■BK*. S Buitendorpen vergroten voorsprong ïn bespaarstrijd TEXELSE 5 COURANT DINSDAG 12 APRIL 2011 In de Texel Energie Bespaarslrijd hebben de huishoudens uil de buitendorpen (team groen) hun voorsprong op de deelnemers uit Den Burg (team zwart) uitge bouwd tot 13,54 procent. De tus senstand werd vrijdagavond bekend gemaakt tijdens de vierde bijeenkomst, die werd gehouden in het nieuwe pand van Keuken centrum Texel aan de Bernhard- laan. Op 27 mei wordt de eind stand bekend. In de Bespaarstrijd proberen huis houdens zo zuinig mogelijk om te springen met energie. Dat ze dat daar in de buitendorpen aanzienlijk beter in slagen dan in Den Burg, leidde vrijdagavond tot speculatie. Er kwamen allerlei mogelijke verkla ringen naar voren: in de buitendor pen hangen ze de was door het mooie weer eerder buiten, in plaats dat ze het in de droger stoppen. Andere verklaring was dat de strijd in de winter is gestart en er toen in de buitendorpen meer gas is ver bruikt. Theorie was ook dat in het buitengebied meer vrijstaande hui zen staan of dat ze enkel glas heb ben. Er werd zelfs geopperd dat de deelnemers van Den Burg opzette lijk een hoger verbruik hadden opgegeven om de buitendorpers op het verkeerde been te zetten en bij de bekendmaking van de eind uitslag voor een verrassing te zor gen en alsnog met de overwinning naar huis te gaan. Brendan de Graaf van TexelEnergie benutte de bijeenkomst om wat te vertellen over de Smart Grid. Dit is een handig tiptoetsapparaat waar op ieder huishouden allerlei gege vens kan aflezen. Het vervangt de thermostaat, en je kunt er de weers verwachting op aflezen. Bij vorst kun je er rekening mee houden dat de verwarming meer gaat verbrui ken. Als de Smart Grid toont dat het verbruik aan de hoge kant is, kan dit worden bijgestuurd. Bijvoorbeeld door stekkers uit de stopcontacten te halen of de kachel lager te zetten. Daarnaast worden kosten in kaart gebracht en is het een handig hulp middel om energiezuiniger te leven. Doel van leveranciers van gas en stroom is om met de Smart Grid hun inkoop beter af te stemmen op de vraag van alle gebruikers. Texel Energie is door een aantal partijen, zoals de gemeente, Alli ander en Capgemini, gevraagd het project Cloud Power te starten. Bedoeling is om 300 Texelse huishoudens die willen meewerken in enkele jaren en in fases te voorzien van een Smart Grid, om zodoende beter inzicht te kunnen krijgen in het energiever bruik. De Mareis verliest van Volendam Paashazen worden Het herenteam van basketbalver eniging De Mareis verloor zater dag op eigen terrein van Volen dam. Het verschil werd meteen aan het begin van de wedstrijd gemaakt De eindstand werd uit eindelijk 40-47. Volendam was met twaalf man en een paar supporters een weekend naar het eiland gekomen, De Mareis startte met zes man. In het eerste kwart had Volendam de sterkste selectie opgezet en scoorde 17 pun ten. De Mareis had moeite de bal door de ring te krijgen en scoorde 11 punten. Dit mede dankzij enkele driepunters van Manuel Dros. Vanaf het tweede kwart ging het verdedi gend beter. Laatkomer Douwe Vonk blokkeerde enkele aanvallen en Wesley Bosma kwam tot scoren. Center Nico Kikkert kreeg aanval lend een aantal fouten tegen zich maar scoorde slecht uit de gegeven vrije worpen. De Mareis kwam daar door niet dichterbij en de ruststand werd 21-27. In het derde kwart kwam het tot weinig echte aanval len. Er werd niet snel genoeg rond gespeeld, waardoor veel aanvallen strandden. Manuel Dros pakte weer enkele driepunters en ook Merijn Veltkamp kwam tot scoren. Toch liep Volendam weer twee punten verder uit. Het vierde kwart was voor De Mareis. Ruud Verstraten wist de bal len goed rond te spelen en Benjamin Bakker scoorde zijn eerste competi- tiepunt. Ook wist de later ingekomen Pieter Dogger met zijn vrije worpen te scoren. De Mareis benaderde Volendam tot 6 punten, maar Volen dam kon toch de voorsprong behou den. Scores: Manuel Dros (14), Nico Kikkert (13), Merijn Veltkamp (6), Pieter Dogger (4), Wesley Bos ma (2), Benjamin Bakker (1). Wedstrijden bij manege Kikkert Bij manege Kikkert in De Koog werd zaterdag de eerste van drie onderlinge wedstrijden van dit seizoen gereden. Hoewel de lessen in de winter gewoon door gaan bij de manege aan het Oude Dijkje, is het leuk het zomerseizoen aan de Bosrandweg met een gezellige dag te openen. