spotten maken en elanden TEXELSE 13 COURANT Oud-Texelaars actieve ondernemers in rustige omgeving 'Binnen vijf minuten zaagde ik een eland uit een blok ijs' Aprilgrappen Texelse Courant later vaak werkelijkheid VRIJDAG 8 APRIL 2011 Zodra de dikke laag ijs en sneeuw in het voorjaar is gesmolten, komen de kano's tevoorschijn en in de zomer gaan ze met gasten de bossen in om wilde elanden te spotten. Sinds vijf jaar runnen oud-Texelaars Sico en Els Dob op zeer actieve wijze een hostel in Zweden. Enthousiast laten ze anderen kennismaken met het uitgestrekte en ongerepte Skan- dinavische land. Sico (48) en Els (44) wonen met hun zoon Yoni (16) in Hallefors, een plaatsje op de lijn Stockholm-Oslo. Ze groeiden grotendeels op in Den Burg en woonden later samen in De Koog. Els (meisjesnaam Van der Meer) werkte bij TESO en Sico bij Calluna. Vijftien jaar geleden vertrokken ze naar Duitsland, waar ze werkten op diverse parken van Landal Green Pares. In 2006 beslo ten ze voor zichzelf te beginnen en kwamen ze uit in Zweden. Geen toeval, zo laten ze per e-mail weten. 'Tijdens onze eerste vakantie naar Zweden in 1987, kregen we pech met onze auto.... in Hallefors! Omdat het midzomernachtfeest was en het onderdeel moest wor den ingevlogen, kregen we een week lang een Volvo te leen. Zodoende konden we uitgebreid de prachtige omgeving in ons opnemen. Spreken jullie al een aardig woordje Zweeds? 'Na de eerste zomer zijn we op Zweedse les gegaan. De dagen, maanden en getallen tot en met 31 hadden we alvast uit ons hoofd geleerd om de boekingen goed te kunnen aannemen. Na drie maan den zijn we helemaal op het Zweeds overgegaan. Eigenlijk is er alleen nog wel eens spraakverwar ring met onze internationale gas ten. Vorig jaar hadden we hier negentien verschillende nationali teiten, dus dan spreek je per onge- dens het sneeuwruimen of bij het uitlaten van de hond. Als er een rij voor de kassa staat, omdat iemand toevallig een praatje maakt met de caissière, wordt niemand ongedul dig en zeker niet boos. De scholen hebben kleinere klassen dan in Nederland en negentig procent wordt er op school geleerd, dus heel weinig huiswerk. Ook krijgen de kinderen er gratis warm eten!' En Yoni, hoe bevalt het jou in Zweden? 'Op school gaat het goed! Je kunt hier leuke dingen doen. In de win ter doe ik aan ijsvissen. Er wordt luk wel eens de verkeerde taal. Els probeert Duitse gasten nog wel eens een öl te verkopen. Dat is bier op z'n Zweeds, maar olie in het Duits....' Hoe ziet het dagelijks leven eruit? 'De mentaliteit van de gemiddelde Zweed is ontspannen. Men heeft veel tijd voor elkaar, al lopen ze de deur niet plat. Ze vieren geen ver jaardagen, alleen bij kleine kinde ren en bij ronde jaartallen, dus 40, 50, 60 enzovoort. Het contact met de buren is zeer goed, speciaal tij- dan een gat geboord in soms wel 70 cm dik ijs. Ook speel ik bandy: een soort ijshockey, maar met 'n balletje op een grote baan met elf spelers en grote doelen. Verder doe ik langlaufen in clubverband en in de zomer vooral kajakken, maar ook vissen, zwemmen in de meren en bijl werpen.' Wat moeten we ons voorstellen van Hallefors en omgeving? Els en Sico: 'Heuvelachtig, vooral met bos, meren en rivieren. De gemeente heeft de meeste water lopen van heel Zweden, namelijk gebouw van 520 m2 op een lap grond van 2.500 m2 werd voor 65% verhuurd aan een organisatie van bedrijfsartsen. De rest werd geëxploiteerd als een soort jeugd herberg aan groepen. Bijna nie mand wist van het bestaan.' Hoe hebben jullie daarin veran dering gebracht? 'We wilden de overnachtingen gaan combineren met activiteiten in de wildernis. We hebben nu een goede website en zijn makkelijk te vinden via Google en Facebook. Daarnaast hebben we de accom modatie flink verbeterd. In april 2007 hebben we het verbouwd en zijn we gegroeid naar zestien slaapkamers en diverse andere ruimtes, waaronder eindelijk een receptie en kantoor. De laatste keukenkastjes bouwde Sico terwijl de eerste gasten er al waren. Toch 'n beetje herrie in het hotel dus....' Jullie timmeren dus flink aan de weg. Wat doen jullie zoal? 