TEXELSE 12 COURANT 'Oooh, je bedoelt juf Gemma, zeg dat dan' Proef met Piemontese runderen in Slufter Nieuwe regels probleem Woontij Dansen populair bij bewoners Verpleeghuis VRIJDAG 8 APRIL 2011 Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hielden Marjan Brouwer en Arnold Wesselman uit Oosterend een week lang een weblog bij. Zij organiseren de Texelse finale van de playbackshow, die zater dag in De Bijenkorf wordt gehou den. Over korte broeken en zomerhemdjes, een felle spits, de ballen van Aad, rummikuppen en 'pien in m'n buuk'. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Ik ben Marjan Brouwer, geboren en getogen in Oosterend. Dochter van Piet en Annie Brouwer van de VIVO, met vijf broers (zeg maar vijf vaders) boven mij. Arnold is gebo ren in Oude Wetering. Zoon van een tuindersfamilie en 20 jaar gele den gestrand op Texel, waar hij als banketbakker bij het Gouwe Boltje ging werken. Voor één jaartje. Ja, ja- Samen zijn we sinds 1 juli de beheerders van dorpshuis De Bij enkorf. En zaterdag 9 april staat er in onze agenda 'de Texelse play backshow finale'. Nou gaan we het daar druk mee hebben, maar ik moet eerlijk toegeven: vandaag hebben we daar niet veel mee gedaan. Alleen dat Arnold samen met onze dochter snoep is gaan inkopen voor de playbackshow. Zij weet als geen ander wat 'goeie snoepies' zijn. Vanmorgen ben ik met m'n collega's Anneke, Conny, Henk, Marijn, Cocky, Yvonne en Colinda van het Ecomarerestau- rant een dag naar Amsterdam geweest op uitnodiging van de Sligro om naar één van de grootste Sligro-filialen te komen kijken. Het was een gezellig daggie en we hebben weer nieuwe artikelen en ideetjes opgedaan. We konden nog net met bootje half 5 terug, je gaat er toch op rijden. (Zaterdag) Wow! Wat een mooi weer. Ik krijg gelijk optimistische gedachten zoals korte broeken en zomer hemdjes, maar bedenk me tegelij kertijd dat ik ooit in de verkeerde rij stond bij het uitdelen van het pig ment. Op tijd uit bed, en toch de lange broek maar aan. Broodjes halen, ontbijten en met z'n allen naar het Texelveld. Op het veld aangeko men hoorden en zagen we van ver een springende en juichende oudermassa. Het waren de ouders van SVO F. Het team had de winst op zak. Nu de E nog. Nu moet ik zeggen dat ik heel ontspannen langs de lijn kan staan, want onze jongens zijn al kampioen, maar toch... ze willen winnen, net als de tegenpartij. Met de felle spits van TX Napoli had SVO z'n handen er vol aan. (Zondag) Vroeger thuis was het een rustdag ja, maar vandaag werk ik. Om zeven uur gaat de wekker. Eén keer per maand werk ik een zon dag, net als m'n collega's, zodat we er allemaal drie vrij hebben. Vandaag is het zover. Het hele huis slaapt nog, misschien zelfs de hele straat wel. Maar niet meer voor lang, want iets rond achten wordt het dorp gewekt door de kerkklok. Ik hoor hem niet altijd meer, maar dat zal er wel mee te maken heb ben dat ik aan de voet van de kerk ben geboren en nog steeds in de buurt woon. Op zondag komt het publiek altijd De agenda voor april, het bezet tingsschema bijwerken en dit alles zo snel mogelijk doormailen naar het Strendemieuws, die zaterdag alweer uitkomt. De muziek van alle finalisten hebben we nodig, dus van alle dorpen even nagaan wie dat regelt, en wie zit erin de jury zaterdag. Eerst De Cocksdorp even bellen. Gelukkig kan Hetty mij aan veel namen en telefoonnum mers helpen. Kijk, dat schiet op. O jee, half tien is het ook zo maar, snel naar Liz om een bakkie. Ondertussen belt Arnold alle con tactpersonen... (Dinsdag) De juryleden beginnen ook