Ideale uitvalsbasis vliegende fotograaf 'Sondermeldung' nu ook Georgisch TEXELSE 11 COURANT Flying Focus neemt nieuwe hangar in gebruik Politie: extra wijkagenten en meer bikers in weekend doornam Sluiting Molenkoog blijft optie om te bezuinigen Herman IJsseling van Flying Focus in de hangar met enkele van de foto's die hij exposeert. VRIJDAG 8 APRIL 2011 Vliegveld Texel was de plek waar Herman IJsseling in 1985 in een gehuurd toestel voor het eerst het luchtruim koos voor een fotovlucht. Zijn lens richtte hij toen op de veerboten van TESO, die door het ijs voer. Ruim 25 jaar later bezit hij vijf vliegtuigen en voert hij meer dere keren per week vluchten uit voor de maritieme sector. Zaterdag 9 april nodigt hij ieder een uit om tussen 10.30 en 16.00 uur een kijkje te nemen in de nieuwe hangar van Flying Focus op het vliegveld. Bekend zijn de spectaculaire foto's van kotters, tankers en andere schepen in vliegende storm waarbij zware brekers over het dek rollen. Genomen onder extreme omstandigheden waarbij andere vliegers aan de grond blij ven. Het werkgebied van IJsse ling strekt zich uit van Hamburg tot Dover en van Noorwegen, Ier land en andere gebieden waar schepen, platforms of ander mari tieme objecten moeten worden gefotografeerd. Zo'n 300 vluch ten per jaar. Hij vliegt vanaf Texel, Rotterdam en Hilversum. Voor de lange afstanden vliegt hij met de Cessna 337 Skymaster, een tweemotorig toestel met dub bele staart. 'Dat is ons brute werkpaard. Een toestel waarmee we lange afstanden vliegen. Twee weken geleden zijn we vanaf Texel naar Hull gevlogen, waar we op de rivier de Humber een baggerboot op de foto hebben gezet. Toen zijn we doorgevlogen naar de Ierse Zee, waar we een kabellegger hebben gefotogra feerd. Na vier en een half uur vliegen stonden we weer op Texel. Met dit toestel kunnen we in zwaar weer vliegen, zelfs tot windkracht tien, als andere toe stellen binnen blijven. Met dit tweemotorige toestel voelen we ons absoluut veilig. Sinds we met de Skymaster vliegen, is de 600 vrijwilligers nodig voor AED-netwerk Als er voldoende medewerking en geld voor is, zal de gemeen te in samenwerking met maat schappelijke organisaties een eilanddekkend netwerk tot stand brengen, waardoor men sen die een hartstilstand krij gen binnen zes minuten kunnen worden geholpen door iemand met een hartdefibrillator (AED). Zulke burgernetwerken functio neren al in een groot deel van de Veiligheidsregio Noord-Holland Noord. Ze bestaan uit grote aan tallen vrijwilligers, die vanuit de meldkamer met een SMS-alert kunnen worden opgeroepen om hulp te bieden aan mensen in de directe omgeving, binnen een straal van ongeveer een kilometer rond de woning van de hulpverle ner. Dat betekent dat in de Texel se situatie ongeveer 600 vrijwilli gers nodig zijn die een defibrillator kunnen bedienen. Ze maken gebruik van de ongeveer 100 AED's die zich bevinden bij bedrij ven, dorpshuizen en andere stormfotografie zichtbaar specta culairder geworden.' Ook boven het Wad is Flying Focus actief, waarvoor hij als enige fotograaf een vergunning heeft om laag te vliegen. Een fotovlucht boven een kwetsbaar natuurgebied, vereist een andere toestel dan op de lange vluchten. Voor fotovluchten boven het Wad gebruikt hij de Piper Super Cup, een stille eenmotorige kist. Aanvankelijk vloog hij in gehuurde toestellen, toen hij over de 200 vlieguren per jaar kwam, schafte de fotograaf uit Bussum eigen toestellen aan. Die stalde hij aan vankelijk in hangars verspreid over het land, waar hij plek huur de. 'Ideaal was dat niet. Vaak koude en vochtige ruimtes, wat de levensduur van de toestellen niet ten goede kwam.' Het is niet toevallig dat hij zijn hangar op Texel bouwt. Texel is openbare gebouwen. Omdat de hulpverleners ze elk moment moeten kunnen pakken, zullen de apparaten voor openbaar gebruik beschikbaar moeten worden gesteld en in een afsluitbare kast buiten worden opgehangen. Medewerking van de eigenaars van de defibrillators is dus nodig. Om het hele eiland te dekken zul len mogelijk extra AED's moeten worden aangeschaft. De bedoe ling is het systeem halverwege volgend jaar operationeel te heb ben. B en w: 'Het systeem draagt bij aan het verhogen van het vei ligheidsgevoel van burgers en gasten en daarmee aan de leef baarheid en uitstraling van het eiland.' 