Jl I Lantaarns Pontweg doom in het oog TEXELSE 5 COURANT 'Vrijheid niet vanzelfsprekend' Radio aan boord Wagemaker Gemeente treedt streng op tegen Blauwvinger Eerste bordjes Zo Texels uitgereikt VRIJDAG 8 APRIL 2011 De lichtmasten die de provincie heeft geplaatst langs de Pontweg zijn veel Texelaars een doorn in het oog. 'We willen hierover zo snel mogelijk in overleg met de provincie', zei wethouder Eric Her cules dinsdagavond. Ook de hec- tometerpaaltjes langs de Pontweg worden als storend ervaren. Op kruisingen en rotondes langs de Pontweg is een woud van masten en palen verrezen. Het college heeft hierover vooraf gesproken met de provincie, die (tot de kruising Aken- buurt) eigenaar is van de Pontweg, waarin werd aangegeven dat al die lantaarnpalen het landschap ontsie ren en dat nachtelijke duisternis tot kernwaarde van Texel is benoemd en dat de lantaarnpalen daar niet mee stroken. Hercules: 'De provincie besloot toch het eigen beleid te voe ren, waarbij wel is toegezegd dat het licht tussen 1.00 en 5.00 uur wordt gedoofd. Maar als college zijn we niet tevreden met het resultaat, ook met het oog op onze ambitie om het verkeer te verduurzamen. We willen een Texelse oplossing en daarover zo snel mogelijk om tafel met Gede puteerde Staten. Nils Lely (PvdA) ergerde zich ook aan de hectome- terpaaltjes. 'Die stomme paaltjes steken overal boven de tuinwallen uit.' Het is niet voor het eerst dat de provincie met het beheer van de Pontweg irritatie en onbegrip over zich afroept. Eerder gebeurde dat met de aanleg van de verhoogde bushaltes. Op de website www.texelsecourant. nl kunnen lezers aangeven of de lichtmasten al dan niet moeten ver dwijnen. Verlies van vrijheid is geen ver haal van vroeger. Het is een ver haal van alledag en er zijn veel plekken op de wereld waar het verkrijgen van vrijheid de inzet is van strijd en oorlogen. Die boodschap gaven burgemees ter Francine Giskes en commandant Michiel Posthumus van de Joost Dourleinkazerne woensdagochtend tijdens de jaarlijkse herdenking van de tien Texelaars die op 6 april 1945 aan het begin van de Georgische Opstand uit wraak door de Duitse bezetter bij de Mok werden dood geschoten. Potshumus en Giskes kaartten bei den aan dat vrijheid inmiddels als een vanzelfsprekendheid wordt beschouwd, maar dat de kaarten in 1940-1945 anders waren geschud. 'Wie zich verzette, was vogelvrij. Je kon zomaar worden opgepakt', aldus de burgemeester. Posthumus bracht in herinnering dat dit ook gold voor de tien doodgeschoten Texelaars. Zij waren op het verkeer de moment op de verkeerde plaats, waardoor ze door de Duitse bezet ter gevangen werden genomen. Posthumus: 'Met het herdenken van deze mannen, beseffen we dat vrij heid een kostbaar goed is.' De com mandant wees erop dat het bewijs daarvan elke avond op televisie in de huiskamer voorbij komt. 'Dan zie je dat in het Midden-Oosten vrijheid niet vanzelfsprekend is, maar dat er voor wordt gevochten.' Giskes kaartte aan dat dichtbij huis hetzelfde gebeurt. 'In Belfast geldt nog steeds een avondklok en ver deelt een muur de stad. Elders is men bezig om te bereiken wat we hier hebben.' Zij wees erop dat de datum 6 april niet alleen aan Texel en de Georgische Opstand is gekop peld. Het is ook de naam van de beweging in Egypte die zich inzette voor vrijheid en aan de basis stond van de protesten tegen Mubarak. De tien slachtoffers bij de Mok waren de gebroeders Andries Pen Ze vroeg zich af of ze niet zee ziek zou worden, maar dat was loos alarm. Een radioprogramma maken vanaf de Dokter Wage maker ging presentatrice Kristel van Eijk en haar collega's Jeroen Kijk in de Vegte en