te bellen en het wordt mij nu bekend wie er allemaal komen. Ze willen de lijst met artiesten plus num mers, dan kunnen ze dat op You- tube even bekijken. Dus heb ik alle mailadressen van de juryleden Playbackshow Tijdens de finale van de Texelse playbackshow, die zaterdag 9 april in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt gehouden, zijn 23 optredens te zien. De show wordt verdeeld in vier blokken. De onderbouw van de basisscholen bijt om 19.00 uur het spits af. Daarna volgen de bovenbouw, de OSG-jeugd en de volwassenen. Tussen elk blok trekt de jury zich terug voor beraad, waarna de prijsuitrei king volgt. iets later op gang dan op een door deweekse dag. Mensen slapen uit (waarschijnlijk geen kerkklok in de buurt) en gaan lekker uitgebreid ontbijten dus ook later de hort op. De dag verloopt normaal, er wordt soep gekookt, het gebak wordt in de vitrine gezet, de ballen van Aad gaan in de jus, de afwas wordt bij gehouden, de reclameborden wor den beschreven en de sneeuw klokjes die ik er op getekend had, tover ik om tot narcissen. (Maandag) Maandagmorgen een sms. Bakkie doen? Dat kan er maar één wezen. Half tien ben ik bij je, oké! Even het afgelopen weekend analyseren en de week doornemen. Wanneer werk jij? En wat doe je met je ver jaardag? Je kent het wel. Eerst de kinderen naar school hel pen, broodtrommel, drinken, gym- kleren mee, tanden poetsen, enz. Tot vanmiddag, veel plezier! Zo, werk aan de winkel, De Bijenkorf. nodig. Dus men neme weer een telefoon en gaat op zoek naar mail adressen. Gemma Drijver zit in de jury voor Den Hoorn. Nog nooit van gehoord die naam. Nou, ze werkt als juf op de Jacob Daalderschool, zegt Winanda. Oooh, je bedoelt juf Gemma. Dat is een juf van Jet, zegt dat dan..En zo leer ik de jury een beetje kennen. Arnold en ik gaan nu eerst naar De Bijenkorf, want de bierbrouwer komt langs. Pharos heeft een dorpsmaaltijd georganiseerd, dus de tafels klaarzetten, enz. Liesbeth zit in de kleine zaal met de Soos, koffie, spelletjes en biljarten en onze Jet zit er bij, lekker te rum mikuppen. Het liefst ging ze iedere dinsdagmiddag naar de Soos, maar ja ze is nog net ff te jong! (Woensdag) Na het telefoontje van Joop en de vraag of wij willen bloggen liep ik toch wel met 'pien in m'n buuk' rond en dacht: hoe gaan we dit doen. En nu (ik wil niet al te senti menteel doen) ga ik 't nog missen! Kinderen badderen en naar bed, je hebt dan een bepaald schema in je hoofd en daar houden we ons dan ook echt aan. Mam, er is een hele belangrijke voetbalwedstrijd op tv, mag ik die kijken? Nee, dat is veel te laat! Maar papa zegt altijd dat het bij m'n opvoeding hoort. Inder daad, dat heeft hij één keer gezegd en dat vergeet hij nooit meer. Wel vreemd, want als ik zeg dat hij z'n kleren IN de wasmand moet gooien in plaats van ernaast, moet ik het wel iedere dag herhalen... Nou dan maar een middenweg, één helft kijken. Ja, maar Jan (z'n vriend) mag de hele wedstrijd kijken en er volgen nog meer namen uit z'n klas. Nu naar bed en morgen vroeg op om de eventuele doelpunten op het journaal te bekijken. Je wordt voor de blog gevraagd als je iets te organiseren hebt of als er iets vreselijks gebeurd is (zoals dat je zaak afbrandt) en andere rede nen. Ik bedoel er maar mee te zeggen: als je blogger bent, dan heb je het al hartstikke druk. En waarschijnlijk krijg je zo ook de leukste en beste verhalen van de blogger te lezen. Ik kan het ieder geval iedereen aanraden om 'ja' te zeggen tegen Joop (hij is volgens mij toch al getrouwd). En het is best lekker om je verhaal op