'Wel Meer, maar geen Parkeren' 'Wel Meer, maar nog geen Parke ren', zei wethouder Edo Kooiman dinsdag over de vorderingen van het plan Parkeren en Meer in Oude- schild. Aan de bouw van bedrijven is een parkeernorm gekoppeld. 'Die parkeerplaatsen moeten gereali seerd. Maar dat is een verantwoor delijkheid van de ondernemers', zei Kooiman, die hierover in gesprek gaat met initiatiefnemer RAB. zijn favoriete uitvalsbasis. Omdat het eiland gunstig ligt ten opzich te van scheepvaartroutes en gas- en olievelden in de Noordzee, maar ook doordat het vliegveld beschikt over een zuidwest- en noordoost baan, zodat je bij vrij wel elke windrichting en -kracht kunt starten en landen. Boven dien koestert hij een band met het eiland, waar zijn schoonfami lie al decennia lang een vakantie huisje heeft en waar hij zelf graag komt. Wat zeker meespeelde, was dat Flying Focus welkom was op het Texelse vliegveld. Dat gevoel hield de ondernemer niet over aan Vliegveld De Kooy, dat het in luchtvaartkringen wat klein schalige bedrijf van IJsseling van wege de omvang niet tegemoet kwam. Bijkomende factor is ook dat pal naast Flying Focus het bedrijf Vliegtuig Onderhoud Texel van de familie Kortenhoeve is gevestigd, waar alle toestellen in onderhoud zijn. Flying Focus houdt voorlopig kantoor in Bus- OV-chipkaart voor senioren In samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Texel wordt donderdag 28 april in de biblio theek aan de Drijverstraat in Den Burg een informatie-och tend gehouden over de OV-chip- kaart. Tijdens de bijeenkomst, die van 10.00 tot 12.00 uur duurt, wordt informatie gegeven over de ver schillende soorten chipkaarten, hoe de kaart op te laden en wat te doen als het systeem niet werkt. De informatie wordt gegeven door vrijwilligers van 'Ik Spoor', een ini tiatief van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, dat ertoe moet leiden dat ouderen meer gebruik gaan maken van het openbaar ver voer. Dat senioren op dit moment minder dan gemiddeld gebruik maken van het openbaar vervoer komt doordat een deel van hen zich niet zeker voelt door onbe kendheid met het systeem. De informatieochtend is gratis toe gankelijk, opgeven kan bij SWOT (tel. 312696 of e-mailadres swot@texel.com) en bij de biblio theek (tel. 312743 of e-mailadres texel@kopgroepbibliotheken.nl). sum, waar ook de foto's worden geselecteerd, bewerkt, verstuurd, gearchiveerd en andere werk zaamheden worden uitgevoerd. Maar bedoeling is dat dit op ter mijn ook op Texel gaat gebeuren. Naast het fotograferen in opdracht, maakt IJsseling ook foto's voor boeken en kalenders die Flying Focus zelf uitgeeft. Momenteel werkt hij aan een boek over Texel. Zijn boeken wor den tot ver over de grens ver kocht, zelfs tot in Japan aan toe, aan maritiem geïnteresseerden die hem via internet hebben getraceerd. Ook foto's voor exposities, zoals volgende week in een internatio naal maritiem museum in Ham burg. Voor opslag van boeken en andere uitgaven, heeft hij een speciale ruimte ingericht naast de overlegruimte en kantine in de hangar. 'Hier kan ik mijn klanten ontvangen in een representatieve ruimte.' IJsseling vertroetelt zijn vliegtuigen. Piekfijn in de verf, glimmend opgepoetst en goed onderhouden, in de hangar is het ook aangenaam warm. Het gebouw is voorzien van vloerver warming, die de ruimte op een temperatuur van rond de 16 gra den houdt. Hierdoor blijven de toestellen en met name de com municatie- en navigatieappara- tuur, in goede conditie en kunnen ze 's winters snel en betrouwbaar de lucht in. Het gebouw is, net als het onderhoudsbedrijf van Kor- tenhoeven, voorzien van een luchtwarmtepomp. Die haalt de warmte uit de lucht en werkt als een omgekeerde koelkast. Dit systeem is op Texel nog niet erg ingeburgerd, maar werkt bij de buren al geruime tijd tot volle tevredenheid en tegen lage kos