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door ongeveer 25 kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 17 jaar. Van te voren konden zij de pony opgeven waar ze graag op wilde rijden. Er werd in vier niveaus gereden, begin ners, halfgevorderden, gevorderden en vergevorderden. Vooral bij de beginners was de animo met 13 deelnemers groot. Tussen de vele meisjes ook een paar jongens. Voor enkele deelnemers was het de eer ste keer dat zij voor een jury reden. Bij hen was de spanning dan ook van de gezichten af te lezen. De jury werd gevormd door Ini Blankvoort uit Ruurlo. Alle deelnemers kregen na afloop een rozet, voor de beste drie van elke categorie was er een beker. De Social media Welkom in de wereld van de social media. Ik was al een beetje actief op Hyves, Facebook en Twitter, maar afgelopen vrijdag is daar de net- werksite Linkedin bijgekomen. En hoe? Ik mocht me vrijdag namens de krant bij een select gezelschap in De Pelikaan voegen dat door Niek Zuidhoff (deskundige op het gebied van social media) werd bijgepraat over het gebruik van social media op internet. Om niet bij voorbaat buiten de boot te vallen, moest ik even een profiel op Linkedin aanmaken. Ik weet niet wat ik daarbij precies heb gedaan, maar op een onbewaakt ogenblik heb ik alle in de loop der jaren verzamelde adressen in mijn Hotmailbestand een uitnodiging voor mijn pagina op Linkedin gestuurd. Dat heb ik geweten! De rest van de dag regende het reacties en mijn pagina op Linkedin groeide waar je bij zat. Aan het eind van de dag stond de teller al op zeventig con necties. Uiteraard zijn zoveel reacties bevorderlijk voor het welbevinden, maar ik kreeg tegelijkertijd bijna het gevoel de laatste der Mohikanen te zijn die ook nog eens op Linkedin meldde. Zoveel bekenden bleken er al op te staan. Gelukkig kreeg ik ook mailtjes van mensen die zich aft/roe- gen wat die uitnodiging voorstelde en dat relativeerde. Deze ietwat bruuske zeltintroductie op Linkedin bleek goed om de hoog geprezen social media te relativeren. Zuidhoff was helder, social media nemen een niet meer weg te denken plek in binnen de samenleving, dus je kunt er beter mee leren omgaan dan het links te laten liggen. Vooral om je netwerk uit te bouwen, kun je niet meer zonder. Daarin had hij gelijk, hetgeen onder meer bewezen door het feit dat via social media zo'n honderd Texelaars op de door Dave Huizinga georganiseerde bij eenkomst waren afgekomen. Persoonlijk wil ik er - gezien de snel heid waarmee ik die Linkedinpagina zich zie ontwikkelen - toch voor waken dat ik straks niet dag in, dag uit mijn bestaan via Linkedin, Twitter, Facebook en Hyves aan het bevesti gen ben. Het is prachtig mijn net werk te zien groeien, maar het zal niet mijn streven worden via al die profielen met tig mensen tegelijk te communiceren. Dat wordt chaos. Laat me dat liever mondeling of gewoon één op één via de e-mail doen, dan blijft het allemaal over zichtelijk. Waar ik eveneens voor waak is dat een belangstellende vraag straks onverbiddelijk wordt gepareerd met de opmerking 'heb je dat dan niet op mijn site gelezen?'