papier te zetten. Ik verscheur m'n spiekbriefje met de inlogcode van het weblog en neem me voor om morgen een keer vroeg naar bed te gaan... De week van.. Remmelt Loos Remmelt Loos van Meijel van Gale rie 14-16 Posthuys Texel houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Hij is druk met de voorbereiding van een nieuwe expositie en de presentatie van een boek. Om het open karakter van de Slufter te behouden, doet Staats bosbeheer er deze zomer een proef met Piemontese runderen. Dertien van deze koeien moeten al grazend voorkomen dat de directe omgeving van de baai en de aangrenzende duinen dicht groeien, wat ten koste zou gaan van broedvogels als de kievit en diverse (andere) soorten dieren en planten. Nadat het pachtcontract met scha- penboer Frans Koorn vorig jaar was afgelopen, ontstond het plan om Schotse Hooglanders in de Slufter te laten grazen. Daarvan werd echter weer afgestapt toen de regering aankondigde dat Staatsbosbeheer moet bezuinigen. De Piemontese runderen kosten Staatsbosbeheer niets. Ze zijn eigendom van veehouder Hans Stark, die behoefte had aan meer weidegrond voor zijn kudde. Uit Wat ik zeggen wou OV-chipkaart Binnenkort wordt de strippenkaart afgeschaft en kan alleen nog maar worden gereisd met de OV-chip- kaart en soms ook met speciale kaartjes die alleen bij de chauffeur kunnen worden gekocht. De pro vincie, die de tarieven bepaalt, vindt dat de gemiddelde ritprijs niet duurder mag worden. Helaas is mijn eigen ervaring iets anders: met een 45-strippenkaart kostte een enkeltje van De Waal naar het Horntje 4 strippen, ongeveer €2,- een redelijk bedrag voor een reis van 10 km. Een enkeltje van De Waal naar station Den Helder kost te met een strippenkaart ongeveer €2,50 waarbij geen extra strip in rekening werd gebracht vanwege overstappen. Met de OV-chipkaart betaal ik van De Waal naar Het Horntje zo'n 40 procent meer en wanneer ik in Den Helder overstap naar het station in totaal zelfs 60 procent meer, om precies te zijn €2,86 voor De Waal - 't Horntje en €1,06 voor boot-station. Deze prijsverhogingen gelden uiteraard niet alleen voor reizigers vanuit De Waal: ook inwoners van Oosterend en omstreken betalen fors meer. Ik hoop dat de gemeente deze riante prijsverhogingen met de provincie kan aankaarten voordat de strip penkaart wordt afgeschaft. ervaring op de kwelders van Schiermonnikoog en Terschelling is gebleken dat runderen zorgen voor een gevarieerde begroeiing. Doel van deze eerste kudde is om het begrazingsgedrag te bestude ren en eventuele aanpassingen te doen voor 2012. Ook wordt naar aanleiding van deze proef de defi nitieve grootte van de kudde bepaald. Zeker is wel dat de koeien er alleen 's zomers zullen lopen, omdat ze 's winters te veel op hun reservers interen, waardoor ze min der vlees leveren. De Piemontees vindt zijn oorsprong in Italië. De runderen hebben een rustig karakter, zodat ze geschikt zijn voor begrazing van gebieden waar veel publiek komt. In de Muy is met dit ras al veel ervaring opge daan. In de Slufter komen jonge Piemontesen, zonder kalveren. Er is een raster geplaatst om te voor komen dat de koeien buiten het voor hen bestemde gebied komen. Ook zijn op enkele plaatsen kolken uitgediept, zodat ze gemakkelijk toegang hebben tot water. Ritkaarten Connexxion In een bericht over Connexxion en de OV-chipkaart dat vorige week in deze krant heeft gestaan, zijn de prijzen door elkaar gelo pen. De prijzen voor stad- en streekvervoer waren verward. Bij deze een overzicht van de prij zen die Connexxion hanteert bij ritkaarten die