ten. IJsseling combineert de open dag met een fototentoonstelling, waarin hij zijn mooiste opnamen uit de afgelopen jaren toont op grote canvas doeken. Bezoekers kunnen onder meer de vliegtui gen bekijken en een praatje maken met de vliegers. En ze maken kans als passagier op een fotovlucht. Gerard Timmerman Krim genomineerd voor wellnesstitel Vakantiepark De Krim bij De Cocksdorp is genomineerd voor de nationale wellnessverkiezing. Belangstellenden kunnen hun stem uitbrengen op www.wellnessver- kiezing.nl. De Krim is het enige bedrijf op het eiland dat voor de verkiezing is genomineerd. De Krim maakt kans een gouden wellness award voor de provincie Noord- Holland te winnen of een wellness award die voor alle provincies geldt. De verkiezing is een initiatief van diverse bedrijven die iets met wellness te maken hebben. Don derdag 12 mei worden de winnaars bekendgemaakt. RAB gekozen tot beste leerbedrijf ROC Kop van Noord-Holland heeft RAB Beheer in Oudeschild uitgeroepen tot beste leerbedrijf van het jaar. Dat gebeurde tijdens een bedrij- vencontactdag van de opleidingen economie en iet van het ROC. Vol gens de jury zorgt RAB, leerbedrijf sinds 1994, voor een zeer gedegen begeleiding. Het bedrijf houdt rekening met de ambities en wist leerlingen boek houding zodanig te motiveren dat ze zich verder in het vak wilden ontwikkelen. Een aantal leerlingen kwam na de stage in dienst van het bedrijf. Arnold Scheen van RAB Beheer, begeleider van de leerlingen, nam de prijs in ontvangst. Het bedrijf leidt jaarlijks vier leerlingen op. Het was de derde keer dat het ROC een prijs voor het beste leerbedrijf uitreikte. Dat gebeurde in samenwerking met Kenniscentrum Ecabo (admi nistratie en ICT), KC Handel (detail handel) en Kenwerk (een kennis centrum voor de horeca). 'Er is in De Koog geen stijging van het aantal aangiften of inciden ten', reageert politiechef Jan Kamperman op het signaal van de dorpscommissie van De Koog dat de politie strenger tegen overlast moet optreden. Maar Kamperman gaf ook aan dat de politie niet overal tegelijk kan zijn. Om hier verbetering in aan te brengen worden in de weekenden twee extra bikers ingezet. 'De beleving van veiligheid is wat anders dan objectieve cijfers', zei Kamperman over De Koog. Hij kon de klachten uit het dorp niet goed plaatsen en toonde zich ten over staan van de raadscommissie Breed dinsdagavond tevreden over de hui dige aanpak en de samenwerking met de dorpswachten. Hij consta teerde dat sinds de politie de nadruk op geweldsmisdrijven legt, het aan tal vernielingen is gedaald. Binnen het aandachtsgebied moeten we ons focussen. Dat betekent dat we op zulke momenten de buitenste ring loslaten. Dan kun je wel aanvoe len wat daar gebeurt. Het beste is om daar te zijn, waar het nodig is.' Kamperman meldde dat twee extra wijkagenten zijn aangesteld en dat het aantal bikers is verdubbeld. 'Die kunnen razendsnel van A naar B.' Kamperman gaf aan dat de Texelse politie ook komende zomer op Het door Dick van Reeuwijk geschreven boek 'Sondermeldung Texel' over de opstand van de Georgiërs in april 1945 is nu ook in de Georgische taal verschenen. Theo Timmer van Het Open Boek uit Den Burg overhandigde woens dag het eerste exemplaar aan oud-verzetsman Huug Snoek (91) in de Joost Dourieinkazerne. Van het boek bestond al een Duitse en Engelse vertaling. De Georgische versie is een initiatief van Maria de Graaf uit De Koog die het belangrijk vond dat een objectieve weergave van de tragedie ook onder ogen zou komen van de mensen in Georgië zelf. Tot op dat moment was het verhaal van de opstand daar alge meen bekend, zij het zonder essen tiële details zoals het feit dat de Georgiërs gedwongen in Duitse krijgsdienst waren toen zij begonnen met hun muiterij. De opstand leverde hen een vorm van rehabilitatie op, maar wel ten koste van het leven van rond honderd burgers en uitstel van de bevrijding door de Canadezen, zodat Texel Europa's laatste slagveld van de Tweede Wereldoorlog werd. De Georgiërs ondervonden van veel Texelaars sympathie en hulp maarzij waren niet de bevrijders