Jasper de Vries van Q-music goed af. De drie waren woensdagochtend op de boot om daar van 6.00 tot 9.00 uur De Goeiemorgenshow van het landelijke radiostation uit te zenden. Boven in het atrium was een mobiele studio ingericht, zodat passagiers van dichtbij konden zien hoe het programma werd gemaakt. Op het salondek was het via boxen te beluisteren. De broers Michel en Xander van Boven en de broers Bas en Tim Eelman lieten zich de kans niet ontglippen. Met een paar familiele den voeren zij, voordat ze naar school moesten, een keer heen en weer naar Den Helder om het pro gramma bij te wonen. 'We zagen ze dinsdagavond ook al de boot op gaan', vertelde Michel. 'Het is leuk om te zien. Er staat net zoveel apparatuur als bij een playback- show.De presentatoren namen tussen het presenteren door zo nu en dan de tijd voor foto's of een praatje. Ook werden gadgets van Q-music uitgedeeld. De familie Boon uit De Koog maakte even eens een extra overtocht voor het radioprogramma. 'Het kon net voor we naar school moesten', aldus Suzanne Boon. 'Normaal sta je alleen met elkaar in de studio', vertelde Van Eijk. 'Nu heb je rechtstreeks contact met luisteraar en dat is hartstikke leuk.' Kijk in de Vegte maakte in 2005 ook al eens een bijzondere uitzen ding vanaf Texel. Toen verzorgde De gemeente neemt maatregelen om een eind te maken aan de overlast die uitgaat van het café en het hotel De Blauwvinger aan de Nikadel in De Koog. De exploi tant heeft te horen gekregen dat zijn drank- en horecavergunning wordt ingetrokken als nieuwe overtredingen worden geconsta teerd. Het bedrijf bestaat uit een café met daarboven kamers voor logiesver- strekking, de vroegere dienstwo ning. Voor dit hotelgedeelte is nog geen exploitatievergunning en gebruiksvergunning verstrekt. Al meer dan twee jaar komen bij gemeente en politie regelmatig klachten binnen van omwonenden over overlast die door gasten en bezoekers van beide bedrijfsdelen worden veroorzaakt. Ook hebben politie en toezichthouders een reeks van incidenten en onregelmatighe den geregistreerd, vooral in de weekenden en in het hoogseizoen. Om verdere problemen te voorko men, moeten de ramen en deuren van het café na 23.00 uur gesloten De eerste dertien bedrijven die meedoen aan Zo Texels hebben maandagmiddag een Zo Texels- bordje gekregen. Ereburger Harry de Graaf reikte ze uit De bedrijven hebben een certificatie van Waddengoud ontvangen (Wad dengoud doet dat voor Zo Texels) en een cursus gastheerschap bij het nationaal park gevolgd. De Graaf reikte de bordjes uit aan vertegen woordigers van Texelyurts, Smederij Texel, Klif 1Isola Bella, de Razende Bol, de Ontmoeting op Texel, De Ark, De Triaan, een gastenverblijf aan Monnikenweg 4, Waddenpark Avanti, landhuis De Bult, Kikkertspa- radise en Hoogvliet. De Graaf las een column voor waar in hij een paar jaar geleden al eens een lans brak om van een bezoek aan Texel een onvergetelijke ervaring te maken. Met name bij onwetende overkanters kan het imago van Texel volgens hem goed worden uitgebuit. 'Een beetje aandikken van het afge legen zijn of barbaarse gebruiken kan geen kwaad. Hoe groter het contrast met wat mensen van thuis kennen, hoe aantrekkelijker het voor ze is.' De bordjes, gemaakt van jut- hout door En/Of en jutter Maarten Brugge, werden uitgereikt in de schapenboet aan de Monnikenweg. Volgens projectleider Jacco Dros hebben zich inmiddels al vijf nieuwe bedrijven aangemeld die ook aan Zo Beeld van de rotonde Emmalaan-Pontweg-Hoornderweg. De vele lantaarnpalen die de provincie heeft geplaatst, zijn veel Texelaars een doorn in het oog. fFofo GerardTimmerman) (28) en Herman Pen (23) van het toenmalige hotel De Oranjeboom, schoenmaker Jan Witte (27), uitge ver Johan Duinker (40), de kantoor bedienden Gerrit Broekman (23) en Jos Oremus (26), monteur Cornelis Witte (18), boerenknecht Willem Keijzer (23), zijn broer en metselaar Piet Keijzer (19) en Petrus Ruimers (60), een gepensioneerde ambte naar. De herdenking werd bezocht door tientallen nabestaanden. Onder hen Cor Kievits die op 6 april 1945 ook door de Duitse bezetter werd opge pakt, maar onderweg naar de Mok kans zag samen met Theo van Heerwaarden, Wim Mulder en W.L. Bakker te ontsnappen. Er werden, net buiten het defensie- terrein bij het Russisch-orthodox kruis, kransen gelegd namens de Joost Dourleinkazerne, de gemeen te en het Kontact Oud-Mariniers. De Last Post werd geblazen, er werden twee minuten stilte in acht genomen en het Wilhelmus werd gespeeld. Theo Timmer van Het Open Boek overhandigde oud-verzetsman Huug Snoek sr. woensdagochtend op de Mok het eerste exemplaar van een Georgische vertaling van het boek Opstand der Georgiërs van Dick van Reeuwijk. Foto Jeroen ven Hettum) hij samen met Rob Stenders en Fred Siebelink een ochtendshow voor Yorin vanuit de woonkamer van Eric Heijenk en Annemieke Ridder in De Koog. 'Daar dacht ik nog aan, toen ik hier weer kwam', zei hij. 'Het is leuk om hier radio te maken. Texel voelt toch exotisch aan.' Q-music was de hele week op bij zondere plaatsen om De Goeie morgenshow te maken. Het bezoek aan de Dokter Wagemaker was te danken aan kapitein René Kooi man die ook in de uitzending werd gehaald. Volgens Kijk in de Vegte was het technisch een uitdaging vanaf de veerboot uit te zenden. Er stonden zenders aan boord en een steunzender in Den Helder om het geluid goed in de studio in Amster dam te krijgen. 'Maar het was erg leuk om te doen.' Commandant Michiel Posthumus en majoor Ron Schepel leggen namens de Joost Dourleinkazerne een krans bij het Russisch-ortho dox kruis bij de Mok. Daar werden woensdagochtend de tien Texe laars herdacht die op 6 april 1945 werden gefusilleerd na het uitbreken van de Georgische Opstand. Foto Jemen ven Hettum) zijn en moet gebruik worden gemaakt van de toegangssluis met twee deuren, zodat (muziek)lawaai niet naar buiten kan doordringen. Verder moet gedurende de ope ningstijden in het café altijd een gecertificeerde portier/beveiliger aanwezig zijn en bezoekers mogen geen glaswerk of drank mee naar buiten nemen. Voor het hotel zal een exploitatievergunning worden gegeven, onder voorwaarde dat aan niet meer dan twaalf personen tegelijkertijd logies mag worden verstrekt. Voor het hotel moet bin nen vier weken een gebruiksver gunning worden aangevraagd. Mocht dit alles onvoldoende baten, dan komen extra voorschriften of zullen in het uiterste geval vergun ningen worden ingetrokken. Elisabetta Raffaele uit Triest vraagt Texelaars een korte enquête in te vullen over hun cultuur en de relatie tussen Texel, andere eilanden en de overkant. Raffaele studeert Nederlands aan de school voor tolken en vertalers in Triëst en was vorig jaar enige weken te gast op het eiland. Door haar verblijf hier raakte zij geïnteresseerd in de cultuur en wil daar haar eindscriptie over maken. De enquête, die een tiental open vragen telt over de Texelse identiteit, is te vinden via www.texel secourant. nl. Texels willen meedoen. Het project komt er kort gezegd op neer dat de logiesverstrekkers hun gasten op Texel een unieke ervaring laten opdoen waar ze nog lang over napraten. Volgens Dros is er inmiddels wel een misverstand gerezen. 