of verpleeghuis. Men moet er meer vanuit gaan dat men langer in de eigen woning moet blijven. 'Mensen zijn verantwoor delijk voor hun eigen leven', zei wethouder Hennie Huisman. De focus ligt met name op aanpassing van de visie werden de instanties professioneel ondersteund door bureau Verkroost Advies en Belde- rok. Langer zelfstandig wonen is niet alleen een kwestie van geschikte huisvesting, maar ook van pas sende en betaalbare zorg, die wordt verleend door degene die daar het meest geschikt voor is. Dat hoeft niet een organisatie zoals Omring te zijn, maar kan ook een familielid of andere mantelzorger zijn. Ook de financiering van de oude van de ANBO zei dit op een infor matiebijeenkomst eind 2009 en herhaalde het woensdag. 'Toen had ik de indruk dat mensen dach- zend bestaan. Omdat de gemeente wél wil meedenken en meehelpen, geeft het college van b en w stu- punt van zorg. Wethouder Huisman: 'Veel ouderen zijn steenrijk', waarmee ze bedoelde dat hun kapitaal in de eigen woning zit. Onder meer als aanbieder van een zogeheten 'opeethypotheek', waarbij senioren geld kunnen lenen waarbij het huis ten: waar heeft hij het over? Nu taak is om te komen tot een plan ring aan de samenwerking. Eerste als onderpand dient, was de Rabo- merk ik dat veel mensen dit verhaal herkennen.' Het was de ANBO die van aanpak, waarvan het de bedoe- bank één van de ondertekenaars. De andere zijn: de gemeente, het initiatief nam te komen tot de jaar op papier staat. ling is dat dit aan het eind van dit ANBO, architectenbureau Uriot, visie Langer Zelfstandig Wonen en een convenant. Doelstelling is om gezamenlijk beleid te ontwikkelen de komende decennia de Voor het maken van de visie wer den tal van instanties geïnterviewd Duin Bouwbedrijf, Omring Thuis zorg, Stichting Integratie Gehandi capten Texel, Pharos, SWOT, die zich betrokken hadden getoond Woontij en Univé. De WMO Advies bij het onderwerp. Bij het maken raad onderschrijft het initiatief.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11