'Door de ligging aan de rivier is het hostel een mooie uitvalsbasis voor allerlei tochten. Daar spelen we op in. Je kunt kano's, kajaks en fietsen bij ons huren. We hebben een eigen kanocentrum opgezet en bieden diverse tochten aan, van één tot 21 dagen. We brengen de gefotografeerde poep uit onze loopbaan. De enorme geweien van de elanden, die we ook vaak tegen kwamen, konden er lang niet tegen op. Ook vonden we eens een afge kloven elandbeen midden voor ons busje op een bosweggetje. leder een ermee op de foto en wij intus sen speculeren waar die wolf(zitten hier precies tussen drie roedels) of beer zich nu verstopt had. Komt er na de tocht een moeder naar Els toe om haar te bedanken voor het van te voren op het pad neerleg gen van die elandenpoot.... Zich totaal niet bewust van al die andere wilde dieren!' Hoe koud kan het 's winters wor den? 'De temperatuur is gemiddeld van af begin december tot begin maart eigenlijk voortdurend onder het vriespunt. Gemiddeld tussen de - 20 en 0 graden Celsius, 's nachts soms zelfs -30. Van december tot begin april hebben we een geslo ten sneeuwdek, tussen 50 en 100 cm. Sneeuw is in november en december van harte welkom, omdat het licht geeft in die relatief donkere dagen. In juni daarente gen is het 's nachts' alleen maar twee uur schemerig en kan de zon al om 03.00 uur volop op je tentje schijnen.' Sico, jij bent mede-organisator van het plaatselijke ijsfestival. Wat is daar te zien? 'Samen met drie andere bedrijven die bij het toerisme betrokken zijn, startten we in 2009 het eerste fes tival. Met een compagnon ben ik de spil, maar gelukkig helpen inmiddels meerdere vrijwilligers, verenigingen en scholen mee. Het festival wordt in februari gehouden, trekt veel mensen en levert veel publiciteit op. Kunstenaars van verschillende landen bouwen unie ke creaties van ijs en sneeuw. Ook ieder ander krijgt de kans om tij dens workshops zelf iets te maken. De afsluiting is een vuur-, sneeuw en ijsfeest tijdens de winterse avondschemer. Op youtube kun je er filmpjes van zien.' Daarnaast organiseert je ook workshops ijssculpturen maken. 'Klopt. Dat noemen we mijn 'win- terziekte': isfeber (ijskoorts)! Via foto's van ijsbeelden was de inte resse gewekt. Op één of andere manier wilden we dit omzetten in een businessidee. Door middel van eigen ijscreaties bij de ingang van het hostel en de hierop vol gende aandacht en het festival is het in een stroomversnelling geko men. We bieden nu ijsbeeldhou- wen aan als groepsactiviteit in de Zweedse natuur.' Klinkt fantastisch. Heb je het zelf ook geleerd? Sico: 'Ik bleek eerst vooral handig met de kettingzaag en ijs. Zaagde binnen vijf minuten een elandje uit een blok ijs. En een liggende eland, om op te spelen, in een uurtje. Inmiddels doe ik het fijne hand werk ook zelf, waarvoor ik o.a. een cursus volgde bij het Icehotel in Jukkasjarvi. Dit ligt 200 km over de poolcirkel. En doordat ik steeds meer workshops met groepen doe, betekent dit ook dat we verder investeren in het speciale kostbare gereedschap. Overal waar ik met ijs heb gewerkt, laat ik een ster op een standbeeld achter. De ijsster (isstjaman) is namelijk de naam van het festival. Afgelopen kerst heeft zelfs een ijsster van mij bij vrienden in De Waal gestaan, gemaakt van ijs uit een slootje. Eén dag maar, daarna was ie helaas gesmolten.' Tekst: Frans Hopman/HopText Voor meer wil weten over het hos tel van de familie Dop is hier de link www.halleforsvandrarhem.com (website). Meer over het ijsfestival is te zien via http://www.youtube. com/watch?v=ZI1f19idYSQ (film pje). 