van het eiland. Maria de Graaf deed voor de vertaling aanvankelijk een beroep op Liana Goguadze die ook een Georgi sche vertaling maakte van het kin derboek 'Dag soldaat, dag mooie soldaat' van Imme Dros, maar het werk werd uiteindelijk uitgevoerd door de filmregisseur Pavle Charkwi- ani-Mitckevichi. Deze voelde zich Zwembad Molenkoog moet open blijven, willen alle Texelse fracties, maar vooralsnog blijft sluiting overeind als bezuinigingsoptie. D66 en GroenLinks kregen dins dagavond geen steun om het zwembad nu al te schrappen als mogelijke bezuiniging. Molenkoog is één van de mogelijke bezuinigingen die een ambtelijke projectgroep momenteel onder zoekt. Voor dit seizoen zijn maatre gelen getroffen om het bad open te houden, maar voor de langere ter mijn moeten veel kosten worden gemaakt. 'Als het om bezuinigen gaat, is Molenkoog een grote vis. Het is verleidelijk om die te vangen', waarschuwde Rikus Kieft (GL). Uit de grote belangstelling op de publie ke tribune maakte Astrid van de Wetering (D66) op dat het onder werp leeft. Marian Merkelbach: 'We ondersteuning door overkantse col lega's kan rekenen. 'In de weeken den ligt de nadruk op de avond en de nacht, waarbij ook de bereden politie wordt ingezet' Positief is ook dat het district Noord-Holland Noord 85 extra politiemensen krijgt toege wezen. Maar dat moet er niet toe leiden dat door de voorgenomen fusie met Zaanstreek-Waterland en Kennemerland, die moeten inleve ren, de Noordkop weer op nul uit komt. Kamperman: 'Ze zijn daad werkelijk voor NHN bestemd. De verdeling is nog niet bepaald, maar ze zijn vooral bedoeld voor groene gebieden. Groener dan Texel bestaat niet, dus...' De versterking met dorpwachten in zomers De Koog, werkt positief maar heeft ook zijn beperkingen. Ze hebben dezelfde bevoegdheden als burgers en mogen niet bekeuren, wel ingrijpen. Kamperman: 'Wellicht is het goed om de discussie aan te gaan over uitbreiding van dorpswachten.' Nico Waertz (Texel 2010) informeerde naar de mogelijkheid van de inzet van dorpswachten met meer bevoegdheden. Burgemeester Gis- kes: 'Dorpswachten zitten daar zelf niet op te wachten. Voor opspo ringsbevoegdheid heb je een ander soort mensen nodig. Bovendien hangt er een ander prijskaartje aan. Dan is de vraag: hoeveel kun je je veroorloven?' betrokken omdat een oom van hem bij de opstand op Texel is omgeko men. Om tot een goede weergave en interpretatie van gebezigde woor den en uitdrukkingen te komen, liet Charkwiani zich redactioneel bij staan door zijn vrouw Leila en Liana Goguadze (die frequent telefonisch contact met Texel onderhielden) en logeerde met hetzelfde doel enkele dagen op het eiland. Het boekje is nu in Georgië verkrijgbaar en in een beperkt aantal ligt het in de winkel van uitgever Theo Timmer en in het luchtvaart- en oorlogsmuseum op het vliegveld. Voor Nederlanders is het vooral een curiositeit, omdat maar weinigen het Georgisch met zijn bijzondere alfabet kunnen lezen. Van mensen uit het land zelf en van in Nederland wonende Georgiërs die vooral in de komende herdenkings periode Texel bezoeken wordt wel interesse verwacht. ru ;m w «SonJcrmelSung De cover van de Georgische editie van Sondermeldung Texel - de opstand der Georgiërs' willen het zwembad allemaal graag open houden, maar er kan een moment komen dat je tot de conclu sie komt dat het beter is om je geld ergens anders aan te besteden. Je moet alle argumenten tegen elkaar afwegen en daarvoor moet je eerst gedegen onderzoek doen.' De eisen, onder meer over de exploitatie, die GL en D66 in hun 'kaderstellende raadsopdracht' hadden gezet, maken Molenkoog volgens Aad van Gils (TB) 'onbetaalbaar'. Gerbrand Poster (Texel 2010) distantieerde zich om een andere reden van GL en D66: 'Sluiten is geen optie, maar we wachten af waar het college mee komt.' Marjan de Groot (WD): 'We willen graag alle bezuinigingsopties naast elkaar zien.' Mylène Hilstra (PvdA) pleitte voor een laagdrempe lig en toegankelijk zwembad en wil de het voorstel eerst bespreken met de steunfractie.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11