'We hebben mensen een beetje op het verkeerde been gezet door te zeggen dat ze na aankomst een bakje koffie met hun gasten moeten doen om te kijken waar hun interesses naar uitgaan. Het hoeft niet per sé een bakje koffie te zijn. Het gaat erom dat er contact is. Of dat gebeurt met een bakje kof fie, bij de gasten aan tafel of tijdens een gesprek in de stal maakt niet veel uit.' Arie Kikkert ontving maandag een Zo Texels-bordje uit handen van ereburger Harry de Graaf. Er werden er in totaal dertien uitgereikt. De bordjes zijn gemaakt van plankjes die jutter Maarten Brugge langs het strand verzamelde Foto Merge Hamcy Onderzoek naar bouwopleiding Texel moet weer een eigen bouw opleiding krijgen. Een wens die al lang leeft bij Texelse bouwbe drijven, die zich grote zorgen maken over de gestage uit stroom van vakmensen. CDA en WD pleitten voor een onder zoek. Maar is er onder jongeren wel animo voor zo'n opleiding? Dat laatste is volgens Nils Lely, raadslid (PvdA) en docent aan de OSG, niet het geval. 'De afdeling Bouw telde nog twee leerlingen, daarom moest deze worden opge heven. Als het er nu drie zijn die willen, is het veel. Je kunt ze op een halve hand tellen.' Meer waar de hecht Lely aan het VMBO. 'Daar word je niet als bouwvakker opge leid, maar ga je vanuit het onder wijs de praktijk in. Het is een prima basis om door te stromen naar een vakopleiding aan het ROC. Maar Lely kon initiatiefnemers Marian Merkelbach (CDA) en Marjan de Groot (WD) niet van het idee af brengen. Het onderzoek (kosten €5.200,-) is volgens hen bedoeld om te kijken of er een mogelijkheid is. De Groot: 'Er is werk genoeg, maar niet voldoende mensen om het werk te doen.' Ze kregen steun van wethouder Frans Visman, die de kosten voor het onderzoek er graag voor overheeft. Centrumplan: 'Keus uit 4 opties' Verkoop van kleinere kavels grond, één groot kavel, een prijs vraag of een andere manier om het centrum van Den Burg opnieuw in te richten, zijn keu zes die het college de raad wil voorleggen. 'De raad krijgt vier opties voorge legd', aldus wethouder Hercules. In alle gevallen is het de bedoeling dat de gemeente niet als project ontwikkelaar optreedt. Momenteel worden de juridische en andere consequenties onderzocht. 'De tij delijke inrichting komt voor elkaar, we zitten op het traject dat de raad ons heeft aangegeven.' Slow Food zoekt Texelse producten Slow Food Texel is op zoek naar producenten die mee willen doen aan Terra Madre, de lan delijke slowfooddag in Olst. Terra Madre wordt gehouden op zaterdag 14 en zondag 15 mei op landgoed De Haere. Eén van de onderdelen is het symposium 'Eer lijk duur het kortst', waaraan mede werking wordt verleend door Carlo Petrini, oprichter en internationaal voorzitter van Slow Food. Samen met andere producenten uit de regio wil het convivium Texel op de beurs een 'Noord-Holland straatje' inrichten om de Texelse en Noordhollandse producten in een landelijke omgeving onder de aan dacht te brengen. Producenten die mee willen werken, kunnen zich aanmelden via info@slowfoodtexel. nl. BROODNODIG OP TEXEL ingbroodnodig@texel. Zebrapad Willemsoord Zowel de gemeenteraad als het college van Den Helder zien de noodzaak van een zebrapad in de Weststraat, naar de toegang van Willemsoord. Dat bleek maandag naar aanlei ding van een motie van de Stads partij. Omdat de Weststraat (de N250) een provinciale weg is, ligt de beslissing daaromtrent echter bij de provincie. Wethouder Suzan ne den Duik zegde toe de kwestie onder de aandacht te zullen bren gen. Een voetgangersoversteek plaats, al dan niet voorzien van verkeerslichten, zal gevolgen heb ben voor de doorstroming van het verkeer van en naar de veerhaven.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5