'Om goed te slagen, moet een 1-aprilgrap aansluiten bij de actualiteit, gehoor geven aan een bepaald gevoel en de men sen moeten het idee hebben dat het waar zou kunnen zijn', was de stellige overtuiging van een voormalig hoofdredacteur van deze krant. Deze mening leidde ertoe dat de afgelopen maan den twee aprilgrappen uit het verleden werkelijkheid zijn geworden. Het bedenken van een aprilgrap kost de redactie jaarlijks vele uren denkwerk, met een ongewis resul taat. Het welslagen van een grap (een grap is geslaagd als veel mensen denken dat het werkelijk is) is ook sterk afhankelijk van de verschijningsdag van de krant. Als 1 april op maandag zou vallen, is het verspilde moeite in de krant van vrijdag aan aprilgrap op te nemen. Mogelijke 'slachtoffers' hebben dan een heel wekend om er over na te denken en er is vrijwel geen grap die dat zal overleven. De beste dag is doorgaans de ochtend na het verschijnen van de krant. Dan hebben veel mensen hem gelezen, maar is er nog geen tijd geweest om over na te denken. Bladerend door het archief wordt duidelijk dat de redactie in de loop der jaren al heel wat grappen heeft uitgehaald, met sterk wisselend resultaat. Dat daarbij hulp van bui ten soms welkom was, mag duide lijk zijn. Dat was bijvoorbeeld het geval met het nieuwe verenigings gebouw op de jachthaven, dat van de ene op de andere dag ver scheen. Deze grap voldeed dan ook aan vrijwel alle criteria. Er was een nieuw gebouw nodig en de bouw van een dergelijk gebouw kan inderdaad in een paar dagen geregeld zijn. Sterk argument was ook de foto die bij het artikel geplaatst werd: een maquette, op zo'n manier gefotografeerd dat deze levensgroot overkwam. De grap van een tunnel onder het Marsdiep - uit 1950 - lijkt nu wat vergezocht, maar was op dat moment wel degelijk actueel. De grap was ingegeven door een uit spraak van de heer Slaman, voor zittervan de Texelse Smedenbond, die tijdens de uitreiking van de diploma's van de cursus elektrisch lassen opmerkte dat de cursisten thans alles konden maken. 'Als het moet, kunnen zij nu een tunnel maken van Den Helder naar Texel.' Of de tunnel er ooit komt, is zeer de vraag, hoewel het onderwerp regelmatig op agenda's verschijnt. De aqualance is echter een ander verhaal. In 1983 meldde de Texelse Courant in een (voor)paginagroot artikel dat er een onoplosbaar con flict was ontstaan tussen TESO en mevrouw Nel Smidt-Ellen, in die dagen verantwoordelijk voor de Ambulancedienst. Het conflict handelde over de tarieven voor de nachtelijke extra overtochten, door TESO aan het begin van het jaar opgetrokken tot 2650,- (€1202,51). Directeur Theo Hoogerheide wist te melden dat het tarief zelfs tot ƒ3000,- (€1361,34) zou worden opgetrokken, wat ook nog niet kostendekkend was. De redactie wist te melden dat het conflict ertoe had geleid dat de Ambulancedienst voor ƒ16.500,- een afgeschreven landingsboot (een L5522) van de Marine had gekocht en deze voor eenzelfde bedrag had omgebouwd voor zie- kenvervoer. Op een foto in de krant was te zien hoe luitenant ter zee der tweede klasse H. Peipfrau ambulancechauffeur Ben Jas leer de omgaan met de landingsboot. De ingebruikname van de 'Aqua lance' trok enkele tientallen belang stellenden, terwijl het verhaal door vele honderden Texelaars voor waar werd aangenomen. 'De aan nemelijkheid van het verhaal', schrijft de redactie in het verslag, 'was nog versterkt door het feit dat in de krant niet alleen een redacti oneel hoofdartikel had gestaan, maar ook een advertentie van het Ambulancebedrijf zelf. Veel hulde was er voor mevrouw Smidt- Ellen, die TESO mooi had laten barsten en zélf een schip had gekocht.' Het duurde achttien jaar, maar op 2 april 2011 nam het Antonius Zie kenhuis in Sneek een ambulance boot in gebruik, in eerste instantie voor gebruik op het Snekermeer. De 'ambuboot' is ingericht als een volledige ambulance en kan al het mogelijke patiëntenvervoer ver richten en bij incidenten worden ingezet. Het ziekenhuis maakt gebruik van een Sportis RIB met een vermogen van 150 pk en die voorzien is van alle benodigde apparatuur en geschilderd in de juiste ambulancekleuren. De boot zal aanwezig zijn tijdens grote eve nementen op het water, zoals de Sneekweek en bij het Skutsjesi- len. Eenzelfde verhaal valt te vertellen over de 'geboorte-enclave' in de kraamafdeling van het Gemini Zie kenhuis, waarvan de Texelse Cou rant in 1997 