. Want een andere les van Zuidhoff was dat jezelf zichtbaar moet maken op social media. Olwel: zet jezelf op zenden, zodat anderen je ontvan gen. Dat het zo werkt, heb ik afgelo pen weekend al ondervonden: de updates rolden voorbij over het scherm. Ik snap dat je jezelf moet laten zien en onderscheiden, zeker wanneer je social media zakelijk gebruikt om jezelf bij andere bedrij ven aan tafel te krijgen of om met gasten in contact te komen. Maar je werkt ook een systeem in de hand waarin de gedachte kan post vatten dat iedereen per definitie jouw 'Een bestemming voor elk stukje natuur', schrijft Hotel Tesselhof via Twitter. 'Maar of dit nu zo duidelijk is?' En inderdaad, een bordje met de mededeling 'Struingebied', te vinden aan de bij het bosje aan de ingang van De Koog, zou zomaar vragen kunnen oproepen. -swfinf-- steeds zeldzamer De kans om met Pasen een echte haas tegen te komen, is een stuk kleiner dan tien jaar geleden. Landschap Noord-Holland wil graag weten hoe het met deze die ren gaat en roept mensen op hun waarnemingen door te geven. Hoewel de haas tot voor kort een algemeen voorkomend zoogdier was, lijkt de soort het nu in heel Europa slechter te doen. Dat heeft te maken met het veranderend landschap en landgebruik. De haas wordt nog niet in het voortbestaan bedreigd, maar de afgelopen tien tallen jaren liep de stand gestaag terug. Door alle waarnemingen van Noordhollandse hazen in kaart te brengen, ontstaat een goed beeld van hun verspreiding. Dan wordt ook duidelijk of hazen hun gebied hebben kunnen uitbreiden of juist in aantal achteruitgaan. Ook waarnemingen van andere zoogdieren als ree, mol, eekhoorn en egel zijn welkom. Zo wordt 'online' gewerkt aan een steeds beter beeld van de zoogdieren in Nederland. Waarnemingen kunnen worden doorgegeven via www. nl. Op zoek naar roofvogels stuitte fotograaf Gerhard Christenhuis woensdag op deze hop (Upupa epops), een tamelijk zeldzame ver schijning op het eiland. Peerke Reinders van het CVI geeft tekst en uitleg over de warmte pomp bij Keukencentrum Texel. (FotoMor*nanmoip) volgende wedstrijd wordt gereden op zondag 19 juni, aanvang rond 10.00 uur. Half september volgt de derde en laatste wedstrijd van het seizoen. boodschap tof zich neemt. Mijn ervaring uit het edele vak der com municatie is dat zo'n gedachte een utopie is. De ontvanger moet wel aan staan en met een telefoontje of een mailtje is de kans op ontvangst iets groter. Zuidhoff had tijdens zijn presentatie het voordeel dat de theorie niet in praktijk werd omgezet. Hij stond een groot deel van de dag gewoon klas sikaal op zenden en het merendeel van het gezelschap op ontvangen. Noem het ouderwets, maar als ieder een zoals gepropageerd op zenden had gestaan, was er van zijn bood schap weinig tussen de oren geko men. En dat zou jammer zijn geweest, want hij vertelde het nodige. Ik ben afgelopen weekend in ieder geval bewuster met social media bezig geweest dan voorheen. Ik geloof dat social media absoluut geschikt zijn wanneer je bezig bent nieuwe doelgroepen met onbekende mensen (bijvoorbeeld gasten) aan te boren. Het zal de krant (die al te vin den is op Twitter en Facebook) ook voordelen bieden, al is het nog even puzzelen op een modus die niet onbedoeld veel extra tijd in beslag gaat nemen. En ik denk dat social media een mooie aanvulling op bestaande contacten is, maar niet meteen als vervanger moet worden gezien. Dat bleek na afloop meteen in de praktijk bij een borrel van TVO in De Pelikaan. Zelfs notoire twitte- raais meldden zich fysiek aan de bar om onder het genot van een drankje persoonlijk aan de onderlinge con tacten te werken. Het lijkt me handig zoiets niet uit het oog te verliezen. Jeroen van Hattum De rust in het centrum van Den Burg werd zondag ruw verstoord door dertig Piaggio MP3's. Keurslagerij Dros, voorzitter en enig lid van de Texelse MP3-club, had de Nederlandse Piaggio MP3-club een gratis barbecue aangeboden voor zijn winkel in de Parkstraat. Er werd een spontane pitstop ingelast, gesponsord door Texelse bedrijven. De dertig rijders, waarvan sommigen al om 5.00 uur waren vertrokken, kregen