reizigers kunnen kopen wanneer ze géén OV-chip kaart hebben. Ritkaarten die van maandag tot en met vrijdag vóór 9.00 uur worden gekocht, kosten €2,20 wanneer binnen een plaats wordt gereisd en zijn geldig voor één rit zonder overstap. Wanneer van plaats naar plaats wordt gereisd, kost een ritkaart vóór 9.00 uur €4,00. Ritkaarten die doorde weeks na 9.00 uur worden gekocht, kosten €2,20. Dit tarief geldt ook in het weekend. Een streekdalkaartje kost €2,70 en is geldig voor één rit zonder overstap. Een dagkaart kost €4,50 en daarmee kan vol gens Connexxion onbeperkt wor den gereisd op alle Texelse lijnen en lijn 33 TESO- NS in Den Helder. De strippenkaart, die op de nomi natie staat te verdwijnen, en de OV-chipkaart zijn goedkoper. Cor Smit, De waai. Texels verzet De nieuwe regels voor wooncor- poraties, die sinds 1 januari gel den, hebben consequenties voor de werkzaamheden van Woontij. De woningcorporatie vraagt woningzoekenden om medewer king om een vlotte afhandeling te garanderen. De belangrijkste regel is de huur- prijsgrens, waarbij Woontij wordt verplicht om tenminste negentig procent van de woningen met een huurprijs tot €652,52 toe te wijzen aan huishoudens met een gezamen lijk jaarinkomen tot €33.614,-. Door de extra administratie die de nieuwe regels met zich meebrengen, zit er meer tijd tussen het opzeggen van een woning en het afsluiten van een nieuw huurcontract. Om deze perio de niet onnodig lang te maken, vraagt Woontij woningzoekenden een kopie van hun definitieve belas tingaanslag bij de hand te houden, of via de Belastingdienst het formu lier IB60 aan te vragen. In de praktijk blijken veel mensen deze gegevens namelijk niet paraat te hebben, waar door woningzoekenden de kans lopen, dat een woning aan hun neus voorbij gaat, omdat er geen huur overeenkomst kan worden afgeslo ten omdat de gegevens over het inkomen ontbreken. Alle bij V\foontij ingeschreven woningzoekenden hebben hierover inmiddels een brief gekregen. Grasbetontegels langs Postweg Aannemingsbedrijf De Vries van de Wiel uit Schagen legt nog vóór de Paasdagen grasbetonte gels langs de Postweg op het stuk tussen Oorsprongweg en Hollandseweg. Het werk wordt gelijktijdig uitge voerd met werkzaamheden aan het kabelnet van energieleverancier NUON. De Vries van de Wiel was met €51.190,- de laagste inschrij ver bij de onlangs gehouden aan besteding. De andere inschrijvers waren Ooms Constructions (€65.200,-), Tatenhove (€79.985,-) en Westerlaken (€92.000,-). De belangrijkste wegen van Texel zijn volgens het college nu voor zien van grasbetontegels. In ver band met de hoge kosten werd het werk in fasen over meerdere jaren gespreid. Enkele kleinere wegen komen nog aan bod, zoals de Hal- lerweg. De gemeenteraad liet door het aannemen van een motie blij ken dat ook hier grasbetontegels nodig zijn. Prof. De Jager geeft lezing Professor Kees de Jager geeft vrij dag 15 april op uitnodiging van volkssterrenwacht De Jager een lezing, met als titel Water en ijs in het heelal. Deze vindt plaats in het gebouwtje De Slinger (op het ter rein van Ecomare) en begint om 20.00 uur. Donateurs hebben gratis toegang, anderen betalen €5,-, maar krijgen daarvoor ook een kopje koffie of thee. Het is warm in 'De Slufter", het zaaltje in het Verpleeghuis. Er staan stoelen klaar en langzaam komen de mensen binnen. Het is tijd voor de wekelijkse dans les. Het zaaltje blijkt al spoedig te klein, de stoelen staan zelfs in de weg. Veel bezoekers komen immers in hun eigen rolstoel. Het dansen is duidelijk populair. Al enkele jaren wordt deze wekelijkse activiteit aangeboden aan bewoners van de psychogeriatrische afdeling, eerst onder de vlag van Artex, nu door het Verpleeghuis zelf. Hoewel het voor een enkeling te druk of te benauwd is, is het dan sen duidelijk populair en het zaal tje is al snel te klein voor bewoners, medewerkers en vrijwilligers. De lessen worden gegeven door Kla- rina Combé, die de aanwezigen beurtelings de dansvloer op krijgt, al zijn ze nog zo aan hun rolstoel gekluisterd. Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen bewoners en vrijwilligers en zelfs de bestuursleden van de Steunstichting Sint Jan, vandaag toevallig aanwezig, moeten er aan geloven. De stichting wordt vertegenwoor digd door Cees Maas en Piet Zoe telief, die als sponsor een kijkje komen nemen. Toen de stichting Sint Jan opging in De Gollards, bleef de Steunstichting zelfstandig bestaan. Jaarlijks wordt de rente van het kapitaal uitgekeerd aan uiteenlopende doelen in de oude renzorg, waaronder de danslessen in het Verpleeghuis. De Gollards, inmiddels aangesloten bij Omring, is blij dat deze activiteit op deze manier blijvend kan worden aange boden en de bestuursvertegen- woordigers van de Steunstichting twijfelen er niet aan dat hun gelden goed worden besteed. Terwijl de temperatuur in het toch wel wat kleine zaaltje nog verder oploopt, komt er steeds meer beweging in de groep. 'Diep respect', zegt Zoe telief, 'voor de mensen die hier iedere dag hun vrijwilligerswerk doen.' Als in een echte dansles wordt de spanning in de muziek langzaam opgebouwd. Van dromerige pop melodieën via de folkpunk van Kalio Gayo naar het slotnummer Allegn'a van het Cirque du Soleil. Er wordt gedanst, geklapt en meege zongen. De reacties van de aanwe zigen zijn verschillend, maar enthousiast. Zelfs een bezoeker die eigenlijk op een andere afdeling moet zijn, komt even een kijkje nemen. 'Een beetje leven in de brouwerij' zegt Combé na afloop. Als de muziek is afgelopen, wordt het snel weer stil. Misschien lijkt het zelfs wel even stiller dan voor heen. Maar dat duurt niet langer dan tot de volgende les. tegen sluiting Helders vliegveld College en raad hebben een brief gestuurd naar Defensieminister Hillen, met de dringende bood schap niet te bezuinigen op vliegveld De Kooy/Den Helder Airport. Vandaag neemt het kabi net hierover een besluit. Het Helderse vliegveld is een belangrijke luchthaven voor off shore olie- en gasindustrie. Met vluchten voor negen offshore ope rerende oliemaatschappijen die vliegen op circa 120 vaste olie- en gasinstallaties en 6 tot 8 verplaats bare boorinstallaties heeft Den Helder Airport zich ontwikkeld tot een van de belangrijkste offshore luchthavens in West-Europa. Slui ting of krimp heeft grote gevolgen voor de werkgelegenheid in de Noordkop. Verplaatsing van off- shorevluchten naar een ander vliegveld, heeft milieutechnisch en operationeel gevolgen. Onder meer voor de vliegafstanden en -routes, waarbij mogelijk langer over het Waddengebied wordt gevlogen. Daarnaast wordt het vliegveld een belangrijke rol toegedicht op gebied van veiligheid, zoals bij stand of evacuatie van platforms en schepen met een civiele- of SAR-helikopter. 'Het zou een zeer slechte ontwikkeling zijn als het vliegveld wordt gesloten', zei Annie Hin (Texel 2010) dinsdagavond. Aad van Gils (Texels Belang): 'Den Helder is al een spookstad, bij slui ting van De Kooy wordt dat nog erger.' Volgens hem worden ook Texelaars de dupe van sluiting van het vliegveld. De voltallige raad steunt de brief.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12