melding maakte. Omdat ouders het lastig en verveld vonden om 'Den Helder' als geboorteplaats op te geven - een feit waar menig Texelaar in zijn latere leven last van ondervond - waren de gemeentebesturen van Texel en Den Helder overeen geko men één verloskamer te bestem pelen tot Texels grondgebied. Kin deren die daar geboren zouden worden, konden voortaan als 'geboren op Texel' door het leven gaan. Dit plan kreeg in het voorjaar van 2011 landelijke aandacht toen de burgemeester van Terschelling voorstelde een verloskamer in het ziekenhuis van Leeuwarden te bestempelen tot eilandelijk grond gebied. Uiteindelijk bleek dit voor stel niet haalbaar, maar het leidde er wel toe dat minister Donner de mogelijkheid wilde onderzoeken om de woonplaats van de moeder als geboorteplaats van het kind aan te merken. Of hoe een april grap van de Texelse Courant het aanzien van de wereld zou veran deren... (dat geeft te denken over die tunnel onder het Marsdiep). kanotochten. Hier Sico Dop. College bezoekt Den Hoorn Burgemeester en wethouders brengen maandag 11 april in het kader van de jaarlijkse dorpen ronde een bezoek aan Den Hoorn. Inwoners zijn vanaf 19.00 uur welkom in theater Klif 12. Net als bij de andere dorpen begint het bezoek met een rondje, om de situatie ter plekke te bekijken. Met de dorpscommissie wordt gespro ken over onder meer de verbouw van het dorpshuis, woningbouw op 't Zouteland, openbare ruimte, het Loodsproject en parkeren. Het rondje wordt afgesloten met een gezamenlijke maaltijd van dorps commissie en college. Bewoners van Den Hoorn en omge ving krijgen de mogelijkheid om tussen 19.00 en 20.00 uur in gesprek te gaan met collegeleden over onderwerpen die zij zelf willen aan snijden. De avond begint plenair, met wat wordt genoemd 'een terug koppeling van de ontmoeting tus sen college en dorpscommissie'. Bridgedrives Groot Slem Bridgeclub Groot Slem houdt van maandag 30 mei tot en met maan dag 5 september wekelijks een open bridgedrive in dorpshuis De Hof in De Koog. De bijeenkomsten zijn voor Texelaars en toeristen. De drives beginnen om 19.30 uur, de deelnemers moeten om 19.15 uur aanwezig zijn. Aanmelden is moge lijk via info@bridgeclubgrootslem. nl of bij wedstrijdsecretaris Han van Beek (tel. 313914). Deelname kost €2,50 per avond of €20,- voor alle drives. 403. Ook is er een uniek natuurge bied met de onuitspreekbare naam Knuthöjdsmossen. Het is erg dun bevolkt: maar zeven personen per km2. Qua grootte is het vergelijk baar met de provincie Utrecht, waar er gemiddeld 880 per km2 wonen. Ons dorp heeft 4.600 inwo ners en het hostel (vandrarhem) ligt aan de rand van de bebouwde kom, naast de rivier Svartalven. Zelf wonen we op één km van het hostel, in een heus Zweeds houten rood huisje.' Op de Nederlandse tv heb je pro gramma's als 'Ik vertrek' en 'Her rie in het hotel'. Wat voor hostel troffen jullie aan? 'Ha, ha.... Helaas moeten we je teleurstellen. Zulke avonturiers zijn interessant voor de media. Hoe meer shit, hoe hoger de kijkcijfers. Wij waren op zoek naar iets bestaands, dat in onze ogen veel beter kon worden gerund. We komen uit de toeristenbranche en zagen hier veel mogelijkheden. Het mensen naar het beginpunt van een route, waarna ze zelf kunnen terug peddelen. Dankzij de rustige stroom kost dat weinig inspanning. Onderweg kun je bevers en elan den in de rivier ontmoeten, zonne baden of een frisse duik nemen. Het water is zó schoon, dat je het kunt drinken.' En elandsafari's in de zomer. 'Toen we daarmee begonnen, von den de lokale mensen het gek. Maar al gauw bleken die tochten een schot in de roos. Met een busje gaan we tegen de scheme ring op pad, op zoek naar 'de koning van het bos', oftewel Alg op z'n Zweeds. Gemiddeld zien we 2,5 eland per safari in 2010, een trefkans van 76%.' Al eens moeten vluchten voor een boze eland? 'Nou... Vorig jaar vonden we verse berenpoep, met pootafdrukken ernaast. De bruine beer komt hier sporadisch voor. Dit werd de meest

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13