koffie met cake en een 'goodybag' met Texelse producten. De toerrijders beleefden een geslaagde dag, mede door het fraaie weer en komen graag nog een keertje terug. Majoor Gauke van Lingen uit De Koog voltooide een van de zwaar ste militaire opleidingen van Defensie en ontving de rode baret. Lantaarnpalen Toen de Thijsselaan een aantal jaar geleden opnieuw werd ingericht, waren er veel problemen met de lage, ronde straatlantaarns; zij sche nen namelijk recht in onze huizen. Na een aantal mislukte pogingen werd er ongeveer éénderde deel van de kap afgeplakt aan de hui zenkant, en was het probleem opgelost. Zo'n anderhalf jaar gele den werden de lampen nagekeken en/of vervangen en had ik weer een soort van schijnwerper in mijn kamer. Wat bleek, het afgeplakte gedeelte zat nu aan de straatkant. Gemeentewerken gebeld, de kap werd bijgedraaid, helaas niet ver genoeg bleek toen het donker werd, dus nogmaals gebeld en uiteindelijk was het een week later weer in orde. Nou denk je toch, een ezel stoot zich... Maar helaas, veertien dagen geleden werd ik weer ver blind, meteen buiten gaan kijken en nu bleek er een geheel nieuwe kap op te zitten. Inmiddels ben ik twee telefoontjes naar de overigens heel vriendelijke telefonistes, die het zouden doorgeven verder, en heb ik een Gemeentemedewerker onder weg aangesproken, die eerst vond dat ik de gordijnen maar dicht moest doen en toen omslachtig uitlegde dat de desbetreffende auto zó was ingepland dat hij niet iets tussendoor kon doen. Nu zit ik mij in de schijnwerper af te vragen wanneer er bij sommige mensen eens een lichtje gaat bran den? C. L. Moonen, Den Burg. Wat ik zeggen wou Virtueel eiland Het spijt me. Texel is niet het eerste eiland ter wereld dat helemaal vir tueel is te bekijken, zoals wordt beweerd in de Texelse Courant van 8 april. Texel is zelfs niet het eerste virtuele eiland in Nederland. Sinds bijna een jaar is Tiengemeten (Zuid- Holland) volledig virtueel via 360-gradenfoto's te bekijken op de website www.tiengemeten. info. Deze virtuele eilandtour is gemaakt door eiland genoot Ton van der Graaf en net als bij www. 1exeltoer.nl kun je op Tiengemeten ook bij bedrijven en musea binnen kijken. Als je twintig minuten de tijd hebt kun je heel Tiengemeten, inclusief de elf bewoners op je computer bekijken. Hans Oosterhof, Tiengemeten. Rode baret voor Gauke van Lingen De 44-jarige majoor Gauke van Lingen uit De Koog heeft vrijdag een van de fysiek en mentaal zwaarste militaire opleidingen van Defensie afgerond en de felbegeerde rode baret ontvan gen, het wereldwijd symbool voor (elite) luchtlandingseenhe den. De rode baret is in Nederland ook bekend van de Britse para's bij de Slag om Arnhem. De intensieve zevenweekse VAKOL opleiding (voorgezette algemene kaderoplei ding luchtmobiel) zorgt voor de juiste basiskennis en vaardigheden om te kunnen optreden als com mandant van een groep van wis selende samenstelling tijdens luchtmobiele gevechtsacties onder verzwaarde omstandigheden. Majoor van Lingen is sinds juni 2010 als Senior Adviseur verbon den aan de 11e luchtmobiele Bri gade in Schaarsbergen. De Lucht mobiele Brigade is de snel inzetbare lichte infanterie gevechts eenheid van het Nederlandse Com mando Landstrijdkrachten die bin nen vijftien tot twintig dagen overal ter wereld inzetbaar kan zijn om humanitaire hulp te verlenen of aanvalsoperaties uit te voeren. Inzet kan plaatsvinden in NAVO- verband, maar ook als onderdeel van troepen van de Verenigde Naties (UN) of de West-Europese Unie (WEU). Aansluitend aan de eindoefening Fearless Falcon in Duitsland werd Van Lingen vrijdag door collega's, familie en vrienden feestelijk ingehaald op de Oranje kazerne in Schaarbergen, waar hij uit handen van brigade-generaal Otto van Wiggen de rode baret in ontvangst mocht nemen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5